@Crash (28.02.2019 09:45): Osobně bych zase preferoval RPG. Adventura by také mohla být fajn. Hlavně, aby příběh byl dobrý.

MMO... Hrát za Atreidy, Harkonneny, Fremeny, Sardaukary si dovedu představit. Bene Gesserit či Tleilaxu by ale proti výše uvedeným asi byli silou a možnostmi jednotlivce jinde, ale tak SWTOR dal také nějak dohromady uživatele "síly" s obyčejným lovci odměn, vojáky, agenty a pašeráky.

Nejvíce bych ale chtěl hrát za Navigátora! Jen ta představa, jak mě celou hru tahá v akváriu dvacet lidí... To prostě musím mít! :)
@Jab (28.02.2019 07:11): Já to beru pozitivně, z té ságy by se dalo vytěžit dost pěkných her, na to co zatím vyšlo, ale na MMO jim kašlu, spíš by mohli vydat nějakou hezkou adventuru, když to bude dělat Funcom.
@Phoenix (16.12.2016 11:18): Na to sa chystám hneď po El Topo. Vyzerá to byť riadne vyfetovaný nárez :-D

Ale ten začiatočný longshot ako ho chcel by mohol byť vizuálne vymakaný.
BTW vie sa vôbec koľko miliónov sa v tom reálne utopilo?
@Chark (16.12.2016 08:09): Tak ta story o tom, ze to necetl je znama i pred dokumentem.:) Jodorowskeho beru jako zajimaveho nahazovace napadu, pochybuju ale, ze by byl schopen natocit normalni film.
Taky se hlásím :) Všech 6 původních dílů jsem četl, první díl navíc 2x. Nejraději mám právě tento první díl a pak čtvrtý. Film od Lynche jsem nejdřív nenáviděl, pak jsem ho trochu vzal na milost, ale pořád mi moc nesedí :)
Nejoblíbenější postava - Leto ze 4.dílu.
Dunu jsem četl cca 15 let zpět ale nevím jestli bych si ji přečetl dnes znovu narozdil od Enderovy hry. Lynchuv film se mi ale líbí dodnes. Děti Duny jsem dlouho měl ale nikdy neviděl.
@strejdafido (13.12.2016 21:12): Tak kto by vyzdvihoval nejakú starú Bendžeseritskú šľapku.
Naopak Chani by mala byť podľa všetkého "riadna jebačka", čiže jej ignorácia je naopak veľmi znepokojujúca :-D Ehm....

Čo sa týka vizuálu tlstoprda tak tu sa ako Lynch tak HBO a tak aj Hra dosť diametrálne odlišujú.

Ale Lynch mal dobrý casting, to každopádne na dune uznávam maximálne - ultimátny Sting, Twinpíks Paul, Capt.-Lt. Leto A., cpt. Pickard Gurney.... fakt good.
Tak zatím to vypadá, že Duncan Idaho vede :-) Na Chani nebo lady Jessicu jste si nikdo ani nevzpomněl :) Na druhou stanu, se tam ani moc neukázaly.
Duncan v Lynchově podání byl takovej divnej strejda.. Když jsem to četl, tak jsem si ho představoval úplně jinak, to se to pak nedá srovnávat. Feyd pro změnu byl záporák tak akorát, ovšem strýček Harkonnen se opět vymykal z představ, ve kterých to vznášení se na suspenzorech vypadalo poněkud odlišně. U Lynche jsem měl dojem, že se každou chvílí zřítí :)
a počíta se i Šaj -hulud? Jen jeho ztvárnění nikdy nebylo uplně dle mých představ
Za mňa Miles Teg, tristoročný bašár a vojenský génius vyšľachtený Bene Gesseritom. Navyše jeden z mála, ktorý nebol závislý na korení.
@strejdafido (12.12.2016 21:59): Taky mam nejradsi Duncana Idaha. Tim spis, ze je to asi hlavni postava cele serie.

Duncan btw v tyto hre vypada fakt divne a i jeho predstavitel v Lynchove verzi zrovna moc charismatu nepobral, nedostal tam prakticky ani zadnej prostor.
@strejdafido (12.12.2016 21:59): Najobľúbenejšia postava určite Feyd Rautha :-D

Ináč ale tá HBO budgetovka mi naopak prišla lepšia ako Lynchova duna z pohľadu obsahu/scenára - ale to je aj dané výhodou dlhšieho času čiže je viac priestoru než mal Lynch.
Samozrejme problém je budgetovosť takže vizuálne sa Lynchovej verzii ani na svetelný rok nepribližuje.

Mne osobne vyhovovalo, že tam bolo oveľa viac Harkonnenských scén v duchu knihy než v Lynchovom diele. Osobne ma Harkonnenské scény bavili zo všetkého najviac z celej knihy a vo filme detto.
@strejdafido (12.12.2016 21:59): Pro mě byla nejlepší postava mladý Leto Atreides v přerodu na červa a pak jako červ. Strašně mi pak připomínal jednoho kolegu :)
Zfilmovat Dunu je problém. Vzhledem k množství postav by se nejvíc asi hodila forma TV minisérie ve stylu Game of Thrones (ale bylo by to samozřejmě lepší :) ). Sice se o to HBO už jednou pokusilo, ale myslím, že se jim do toho nechtělo cpát moc peněz. Tak nějak nechápu, proč vymýšlí Westworld, když tu mají třeba Dunu, kde není potřeba nic vymýšlet.
@Chark (12.12.2016 19:14): @90210 (12.12.2016 19:21): Já to četl cca 20 let zpátky, první díl mnohokrát, další tak asi 2x po nějakém čase. Každopádně jednička je pochopitelně nejlepší, ale i další díly jsou velmi povedené. Nevím, jestli se mi více líbily Děti Duny nebo zmiňovaný Božský imperátor Duny. Nejoblíbenější postava.. asi Duncan Idaho, co vaše?
Pokud je mi známo, sám Lynch se o své Duně vyjádřil jako o svém největším propadáku, já bych tedy nebyl tak krutý na svoji práci, bylo to dobře zpracované nevděčné téma.
Četl jsem první knihu a samozřejmě viděl i Lynchův film. A ta Jodorowského nerealizovaná verze... No, rozhodně by to byl unikát.

@Chark (12.12.2016 15:26): Ta verze s kresbami se mi válí už nějaký čas na disku. Koukal jsem, že je o 40 minut delší než ta klasická. Stojí za to?
@Chark (12.12.2016 15:26): V delsi verzi bylo jeste par scen navic, ktere byly puvodne vystrizene, ale voiceover, kterej nahradil uvodni vystup Virginie Madsen (Irulan) to posral, prodlouzenou verzi dalo dohromady studio, Lynch od ni dal ruce pryc. Film ma skvelou atmosferu, vyborny soundtrack od Toto (s drobnym prispenim knizete ambientu Briana Ena) a zaslouzil by si nejakou definitivni dlouhou verzi, to se ale asi nestane.

TV serie HBO s ceskymi herci je IMHO o nicem.

@Chark (12.12.2016 15:20): Taky mam nejradsi 1. a 4. dil. Ty jsou obecne asi nejpopularnejsi.

Mladej Herbert a spol. to zdimou opravdu na maximum, jen co je pravda. Pri cteni Paula z Duny jsem mel pocit, ze tu knihu psalo tak 5 autoru, nektere kapitoly byly uplne retardovane a nektere naopak docela zrucne napsane a fajn. Kazdopadne uz never more.
Film od Lynche má dvě verze. Klasická a pak druhá, doplněná o kreslené vyprávění (voiceover) o tom, co bylo před služebnickým džihádem. No a pak jsou ještě TV minisérie od HBO. Podle Duny a pak podle 2. a 3. knihy dohromady - Děti duny s Jamesem McAvoyem natáčené v ČR.
Původních 6 knih od Herberta je vynikajících. Nejvíc se mi líbil 1. a pak 4. díl - Božský Imperátor Duny. Knihy od jeho syna se čtou celkem rychle, ale posunuly se hodně k brakovému sci-fi se samoúčelným násilím. Přečetl jsem celkem asi 14 knih, ale ty vycpávky mezi původními knihami už fakt číst nebudu. Je to už jen ždímání peněz ze značky.
@SilentWolf (12.12.2016 12:24): Myslis tu limitovanou edici prvniho dilu?

Ta vypada opravdu dobre, ale kupovat to uz nebudu, nedavno jsem dal dohromady celou puvodni serii vcetne nekolika nize zminenych spin-offu v jednotnym vydani od Baronetu v pevny vazbe s prebalem, ktery mozna neni uplne nejhezci, ale v knihovne to vedle sebe vypada konecne dobre. Predtim jsem to mel v paperbacku a byl to kazdy pes jina ves.
Teď jsem si koupil tu novou edici s ilustracemi. Tak jakmile dočtu Terror, tak se do toho pustím.
@Jab (12.12.2016 12:00): Ja mam rad vsech 6 dilu puvodni serie od Franka Herberta, zacal jsem v detstvi 5. dilem, coz byl tehdy jediny sehnatelny dil a libilo se mi, jak se cela serie zajimave vyvijela. Naopak pokusy jeho syna s tim sci-fi fachmanem IMHO balancuji mezi relativne ctivym prumerem a fanouskovskou ubohosti. A ze tech knizek nasekali uz fakt hodne...Knihy jsou hodne akcni, ale do univerza Duny nedodaly nic noveho, naopak jej exploatuji nehoraznym zpusobem a Paul Atreides v nich pripomina Supermana.

Trilogii House of.. jsem dostal kdysi k Vanocum a nedavno jsem v krame narazil na "Paul z Duny" a "Vichry Duny" za cenu 1-2 piv, tak jsem nevahal, ale cist to je fakt utrpeni.
Film od Lynche mi přišel dobrý. Ale od Herberta mám rád jen první knihu. Pak už je to samé klonovaní, filosofování a zdlouhavá přeměna v červa (wtf?). Ale některé ty předehry od jeho syna jsou dobré. Hlavně ty House Atreides atp.
Gameplayovo je to nieco absolutne diametralne odlisne... Realtime strategia+Adventura vs cista top-down real-time strategia v uplne inom ponati.
"neoplývám valnou znalostí anglického jazyka" - hral som to na zakladce, takze ENG skill bol len basic primitive level a vcelku to stacilo, ziadnu pokrocilu pravnicku anglictinu necakaj.
Přiznám se, že o hru jsem se nikdy nijak nezajímal. Znal jsem pouze Dunu II a přišlo mi, že si předchozí díl ani žádnou pozornost nezaslouží. Jak obrovský omyl! Viděl jsem na YT gameplay a jsem opravdu překvapen, že nejde o nějaký první díl, ale zcela odlišnou hru (očíslovat konkurenční projekt dvojkou byla docela dobrá podělávka :)). Na rok 1992 teda sakra zajímavá hra. Sice neoplývám valnou znalostí anglického jazyka, ale nejspíš se pochlapím, nasadím pánský trencle a pustím se do ní. Z toho co jsem viděl to nevypadá na žádnou složitou cizojazyčnou disciplínu.
Film neni dokument a ja jsem s tim destem pro efekt na konci nemel problem.

Dalsi zmena, kterou film prinesl, a ktera se potom promitla i do sveta videoher byly sonicky zbrane u Atreidu, ktery nahradily pro film a laicky divaky tezko pojatelny umeni Ctihodnych matek z originalni knihy.
Kniha i film jsou skvělé, i když přiznávám, film mohl být o dost lepší. Jinak jsou asi tři verze tuším. Mám na DVD verzi "dvě hodiny a čvrt" a nezdá se mi. Mám pocit, že jsem původně viděl delší verzi, ta měla asi 4 hodiny...
I kdyby byl zbytek filmu sebelepší (což nebyl), tak tím koncem, kde začne pršet, jako by opravdové Herbertově Duně zasadili políček přímo do obličeje. Tohle je fakt moc ať se na to člověk dívá z jakéhokoliv úhlu... Je to asi jako točit dokument o druhé světové válce, kde by Hitler sice prohrál, ale místo s kulkou v hlavě a kyanidovou kapslí pod jazykem by skončil se sbalenými kufry na Havajské pláži po boku Evy Braunové v bikinách.
Tak je všeobecne známe, že Lynch mal problémy s producentami, so štúdiom pre ktoré to robil, viackrát mu zasahovali do scenára a prepisovali, to isté so samotným natáčaním. Neustále problémy atď. sa rozhodne podpísali na výslednej podobe. Trojhodinová verzia nie je žiaden televízny Outtake, je to verzia, ktorú pozliepali bez Lyncha (i keď to v určitom momente platí i o kinoverzii).
Mne osobne prišla cca prvá polovica filmu veľmi fajn a potom to šlo do sračiek. Mimochodom casting bol ale výborný.
Já od Lynche viděl všechno, co na točil a Duna patří mezi to nejhorší, i on sám po letech přiznal, že kdyby měl možnost to natočit znova, udělal by to jinak.
Knížka jde. Ale všechny další díly jsou naprosto tragické. Lynchův film je úžasný. A to jej jinak zrovna moc nemusím.
Ten film nevznikal lehce, nebyl uspesnej, je rozporuplnej a Lynch se od nej pozdeji distancoval (proto byl taky jako reziser extended verze uveden Alan Smithee, coz je bezne pouzivany pseudonym pro neexistujiciho rezisera). Film taky rozdelil fanousky na dva tabory a oba jsme v tom opacnem. IMHO je to latka, ktera se neda moc dobre natocit (napr. ten serial byl fakt otresnej) a Lynchova puvodni verze se nejvic blizi mymu soukromymu idealu.
Ehm, "ústupky" je velice slabé slovo. Je jasné, že 100% převést na plátno nikdy nejde. Ovšem pokud se film v celkovém vyznění od knižní předlohy naprosto odklání, pak nechápu, proč se režisér (a samozřejmě nejen on) onou tématikou vůbec zabýval a prznil ji...
Videl jsem ji taky, neni to reziserska prodlouzena verze, ale nejaky outtake z TV, je tam navic par scen, ale celkove je urcite horsi, nez verze puvodni...Je to film a kvuli tomu aby fungoval je treba delat ustupky vuci predloze.
Jenom chyby??!?! Bohužel jsem viděl prodlouženou (tříhodinovou!) verzi a musím říct, že to byl jeden z mých nejhorších filmových zážitků, minimálně za poslední 2 roky. Naopak knížka je opravdu super, četl jsem ji několikrát. Tím spíš ve filmu nechápu létajícího barona harkonena a podobné nesmysly. Jako vrchol všeho pak byla zhovadilost s deštěm na konci, to už jsem měl pěnu u huby...
Jo muze, film ma svoje chyby (jako treba tu, ze je hodne necitlive sestrihany a Lynchvi v podstate cely projekt prerostl pres hlavu), ale ma skvelou atmosferu a minimalne prvni polovina je IMHO v podstate dokonala. Hra taky z velke casti vizualne vychazi prave z filmu (viz. Kyle MacLachlan jako Paul, Jessica etc).
Počkat! On může být člověk zároveň fanouškem výborné knížky a toho filmového paskvilu s Lynchovým jménem na přebalu? Vždyť ten film postavil veškeré knižní principy na hlavu a předlohy se držel jen v naprosto nedůležitých drobnostech. Jako sorry, ale tohle je na mě moc...
Nj, je fakt potreba se vyptavat spolecniku a v palaci, to jsem treba tehdy netusil. Kdyz jsem nevedel jak dal (specialne kdyz se ke me nechtel pridat jeden z vudcu fremenu na zacatku), tak jsem prolitaval planetu a neuspesne hledal dalsi sietche. Pro fanousky knizni predlohy/Lynchova filmu (napr. ja) je Dune bomba.

Rozjet korektne Atlantis na XPckach se mi nepodarilo ani po x pokusech, tak snad budes mit vic stesti. Hral jsem to kdysi jeste v minulym tisicileti a byl fakt nadsenej. Lost Eden je lehkej a monotonni, ale pribeh je dobrej a hudba skvela.

Tak jednoduché mi přišlo, že se stačí zepat jedné z mála postav v paláci a ta řekne co dál (navíc dialogy jsou docela stručné). Těžší už bylo rozdělování harvestrů a orni díky nezapamatovatelným názvům siethů :)

Lost Eden (plus Atlantis) chci také vyzkoušet.
4Drolin - Dune jsme hrali paralelne s kamosem, kdyz nam mohlo byt tak 12 let a jednoduchy me to tehdy neprislo a trvalo hodne dlouho, nez jsem to dohral (bez navodu). Vtipny bylo, ze kamos to dohral taky a vubec nenasel Liet-Kynese, takze nebyla zadna ekologie.:0) V podstate jsme si tehdy mezi sebou vymenovali ruzny poznatky stylem "vec za vec". Pokud clovek nevi co ma delat, tak to neni lehky a vzhledem k tomu, ze zadna podobna hra neexistuje...

Dune se neda doporucit fanouskum zadnyho zanru, protoze je to absolutni unikat, podobnou hru jsem nikdy nevidel. Btw zkus si zahrat Lost Eden, to uz je adventura a ma taky uzasnou hudbu. Prvni dojem z toho je opravdu uzasnej, pozdeji je to uz trochu slabsi.