Dune

strategie > real-time strategie
14.03.1992 PCAmiga
Cryo Interactive Entertainment
První komerční hra vycházející z knihy Duna (napsal Frank Herbert) je netradiční kombinací adventury a real-time strategie. Hráč se vžívá do role Paula Atreida, syna vévody Leta Atreida a jeho konkubíny Jessiky. Úkolem hráče je cestovat po pouštní planetě Arrakis (známé jako Duna) a snažit se přesvědčit domorodé obyvatele Fremeny ke spolupráci. Nejprve k těžbě koření a později i k boji nebo ekologii. Jednotky je možné vybavovat různými zbraněmi, noži počínaje a atomovými bombami konče. Konečným cílem je vyhnání rodu Harkonnenů z planety.

Hra sice vychází z knihy, ale jen velmi volně. Spíše jsou podle knihy jen pojmenována místa a postavy, ale ve výsledku to není na škodu. Vývoj příběhu tak alespoň dokáže překvapit i ty, kteří knihu přečetli.

90210: Protože jsem ji hrál/sledoval v devadesatkách u kamaráda a prd si z toho pamatuji. Jab: Jj nějaké pěkné single-player RPG bych si…

Jedna z prvních her od Crya, která si mimo jiné vzala inspiraci v klasickém sci-fi díle, Herbertově Duně. Nebýt soundtracku, asi bych se k této již značně zaprášené adventuře se strategickými prvky nedostal. Koncept působí na papíře poměrně komplikovaně, v praxi je intuitivní a velmi dobře hratelný.

Vyprahlá planeta posetá písečnými duny, dalo by se říci jedna z mnoha, ale jednu odlišnost přeci jen má. Zdejší zásoby melange, nejcennější komodity, se nachází jen zde, na planetě Arrakis a je Paul Atreides vyslán imperátorem Shaddamem IV. pro její získání. Nehostinou planetu ale obývají jen takzvaní Fremeni, kteří se starají o samotnou těžbu a znepřátelený rod Harkonnenů.

Audiovizuální stránka jak jsme u Crya zvyklí je nadstandardní i dnes. Plně trojrozměrné průlety pouští, změna prostředí dle deního cyklu či povedený pixel-art u postav. V CD verzi je i dabing a upravené intro. Hlavní předností ale stále zůstává hudba od S.Picqua, která dokonale podkresluje atmosféru a tak hraní příjemně plyne...

...než si uvědomíte, že po několika hodinách je konec. Ale asi to k takto netradičně pojaté hře patří. Zbytečné natahování už tak relativně stereotypního managmentu Fremenů a zásílání vytěženého koření imperátorovi by déle pravděpodobně neobstálo. Adventurní stránka se mi líbila o poznání více. Přes to, že vás hra vede přímo k cíli, je zábavné sledovat vzestup Paula, jeho postupnou změnu a seznamování s postavy z řad pouštního lidu, Fremenů.

Ideální kombinace adventury a strategie pro fanoušky Duny či (i zároveň) začátečníky v žánru. Plus je tu soundtrack Spice Opera, který považuji za vůbec nejlepší hudbu jenž byla u hry.

Pro: hudba, atmosféra, ideální délka, vizuální kvality

Proti: x

K této hře jsem se dostal až nějaký čas poté, co jsem poznal Dune II. Tenkrát na počátku 90 let jsem marně hledal souvislost mezi těmito hrami. Nechápal jsem, proč je mezi hrami taková odlišnost. Tenkrát neexistovaly tak rychlé informace, jako nyní. Nemohl jsem zapnout internet a o časopisu Excalibur jsem ještě nevěděl. Pořád mi to vrtalo hlavou a až časem díky pokroku informačních technologií jsem vše pochopil.

Hru jsme začali hrát u kamaráda na starém černobílém notebooku a díky neznalosti, tedy vlastně díky opravdu malé znalosti anglického jazyka jsme si mohli přeci jen trochu zahrát. Ke hře ten anglický jazyk přeci jen potřebujete a najít zcela novou sietch je bez něj obtížné.

Co se týká hudebního doprovodu, tak po této stránce je hra naprostá paráda. I v dnešní době si občas pouštím soundtrack do sluchátek a co se týče verze pro Amigu, tak tam sice nebylo tolik tracků, ale díky lepšímu zvukovému chipu to byl takový modernější sound.

Dune mě zaujala také tím, že jí nebyla skoro žádná hra podobná. Byla to tak zvláštní strategická adventura, až mi tím přišla zcela výjimečná a to dodnes. Mám rád i tohle staré grafické provedení her 90 let, působí na mě tak nějak, prostě jako by jste hráli opravdu hru na PC pro zábavu. Těžko se to vysvětluje a asi to pochopí jen část pařmenů, kteří zažili tu dobu.

Nemohu si pomoci, ale stačí si Dune pustit na prvních pár vteřin v paláci a okamžitě mě přenáší zpět do krásných počátků 90 let.

Pro: Hudba, atmosféra, grafika, originalita, postavy

Proti: Nic, prostě nic...

Duna Franka Herberta patří mezi skvosty světové science-fiction a co se týká mé knihovny, má tam čestné místo. Nemohl jsem si tak nechat ujít tohoto zajímavého hybrida, který z tohoto universa vychází.

To co mě nadchlo jako první, je "určitá volnost", vzpomínám si že jsem několik desítek minut strávil pouze létáním topterou napříč pouští. Objevování jednotlivých síčů, nových Npc a budování své "pouštní síly" pak připravuje zajímavé zážitky po celou hru.

Ze začátku je tato hra poněkud nepochopitelná a složitá ale ve chvíli kdy se příběh rozjede, všechny herní prvky naskočí. Jak už bylo napsáno v popisu, Dune se striktně nedrží knižní předlohy (tahleta verze je pozitivnější), ale to vůbec nevadí. Bylo pěkné pozorovat to co souhlasí s předlohou a co nikoli.

Dune sice nezaujme dnešní hráče ale pro pamětníky a fanoušky Franka Herberta, stojí zato. 85%
tato hra se stala mým velkým trumfem co jsem jí na začátku devadesátých let objevil. hráli jsme jí v podstatě celá rodina a společně přemýšleli jak se přes který problém dostat dál, když nás např. pan imperátor nechal na poušti umírat kvůli nedodané várce koření, jež jsme nestihli do jeho dalšího požadavku natěžit. moc pěkná grafika i hudba na tu dobu (mějte na paměti, že hra se v osekané verzi v vešla na dvě 3 a 1/2 palcové diskety), následně vyšla i jako cd verze s dabingem, jenž je podle mě povedený. zajímavé prostřihy s vibračními vizemi, což je v duně něco jako mimosmyslový mobilní signál od fremenů a přátel nejen z paláce, jež s vámi během hry spolupracují. vzpomínám, že jsme si tenkrát speciálně z videopůjčovny půjčili stejnojmenný přes 2 hodiny trvající film od davida lynche, abychom získali inspiraci jak hru hrát a dohrát. :) krásné spojení taktiky/strategie a adventury, milostný příběh, sledování akce při střetu s harkonneny, obchodování s překupníky zboží, jízda na červech a v neposlední řadě snaha o ekologickou přeměnu zazeleněním a zavodněním planety. osobně nemám proti téhle hře větší námitku, z mého pohledu je velmi zábavná a různorodá. hudba naprosto skvělá, je zde i možnost navolit puštění během hry vlastní audio cdčko. cryo dokázalo vytvářet kreativní počiny s kvalitním zážitkem. soundtrack od exxosu - "spice opera" považuji za naprosto fantastický, pokud obdivujete písečný svět franka herberta, rozhodně doporučuji si opatřit. tuto hru s láskou a obdivem v budoucnosti přidám na svůj lp kanál. ;)

Pro: grafika, hudba, žánrová různorodost, dabing v cd verzi, videosekvence

Proti: nic mě nenapadá