Jedna z prvních her od Crya, která si mimo jiné vzala inspiraci v klasickém sci-fi díle, Herbertově Duně. Nebýt soundtracku, asi bych se k této již značně zaprášené adventuře se strategickými prvky nedostal. Koncept působí na papíře poměrně komplikovaně, v praxi je intuitivní a velmi dobře hratelný.

Vyprahlá planeta posetá písečnými duny, dalo by se říci jedna z mnoha, ale jednu odlišnost přeci jen má. Zdejší zásoby melange, nejcennější komodity, se nachází jen zde, na planetě Arrakis a je Paul Atreides vyslán imperátorem Shaddamem IV. pro její získání. Nehostinou planetu ale obývají jen takzvaní Fremeni, kteří se starají o samotnou těžbu a znepřátelený rod Harkonnenů.

Audiovizuální stránka jak jsme u Crya zvyklí je nadstandardní i dnes. Plně trojrozměrné průlety pouští, změna prostředí dle deního cyklu či povedený pixel-art u postav. V CD verzi je i dabing a upravené intro. Hlavní předností ale stále zůstává hudba od S.Picqua, která dokonale podkresluje atmosféru a tak hraní příjemně plyne...

...než si uvědomíte, že po několika hodinách je konec. Ale asi to k takto netradičně pojaté hře patří. Zbytečné natahování už tak relativně stereotypního managmentu Fremenů a zásílání vytěženého koření imperátorovi by déle pravděpodobně neobstálo. Adventurní stránka se mi líbila o poznání více. Přes to, že vás hra vede přímo k cíli, je zábavné sledovat vzestup Paula, jeho postupnou změnu a seznamování s postavy z řad pouštního lidu, Fremenů.

Ideální kombinace adventury a strategie pro fanoušky Duny či (i zároveň) začátečníky v strategickém žánru. Velkým plusem je také zcela profesionální soundtrack, Spice Opera, který považuji za vůbec nejlepší hudbu jenž byla vytvořena pro videohru.

Pro: hudba, atmosféra, ideální délka, vizuální kvality

Proti: žádné

K této hře jsem se dostal až nějaký čas poté, co jsem poznal Dune II. Tenkrát na počátku 90 let jsem marně hledal souvislost mezi těmito hrami. Nechápal jsem, proč je mezi hrami taková odlišnost. Tenkrát neexistovaly tak rychlé informace, jako nyní. Nemohl jsem zapnout internet a o časopisu Excalibur jsem ještě nevěděl. Pořád mi to vrtalo hlavou a až časem díky pokroku informačních technologií jsem vše pochopil.

Hru jsme začali hrát u kamaráda na starém černobílém notebooku a díky neznalosti, tedy vlastně díky opravdu malé znalosti anglického jazyka jsme si mohli přeci jen trochu zahrát. Ke hře ten anglický jazyk přeci jen potřebujete a najít zcela novou sietch je bez něj obtížné.

Co se týká hudebního doprovodu, tak po této stránce je hra naprostá paráda. I v dnešní době si občas pouštím soundtrack do sluchátek a co se týče verze pro Amigu, tak tam sice nebylo tolik tracků, ale díky lepšímu zvukovému chipu to byl takový modernější sound.

Dune mě zaujala také tím, že jí nebyla skoro žádná hra podobná. Byla to tak zvláštní strategická adventura, až mi tím přišla zcela výjimečná a to dodnes. Mám rád i tohle staré grafické provedení her 90 let, působí na mě tak nějak, prostě jako by jste hráli opravdu hru na PC pro zábavu. Těžko se to vysvětluje a asi to pochopí jen část pařmenů, kteří zažili tu dobu.

Nemohu si pomoci, ale stačí si Dune pustit na prvních pár vteřin v paláci a okamžitě mě přenáší zpět do krásných počátků 90 let.

Pro: Hudba, atmosféra, grafika, originalita, postavy

Proti: Nic, prostě nic...

Duna Franka Herberta patří mezi skvosty světové science-fiction a co se týká mé knihovny, má tam čestné místo. Nemohl jsem si tak nechat ujít tohoto zajímavého hybrida, který z tohoto universa vychází.

To co mě nadchlo jako první, je "určitá volnost", vzpomínám si že jsem několik desítek minut strávil pouze létáním topterou napříč pouští. Objevování jednotlivých síčů, nových Npc a budování své "pouštní síly" pak připravuje zajímavé zážitky po celou hru.

Ze začátku je tato hra poněkud nepochopitelná a složitá ale ve chvíli kdy se příběh rozjede, všechny herní prvky naskočí. Jak už bylo napsáno v popisu, Dune se striktně nedrží knižní předlohy (tahleta verze je pozitivnější), ale to vůbec nevadí. Bylo pěkné pozorovat to co souhlasí s předlohou a co nikoli.

Dune sice nezaujme dnešní hráče ale pro pamětníky a fanoušky Franka Herberta, stojí zato. 85%