Clustertruck

27.09.2016
28.09.2016
24.04.2017
15.03.2018

V hre Clustertruck je úlohou hráča je dostať sa do cieľa a to preskakovaním cez kamióny. Popritom sa musíte neustále vyhýbať rôznym nástrahám a prekážkam a súčasne si dávať pozor, aby ste nedopadli na zem. V tom prípade sa totiž okamžite presúvate na začiatok levelu.

V hre je viacero oblastí napríklad zimná, laserová alebo aj pekelná, a v každej z nich je 10 úrovní. Hráč je po každej úrovni ohodnotený bodmi, za ktoré si môže kúpiť rôzne vylepšenia ako dvojitý skok, priťahovací hák a podobne. Dostupný je aj editor úrovní v ktorom môžete vytvoriť vlastné mapy a zdielať ich s inými hráčmi.

Clustertruck som si vybral do Hernej výzvy 2016 ako hru, ktorá vyšla v roku 2016.

Hráčovou úlohou v tejto hre je skákať po kamiónoch a dostať sa do cieľa. Niekomu sa to môže zdať jednoduché a ten kto si to myslí je na veľkom omyle. Káždým ďalším levelom je čoraz ťažšie prejsť. A nefunguje tu ani žiadna taktika, ktorú by ste na dokončenie levelu použili. V hre sa rušia všetky fyzikálne zákony, vodiči riadia kamióny ako keby boli na drogách a vy len musíte dúfať, že skočíte na ten pravý. Nepomôže vám ani čakanie na jednom kamióne, lebo vždy sa môže niečo pokaziť. Niekedy zomrete skôr, než sa o to pokúsi hra a to už je čo povedať.

Level desing je výborný a všetko je len na náhode. V hre je 9 svetov (desert, forest, winter, laser,.... a dokonca aj hell) a v každom z nich je 10 levelov. A najťažší bol pre mňa posledný, ktorý bol taký finálny bossfight v pekelnom svete. Trvalo mi približne 2 hodiny, kým som ho konečne splnil. Trochu ma to aj prekvapilo, že do hry kde je hlavnou úlohou skákať po kamiónoch dajú vývojáry bossfight. V hre sú aj schopnosti, ktoré sa delia na aktívne a pasívne. Mne najviac vyhovoval jetpack spolu so spomalovačom času. Ale môžte využiť aj doublejump, grapling hook, alebo aj zamrznutie všetkých kamiónov a dokonca aj SUPERTRUCK, kedy hra bude fungovať ako veľmi známy SUPERHOT. Po dokončení levelu sa zobrazila tabuľka, v ktorej ste svoj výkon mohli porovnať s celým svetom alebo len s priateľmi na Steame.

Našťastie ma vždy ukludňoval soundtrack s elekro hudbou, ktorá bola v každom svete iná a bola výborná. Aj titulky po dokončení hry som si pozrel, len kvôli hudbe. Grafika nebola najlepšia, ale ani najhoršia. Skôr išla takou zlatou cestou priemernosti. Ovládanie bolo jednoduché, ale zo začiatku mi robilo problém preskakovanie, kým som sa ho naučil.

Celkový dojem z hry je kladný a bola zábava skákať po kamiónoch a vyhýbať sa prekážkam, len škoda toho posledného bossfightu, ktorý mi do hry veľmi nepasoval.

Pro: Úrovne, soundtrack, grafika, schopnosti, obtiažnosť, ovládanie.

Proti: Bossfight.

Rád bych napsal něco o tom, jak se v kordonu kamionů skrývá nějaká symbolika o dnešní uhnané době, nebo bezcílnosti našeho počínání. Nebo že fakt, že hra končí v samotném pekle má mít snad nějaký meta rozměr. Ale tak tomu v této hře není a byla by chyba za tím vším hledat něco víc.

Clustertruck je především úžasná adrenalinová jízda. Za rytmu chytlavých elektronických válů si to ženete po střechách kamioňáků na D1, vyhýbáte se četným nástrahám a snažíte se držet ten správný střešní rytmus :) Her z žánru First Person Platformer už jsem hrál několik (vyzdvihl bych skvělý Refunct), ale nikdy jsem si neužil takto zběsilou jízdu. Každý level nabídne nějaký nový nápad a udělá vám radost, když přijdete na to, jak to máte vyřešit, kudy se vydat. Po ruce máte celou řadu speciálních schopností, ale s těmi mě moc hrát ani nebavilo. Naopak se mi velmi líbilo hrát zcela bez nich kvůli achievementu. Skvělá výzva, zhltal jsem za tři večery. 100% achievementů, 7 hodin herního času.

Mohu doporučit všem nadšencům do rychlých pohybových her a speedrunningu.

Pro: rychlost, lehkost pohybu, hudba

Proti: chci víc!

Hlavným cieľom hry je v každom leveli preskákať z jedného konca na druhý cez kamiony. K dokončeniu úrovne vám môžu pomôcť aj schopnosti ktoré ale používať nemusíte.

➤svety a úrovne v nich: čo sa týka grafickej stránky levelov tak vyzerajú možno jednoducho ale tejto hre to len prospieva. V hre sa nachádza 9 svetov, dva bonusové a môžete si zahrať množstvo map vytvorené hráčmi. Mňa osobne najviac oslovil halloweensky bonusový level a zo základných posledný pekelný. Určite som nečakal že nakonci bude bossfight. Trvalo mi ho prejsť trošku dlhšie ale nebolo to nič extra zložité.
➤schopnosti: pomôžu vám lepšie prekonávať jednotlivé úrovne. Schopnosti typu grapling hook, jeetpack, spawnutie kamionu alebo zmrazenie všetkých kamionov sú možno pekné ale skoro zbytočné. Osobne som využíval len double jump a spomalenie času.

!! Záverečné zhrnutie !!
Daľšia hra ktorú som si kúpil len vdaka Drektovej výzve. Ale narozdiel od tej predchádzajúcej bola táto veľmi slušná. Kto by povedal že preskakovanie z kamionu na kamion môže byť taká sranda. Hru som prešiel aj bez používania schopností a nebolo to nič zložité. Pokiaľ hľadáte niečo pri čom si oddýchnete (aj ked to znie pri tejto hre divne ale oddychnuť sa tu dá pekne) tak Clustertruck je správna voľba. Ale asi by som nedoporučil ju kúpiť za plnú cenu ale počkať si ked bude jej cena niekde okolo 5€.

➤Čas strávený v hre: 8 hodín
➤Achievementy: 17/19

HODNOTENIE: 80/100%
Clustertruck je originální adrenalinový nářez na zádech kamionů, který vypadá dobře už na první pohled, ale hraje se ještě líp.

Skákání po kamionech je zábavné, nadmíru jsem si celou hru užil, ale nestojí to jen na zajímavém nápadu, ale i skvělém level designu, který neustále překvapuje novými prvky, občas si udělá v dobrém smyslu slova srandu z hráče, ale většinou ho hlavně pobaví zajímavými nápady.

Kromě obyčejného skákání tu máte i řadu pohybových a speciálních abilitek, které se mi hodí do výzvy "hrátky s časem", jako zpomalení či zastavení času, nebo dokonce i převzatá SUPERHOT schopnost, kde se čas hýbe, jen pokud se hýbete vy.

Já osobně hru projel hlavně právě se zpomalováním času, později se zastavením kamionů, a double jumpem, který se mi hodil nejvíce krát, a taky umožnil proskákat některé levely tak rychle, že jsem i Stevova highscore ducha nechával tak 5-20 sekund za sebou :D

Z pohybových schopností je tu krom dvojitého skoku i spoustu dalších možností, ale ty mi přišli na jedno brdo. Dash, teleport, jetpack či levitace dávají všechny téměř stejnou pohybovou výhodu jako zmíněný double jump, a je to tak spíš o tom, komu co sedne nejvíce.

Ještě mi teda chybí proskákat všechny levely bez schopností pro poslední achievement, projet nějaké komunitní levely, a sám si zkusit level editor, ale už teď bez ostychu doporučuji.