Castlevania II: Belmont's Revenge

Dracula Densetsu II

srpen 1991
26.07.2000
16.05.2019

Patnáct let po vítězství lovce upírů Christophera Belmonta nad hrabětem Drákulou se síly temnot vrací. Hrabě zneužil magické moci Christopherova čerstvě zletilého syna Soleiya, kterého přeměnil v démona, unesl a plánuje ho využít k svému znovuoživení. Christopher se tak znovu musí chopit svého biče Vampire Killer, zachránit svého syna a zastavit hraběte...

Belmont's Revenge je druhá handheldová hra ze série Castlevania a přímé pokračování Castlevania: The Adventure. Opět se jedná o akční plošinovku s upírobijcem Christopherem v hlavní roli. Tentokrát hra nabízí šest úrovní, z nichž lze první čtyři (krystalový, kamenný, rostlinný a oblačný zámek) projít v libovolném pořadí a po jejich úspěšném zdolání lze pokračovat posledními dvěma úrovněmi zasazených do zámku Castlevania.

Hra se hratelností podobá svému předchůdci, byla ale odladěna co se týče ovládání a technického stavu – například už nedochází ke zpomalení, když se na obrazovce objeví více nepřátel zároveň. Christopherův arzenál byl rovněž rozšířen o dobře známé sekundární zbraně z ostatních her série, kterými jsou tentokrát svěcená voda a kříž (v americké verzi nahrazený sekerou).

Trojici gameboyových Castlevanií doplnila v roce 1997 Castlevania Legends se Soniou Belmont v hlavní roli.

Druhá Castlevania pro GameBoy je mnohem povedenější záležitost. Hlavní zásluhu na tom má vyváženější obtížnost. Hra není jednoduchá, ale průchod je mnohem plynulejší. Pár problematičtějších míst se najde, ale celek je přiměřenou výzvou. Příjemnou pomocí je i přítomnost sekundárních zbraní jako v hlavních dílech. Není jich sice takové množství, ale i tak jde o vítanou pomoc a osvěžení bojů. Bossové také docela jdou, nejhorší jsou asi poslední dva. Přesto nic tak hrozného jako ve velkých dílech.

Pozitivní je také větší rozsah hry. Tentokrát vás čeká sedm úrovní, z toho první čtyři jde hrát v libovolném pořadí. Poslední je téměř jen závěrečný souboj, takže spíše šest plnohodnotných. Design úrovní je povedený, stejně jako v prvním díle, ale zde je přívětivější. Zákeřností hra obsahuje minimum. Technicky se nic zásadního nezměnilo a hra se dobře ovládá. Hudba je také o něco povedenější. Celkově je tak druhý díl prostě lepší, autoři se poučili z chyb a hraní mohu rozhodně doporučit.
Druhá Castlevania pro GameBoye ze série Castlevania Anniversary Collection přináší o něco delší zážitek, než díl první. Současně nabízí i několik vylepšení, díky kterým je hraní zase o něco zábavnější.

Předně je to plynulejší pohyb hlavní postavy než u prvního dílu. Také mi přišlo že postava lépe a přesněji reaguje na mé stisky tlačítek, takže mé skoky byly daleko přesnější. Do hry se také vrací sekundární zbraně, i když jen v podobě kladiva nebo svěcené vody, které se hodily především na boss fighty.

Design levelů byl také o něco vylepšený. Zaujala mě nutnost využívat lana pavouků pro překonávání propastí, pohybující se lana a taky tma vyskytující se v jedné úrovni, která nastávala pouze pokud jsem ničil svíčky se srdíčky. To mi přišlo svým způsobem skvěle navržené, protože se musím rozhodnout, jestli má cenu získat srdíčko za cenu horší viditelnosti a tím pádem i těžšího průchodu dané oblasti. Až se divím, že se tento koncept neobjevil i v jiných dílech.

Nepřátelé jsou zde především staří známí, kde mi nejvíce problémů nadělala ta zatracená hlava střílející ohnivé koule. Co se bossů týče, nejvíce mi zavařil obří had útočící v dlouhé chodbě a ve finále opět Drákula, ale to bylo asi hlavně tím, že jsem měl méně životů z předchozího souboje.

Celkově mi přijde, že tento díl předčí svého předchůdce snad po všech stranách. Průchod hrou jsem si opět skvěle užil.