Bridge Constructor Portal

simulátor > nezařazeno *
logická > nezařazeno
20.12.2017 PC
28.02.2018 PS4XOneSwitch
Bridge Constructor Portal spája fyzikálnu simuláciu série Bridge Constructor so svetom série Portal.

Prevezmete rolu nového zamestnanca Aperture Laboratories, ktorý má za úlohu čo najefektívnejšie navrhnúť mosty a rampy v testových komorách a pomôcť tak vozidlám dostať sa k východu, pričom náročnosť a komplexnosť úrovní pomaly narastá. Počas hry ho sprevádza aj známa umelá inteligencia GLaDOS a nechýbajú ani iné známe prvky ako portály, pohybové gély, vežičky a vypínače. Taktiež je potrebné vyhýbať sa kyseline a laserom. V hre je celkovo 60 komôr.

Hra beží na engine Unity. Pôvodne vyšla na mobilné platformy a osobné počítače, pričom verzie pre súčasné konzoly boli vydané o niekoľko mesiacov neskôr.

Máte radi logické hry ? Stavanie mostov ? Portály ? Arašidy zaliate v karamele ? Oukej, tie arašidy si odmyslite (hoci záujem o torty je vítaný :)), ale to ostatné skombinujte dokopy a máte Bridge Constructor Portal (BCP). Logická hračka, ktorá dokáže potrápiť v rozmedzí od 7 do kľudne 15 hodín (alebo viac). Záleží od toho, ako budete hru hrať.

BCP výborne okorenilo stavanie mostov, hoci vo väčšine prípadov som mal dojem, že stavanie mostov je až na druhom mieste (v podstate je to tak). V Bridge constructore bolo nutné “leštiť” výsledný most do najmenších detailov. Každá priečka mala svoje správne miesto. BCP je v tomto ďaleko prístupnejšie.

Primárnou úlohou je nájsť cestu z bodu A do bodu B, ktorá v neskorších leveloch vedie cez niekoľko stanovíšť. Keď je cesta jasná, tak väčšinou poľahky postavíte potrebné mostíky (nie je tu žiadne obmedzenie na množstvo použitého materiálu na mosty) a vypustíte vysokozdvižné vozíky. Keď prejde jeden, tak za ním môžete pustiť aj kolónu. Je to taká substitúcia namiesto voľby obtiažnosti. Poviete si “keď prešiel jeden vozík, tak prejdú všetky”, ale pozor. Kde zvládol mostík 1 záťaž, tam nemusí zvládnuť oveľa väčšiu tiaž. Alebo sa vám rozhojdá plošinka a každý ďalší vozík s tým už bude musieť počítať (milimeter sem, milimeter tam). Napriek tomu si myslím, že hra je prístupná prakticky pre každého. 60 úrovní sa minulo ako voda a hoci mi po dohraní na časomiere svietila 12ka (po kompletizácii všetkých mostov s kolónou to bolo 15 hodín), tak by som prijal ďalší nášup. Časom možno príde niekto s niečím podobným, ako bolo Portal Stories: Mel pre Portal 2. Súbor náročnejších máp by rozhodne potešil a úprimne sa čudujem, že vonku ešte nie je žiadny map pack, keď hra obsahuje level editor.

Technicky je hra zvládnutá výborne, v hre sú použité assety z Portal univerza a mne osobne sa na to veľmi dobre pozerá. Z nedostatkov môžem uviesť len jeden a ten som si pracovne nazval “únavne pomalý debug”. V neskorších častiach, keď bude vozík prechádzať niekoľkými stanovišťami, trvá dosť dlho, než sa dostanete na miesto, ktoré práve chcete otestovať. Keď to máte/chcete/musíte zopakovať napr. 10x, tak to začne vadiť. Preto by som prijal možnosť urýchliť animáciu, aby som sa dostal na testované miesto čo najskôr.
Modelový príklad: Najprv potrebujete naplánovať cestu cez sériu portálov rôznych farieb. Cestou vás zrýchli oranžový gél, po skoku narazíte na stenu zamaľovanú modrým gélom a ešte zabezpečíte, aby sa energetická guľa dostala na správne miesto a deaktivovala laser alebo dvere, za ktorými je cieľ. Keď už máte zmáknutú postupnosť krokov, tak mi môžete veriť, že postaviť mosty je už to najmenej, len keby to testovanie trvalo kratšie.

Možno som mal spomenúť, že vás testami sprevádza GLaDOS, ale prijal by som, keby sa do toho lepšie vložila. Na jej triky s rečami typu “tento level nie je možné úspešne vyriešiť” jej už nenaletíme.

Za mňa dávam tejto hre palec hore. Výborná logická záležitosť, ktorá nejakú chvíľu vydrží a je prakticky bez chýb. Teraz budem prorokovať najmä kvôli sebe, ale ak výjde pokračovanie (musí !!!), potom sa máme na čo tešiť.

Pro: výborná hrateľnosť; prístupné prakticky pre každého; príjemná grafika

Proti: mohlo to byť dlhšie; chýbajú náročné levely; podľa mňa je tam GLaDOS len do počtu (to vlastne nie je zápor, iba také rýpnutie)