Bio Menace

akce > plošinovka *
freeware (dříve placená hra)
03.08.1993 PC
Apogee Software
Vypadá to na další poklidný den v Metro City, když v tom dostane FBI zprávu, že ve městě řádí obří mutanti a způsobují chaos a zkázu. Vše ukazuje na to, že strůjcem těchto potíží je obávaný Dr. Mangle. Je proto poslán super tajný agent Snake Logan, aby přeletěl nad městem, obhlédl situaci a vrátil se na velitelství podat zprávu. Snakovo letadlo je však sestřeleno, a tak je nutné se probít skrz mutanty až k příčině vší té zkázy.

Hra se skládá ze tří epizod, každá po dvanácti levelech. V prvních dvou (Dr. Mangle's Lab a Secret Lab) je za úkol zničit doktorovy laboratoře a doktora samotného. Ten ale těsně před svojí smrtí odhalí, že vše dělal na rozkazy někoho jménem Master Cain, který mu hrozil zabitím, pokud tak neučiní. Ve třetí epizodě je tedy nutné dostat se k samotnému strůjci zla a porazit ho.

Všechny tři epizody používají engine z her Commander Keen od id Software a je to poznat na první pohled. Ve hře je stejný systém menu, ukazatele bodů, úvodní obrazovky i nápovědy. Rozdíl je ale v tom, že Snake má osm jednotek zdraví, takže pokud není na minimu, není zabit hned, jakmile se dotkne příšery.

Kromě základního samopalu s neomezenou municí může Snake využívat granáty, pokládat miny nebo používat speciální laser. Postřílení mutantů ale není jediný cíl každého levelu. Je rovněž nutné osvobodit rukojmí, k čemuž je nutné najít speciální klíče, vyhýbat se spoustě pastí a sbírat body, za které lze získávat životy.

Zajímavost: V šestém levelu druhé epizody je zachráněným rukojmím samotný Commander Keen, hlavní hrdina stejnojmenné série her od id Software. Po jeho záchraně mu Snake řekne: "Just doing my duty, Captain Keen", což Keen okomentuje slovy: "It's COMMANDER Keen!".

Han22 (komentář): bych řekl, že biomenace docela inovace mělo, oproti předchozím hrám..... Je fakt že duke 2 ze stejného roku to posunul ještě…

Na odreagování od adventur jsem si zase prošel jednu hopsačku, tentokrát moji oblíbenou Bio Menace. Je to typická Apogee hra, tedy rozdělení na epizody, spousta kol, nějaký ten pitomoučký příběh a samozřejmě se převratností či originalitou kouká těm slavnějším arkádám na záda.

Nicméně... oproti dětinskému Keenovi či Cosmicovi a přehnaně těžkým Dukům 1-2 mě z tohohle subžánru arkáda bavila vždycky nejvíce. Možná proto že jsem se k ní dostal jako první, možná proto že je nejakčnější a nejjednodušší. Ano některé kola si zopáknete, protože ukládání funguje jen na začátku mise, nicméně frustrace z x opakování jednoho kola se nedostaví. Už jen proto, že na lehčí obtížnost je životů i střeliva dost.

A také proto, že je to není ani tak hopsačka, jako střílečka. Snake Logan bojuje ve třech epizodách proti všemožným formám mutantů, genetických pokusů i robotů, k dispozici má rychlý kulomet či něco jako raketomet, kromě toho pár druhů granátů a min. Nepřátelé krásně vybuchují nebo se rozpliznou v kaluži krve a střev, občas se objeví nějaký vytuhlý boss. Hra nehází klacky pod nohy, takže pokud umřete začínáte od začátku, ale otevřené dveře zůstanou otevřené, čudlíky zmáčknuté a mrtvoly mrtvé.

Kromě střílení nechybí sbírání všemožných pitomostí, které se nachází za zamčenými dveřmi (potřebujete klíče), umisťování krystalů, občas zapamatování si nějakého kódu a hledání rukojmích. Nechybí ani odkaz na Keena či tajná místnost s tvůrci hry. To vše na rok vzniku a žánr ve slušné grafice s pár pěknými obrázky mezi epizodami.

Zkrátka Bio Menace není určitě klasikou typu Prince of Persia nebo Another World, ale na odreagování je výborný.

Pro: Slušná řežba, tak akorát obtížné, spousta kol, ucházející grafika.

Proti: Bez jakékoliv inovace či větších nápadů.

Naprosto parádní smažba, kde je vždy co zabíjet. Svého času na mě zapůsobila svou atmosférou, z dnešního pohledu už je to spíše úsměvné. Pravda, téhle hře k tomu aby se stala legendou něco chybí, ale stále je to hodně nadprůměrná gamesa co příznivce žánru nezklame.
Stejne jako ugraugra i ja se pripojuji k nazoru, ze tahle hra je proste mazec. Kdysi jsem ji na 486 paril jak o zivot. Uz si ani nevzpominam, jestli jsem mel jen shareware verzi nebo full, ale proparil jsem ji dukladne nekolikrat. Libila se mi detailnost prostredi, ze nebyla az tak detska, proste se to hralo skvele.

Pro: Grafika, hratelnost.

Proti: Nic.

Bio Menace je jeden ze starých dobrých fláků od Apogee Software. Pěkná grafická stránka v kombinaci s dobrou hudbou a mračny nepřátel, se snadno stane herní náplní několika hodin.

Zvláště mě zaujala první epizoda svoji různorodostí, bohužel další dvě už tolik nápadité nebyly. To co ale dost naštve, je fakt že si hráč munici ani granáty nepřenáší do dalších levelů, zatímco stav životů se nevrací na původní hodnotu.

Forma ukládání také není nic moc, ať už ukládáte třeba v půlce levelu, vždy vás load vrátí na začátek.

Obtížnost celé hry se s každou epizodou zvedá a některé levely jsou dost o nervy. Často hráč projede misi až na více pokusů, protože jsou místy dost nepřehledné a obtížné. Po čase přibydou i nové věci jako antiradiační pilulka.

Oproti Duke Nukem (1991) je tato střílečka bohatší o spoustu akce, střeliva a nepřátel. Stačilo by jen, kdyby celá hra byla o trochu snazší. Po několika projetích a poznání jednotlivých levelů, je i tak tato hra příjemným strávením herního času.
70%

Pro: Rozmanitý nepřátelé, grafická stránka, solidní střilečka.

Proti: Místy dost obtížné, nepřenášení munice a granátů.

Bio Menace je docela zábavnou plošinovkou, vezoucí se na popularitě her jako Commander Keen (na jehož enginu tuším vznikla), ale ve zdejším podání působí hra méně dětsky, je v ní více násilí a vnitřností, které ze zasažených nepřátel lítají na všechny strany. Klasická hra, která ale sama o sobě nemá na to, aby se stala legendou.

Pro: Slušná grafika, vícero druhu střeliva, rozsáhlé levely.

Proti: Někdy méně přehledné (park), náplň hry je od začátku do konce stejná.