Batman: Arkham Knight

HERNÍ VÝZVA 2017 - Kategorie č. 9 - Kamarád doporučuje!

Batman: Arkham Knight je zřejmě definitivně posledním titulem z Warnerovské série her s Batmanem, vzniknuvší pod taktovkou studia Rocksteady. Jako levoboček vznikla ještě další hra s podtitulem Origins. Rytíř z Arkhamu, neboli Batman: Arkham Knight, je nejnovějším dílem série a v rámci Herní výzvy 2017 nastal čas, podrobit jej zátěžovému testu, tím spíš, že dosavadní dohrané části ságy jsem si užíval.

Ke hraní mě dohnal můj synek, jenž mi hru doporučil. A kterému tímto děkuji, nejen za toto doporučení, ale i za morální podporu a povzbuzování k dohrání. Protože jsem jako poslední dvě hry do výzvy zvolil zrovna sandboxy, tedy tituly s dlouhou herní dobou, díky němu a jeho neustálému dokopávání nebohého otce k počítači jsem hru dohrál. Přesněji řečeno, zvládl jsem příběhovou kampaň a vedlejší mise Most Wanted, tedy až na definitivní dokončení Riddlerových úkolů. DLC si nechám na potom a uvidíme, jestli zvládnu pokořit i Hádankářovy výzvy. Zatím mám nahráno 55 hodin a očekávám, že další herní doba ještě přibude.

Před instalací jsem měl docela obavy, protože po vydání mnozí hráči zaznamenali a reportovali potíže technického rázu, poklesy framerate a různé bugy. Nyní je naštěstí produkt patrně plně odladěn a na mém poněkud obstarožním stroji hra šlapala plynule jen s občasným zakolísáním FPS zejména při jízdě Batmobilem. Samozřejmě po vypnutí AA a redukci detailů. Nepotřebuji ultra HD rozlišení a všechny grafické vychytávky na maximum, podstatný pro mne je plynulý a rychlý běh.

Rocksteady se při tvorbě opravdu rozmáchlo. Hra se tentokrát neodehrává v Arkhamu, ale přímo v obsáhlém Gothamu, jenž zahrnuje celé 3 ostrovy a rozloha města alespoň na pohled je přímo impozantní. Vizuál je fenomenální a pokud se kocháte odněkud z vysoké budovy, dostanete unikátní pohledy na zpustošené město.

Batman tentokrát čelí spiknutí svých úhlavních nepřátel, kteří se jej snaží navždy poslat do věčných lovišť. Příběh začíná evakuací města díky ohrožení toxickou látkou. Tvůrci takto elegantně vyřešili prázdno v ulicích Gothamu bez obyvatel velkoměsta, najdeme výhradně ulice plné padouchů, kteří ve městě vytvářejí dokonalý chaos a zmar. Příběh je zpracován v osvědčených intencích Batmanovské tvorby a kupodivu přináší četné zvraty i překvapení, navíc se tvůrci nebojí nechat zemřít některé ikonické charaktery (jako třeba Poison Ivy) a dočkáme se i překvapivého odhalení hlavního padoucha.

Herní náplň je plně převzata z předchozích dílů, hra nabízí jak typické kontaktní souboje s nepřáteli řetězením komb po úspěšných úderech. Stejně tak jako stealth úseky s opatrnou likvidací ozbrojených protivníků. To vše kombinované s průzkumem města a pro hloubavé podrobné pátrání po Riddlerových hádankách. Při transportu v rozlehlých lokacích nám pomáhá Batmobil - nové udělátko, s jehož pomocí se nejen proháníme ulicemi města, ale také hraje důležitou roli při bojích s motorizovanými silami a také během řešení logických hádanek.

Zdánlivě se tak vše nese v intencích předchozích dílů. Bavil jsem se a s chutí jsem se opět prožil dlouhé hodiny v Gothamu. Ale poslední díl se mi hrál víceméně nejhůře z celé série. Objevily se určité nedostatky, které mi mnohdy znepříjemňovaly hru, takže jsem si Batmana neužíval úplně naplno, jak bych mohl.

Prvním z nich je ovládání, v němž se velice často využívá střední myšítko. Zejména v soubojích, jež se mi jevily poněkud komplexnější než dříve. Nevymyslel jsem, jak by se dalo adekvátně nahradit, a jelikož střední tlačítko myši používám zřídka, některé údery či pohyby s jeho využitím jsem tak proklínal. Navíc i některá komba vyžadují kombinaci kláves, se kterými bych si zlomil prsty, tudíž některé způsoby eliminace likvidace padouchů jsem zkrátka v boji nevyužíval. Takže žádné velkolepé řetězce komb jsem nepředváděl.

Specifickým problémem je Batmobil. Cožpak o to, jezdí se v něm dobře, ale pro pohyby mezi lokacemi jsem i tak raději využíval samotného Batmana, zapadá mi to lépe do nastolené atmosféry celé série. Než jízdou špinavými ulicemi jsem se kochal krásami Gothamu ze vzduchu. Využití vozidla je podle mého až přehnané. Chápal bych souboje v ulicích s tanky a drony, ale využití vozidla v hádankách mě někdy docela iritovalo a největší otrava pro mě byly místy nutné manévry a přeskoky na střechy či jiné cíle. Zejména Riddler přichystal závodní mise ve své hádankářské části, které doslova prudily. Tyto jízdy zručnosti zkrátka k Batmanovi úplně nepatří.

I samotná velikost města skýtá určitý zádrhel, kdy rozloha poněkud omezuje hledání tajemství a hádanek. Nejen plošně, ale i z hlediska výškového převýšení, kdy město je vybudováno na vícero výškových úrovních od mrakodrapů až po podzemní prostory pod úrovní silnic. Takže pokud něco hledáte, a nikoliv jenom hádanky, ale třeba ukryté bomby nebo základny milice, u kterých se v pozdějších fázích nezobrazuje navigace a musíte si je vypátrat sami, je to trochu hledání jehly v kupce sena. Výsledkem je, že jsem prozatím na hledání hádanek rezignoval, protože splnění všech 243 u mě opravdu zřejmě nehrozí. Ale nikdy neříkej nikdy, mám v záloze vytisknutý návod,,,

V rámci Výzvy jsem tak dohrál příběhovou kampaň spolu s misemi z Most Wanted (vyjímaje kompletaci Riddlerovy pomsty), DLC příběhové kampaně si zahraji a ohodnotím samostatně. A ani AR challenge jsem všechny neplnil, protože u mnohých jsem zkrátka na hvězdičku nedosáhl. Tudíž 100% dohrání jako u Batman Arkham Asylum nebo Origins s největší pravděpodobností nehrozí.

Je vidět, že za titulem stojí obrovské množství práce a designérského úsilí. V současné době je hra plně vyladěná a i na slabších konfiguracích jako je ta moje běží v pohodě. I přes zmiňovaná úskalí je hra velmi kvalitním kouskem nebo lépe řečeno pořádným kusem software a nabízí širokou herní náplň a předlouhou herní dobu. Ale hodnocení nebude tentokrát tak vysoké, jako u předchozích her od Rocksteady.

Pro: Osvědčený herní systém, grafika a atmosféra. rozsáhlý a uvěřitelný Gotham, obrovský rozsah hry

Proti: Komplikované ovládání, obtížné hledání hádanek, přehnaný důraz na batmobil

Znáte tu o tom, jak méně je někdy více? Rocksteady zřejmě ne.

Věřil jsem tomu, že přebytek zbytečností v Arkham City byla jen chvilková slabost, že AK napumpujou skvělými momenty, že Gothamu vdechnou život a že bude tedy neskonalá radost jej prozkoumávat...a vonohovo. Místo skvělých herních momentů takových 70% tvoří batdebil, přičemž z toho asi 10% je jakkoliv zajímavým obsahem. Jo, jednou za uherák človek ten tank potřebuje k vyřešení nějakého puzzlíku a to je fajnfuň. Pár bitev je v prvních chvílích taky ok. Nicméně když ten véhykl hráčovi rvou do chřtánu do té míry, že místo klasického Batmaního stelfu se tu člověk dočká právě batmobilní variace (ne, nedělám si prdel - opravdu se budete ulicemi Gothamu nejednou plížit za volantem...a ano, je to děsná prudonůďa), tak je to holt overkill. Kor když v jedné chvíli ke konci hry je batmobil zničen, člověk uroní slzénku štěstí, a za dvě minuty se ozve ten ZRÁDCE, NIČITEL VÁNOC A POJÍDAČ ŠTĚŇÁTEK Lucius Fox, aby nás informoval, že samozřejmě měl náhradní kus právě pro takové incidenty! A když náhodou pár minut v jedné hodině běhám po svých, tak...no, tak je to oukej. Souboje stejné s nějakou tou bezvýznamnou novinkou, boss bitky žádné (na něco tak dobrého, jako byla Freezovka v AC, se radši netěšte), těch pár zoufalých pokusů o stealth docela na facku, vedlejších misí jak v létě chrobáků, mezi nimiž se najdou zajímavé tak tři (apropo, Harvey Two-Face je zde v rámci jedné takové mise doslova ponížen jen na dalšího obyčejného Jožka s brokovnicí, Oswald tučňák není ani fyzicky přítomen přímo ve hře (nýbrž jen v cutscénách), Firefly zmutoval z relativně slušného bosse z předchozího dílu do jen DALŠÍ PROPRDĚNÉ BATDEBIL HONIČKY, ad.). Herně prostě zdaleka nejslabší díl.

Příběh je fantastický. A mám naprosto u konečníku, že se tu lecco poněkud kříží se sliby Rocksteady (Arkham Knight je zcela nová, námi vytvořená postava, a Joker v této hře nebude! - Arkhamovic rejtíř je odhalen jako čtenářům komixů velmi dobře známá postava, a to v patrně tom nejnepřekvapujícím, nejméně šokujícím odhalení za poslední roky; Joker nejenže ve hře je, on je vyloženě alfou a omegou celého děje), poněvadž mě hlavní storylajna prostě na tu prdel posadila a prohnala mým tělem nehoráznou husinu hned několikrát (přičemž právě tohle se ani jednomu z předchozích dílů nepovedlo ani jednou). Co se samotného závěru týče (hlavního příběhu, nikoliv celé hry), je šikovně vygradován a po tom všem, co mu předcházelo/po zůsobu, jakým bylo naloženo s ostatními záporáky, mě docela uzemnil a kapku jsem si snad i chrochtnul blahem. Ovšem kdybych měl jeho zpracování srovnat s jinými hrami...jako takhle, je to jedna dlouhá cutscéna. Sem tam narušená nějakým krátkým prejžejakože gejmplejem, ale furt cutscéna. Avšak výborná, hutně děsivá cutscéna! Žádný souboj se Scarecrowem, Batman se prostě zbaví strachu, toxin na něj naráz nefunguje, Scarecrow si pšoukne do gatí a tím příběh končí. Tím ovšem nekončí celá hra, a tím pádem celá série. Kdepak, nejdřív je potřeba aktivovat Knightfall Protocol! A jak? Nuže, dohráním hry na stopéro, samozřejmě! Fuck off, zkouknul jsem to na YT a ničeho nelituju. Naopak, kdybych kvůli tomu hrál tu hru pomalu 50 hodin, tak právě toho bych ve finále litoval. Je to hezké ukončení, ale za ty nervy, frustraci a nudu navíc by to opravdu nestálo.

A co se technické stránky PC verze a obchodních kotrmelců bráchů Warnerových týče, k tomu se snad radši ani nevyjadřuju (a vězte, že se vůbec neodráží ani v hodnocení). Ani nevím, co mě sere nejvíc - stav PC verze tři týdny po vydání, (možná) skutečnost, že WB věděli dlouho dopředu, v jak kolosální prdeli ona PC verze je a stejně to tak vydali bo vonoto tak pissíčkářům postačí, nebo to omračující množství předražených DLC? Ad DLC - Batgirl vypadá žůžově, což? Takřka lépe, jak samotná hra! A ještě k tomu prequel k prvnímu dílu! A o co se vážně jedná? O hodinu dlouhý kolotoč absurdně nudných sekvencí, které jsou už v základní hře v trochu tmavší bundě. No za dvě kila neberto!

Dohráno za 30hod cca, Hard, 82% totál komplít, 28-120 ultra stabilní fps. Jsem rád, že jsem to dostal 'grátis' k nové grafice. I bez všech technických problémů by to ani omylem na plnou pálku nebylo. I zadarmo mě to zklamalo a sralo.

Pro: Příběh; voice cast; atmosféra; Gotham vypadá hezky; v jádru stále stejná, stále adekvátně zábavná hratelnost, když člověk zrovna nějakým omylem jde po svých

Proti: Batmobil; Gotham je mrtvý; Batmobil; každý záporák figuruje jen jako prostý vedlejšák; ani Riddler neodolal šarmu batdebila a naservíroval nám tak krom hádanek i ZÁVODNÍ TRATĚ!

Kruh se uzavřel. Batman: Arham Knight mě donutil zavzpomínat, vidím to jak včera. Píše se rok 1992 a já sedím v kině Blaník, po šesté si vychutnávám "Batman se vrací" a úvodní bitku ve městě. Po skončení si domů odnáším velký plakát Batmana a to díky mámě, která v kině pracovala.

Na Batman: Arkham Knight jsem byl hodně natěšený jelikož předešlé hry považuji za to nejlepší co je. K tomu se přidá filmová série od Nolena a oblíbený temný hrdina je tady jak skutečný.

Dlouhou dobu jsem čekal, než tuto hru můj počítač rozchodí a bohužel i s lepší grafickou kartou to stálo za nic. Hra dost často lagovala a dropovala, byl jsem s toho velice zklamaný. I tak mě děj hry zaujal, že jsem na konec hru dohrál. Jelikož jsem prošel jen hlavní část, psát budu pouze o ní. Jak jsem psal děj je opět skvělí, sice mi stačili dvě věty abych poznal kdo je Arham Knight "Batmana znám velice dobře, nestřílejte do netopýra na hrudníku tam má největší pancíř ale střílejte do ramen" tempo a mise jsou výborné. Jak je všude zmíněno, batmobile hraje velký prim. Otázka je, jak moc je to dobře či špatné. Chápu vývojáře, že chtěli aby hra byla jiná od obou dílu ale nevím jestli je to pravé ořechové. Vylepšení dostali jak souboje, tak stealth. V soubojích i ve stealth akcí je větší množství nepřátel a druhů, plus mnoho nových vychytávek, zase oba hlavní rysy hry jsou excelentní. Graficky vypadaly oba předešlé díly dobře u Arkham Knight to mu není jinak a řekl bych, že je velký posun dál. Co ovšem zůstává stejný je dabing, luxusní záležitost, která doprovází batmana od prvního dílu. Jokerův hlas je něco výjimečného, nedokážu si představit, že by ve hře nebyl. A copak upištěná Harlay Quinn! Joker a Batman patří k sobě.

Tímto posledním odstavcem bych chtěl poděkovat portálu lokalizace.net za kvalitní překlad. Nebýt Vás, tak z hry mám velký kulový. Děkuji!!!

Verdikt: Jelikož jsem hru dohrál se sebezapřením díky neustálím lagům a propadům, nemohu byt objektivní, proto hru nebudu hodnotit. I tak si myslím, že svým předchůdcům určitě hanbu nedělá. Snad se mi jednou poštěstí a hru si zahraji ještě jednou a plynule.. --%

Edit: Stačilo dokoupit Ram a konečně jsem si mohl vychutnat celý děj hry, všechny vedlejší úkoly i Dlcéčka.
V hlavě jsem si sumíroval celou sérii a říkal jsem si, že tato trilogie je unikátní. Pak jsem se podíval na mé nejlépe hodnocené hry a ejhle ještě je tam Batman: Arkham Origins. Úplně jsem na tento díl zapomněl a oprávněně.. Teď zpětně bych Originu určitě nedal vysoké hodnocení, jediné co stojí záminku je DLC Batman: Arkham Origins - Cold, Cold Heart. Rocksteady a Batman je jediné správné spojení.

Jak jsem psal už výše hra vypadá parádně. Snímky ze hry jsou jedna báseň. Obzvlášť tomu pomáhá foto režim, který už je zabudovaný ve hře. Zvuk, dabing a atmosféra vše přesně dokreslují, jako v předešlých dílech od Rocksteady.
Jak píší nahoře souboje a stealth jdou v ruku v ruce minulým dílu, jen více vychytávek. Batmobile je tak trochu na sílu ale úplně špatný není. Chtělo ho využívat jen střídměji, což jsem si tak nějak naordinoval sám. Když hra vyloženě po mě nechtěla abych použil auto, tak jsem si vše odlétal sám. Gotham z výšky je krásné město.

I na podruhé mě hlavní děj bavil. Některé vedlejší úkoly byly slabší ale celkově to šlo. No z Riddlerových otazníčků jsem byl občas zoufalý, na poslední pět jsem použil YouTube. Co mi je záhadou jsou DLC už pro hlavní hru, tak mini příběhy. Tím mini myslím opravdu miniaturní, tři místnosti pro Harley Quinn, némlich pro Red Hooda a přitom bych si rád za tyto postavy zahrál mnohem víc. Za tyto DLC nemohli ani chtít peníze, ne? Kompletní edice to jistí. Nejpovedenější DLC je pro Batgirl.

Jelikož jsem splnil všechny výzvy mohl jsem si pustit nahrávky konverzace mezi jednotlivými padouchy, přečíst poznámky ke všem osobám a vše česky. Proto rád bych opět, zase, znovu chtěl poděkovat za češtinu portálu lokalizace.net muselo to dát neskutečnou práci. Děkuji!!

Verdikt 2.0: Na Batmanovi jsem vyrůstal, začal to Tim Burton a dokončil to Nolen. Filmy s Batmanem miluji, v poslední době jsem si oblíbil i animáky. To samé by se dalo říct o hrách s Batmanem.
Steam mi ukazuje 91h a to mluví za vše. 95%

Pro: Grafika, Dabing, Děj, Joker!!

Proti: Špatná optimalizace

„Docela mi chybí nějaká stelf akce."
„A nezkoušel jsi hrát toho Batmana? Tam máš stelf v Batmobilu."
„Cože? To se jako plížíš tankem? To je teda pěkně debilní nápad..."

Je to debilní nápad. Abych přiblížil situaci. Na Batmobil je ve hře kladený takový důraz, že se pohybuje v drtivé většině aktivit. Ať už to jsou hádanky nebo právě stealth pasáže. V pokročilé fázi hry se totiž dostanete do situace, kdy používáte svůj sexy tank jako plížící prostředek. Když jsem to viděl poprvý, tak jsem se jen pousmál a řekl si, jak moc dementní nápad to je. Nutno ale podotknout, že se to vlastně hraje dobře. Vypadá to totiž o dost hůř, než jak přímo situaci cítíte za monitorem nebo televizí.
A tak je to vlastně se spoustou věcí okolo hlavní novinky dílu. Hádanky jsou prkenné a upřímně mě i celkem srali. Na druhou stranu jsem si klasický střílení a naháněčky s Batmobilem užil. Tudíž je pro mě hlavní novinka dílu tak trochu na vážkách. Nápad je to docela fajn a cením si kreativity s kterou tvůrci přišli, ale postavit celou hru na základech Batmobilu? Nevím no. Hraje se to rozhodně příjemně, ale chyběli mi klasické hádanky z předešlého dílu. A když jsme u těch hádanek...
Riddler je oficiálně nejotravnější postava v celý Batmanovský sérii. Je egoistickej, narcistickej a autistickej. Vlastně...přesně takový, jako by měl podle komiksu být. Takže fanoušky můžu rovnou uklidnit. S každou postavou se zde nakládá velmi důkladně. Svůj prostor dostanou i méně známé postavy ( například Hush mě dost překvapil a ty hlavní samozřejmě tvoří a rozvíjí celkový děj. Prostě Batman tak, jak ho máme rádi. Svižná rubačka, která míchá adventurní prvky s arkádovou závodovkou. Tahle kombinace opravdu baví. Ale teď vážně k těm hádankám, jo?
Je jich několik. Klasické hledání trofejí odhalujete pomocí zlobivců, kteří rádi Riddlera napráší. Celkem nuda. Větší sranda je přímo hádanka, kterou vám Riddler předhodí. Vy pak musíte pomocí detective modu najít odpověď v dané oblasti a tím hádanku vyřešit. Celkem prdel. Průser je, že můžete hádanku vyřešit naprostou haluzí. Riddlera jsem tedy komplet vynechal. I když jsem ho za jeho vysírací chování chtěl poslat do báně nejvíc.
Systém upgradů je sice celkem košatý (na akci), ale povětšinou si jen zbylé bodíky tak nějak naházíte tam, kde cítíte, že je to fajn. Nečekejte tedy žádný extra RPG prvky. Kvůli tomu ale Batmana asi nehrajeme, ne? A proč ho tedy hrajeme? Z několika důvodů. Prvním je příběh...
Silný a originálně napsaný, který se nebojí razantních kroků i mimo komiksové vody. To se může zdát pro spoustu fanboyů pohoršující zjištění, ale věřte mi. Tohle si fakt užijete. Jednotlivé plot twisty a postupného přidávání sraček do větráku se z Batmana stane přesně ten dospělý komiks, který tak milujeme. Temný, syrový a drsný. Tím není myšleno, že by se hra stávala explicitním zobrazením násilí obecně. Moc krve tu nenajdete. Co tu ale najdete, tak psychologický rozvoj hlavní postavy, která obecně působí jako stoický a nekompromisní strážce spravedlnosti. O to víc překvapí, když vidíte přímo na Batmanovi, jak se postupně stává...jiným. Temným rytířem. Super, ne? Příběh je tedy rozhodně atraktivní i když pro znalce lehce předvídatelný.
Pak hrajeme Batmana kvůli lobotomizující akci. Jo, pořád je to bezhlavá rubačka. A pořád je to zatraceně zábavná bezhlavá rubačka. Přidalo se pár dokončovacích úderů a vše zůstalo tak nějak při starém. Ještě větší důraz se klade na gadgety. Jejich používání je ale zábavný a svižný. Plně do soubojovýho systému zapadá. Pokud jste tedy měli rádi bitky v předchozích dílech, tak v Arkham Knight budete opět spokojeni.
A samozřejmě hrajeme Batmana kvůli známému a oblíbenému universu. Jak jsem zmínil. Postavy jsou super a narazíte na docela značné množství předních zlobivců. Jen škoda, že některé zajímavé máte až v DLCčkách ( Killer Croc, Ra's). V současný době můžete ale naprosto v klidu sehnat premium edici okolo deseti euro.
Krátce okolo hlavního strašáka Arkham Knighta (strašáka, he..jako Scarecrow..dobrý, co?). Technický vztah už je vyřešený. Hru jsem zakoupil až se značným odstupem. Nejsem si tedy jistý, co přesně bylo za problémy. Byl jsem si vědom šílených problémů a proto se z počátku hře vyhnul. Nemějte ale obavy. Hra je již fixnutá. Jakmile budete mít příležitost, tak do Arkham Knighta jděte. Potěší jak fandy komiksu, tak akčních adventur, kterých se už příliš nedělá...

Herní výzva 2019 v základní formě - Adaptace - splněna

Pro: rozvoj postav, příběh, dostatek záporáků, smysluplné zasazení, střílení v Batmobilu, nerušený systém rozvoje, grafické zpracování, úcta ke komiksu, fantastické zakončení série, soundtrack, Batman :)

Proti: nutnost vybrat všechny trofeje pro plný konec (nebo najít na youtube), místy prkenné ovládání, přílišná snaha o zapojení Batmobilu, DLCčka jsou epizodky přibližně o 15 minutách

Je mi trochu líto, že se Rocksteady dostali do situace, kdy jejich piplaná hra byla naprosto zadupána babráky z externí firmy, zajišťující port na PC. Korunu tomu nasadil WB, který prostě musel o špatném stavu vědět, jen si zřejmě pánové manažeři řekli, že to prostě doladí po launchi. Jen nečekali, že situace bude ještě horší, než vůbec doufali... Spousta hráčů kvůli tomu na AK zanevřela a to je rozhodně škoda.

Optimalizace je stále dost zoufalá a hlavně při rychlých přesunech městem dochází k menšímu poklesu framerate a to i na hodně drahých mašinách. Především jízda v Batmobilu může být místy dost frustrující. Gotham je rozlehlý, členitý a relativně hustě zničitelný, což celou situaci s náročností dost komplikuje. Na druhou stranu musím říct, že v současné době mi hra přijde lépe optimalizovaná, než např. Rise of the Tomb Raider. Během hraní jsem nenarazil na žádné bugy nebo zásadní problémy, takže současný technický stav je uspokojivý.

Batman má opět jednu noc na vyřešení jednoho hlavního a hromady vedlejších úkolů, přičemž vedlejší aktivity jsou opět tou větší částí herní doby. Asi nejhorší a nejméně zábavné mi přišly riddlerovy závodní čelendže a "hledání min", kde obojí jsem prostě jenom přetrpěl. Hlavní příběh má sice zajímavý rozjezd a konec, ale jinak neobsahuje žádné zapamatovatelné momenty. Dokonce i boss fajty jsou tady upozaděny a odehrávají se pouze jako stereotypní naháněčky s tanky.

Zatímco kampaň by člověk zvládl dohrát za cca 15 hodin, s vedlejšáky mi Steam hlásí k 50ti hodinám a pokud bych chtěl splnit všechny riddleroviny, herní doba by se šplhala k 70ti hodinám. Měl jsem dost velký strach z Batmobilu, který se už z videí jevil jako funbreaker. Souboje s drony a tanky patří k těm méně zábavným částem a autoři si je mohli klidně odpustit. Hlavně momenty, kdy na Batmobil (konvertovaný na tank), útočí 30 a více nepřátel, jsou přehnaně strojové a působí jako z jiné hry.

Ať už je AK sebevíc domrvenější hrou, stejně mě to bavilo. Buď stárnu nebo jsem prostě jen velký fanda roksteďáckého Batmana. Design se stále drží účelovosti a v tom je jeho síla. Jocker udržuje dobrou náladu, impozantní Gotham je větší než kdy předtím a tankové boss bitvy pro mě byly paradoxně menším zlem, než jiné souboje s bossy z předchozích dílů.

Hodnocení: ✰✰✰
Splněno: 96%
Herní doba pro Knightfall protokol: 45 hodin
První tři díly Arkham série se mi velmi líbily a jedničku díky její komornosti považuji za jednu z nejlepších akcí za posledních pár let. Čtverka je ovšem jako horská dráha.

Na první pohled se hraje podobně jako dvojka a trojka, hráč má k dispozici slušně velké město, ve kterém plní hlavní a vedlejší úkoly. Většinu výbavy už má tentokrát od začátku, takže Zelda/Metroid styl, který byl nejvíce znát v jedničce, se příliš nekoná. Souboje na blízko také nedoznaly převratných změn, přibyla občasná možnost spráskat gaunery na hromadu ve dvou a tzv. fear takedown. To je jakýsi opak tiché likvidace, Batman se zjeví, tím nepřátele vystraší a omráčí jich sériově několik vždy jednou ranou (není to zase takový overkill, schopnost je potřeba "nabít" pomocí "silent takedown" a čtyři/pět nepřátel lze takto odrovnat až po upgradu).

Největší novinkou je bezesporu batmobil. Principiálně jde o dobrý nápad, protože Arkham Origins byly dost podobné Arkham City a díky batmobilu tak Arkham Knight není úplná kopírka. Jenomže je strašně nadužívaný a občasné závodní vložky jsou vyloženě na facku (kvůli něčemu podobnému opravdu Batmana nehraju). O neobyčejně debilním boji proti tanku a rypadlu nemluvě, to byly suverénně nejhorší momenty, které jsem v Arkham sérii zažil.

S tím souvisí také velká "přetechnizovanost" čtverky, kdy zejména díky plnění vedlejších misí člověk téměř neustále likviduje desítky dronů, aby o chvíli později likvidoval pro změnu desítky dronů. Nechápu, že se autoři nedrželi trochu při zemi, protože když v příběhové misi dojde k "napínavé situaci" typu "obklíčilo nás čtyřicet dronů", tak první co vás napadne je "nuda, už zase", protože to člověk do té doby při plnění vedlejšáků zažil nejméně desetkrát. O likvidaci Cobra tanků nemluvě, opět je nutné zlikvidovat jeden, pak tři, pak pět a pak pro změnu sedm, pravidlo třikrát a dost by se mělo ctít i v herním designu.

Největší problém souvisí s vedlejšími úkoly. Autorům asi došlo, že je dříve nikdo příliš neplnil (bodejť, když byly na jedno brdo) a tak vymysleli Most Wanted (chytání význačných záporáků). Některé jsou zábavné (příběhové/detektivní), většina je ovšem otravná a repetitivní (při likvidaci asi patnácté miny/věže/zátarasu nebo záchraně požárníka jsem nechápavě kroutil hlavou, proč autoři počty opakování nevydělili alespoň třemi). "Vtip" spočívá v tom, že k dohrání hry je nutné splnit alespoň polovinu vedlejšáků a na nejlepší konec je třeba dohrát úplně všechny včetně vyřešení 243 Enigma hádanek (za odměnu vám bude o fous delší závěrečná animace). Celý tento mechanizmus je jeden z největších designérských failů za poslední dobu a hlavní důvod toho, proč čtverka působí tak neskutečně repetitivně a zdlouhavě.

Co se týče příběhu, Joker je výborný, naproti tomu samotný Arkham Knight nudný a tuctový záporák. Batman něco provede a Arkham Knight na to "teď jsi mě opravdu naštval, vyřídím Tě" a to je celé. Žádná zvláštnost, žádné charizma, prostě nic. Autoři si také dali práci s tím, aby každou půlhodinu zdůraznili, že Batman nezabíjí lidi, ovšem že je přejíždí batmobilem po stovkách zjevně nevadí.

Technická stránka hry byla naopak překvapivě (vzhledem k launchi a náročnosti obecně) celkem bezproblémová, na výraznější chybu jsem nenarazil. Může to být otázka konfigurace a jedno z nejhorších vydání/nevydání za několik let herní historie jim nikdo neodpáře.

Podle mého je vidět, jak chtěli autoři strašně moc vytvořit přelomovou hru (množství obsahu, apokalyptické vyznění, délka závěru atd.), ovšem přesně jak popsal j.calling.2bad, méně je někdy více.

Pro: velikost, batmobil, Joker

Proti: nadužívání batmobilu a dronů, celkově obrovská herní repetitivnost

No musím říct že když jsem si hru kupoval tak jsem se bál jak mi to pojede ale hra běžela super jsem rád že hru opravil. Největší tahoun hry je příběh který je správně temný a atmosferický, a když jsem poprvé zavolal batmobil tak to bylo úžasný protože kdo by ho nechtěl řídit no prostě paráda, soubojový system opět zpracován na jedničku. Taky poprvé v sérii mě bavil i hádankářovy úkoly, a taky každý vedlejší úkol je doprovázen mini příběhem který vás prostě chytne a chcete to už konečně dokončit aby jste viděly jak to dopadne. Za obrovskou pochvalu taky stojí postavy a hlavně záporáci kteří jsou skvěle napsaný jako v předchozích dílech. Jako zápor bych asi vypíchl to když hra vyšla tak měla problémy s optimalizací na pc ale hra je opravená a skvěle, a to je vše čeština bohužel oficiálně nebyla ale ten samí člověk který dělal češtinu k předchozím dílům tak už jí dělá i na tento díl až se těší. No prostě zakončení Arkham série je velkolepé a úžasné.

Pro: skvělý příběh, postavy, soubojový system, velikost města a zpracování, grafika, batmobil.

Proti: když hra vyšla problémy s optimalizací na pc.

Konečně jsme se dočkali! Po nezdařilém startu pc verze jsem konečně pokořil závěr velkolepé trilogie (s jedním prequelem) bezkonkurenčně nejlepší superhrdinské série. S Arkham Knightem to nakonec není tak horké jak bych čekal, vlastně ani moc nevidím důvod v tom, pojmenovat hru po něm, jelikož příběhových linek se zde najde víc, ovšem splnil svůj účel velkého odhalení a nakonec jsem byl po té velké mystifikující PR masáži celkem spokojen. Asi v každé recenzi se člověk dočte, že hlavním pilířem a novinkou v hratelnosti je Batmobile, který zásadně ovlivňuje pohyb po městě. Po čase už člověka trošku štve, jak se tvůrci chlubí svou novinkou a cpou jí takřka do všech hádanek, ale je nutno uznat, že po pečlivém osahání ovládání téměř nedobytného transportéru už nadále nebudete chtít cestovat po staru, tedy s pláštěnkou po větru.
Víc než kdy jindy nyní záleží na Bat obleku, kterej je už fakt jako armor a je to třeba, protože tentokrát už se nebojuje primárně proti vězňům, kteří měli při boji nějakou tu trubku či dveře od auta, ale proti pozuby ozbrojenejm žoldákům, kteří mají už tolik gadgetů, že sebemenší chyba je rázně potrestána obrazovkou s vysmívajícím se padouchem. Pro fanouška je povinností dohrát hru na Hard a následně rozjet New Game +, jenže tentokrát už je to opravdu hardcore, s části také proto, že komba nejen že je mnohem obtížnější kombinovat, ale samotný systém (asi zřejmě kvůli připodobnění ke konzolovému ovládání) už nedovolí zasaáhnout proti vzdálenějšímu protivníkovi v rámci komba, tak jako v Arkham City. Otázka je, kolik drobných bugů ještě opraví následující patche.
Celkově vzato se jedná o vynikající third person adventuru, kterou mnoho lidí opomene, protože se jedná o Temného rytíře, ovšem to je obrovská škoda, protože ačkoliv si tuto "čtyřku" samozřejmě nepopsatelně víc užije fanoušek, hra má co nabídnout pro všechny...

Pro: batmobile, atmosféra, příběh, záporáci, hardcore mód, mytologie, Arkham zažité herní principy (které kvalitativně i kvantitativně převyšují všechna negativa), délka hry, nové gadgety, Killing Joke :P

Proti: konzolové ovládání (ztížení soubojů), mnohem snadnější ztráta komba, natahování herní doby hledáním všemožných cestiček, survival arény už nejsou to co v Arkham City

Ajaja, zpackaný start této hry nebude její největší problém. Rocksteady nám naservírovali dvě skvělé Batmanovské hry, Arkham Asylum byl parádní, Arkham city také.. o to víc mě mrzí Arkham Knight, dokonce i prequel na zpříjemnění čekaní na třetí díl, Arkham Origin mě snad bavil více, něž tento titul.

Finále arkham serie se nepovedlo, batmobile, tak vyzdvihovaný herní prvek mě spíše unudil k smrti, souboje v batmobilu jsou nudné, bossfighty? Kde jsou sakra bossfighty?! Velkolepý hype kolem hry, velkolepé předešlé díly..a tak špatné zakončení. Pěkná grafika, slušný příběh, na Arkham serii.. ale ten gameplay.. hru jsem dohrál, ale nebavilo mě dojet všechny vedlejší mise, tudíž jsem se nedočkal credits.. a proč? Protože vedlejší mise v batmobilu jsou šilené natahování hry a jak jsem psal výše, je to nuda a otravné. Škoda.

Pro: Příběh

Proti: Kde jsou boss fighty? :( batmobile