Balatro

Balatro kombinuje prvky žánru roguelike s pokerem. Do ruky dostanete osm karet a z nich vykládáte běžné pokerové kombinace jako jsou dvojice anebo full house. Po každém odehrání se ruka doplní opět do počtu osmi karet. Každá karta je bodově ohodnocena a zároveň každá kombinace má určitý násobič, který ještě zvýší získané skóre. Cílem je bodově překonat daný limit kola. Hráč má ovšem omezený počet zahrání a odhazování karet. Po vyhrané partii je možné nakoupit žolíky přidávající pasivní bonusy či karty, které lze použít pouze jedinkrát. Každá z takto zakoupených karet ovlivňuje, které kombinace je výhodnější odehrát a tudíž může vést k velmi rozdílným strategiím.

Struktura hry je poměrně jednoduchá. V každém kole vás čekají small blind, big blind a souboj proti náhodně generovanému bossovi. Jak u small blind, tak big blind jde o překonání určitého skóre, které se s každým dalším kolem zvyšuje. Boss se pak odlišuje nějakou limitující schopností, například nemožnost zahrát postupku, kterou musíte obejít. Po poražení bosse se postupuje do dalšího kola s vyššími sázkami a těžším bossem. Takto je potřeba projít deset kol až do závěrečného vítězství.

Je to pecka peckovatá ! Indie dopaminová bomba trošku podobná Vampire Survivors . Chytlavostí , příklonem k cinkavému gamblingu (žádné mikrotransakce ) a totální indiečkovostí (one man show ) . Právě jsem sestřelil závěrečného bosse první rukou. Díky žolíkové kombinaci Fibonacci, Egg, Swashbuckler, Yorick.

Ano, náhoda hraje celkem velký podíl, ale strategie taky, jsou solidně vybalancované. Rozhodně to není tak snadné, jak se může zdát. I když hrajete pozorně, tak se zapotíte. Ta správná kombinace nemusí přijít, jste nepozorní a uděláte chybu nebo jste si nezvyšovali šance tak svědomitě, jak jste mohli a hned se dostanete do problémů. Situace na karetním poli se taky často neočekávaně mění, musíte rychle reagovat a upravovat. Je to skvělý, skvělý! A basta.

Balatro je naprostá pecka, dopaminová bomba. Trošku mi připomíná nedávné Vampire Survivors. Taky z ničeho nic, maličký projekt jednoho vývojáře.

Hra stojí na silném základu klasického pokeru, ale skvěle ho posouvá dál. Postupně si vylepšujete svůj balíček o speciální vlastnosti. Levelujete účinek výherních kombinací. A hlavně sbíráte uhozené žolíky, zvyšující bodový výnos.

Hrajete vždy tři blindy, dva základní, třetí je boss. Snažíte se v omezeném počtu tahů dosáhnout dostatečného bodového zisku. Tohle všechno v osmi po sobě jdoucích úrovních. Propracovat se až do té poslední už ale dá pořádnou práci. Bez dobrých karet a hlavně silných žolíků to nepůjde.

Skvělá karetní jízda. Po dvou dnech se mi konečně povedlo vyhrát s mým kaťatovým žolíkem +58 Mult.