Armed and Dangerous

02.12.2003
10.06.2019

Děj se odehrává ve fiktivní zemi, kterou tyranizuje král Forge a úkolem čtyř hrdinů ze skupiny nazývané Lionhearts je najít a získat "Book of Rule", která má moc zničit královu moc.

Armed and Dangerous je 3D akce plná humoru, která neváhala parodovat i Pána prstenů, či Hvězdné války. Po svém boku máte svého kamaráda z dětství i velkého robota. Budete létat za pomoci jetpacku a likvidovat své nepřátele z výšky. K dispozici budete mít sniperskou pušku, samopaly i raketomet, vedle toho i šílené zbraně jako "žraločí zbraň", kterou střílíte žraloky na své nepřátele, budete vytvářet černé díry, nebo obracet gravitaci a kochat se, co to provede s vašimi nepřáteli, stejně jako plynové granáty způsobující zmatek v hlavách nepřátel nebo lepící se granáty. Navštívíte lesy, hory, horská města připomínající fantasy filmy i válečná bojiště. Proti vám budou stát roboti a všemožná havěť s jetpacky, kteří proti vám budou používat i těžkou techniku.

Musím říct, že tohle byla celkem slabota. V poslední době se snažím dohnat všechny zajímavé herní počiny, které mě za celou moji hráčskou "kariéru" minuly, přičemž si vybírám zejména podle zdejšího hodnocení a příslušných komentářů. Sem tam se ovšem stane, že se spálím a vyberu si těžce přeceněný titul. Here we go!
V prvé řadě, nic jsem nečekal a to, že se jedná o další kousek od autorů originálního Giants: Citizen Kabuto (které mě ovšem také moc nechytlo..), jsem zjistil až po dohrání, takže shrnuto podtrženo - ovlivněn jsem ničím nebyl.
Grafická stránka hry je nemastná-neslaná, rozhodně to tedy není můj styl, ale do hodnocení tento fakt nepočítám s ohledem na rok vydání. Prostředí se sice jakože po celou dobu hraní mění, ale pořád bych si jej dovolil oznažit za prázdné a plytké.
Nepřátelské jednotky jsou otravné a neustále se objevují na místech, která jsem již několikrát "vyčistil". Tohle opravdu nesnáším. Dokázaly mi sice občas solidně zatopit, ale k čemu to, když z každého třetího grunta vypadne lékarnička, z každého druhého bomba a z každého prvního náboje.
Náplň jednotlivých misí se ze začátku tváří neskutečně originálně, ale záhy zjistíte, že se pořád dokola opakují úkoly: zabij "x" nepřátel, vyhoď do povětří "x" domů, zachraň "x" vesničanů a to nejlepší nakonec, chraň město před útočníky pomocí dělové věže. Především poslední jmenovaný úkol byl poprvé ještě celkem zábavný, potřetí a dále už přicházela nuda a takový ten pocit musím to už dohrát, ať je to konečně za mnou a můžu si na DH udělat fajfku..
Lehkým nadprůměrem tedy hodnotím hlavně kvůli humoru, který už ale ke konci také začíná ztrácet grády a kvůli tomu, že se hra sama nebere moc vážně. Nejvíce mě pobavilo hned úvodní video se slepým Rexem a jeho psy a především skutečně nevídaná Land Shark Gun. Asi nejlepší a nejúsměvnější zbraň v počítačových hrách, kterou jsem kdy viděl. 55%.

Pro: humor, příběh, zbraně

Proti: stereotyp, respawn, opakující se úkoly

Vždycky jsem si říkal, že Armed and Dangerous je takový slon v porcelánu.

Kdo jste někdy viděl slona v porcelánu, tak víte, že je s to docela sranda, všechno ničí, rozšlape, klidně projde stěnou, prostě srandy kopec. Jenže Armed and Dangerous je slon v porcelánu, jehož majitel včas zjistil, že k němu vedete slona, takže všechno cenné stihl včas evakuovat a vy jenom smutně koukáte, jak slon v podstatě nemá co ničit.

Jinými slovy, ta hra na mě působí hrozně prázdně. Máte sice zajímavé speciální předměty (obraceč obrazovky, černá díra...), kterými můžete likvidovat nepřátele, ale k čemu vám to je, když většinu času stejně budete moct používat hlavně miny? A ani ta variabilita není kdovíjaká a třeba zbraní máte k dispozici asi pět různých typů, což mi přijde fakt málo.

Co se zničitelnosti prostředí, zabíjení nepřátel a celkové variability týče, má ta hra hrozně nevyužitý potenciál :(

To by se vlastně dalo říct i o náplni misí, protože většinu času budete ničit domy označené terčem, popř. vracet domů zajaté vesničany. Pryč je variabilita misí z a ras z Giants (akční mise, závodní mise, strategické mise). Jo, vlastně tam máte mise ve střílně, kdy musíte likvidovat postupující armádu, ale ty jsou docela snadné a nudné. I když mně nikdy předtím nedoteklo, že s tou věží můžete po té zdi jezdit sem a tam, proto pro mě byla poslední mise neskutečně náročná, vždycky mě sejmuli... jakmile jsem ale zjistil, že se můžu těm střelám trochu vyhýbat, dal jsem to s prstem v nose. Jsem vůl, co se na to dá říct.

Podobně jako v Giants je i tady přítomen humor v cutscénách, ale tady mi přišel víc puberťácký a často ne moc vtipný až vyloženě trapný (retardovaný Stig opravdu někomu přišel vtipný?).

A taky mi všechna NPC přišla tak trochu... děsivá. Takové zubaté figurýny, brrrrr.

Přes všechny tyhle výtky jsem si hru ale užil, jako taková akčí odreagovačka v pohodě obstojí. Jenom mě štve, že není víc promakaná a propracovaná, ten potenciál tam fakt je :(

Herní výzva 2020 - Parťák (SC)
Lepší, než jsem vůbec očekával - především tedy výtečné skloubení originality s hratelností.

Díky dostatečně různorodé herní náplni a vyváženému gameplayi je postup hrou dostatečně plynulý a bez zákysů. K tomu výborné a poměrně dlouhé cutscény (občas vážně úlety), nápaditý zbrojní arzenál, rozsáhlé lokace, vyšinuté charaktery... co více si přát? Místy jsou to mimochodem nehorázná jatka, kde zemí otřásá jeden výbuch za druhým, stovky nábojů mizí až nečekaně rychle a k celé té destrukci navíc vyhrávají veselé melodie.

Takhle má vypadat zábavná akční hra!
Ouch. Dneska, resp. včera jsem si tuhle hru opatřil, abych si doplnil vzdělání a Giantsům se tohle prostě nemůže rovnat.

V čem Armed and Dangerous exceluje, je humor. Ten je skutečně na vysoké úrovni a cutscény mezi misemi jsou jím nabité, i hlášky občas troušené během misí potěší. Proti Giantsům bych snad ještě vyzdvihnul záchranu vesničanů, která mi přišla lépe hratelné než shánění smarties, ale to je holt konceptem.

Jinak - grafika potenciálně pěkná, ale prostředí působí neskutečně sterlině. Sice jde zničit skoro všechno, ale co na tom, když lokace jsou tak nějak prázdné už před zahájením destrukce? Zbraní je ve hře asi 6 a krom žraločí pušky na nich není nic extra. Souboje jsou poměrně nevyrovnané, nepřátelé taky žádný zázrak.
Příběh se z cutscén zdá být docela zajímavý, ale většina misí s ním nemá nic společného. Ty jsou navíc náplní skoro stejné. Dalo by se říct, že absurdita humoru prostě už prostě přetéká někam, kde nemá co dělat.

Když si člověk zvykne na skutečnost, že nemá smysl moc taktizovat a efektivnější je utancovat nepřítele xmrti, stává se hra až na některé momenty docela jednoduchou, což ovšem nemlžu říct o místě, kde jsem pro dnešek (včerejšek) zkončil - na vesnici útočí sousta zepelinů a sesílají raketometčíky. Sestřeluju vzducholodě a najednou se nad vesnicí odnikud objeví padáky. Jakmile se raketometčíci objeví ve vesnici, nemá moc cenu je lovit, protože trvá je ustřílet a jsou najednou všude. Pravděpdobně je třeba najít nějkaou skrytou strategii. Takhle si ale kvalitní gamedesign nepředstavuju, tím spíš, když všude jinde je hra tupá jak řiť.

Pro: humor, žraločí puška, Jonesyho skotský přízvuk

Proti: lokace působí sterlině, nenáročnost, stereotyp, nevyváženost, samoúčelné odbočky v příběhu, aby v tom vůbec byly nějaké mise

Tak takhle sem se už dlouho nenasmál. Perfektni cutscény, které srší vtipem a mezi nimi naprostá destrukce pomocí nevídaných zbraní. Sice je hra celkem krátká, ale věřím, že s delší hrací dobou by přisel stereotyp.
Smrt žroutům salátu !

Pro: Zbraně, charaktery, destrukce a humor

Proti: Nic