Anomaly 2

30.10.2013
13.11.2013
19.03.2014
16.09.2014

Anomaly 2 je pokračováním tower defense strategie Anomaly: Warzone Earth. Poté, co v roce 2018 lidé ve válce proti vzbouřeným strojům definitivně zvítězili, je Země zcela zpustošena a lidstvo jako druh na pokraji vyhynutí. Lidé jsou závislí na dodávkách základních potravin z konvojů, které v zamrzlé tundře a jiných nebezpečných lokalitách hledají potravu a skrovné zásoby. Velitel konvoje Yukon má za úkol dovézt zásoby v pořádku na místo určení.

Oproti svému předchůdci hra nabízí výrazně vylepšenou grafiku a nové prvky v hratelnosti. Hráč velí jednomu z konvojů a určuje složení jednotky, která konvoj doprovází. Jednotky morfují do mechanických válečných zbraní, aby mohly lépe bránit konvoj. Existuje velké množství různých jednotek, přičemž každá z nich má jiné válečné a bojové vlastnosti. O vítězství rozhoduje velkou měrou právě výše zmíněné složení jednotky. Kromě singleplayer kampaně hra nabízí i multiplayer ve stylu tower defense vs. tower offense.

Autoři hodně vylepšili grafickou stránku, přidali super intro, velmi poslouchatelný soundtrack, nové jednotky a mechaniky... Ale že by mě to bavilo nějak výrazně víc než předchozí díly, to se říct nedá. Jen o kousek. Asi už prostě stačilo a je na čase jít hrát něco úplně jiného.

Herní výzva 2018 - 6. Sousedy si nevybereš

Taková obrácená tower defense hra. Místo stavění věží a likvidace všeho, co se projde pro předem určené dráze, jede po této dráze váš konvoj a vaší rolí je v roli komandéra ho provést bezpečně na předem dané místo, cestou likvidovat věže a případně splnit nějaký ten úkol.

Už první díl mě celkem bavil, i když se nejednalo o žádnou perlu. Dvojka ale jedničku ještě o fous překonává a vylepšuje snad na všech frontách. Principy hry jsou prakticky stejné, příběh nezajímavý a příběhová kampaň je otázka pár hodin, ale graficky vypadá hra opravdu pěkně a hratelně to krásně odsýpá.

Chvílemi se mi zdála obtížnost až moc přestřelená, ale o to větší je motivace zkoušet různé kombinace jednotek, které tentokrát umí i morfovat a každá jednotka jsou vlastně dvě v ceně jedné.

Pro: Hezká grafika a příjemná hratelnost.

Proti: Hodně krátké, nezajímavý příběh, chvílemi frustrující.

Na rozdiel od zvyšných 2 komentárov sa na Anomaly 2 pozerám presne opačne.
Zmenená (detailnejšia/krajšia) grafika je podľa mňa krok spät kvôli svojej neprehľadnosti (aj font je horšie čitateľný).
Vrátil sa veliteľ (Behemothi tiež, a Hacker veže opäť útočia len na veliteľa) a v kombinácii s neprehľadnosťou som mal problém zbierať špeciálne schopnosti, alebo správne identifikovať veliteľovu polohu.

Autori sa snažili viac zapracovať na vtiahnutí do deja častými videjkami v engine hry, ale u mňa tým nezabodovali a skôr zdržovali. Chýbala mi aj presvedčivá atmosféra, ktorá sa viac podarila v Anomaly: Warzone Earth.

Vozidlá získali schopnosť morfovania a to je najdôležitejšia zmena oproti predchádzajúcim dielom. Tank môže vežičky buď pižlikať guľometom, alebo sa zmení na robota a ten spaľuje veže plameňometom. Raketomet zase buď strieľa rakety na blízko, alebo po zmene strieľa projektily na veľkú diaľku ale s obmedzeným uhlom otočenia hlavne. Veľmi užitočná je nová jednotka, ktorá dokáže zneviditeľniť celý konvoj.

Pokračovania sú zvyčajne ťažšie, lebo hráč už má v krvi princípy hry, ale tu sa ide opäť od začiatku. Mne to síce nevadí, ale niekto by mohol namietať, že toto tu už bolo 2x, len bez toho pozlátka.

Celkovo vidím v Anomaly 2 problém v 2 veciach:
- hra je viac akčná, ako by mala byť - bojuje sa proti viacerým nepriateľským jednotkám, než tomu bolo v predchádzajúcih častiach
- neprehľadnosť

Celkový počet misií: 14
Herná doba: 7.5h (obtiažnosť normal, 2/4)
Na rozdiel od Anomaly: Warzone Earth alebo Anomaly Korea som nemal chuť dohrávať Anomaly 2 na vyššej obtiažnosti.

Pre tých, ktorí nehrali predchádzajúce diely, dávam hodnotenie 85 %.
Tak rozhodně lepší než první díl. Posun je jednoznačně v grafice, ta v rámci nízkorozpočtové hry vypadá opravdu parádně. Objevili se nové jednotky, které nyní nabízí morfování, z dalekonosné artilerie se dá změnit na pomalu kráčejícího mecha s raketometem. Ve finále je k dispozici tedy 10 jednotek s odlišnými vlastnosti a zbraněmi.

Kampaň nabízí příběh o záchraně lidstva před vetřelci kteří skoro ovládli celou zemi. Zde je vše při starém. Co doznalo změny je ale prostředí, hráč se podívá do zamrzlých a zničených měst, tropických oblastí a celkově je posun v krajině a využití terénu znát.

Novinkou oproti prvnímu dílu je multiplayer. Kde jeden hráč vezme otěže nad konvojem a druhý staví věže a těží suroviny pro jejich výrobu. Přibylo i pár nových variant věží. Druhý díl je zkrátka vyladěnější, propracovanější a lépe vypadá, a nabízí i navíc multiplayer.