Among the Sleep

08.12.2015
03.06.2016
29.05.2019
kompatibilní

Norští vývojáři z Krillbite Studio se titulem "Among the Sleep" vydali trochu atypickým směrem, než běžná produkce hororových počinů. Do popředí příběhu vynesli dvouleté batole, stále se vyvíjející po fyzické i psychické stránce, kde má stále navrch divoká představivost nad realitou.

Jako malé dítko vyrůstáme v milující rodině, která nám dává skvělé zázemí. Co víc si přát. Jednoho večera nás mamka opět uspává ukolébavkou. Zprvu se zdá, že vše proběhne tak, jak má. Pak ale přichází zlom v podobě podivných zvuků. Pociťujeme přítomnost něčeho zlovolného a temného. Následující násilné vyhnání z postýlky vnímáme jako předzvěst něčeho horšího. V domě ani živáčka, rodiče k nenalezení. Jedinou osobou obývající residenci jsme nyní my. Vyjukaní se vydáváme na menší průzkum, jenž by poodkryl, co je příčinou stupňovaného napětí a děsu.

Nečekejte akční pasáže, ty si vzaly dovolenou. Prostor dostaly převážně prvky explorativní, hádankové a adventurní. Bezbranný capart se horko těžko aktivně ubrání, proto jsou úkryt a útěk jedinými možnostmi přežití. Pro atmosféru zvolili tvůrci perspektivu očí hlavního hrdiny, a dva rozdílné typy pohybu - batolení se po čtyřech a chůzi po dvou -, a každý představuje jistou strategickou výhodu. Jakožto dítko máte samozřejmě drobnou indispozici, a to v tělesné výšce, ke zdolávání překážek bude tedy potřeba využívat okolní prostředí či předměty.

Dva nové komentáře a oba s celkem protichůdnými názory :) Já jsem něco mezi, ale spíš se mi hra líbila, než že bych na ní nadával. Ten nápad, hra za batole a příběh, to všechno jsou klady.

Hra mě příjemně překvapila. Byla sice poněkud kratšího rozsahu než jsem čekal, zábavnost a hratelnost však byla více než slušná, tvůrcům se navíc názorně a dostatečně sugestivně podařilo odvykládat příběh bez zbytečného natahování.

Vyznění hry taky nebylo vůbec k zahození. Among the Sleep by mohlo velice dobře sloužit jako příklad toho, jak některé myšlenky hra dokáže podat mnohem věrohodněji než např. film. Díky interaktivitě a kvalitnímu zpracování (ovládání je občas úmyslně roztomile neohrabané, něco jako v Miasmata) se do role malého vystrašeného caparta vžijete rychle a při závěrečných titulcích budete chápavě pokyvovat hlavou. tuším, že podobné téma se kdysi objevilo v jednom krátkém edukativním videu, kde se dítěti jevili alkoholičtí rodiče jako příšery

Pro: Povedený úvod, propracované ovládání, vyznění hry

Proti: kratší rozsah

Tato hra se velmi těžko hodnotí. Na jednu stranu je velmi originální a má skvělou atmosféru, nemluvě o dokonalé pointě na konci. Na druhou stranu se nejedná ani tak o hru, jako spíš o interaktivní film, kde pořád jenom chodíte a chodíte a zase jenom chodíte a do toho občas posunete židli nebo otevřete dveře. Po čase se prostě dostaví stereotyp a hra je tak bohužel na některých místech až nudná. Co se hororové stránky týče, tam nemám co vytknout. Opravdu jsem netušila, že jsem až takový strašpytel.

Pro: atmosféra, pointa, originalita, strašidelnost

Proti: stereotyp, délka

Herní výzva 2021 - Kategorie č. 10 - Dětský svět

Pro desátou kategorii Herní výzvy 2021, tedy titul, ve kterém vystupujete za dětského protagonistu, byla Among the Sleep ideálním titulem a pro mě jasnou volbou. Hororová hříčka, v níž se vtělíte do postavičky batolete, jež prožívá své chvíle strachu během noci, kdy by správné dítko mělo spokojeně spinkat, mě dostala svou originalitou. Ačkoliv se nejedná o hru roku, několik hodin v duši dítěte jsem si dokonale užil.

Vše začíná idylicky. Maminka po společných hrách ukládá dítko ke spánku, leč kýžený odpočinek nenastává a batole se ocitá v tajemném světě vycházejícím částečně z reálií skutečného domu, avšak různě modifikovaného a překrouceného, či ve zcela imaginárních scenériích s tajemnou až hororovou atmosférou.

Among the Sleep se chová jako 3D adventura z vlastního pohledu spojená s prvky plošinovky, doplněná hádankami a puzzly. V kombinaci se stealth fázemi, během nichž unikáme před strašidelným monstrem, jež jako jediné v podstatě může způsobit vaši smrt a restart levelu. Batole má dva režimy pohybu - chůzi a lezení po čtyřech, jež umožní dostat se do nepřístupných míst.

Spolu s medvídkem, jenž poslouží jako svítilna, je hlavní herní náplní zkoumání prostředí. Za pomoci manipulace s objekty hledáte správnou cestu, v některých oblastech pátráte po potřebných předmětech, abyste si zpřístupnili další fáze. Among the Sleep je poměrně jednoduchá a oddechová, nehrozí žádná frustrace.

Jedná se v podstatě o procházku tajemnými lokacemi, s mrazivou až lehce hororovou atmosférou. Nehrozí žádné lekačky, tedy až na závěrečnou fázi, kdy vás pronásleduje zmíněná příšera, jež je v podstatě reinkarnací matky posedlé démonem alkoholismu., což se potvrzuje v povedeném závěru.

Among the Sleep je titulem nikoliv pro akčně zaměřené hráče, v komentářích je mnohými hráči charakterizován jako walking simulátor. Na rozdíl od Dear Esther, která mě v rámci Výzvy svou chudou herní náplní odradila, je cesta batolete herními lokacemi plná interakcí a akcí, i když v zásadě jen rámci adventurního žánru. Jen ve finále je nutno zapojit bystré reflexy, abyste unikli hrozbě a dostali se do cíle.

Among the Sleep přináší povedený a originální herní zážitek. Herní doba je zcela adekvátní, abyste si vychutnali pohodový a lehce strašidelný příběh s neotřelou postavou v hlavní roli.

Pro: Originální postava a námět. Povedená strašidelná atmosféra. Zajímavý příběh.

Proti: Občasné prolínání objektů. Pro některé hráče možný stereotyp.

Among the Sleep je velice zajímavý svým námětem a možnost zahrát si za malé batole a prožívat svět jeho očima mě velmi lákal. Škoda, že námět není úplně využit a osobně jsem od hry očekával o něco vyspělejší průběh a originálnější dopointování. Ještě před začátkem hraní jsem při diskuzi s Jack_Darkem žertoval, že ti údajní bubáci na obalu hry určitě budou rodiče - alkoholici. No, vlastně jsem se vůbec nemýlil a osobně jsem doufal v o něco rafinovanější scénář, který mě dokáže překvapit. A to se nestalo.

Po stránce hratelnosti je to vesměs klasický walking simulator s troškou interakce. Hráč postupně prochází fantaskní místa pocházející z hlavy malého prcka. V tomhle případě bych spíše ocenil méně vymyšleného prostředí a více reality. Hra v tomhle tak trochu kopíruje klasické hororové adventury, ale přitom by se mohla mnohem více zaměřit na psychologickou rovinu vyprávění. No, naštěstí tam hráče po většinu času alespoň nic nenahání. Bubák tam sice je, občas je potřeba před ním utéct, ale hra díky bohům po většinu času staví na atmosféře. Ta je fajnová, dětsky trochu infantilní, ale pořád dostatečně temná. A jsem rád, že se tvůrci mírnili s jump scares.

Vizuálně Among the Sleep vypadá dobře, ale že je to hra menšího budgetu, je vidět především na animacích postav. I samo děcko je takové nemotorné (a ne v tom správném slova smyslu) a neustále se o něco zasekává. Kolizní systém by potřeboval určitě poladit. Alespoň, aby mě hra neodpalovala kamsi mimo textury, když vlezu tam, kam nemám.

Among the Sleep rozhodně není špatná hra. Na prvotinu je to naopak velice slušný počin, který na ty dvě hodinky (i s DLC) určitě zabaví. Ovšem není to ani kdovíjaká pecka, která by mě posadila na zadek. Depresivní nádech to sice má, ale působilo to na mě poněkud nedotaženě.

Pro: námět, mírně depresivní atmosféra, prostředí, je to tak akorát dlouhé

Proti: nevyužitý potenciál, neoriginální a velmi předvídatelná pointa, kolizní systém

Nápad hrát za batole se mi zdál jako dobrý, ale nakonec mi hra absolutně nesedla a musel jsme se do jejího hraní nutit. Naštěstí pro mě nebyla hra příliš dlouhá.

Začnu příběhem, který jsem úplně nepobral. Netuším zda si dítě takto představovalo svět v noci nebo se jednalo o noční můru, nikde to vysvětleno nebylo (i když to, že dítě usíná vypadá spíše na noční můru). Bohužel jsem se nebavil ani v jednotlivých lokacích, které mi přišly absolutně nezábavné, tmavé a celkově bez zajímavého nápadu. Téměř celou hru jsem neviděl na cestu, protože byla příliš tmavá (i přesto, že jsem hru trochu zesvětlil) a svítící medvídek také moc nepomáhal.

Hororové prvky zde na mě vůbec nepůsobili, přišli mi povětšinou příliš okaté a také nevyzněli tak strašidelně, jak by mohly. Sice jsem se párkrát trochu lekl, ale nijak jsem neměl pocit strachu a nepřátelé mi přišly spíše otravní.

Ocenil bych dva typy pohybu, kdy si můžete volit, zda se budete pohybovat chůzí, kdy můžete při rychlém pohybu spadnout, ale zase máte větší rozhled nebo zvolíte pohyb po kolenou, který je rychlejší, ale zase máte menší rozhled. Já osobně to střídal, jak mi to vyhovovalo, když jsem netušil kam mám přesně jít, volil jsme chůzi, a když jsem cestu před sebou viděl, padl jsem na kolena a proběhl cestu rychleji.

26/31 - možná jsem si na tuto hru zvolil špatnou atmosféru a náladu, ale bohužel mi to nesedlo. Ale je důležité brát všechny ty hodnocení z nadhledu, protože každému prostě sedne něco jiného a zároveň se i baví u něčeho jiného. Při svém hodnocení totiž na celkové hodnocení hry nikdy nekoukám a nedávám tomu žádnou váhu a hodnotím čistě podle svých pocitů a zde to opravdu nebylo to pravé.

Pro: Dva typy pohybu, originalita

Proti: Prostředí je tmavé, většinou není vidět pořádně na cestu, hororové prvky jsou okaté, příběh