Alien: Isolation - Crew Expendable

Creative Assembly •  Feral Interactive (Switch, iOS, Android)
07.10.2014
05.12.2019
16.12.2021

rozšíření

Alien: Isolation - Crew Expendable je prvním singleplayerovým rozšířením oblíbené vetřelčí stealth akce Alien Isolation. Děj tohoto rozšíření mapuje události z původního snímku Vetřelec (1979) a v kůži Ellen Ripleyové, Dallase a Parkera, kteří jsou rovněž hratelnými postavami, je úkolem přeživších, pokusit se po smrti Bretta vylákat Xenomorfa směrem k lodnímu vzduchovému uzávěru.

Rozšíření bylo původně součástí předobjednávkových edic Nostromo Edition a Ripley Edition, posléze bylo uvolněno i pro nepředplatitele.

Tentokrát budu, stejně jako tohle DLC, anebo Garretovo přirození, velmi krátký. Crew Expendable, jakožto přídavek zdarma a decentní lákadlo pro předplatitele hry, nelze hodnotit negativně, neb darovanému koni… znáte to. S DLC se to obvykle má tak, že zpravidla nedosahují kvality původní hry, ba někdy dokonce působí jen jako „zabiják“ času pro fanoušky. Crew Expendable na to jde od lesa. Jak už bylo naznačeno je krátké, intenzivní a nepůsobí ani zcela postradatelným dojmem. To je samozřejmě proto, že nalákání Vetřelce do vzduchového uzávěru přes ventilační šachty byla jedna ze stěžejních scén původního filmového Vetřelce. Crew Expendable tedy zčásti hraje na nostalgickou notu a zčásti původní filmový záměr mírně upravuje, aby nebylo zcela předvídatelné. Závěr je podobně jako u samotné hry mrazivý.

Hratelnost je veskrze jednoduchá, přímočará, bez volnosti a většího počtu možností. Není na tom moc, co obdivovat. Stále se však jedná o jeden z těch střípků, který dokáže slušně dokreslit mozaiku celého herního, resp. filmového světa.
Asi dvacetiminutové DLC z Nostroma, kde je potřeba uzavřít Aliena do přechodové komory. Při lákání vyplavou na povrch velké nedostatky v aliení umělé inteligenci a zároveň velké množství glitchů. Ze tří postav (Dallas, Parker a Rip) jsem si vybral Parkera - mám rád nesympatické postavy.

Když jsem byl zavřený ve skříni těsně u vstupu do přechodové komory, Alien se odmítal vracet na scénu. A když se vrátil, vždy čmuchal kolem skřínky, což bylo pro Parkera (který umí zadržet dech asi na dvě sekundy) osudné setkání. Stejně tak tlačítko, které je potřeba zmáčknout u přechodové komory, se musí aktivovat tak, aby se to hře hodilo do krámu s naskriptovanou sekvencí.

Pravda, atmosféra je vyšroubována hodně vysoko a fanoušci si přijdou na své. A taky - Ryplejová má ve hře mnohem hezčí zadek, než ve filmu...