Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Druhý neoficiální sraz uživatelů DH

Aneb povídání o tom, jak nás bylo dvakrát tolik!

Je to přibližně rok, kdy se sešli tři uživatelé databáze, aby se poznali blíže než jen ve virtuální rovině. Této nenápadné události se začalo říkat první neoficiální sraz DH. V sobotu 28.srpna se v Brně uskutečnil neoficiální sraz číslo dvě s pozoruhodnou návštěvností. Účastníků bylo tentokráte již šest, což znamená stoprocentní nárůst návštěvnosti a skvělé vyhlídky do budoucích let:)! Ale vtípky stranou, zúčastnění byli s průběhem setkání spokojeni, v důsledku čehož sepsali své dojmy a to ve dvojím provedení. Tady jsou.

První partička Bangu! Zleva ve směru hodinových ručiček - ViRus, Say, Deimos, popkec, Bursoft
Bursoftův referát:
Špatný spánek po pátečním pokerovém turnaji s přáteli a lehčí dávkou světlého ležáku se podepsal na mé počáteční kondici a náladě v sobotu, den našeho malého DH srazu. Nemám rád dlouhé čekání na MHD, a proto jsem byl řádně rozčílený, když mi cesta městem na místo konání trvala včetně návštěvy obchodu asi dvě hodiny. Při posledním přestupu jsem už čekání na spoj nevydržel a šel raději pěšky, ale svijanský máz mi pořád lehce motal hlavou a já si uvědomil, že jít pěšky asi kilometr do kopce byla pěkná hovadina!

Když jsem konečně dorazil k ceduli "Vodárenský objekt, nevstupovat", byl jsem už střízlivý a hlavou se mi proháněli různé myšlenky: příště jedu autem, musím si sednout a otevřít pivo, jinak zdechnu, moc se těším na lidi. K brance pro mě přišel popkec a odvedl mě za zbytkem. Na zahradě již čekali Garion a Say, podali jsme si ruce a velmi rychle vpadli do diskuze. Kromě toho jsem si všiml, že se všude válí nějak moc jídla a pití. S grilováním jsme čekali na Deimose a ViRuse. Jakmile Deimos dorazil s dvěma kabelama pití a jídla, začalo mi být jasné, že se sraz zvrhne v nekonečné obžerství anebo to potáhneme domů. ViRus stále nikde tak jsme se pustili do grilování.

Popravdě naše následné zápolení se dřevem a ohněm (nakonec i s grilováním) bylo velmi komické. Garion chtěl udělat dojem a stavil se ve třech městech pro různé klobásy (zřejmě má osobní tryskáč, páč ta ostravská byla hodně podezřelá), Say odsoudil svůj špekáček k trestu smrti upálením a někdo neznámý omylem podpálil celý tácek se zbytkem jídla (nakonec pohoda, bylo to efektní a jídlo bylo nehořlavé a nic se nespálilo).

Když dorazil ViRus s paklem kofol a Birellů, další hromadou jídla a domácí slivovicí, neměli jsme jídlo už kam dát, tudíž jsme se pustili do pojídání čipsů, různých tyčinek, popíjení zlatavých moků a jedné perfektní karetní hry. Průběh Bangu! níže popisuje Garion, já jen můžu dodat, že jsem dlouho nehrál hru, u které bych umíral a zároveň vyhrával, bylo to prostě úžasné. Všichni se bavili, Deimos popisoval svoje zážitky z Holandska a ukázal pár domácích fotek se sbírkou her a nakonec mě nachytal na jeho "tuning" auta, ViRus popisoval jaký je občas boj shánět sběratelské kolekce her (já bych řekl, že větší boj musí být jejich uskladňování), Say s Popkecem se později pustili do karetní hry Star Wars (příště musím oprášit své Pokémony ;D). Bavili jsme se královsky.

Po odjezdu Saye a ViRuse jsme pomalu začali uklízet. Jako bych to tušil, padla na mě moje VELMI OBLÍBENÁ každodenní činnost a to umývání nádobí. Ve čtyřech jsme to ale zmákli rychle a byli připraveni na odjezd. Na poslední chvíli nás stačil vystrašit sršeň velký jako můj malíček (my z měst nemáme rádi taková hnusná hovada). Nakonec nás Deimos všechny odvezl svým "favoritem" do domovů a ušetřil nám cestu v rozjezdu. Tímto komentářem bych rád poděkoval všem zúčastněním za skvěle strávený den a snad se uvidíme mnohem dřív než zase za rok.

Všichni koukají, kdy už ta voňavá bašta bude, a dohadují se, jestli to zase vzplane nebo ne.
Garionovy paměti:
Jak jistě většina z vás ví, v posledních několika týdnech se v sekci Diskuze řešilo v pořadí již druhé setkání uživatelů databáze. Organizace se ujali popkec a Deimos. Já, Garion, jsem byl ostatními pověřen zdokumentováním srazu, tudíž je tento text mým dílem, ovšem doufám, že všichni zúčastnění se se mnou shodnou v pocitech i pozorováních.

Cestu do Brna jsem strávil pochrupováním v autobuse jedné nejmenované společnosti. Na hlavním nádraží jsem ještě z busu správně identifikoval Saye (ne že by se jeho obří sluchátka kolem krku dala přehlédnout), který na mě s popkecem již čekal. O několik minut později jsem stál před kluky. Chvilku jim docházelo, kdo vlastně jsem, neboť jsem se před ně prostě postavil s pozdravem na rtech, ale všechno se obešlo bez nedorozumění (nebyl jsem odpálkován jako nějaký otrapa) a po chvíli jsme již jeli tramvají, kde jsme se začali pomalu oťukávat. Věděl jsem, že Sayův šálek japonského čaje jsou RPG hry, stočil jsem tedy řeč na ně a všichni tři jsme shledali, že si vlastně docela rozumíme. O Sayovi jsme zjistili, že je tolerantnější vůči názorům ostatních, než by se zdálo, já zjistil, že v mluveném slově je těžší nasekat kupu hrubek, takže není potřeba je pořád opravovat a popkec zjistil, že vzít si na triko setkání s lidmi, které nikdy neviděl, není taková sranda, jakou si možná představoval.

Za neustálého hovoru jsme dorazili do cíle tedy k bráně s tabulkou „Vodárenský objekt, nevstupovat!“. To už začínalo vypadat zajímavě! Vzhledem k tomu, že jsme byli jen tři, začali jsme připravovat místo pozvolna. Složili jsme batohy a tašky, vynosili jsme z domku stolek a židle a pokračovali v hovoru. Jak jsem zjistil, popkec a Say jsou dva ze snad deseti lidí zde v České republice, kteří hrají jakousi prastarou karetní hru na motivy Hvězdných válek, a oba dva si s sebou přivezli své (nemalé!) sbírky karet s tím, že se nejen podívají, ale i vzájemně vymění nějaké karty. Vzhledem k tomu, že jsem o hře nikdy neslyšel, dal jsem se při této příležitosti do zpracovávání části potravin, kterými jsem se vybavil a zároveň se bavil při jejich diskuzi o herních strategiích (jsem si téměř jist, že také nechápete, proč „je šílenost hrát balík založený na asteroidech“, ale oni zjevně ano a měl jsem dojem, že oba dva spadnou smíchy na zem).

Studium prapodivných Star Wars karet, které však popkece i Saye zjevně bavilo.
Po další chvíli začal popkecovi zvonit mobil a bylo jasné, že se jedná o žádost k vyzvednutí dalšího účastníka, který již čeká před branou. Přišel Bursoft, vzal zavděk židlí pro něj připravenou a nám ostatním už začínalo docházet, proč pořád psal zprávy, že „to MHD v Brně dnes ale vůbec nejede“. Za moment naše domněnky potvrdil a vylíčil nám své páteční setkání s várkou Svijanů. Jak se po tomto setkání cítil nám bylo samozřejmě jasné a tak jsme jeho prosbu o slušné zacházení brali vážně (pozn. Bursoft: Kurňa, toto si vůbec nepamatuju! :D). Krom jeho pomalejších reakcí se ukázalo, že Bursoft je také správný chlapík, hovor se opět stočil he hrám a zábava pokračovala dál.

Během následující hodiny hovoru, ve které jsem nepromarnil jedinou příležitost připomenout Bursoftovi, že si už konečně má pořídit nový počítač, aby se stal opět herně aktivním, přijel ve svém voze Deimos a vzhledem k tomu, že o ViRusovi jsme neměli žádné zprávy, mohla začít další část plánovaného programu a to grilování. Zjistili jsme, že dohromady máme tolik pochutin, které se dají tímto způsobem zpracovat, že by vystačily pro trojnásobek lidí, což nás potěšilo a zděsilo zároveň, jistě chápete proč. Byl vytažen grilovací rošt s plechy a ti zkušenější z nás, kterým nehrozilo, že podpálí i všechny zahrady kolem, ale jen tu námi používanou, se pustili do rozdělávání ohně. Poté, co jsem vybalil klobásy, které jsem dovezl a začal ostatní poučovat, že tahle je ústecká, tahle je ostravská a tak dále jsem byl obviněn z toho, že jsem projel na cestě na sraz celou republiku a v každém městě jsem koupil klobásu, což samozřejmě kategoricky odmítám!

Po chvíli grilování nad ohněm a obracení kusů masa všeho druhu bylo rozhodnuto, že to už stačí a půjdeme jíst. Say zkušeně zkusil svou klobásku a seznal, že je potřeba ještě trochu dodělat a že bude lepší, když si ji napíchne na klacek a dodělá přímo nad ohněm. Vzhledem k tomu, že dané problematice příliš nerozumím, jsem ho poprosil, zda by nedodělal i tu mou, na což ochotně přikývl. Co se ale nestalo, otočil se na někoho, kdo na něj mluvil a šup, půlka jeho klobásy už se čoudila v ohništi. Všichni včetně něho jsme se tomu zasmáli a pokračovalo se dál, o ugrilované potraviny jsme se samozřejmě dělili, takže nebyla nouze o prakticky jakýkoliv druh masa i uzeniny pro každého. Aby to ale Sayovi náhodou nebylo líto, při konzumaci nám nezbedný oheň podpálil plech na grilu, který samozřejmě nebyl prázdný, takže se skóre velmi rychle vyrovnalo (pozn Say: já v tom opravdu prsty neměl!).

Takhle to vypadalo po příjezdu Deimose, který dovezl téměř všechno, co vidíte na stole, a ještě víc.
S plnými žaludky jsme se pohodlně usadili a pokračovali v diskuzi, během které konečně dorazil všemi očekávaný ViRus. Během jeho vyzvedávání u brány se Deimos omluvil, že si potřebuje odskočit, ovšem ihned se vrátil s kyselým obličejem a slovy: „K místnímu výtahu jsou potřeba klíče, který jsou teď zrovna v tahu.“ Jistě si dokážete představit, jaká byla naše reakce. Zjistili jsme, že ViRus nejenže přijel, ale dovezl ještě ohromnou dávku dalšího jídla a pití a nám bylo jasné, že za takovou výbavu by se nemusel stydět leckterý atomový kryt. A už nás bylo dvakrát tolik! Vzhledem k tomu, že byla dostupná karetní hra Bang!, padl návrh, zda bychom si nechtěli zahrát. I když hru kromě Saye, vlastníka balíčku, prakticky nikdo neuměl, setkal se návrh s vřelým přijetím a začalo se hrát.

Pravidla nejsou úplně snadná, takže se po jejich rychlokurzu začalo hrát s tím, že zbytek bude dovysvětlen během hry. Šerifem se stal ViRus a hra začala. Vzhledem k tomu, že jsme byli nezkušení, stříleli jsme jeden po druhém, bandita neznal banditu a všeobecně se z toho málem stala všeobecná vyvražďovačka. Jako obvykle jsem vypadl jako první, což mi ovšem umožnilo udělat nějaké fotky a zároveň se smát všem ostatním, jak dostávají jednu ránu za druhou. Hru vyhráli bandité a přidali jsme do hry i oba rozšiřující balíčky. Pro jednoduchost byl šerifem vybrán Say, aby mohl spravovat rozšíření a nebyl v tom zmatek. Bang střídalo Pivo, Pivo střídal Bang a hra byla stále vyrovnaná. Po chvíli hry zahrál Say kartu „dynamit“, aby trochu prořídly řady banditů a šerif měl tedy snazší práci (tato karta způsobí prakticky instantní smrt, pokud člověk vytáhne z balíčku špatnou kartu, šance je zhruba 1:10). Hra pokračovala a dynamit stále koloval, všichni měli štěstí na tahané karty a napětí se zvyšovalo. Aby bylo učiněno ironii zadost, dynamit bouchnul právě šerifovi, který zemřel a vyhráli podruhé bandité, juchů! (pozn. Bursoft: Dvakrát jsem byl bandita, dvakrát mě odstřelili a stejně jsem dvakrát vyhrál, miluju tu hru! :D)

ViRus právě chytil kulku doslova zuby. Say se tomu zatím směje, ale i na něj později dojde.
Už se začínalo stmívat a Sayovi se blížil odjezd jeho poslední vlaku. ViRus byl naštěstí tak hodný a na nádraží ho odvezl autem, mohl tak s námi strávit co nejvíce času. Po ViRusově návratu pokračovala debata, tentokrát se stočila na běžné dvoustopé dopravní prostředky tedy auta. Vzhledem k tomu, že tomuto tématu příliš neholduji, využil jsem této příležitosti a navštívil jsem proslulý místní „výtah“. Po autech nám konečně povyprávěli Deimos a ViRus, jak jsou na tom s hraním her aktuálně oni a opravdu to vypadá tak, že v dospělosti už není na hraní tolik času, takže vy mladí, hrajte dokud můžete! ViRus nám poté sdělil své zážitky při shánění všech těch sběratelských edic a také nám prozradil, že fotku svého pokoje s nimi nám teď nemůže udělat, protože středu místnosti v tuto chvíli vévodí bazének jeho dcerky. Nevadí. Rozhodli jsme se, že je už docela zima a že by bylo vhodné přenést židle blíže k ohni. V tu chvíli jsme zjistili, že pro umístění židlí jsme předtím nevybrali zrovna vhodné podloží a některé z nich byly zapadlé tak hluboko, že jsme je museli ven pomalu vyhrabávat lopatou.

Po čase musel odjet i ViRus, přece jen to domů také neměl zrovna kousek a zbyli jsme čtyři. Vzhledem k tomu, že už bylo dost pozdě, rozhodli jsme se, že bude vhodné začít uklízet. Posbírali jsme všechny odpadky, zbytky a další věci, umyli jsme nádobí, uklidili nábytek zpátky do chatky a nakonec i praskli žárovku do místní svítilny. Nakonec byl Deimos tak hodný, že nás všechny rozvezl, kam jsme potřebovali a nemuseli jsme tak využívat služeb v tu dobu již nepříliš pravidelně jezdící hromadné dopravy.

Myslím, že můžu mluvit za všechny, když řeknu, že sraz se vydařil a všichni jsme si ho užili. Zjistili jsme, že jsme vlastně v pohodě chlapíci (obzvlášť Deimos se nám svěřil, že mu spadl kámen ze srdce) a že ač na sebe občas nejsme ve virtuálním životě příliš příjemní, ve skutečnosti spolu vyjdeme úplně bez problémů. Všichni jsme se shodli, že další sraz bychom chtěli mít klidně dřív a třeba v Praze, brněnské osazenstvo se vyjádřilo, že není problém do ní přijet, pokud by se tam sraz uskutečnil a někdo ho zařídil. Toť snad vše. Vím, že to bylo dlouhé, ale pokud jste dočetli až sem, jsem si jistý, že se vám povídání líbilo (a zároveň samozřejmě doufám, že to nebylo utrpení číst).


Diskuze ke článku

say: pokud jsou iniciátory nebo zašťiťovateli provozovatelé (admini) DH.
v blogu by byl sraz uveřejněn pokud by se jednalo o sraz oficiální. i tak jsou stížnosti na nedostatek "propagace" podivné, když byl sraz oznámen a probírán alespoň měsíc dopředu v diskuzi přímo pro srazy určené...
To je, ale čudné, naráz by na sraz dorazilo daleko více členů. A když to popkec psal v diskuzi - Srazy uživatelů DH, tak kromě přítomných nikdo nepsal, že by dojel;-)
A když jsem říkal, aby to bylo ohlášeno v blogu, tak nic. Mohlo náš být 3x víc!=)
Panove, az se bude priste planovat Brnenska akce, prosim, dejte mi tez vedet. Chtel bych pomoct ostatnim zvedat ten prumer.. Tedy ten vekovy samozrejme.
Tak to mě docela mrzí, že jsem tuto vychytanou akcičku nezregistroval, když to bylo aktuální páč su z Brna. Kurňa.. No snad příště.. Asi bych ten věkový průměr taky docela naboural. :-)) Jinak pěkný fotky i články.
Posledni fotka a popisek nema naprosto chybu a docela me nalakala. ;-))) Skoda, jet dal nez dvacet metru od Brna mi lenost zakaze, natoz do Prahy.
Tulareanus: Leda tak. To už jsem rozebíral jinde - když se někteří rozplývali nad tím, jak je skvělé mít preview nové sady WoW TCG (což obvykle přijde na 500 Kč) na Istroconu, který sám o sobě přijde na minimálně 9 Eček. Ono když jsi na něm, tak je to prima, když tam jedeš jen kvůli tomu, je to zbytečný výdej navíc... :-)
A já byl chvíli předtím v Brně, kdybych to věděl, tak si to tam s přítelkyní prodloužíme a šli bychom vám to tam sežrat. Vypít ne, to bych musel vzít na sebe. Co takhle se sejít na Festivalu Fantasie Speciál? Jistě tam odsud pár lidí jede...
Za Brňáky můžu říct, že by jsme přijeli i na Slovensko .-) Za sebe, že přednost bych dal raději soukromé akci než nějakému velkému conu.
Parádny článok a parádna akcia!
A tak ma ešte napadlo, nebude sa obdobná akcia konať niekedy aj na Slovensku, prípadne niekde pri hraniciach?
Deimos: Neříkám, že záleží. Jsem dlouholetým hráčem tcg (sběratelských karetních her) a tam potkáš osmileté klučíky, stejně jako čtyřicetileté tatínky a s každým si dobře zahraješ i pokecáš. :-) Jen jsem rozvíjel myšlenku, zdali by Karasman zvýšil či nezvýšil váš věkový průměr... :-)
Chválím oba naše "redaktory". Máto to pěkně a čtivě napsané a akce ta byla perfektní.

Suzana: tak to mi pošli odkaz, chci vidět svého dvojníka :D
Falagar: na věku přece nezáleží když máme společný zájmy .-)
Falagar: Dominion chválím, to tu máme i s datadisky, to jsme myslím i překládali :-) Každopádně pokud tohle někdo neznáte a máte rádi karetní hry, tohle se jen tak neomrzí.
Bursoft: Mě táhne už na 21 i když to tak možná nevypadá.

Falagar: Pro zahození přebytečných karet (kvůli životům) platí zásadní pravidlo a to takové, že tímto ukončíš definitivně svůj tah. Což dali až do pravidel Města duchů, ale bylo by to jinak v rozporu s některými vlastnostmi charakterů (např. Jose del Gado). Discarduje pak třeba Cat Balow.
Falagar: Fotky zkreslují :D. Tuším, že nejmladší je popkec, Sayovi a mně táhne na 20, Garion si cení "soukromí" internetu a svého foťáku, každopádně je starší jak my tři a z profilu Deimos 26 a Virus 29 :)
Bursoft: Podle fotek jste tam byli samí klučíci - tedy za předpokladu, že Garion za foťákem není osmdesátiletý kmet, to by pak drobně měnilo situaci... ;-)
Say: Hrál jsem to asi 4x nebo 5x (v poslední době hráváme téměř výhradně Dominion - ten velice doporučuji!), tak si ten problém zcela přesně nevybavuju. Šlo tuším o pojem "discard" nebo "od/zahození karty"? Nepamatuju si, jestli je to v češtině. Hra tento pojem využívala v několika rozdílných významech a nebylo přesně poznat, který má na mysli ve které chvíli... :-)
Falagar: Povídej, přeháněj. Pravidla vysvětlím a to i s oběma ,,datadisky" Fistful a High Noon=) Co ti není jasné?
Falagar: To mas jednoduchy, pravidla jsme nemeli (respektive mozna meli, ale urcite se nam to nechtelo cist), takze jsme hrali tak, jak na tom to Say vysvetloval, a zadne hadky nebyly :).
Velice pěkný článeček, vypadá to na obstojnou akci, Garion se ale opravdu mohl na některé fotce ukázat! :-)

Je prima vidět, že třetina účastníků srazu holduje sběratelským karetním hrám, byť Star Wars jsem kdysi zkoušel jen demo. Bang!u se v poslední době trošku vyhýbám, protože se u něj velice rád hádám nad některými (z mé strany) nejednoznačnými pravidly, ale bývá to sranda i tak.
Jaka hromadna fotka? Vzdyt jsem to cely udelal Photoshopem a zadnej sraz se nekonal, kvalitne jsme si z vas vystrelili :-P
Super článek. Příští sraz už snad bude blíž a dostavím se na něj i já. I když jak tak koukám, tak bych věkový průměr kvalitně zvedal :-D.

Bang si s vámi klidně zahraju, toho jsem se nahrál už něco partií :-). Docela mě překvapilo, že to nikdo neznal. I když mně se to machruje s naší megasbírkou všemožných deskových her :-).

Jo a chtělo by to i nějakou hromadnou fotku, ať jsou na ní všichni účastníci ;-).
Haha! Takoví klučinové :D
Deimosi, že tys byl na té Brněnské Mafianské premiéře! Mám tvoje fotky :D
Tulareanus: Yop, příště beru svůj foťák. Já na něj totálně zapomněl a teď toho lituju.
Vypadá to na pěkný, pohodový srázek:). Kdyby nebyl tak daleko, určitě bych se taktéž rád připojil.

Btw též potvrzuji případný sraz v Praze.
Hezké, ten výraz Viruse na poslední fotce mě dostal :D Jestli bude sraz v Praze, tak se stavim.