Zuma Deluxe

Zuma

PopCap Games •  CTXM (Xbox) •  Sorrent (J2ME) •  Astraware Limited (WMobile, iOS)
29.09.2004
září 2006
červenec 2008
19.02.2009
16.06.2015

Slavný klon hry Puzz Loop dal vzniknout mnoha variacím na stejné téma - střílení kuliček do cesty, po které se pohybují jiné kuličky, za účelem spojení alespoň tří stejné barvy a jejich následného zrušení. Tímto způsobem musí hráč zničit všechny přicházející kuličky dřív, než se dostanou do svého cíle.

Primitivní princip dokáže udržet na úžasně dlouhou dobu, o čemž se už přesvědčila spousta hráčů na celém světě. Zuma se stala populární a byla portována na většinu herních zařízení.

[přesunuto z komentářů]

Perfektní logická hra pro všechny,každý se při této hře určitě náramně pobaví :)
70%

Zuma Deluxe je celkem dobrá logická hra kterou v době vydání hrálo spousta lidí (a já jsem díky ní našel další výborné hry z dílny PopCap Games). Princip hry je jednoduchý, ale zábavný a hra mě držela dost dlouho. Grafika je pěkná, stejně tak jako zvuky, zkrátka další povedená hra z dílny PopCap Games která rozhodně stojí za vyzkoušení.

Pro: jednoduchá a zábavna hra s doboru hratelností

Proti: po čase nuda

Hodně dávno jsem hrál klon se jménem Zaz (s lehce odlišnou mechanikou) a hodně jsem se u toho bavil. Proto jsem se těšil na vyzkoušení původní inspirace (pravděpodobně, Zuma není první hra tohoto typu). Zpočátku jsem byl nadšený, ale poměrně rychle přišlo částečné ochlazení. Zuma mi totiž přijde až překvapivě těžká, zejména s přihlédnutím, že vystupuje jako casual hra. Chápu, že autoři nemají zájem, abyste celou hru sfoukli za večer. Ale já se zasekl v šestém chrámu, což je polovina hry, a dál se prostě nemůžu dostat. Buď je to stáří a pomalé reflexy, nebo mi něco nedochází.

Ať už je to jakkoliv, hra mi přijde až příliš moc založená na náhodě. Občas se mi enormně daří, nastávají řetězové reakce aniž bych se o ně nějak snažil, a téměř hned mám plno bodů pro ukončení úrovně. A občas se fakt lopotím a prostě se mi nedaří zastavit příval kuliček. Přitom nemám pocit, že bych v obou případech hrál jinak. Rozumím základní strategii, tzn. způsobu jak se postarat o řetězovou reakci, a jak magneticky posunout kuličky zpět. Přesto se mi nedaří tyto mechaniky příliš využívat, protože přísun kuliček je prostě příliš rychlý, a na přemýšlení nad složitějšími věcmi než "spoj 3" jednoduše většinou není čas. Ve výsledku tak mám pocit, že posun do dalších úrovní hry je spíš výsledkem mnohonásobného opakování a štěstí u toho, jak mi hra namíchá barvy, než mých vlastních schopností.

Koncept hry je výborný, ale můj zážitek z ní nebyl tak skvělý, jak jsem si představoval.

Celkové hodnocení: Dobrá