Zombie Army Trilogy

06.03.2015
31.03.2020

Zombie Army Trilogy je kompilace, pokračování a zároveň remaster. Obsahuje oba předchozí díly (Sniper Elite: Nazi Zombie Army a Nazi Zombie Army 2), přináší novou kampaň a na to hromady změn v technické stránce, herních mechanismech a hratelnosti.

Nová kampaň navazuje příběhově na předchozí díl a obsahuje rovněž pět částí. Grafická stránka hry byla vylepšena, k dispozici jsou čtyři nové charaktery (ženské variace na původní mužské postavy) a přibyli noví nepřátelé. Hráči se zapotí nejen díky nové obtížnosti, ale také díky novým animacím starých nepřátel. Například řadový zombík se může plazit po zemi, pokud mu ustřelíte obě končetiny. Upraveny byly statistiky zbraní i nepřátel, které mají přispět k větší výzvě a vyváženosti. Všechny změny jsou zpětně kompatibilní i s původními kampaněmi, hráči si tedy můžou zahrát znovu oba předchozí díly trochu jinak.

Nově je k dispozici také Horde mód, ve kterém se přeživší brání proti vlnám nepřátel a snaží se získat nejvyšší skóre. Stejně jako předchozí díly je i Zombie Army Trilogy zaměřen především na hru v kooperativním režimu až čtyř hráčů.

Hru sem získal v rámci měsičního humble balíku. Defacto tři hry za směšnou cenu. Předtým sem kdysi hrál jen Sniper Elite 1. Už tam se mi líbily záběry na zpomalené kulky drtící těla nepřátel. Tady si taky užijete spoustu spomalených scén, leckdy i v rentgenu. Hned napoprvé sem si dal nejtěžší obtížnost a bylo to maso. Dokáže vás potrápit už jeden zombie sniper, natož když jich je tam naráz více. Taky porážka týpka s těžkým kulometem je vždy duvod na oslavu. Čeká vás patnáctka misí. Mně osobně zabrala hra na zmíněnou obtížnost asi 30 hodin, vrátaně hledání cihel a flašek.

Pro: Německá krajina z druhý světový plná zombies

Proti: Dovedně ukryté láhve

Jako dohrání beru pouze novou kampaň. Úrovně jsou kratší, ale intenzivnější. Bohužel se jich snad polovina odehrává v nereálných kulisách, což je pro mě trochu zklamání. Na industriální komplexy plné střev a lidského špízu tady máme The Evil Within.

Obtížnost se drží celkem vysoko, alespoň pro jednotlivce na Sniper Elite. Některé pasáže jsem opakoval několikrát a ta poslední, nejprokletější ze všech, mi dala opravdu hodně zabrat. Holt, chce to další kumpány do party. Z technické stránky jsem moc změn nezaznamenal, ale hudba má svoje silné okamžiky a objevila se tam i jistá podobnost s některými motivy z L4D. Náhoda?

Zklamáním jsou nové statistiky poškození. Výbušniny mají až příliš velkou sílu, stejně tak je nově možné zombíka skopnout na zem a tam mu rozšlápnout hlavu, včetně lehkých obrněnců. Oproti tomu střelné zbraně jsou razantně slabší - rána sniperkou do hlavy zombíka né vždy znamená instant kill (na rozdíl od kopance) a z mé oblíbené ultimátní brokovnice se stalo celkem slabé pšoukátko. Zatímco zombíci mají větší výdrž a jsou všeobecně nebezpečnější, díky svým schopnostem útočit i bez všelijakých údů, nepříjemní kostlivci z minulých dvou dílů jsou naopak pomalejší a mnohem lehčeji zabitelní.

Je velká škoda, že Rebellion nenacpali nové druhy nepřátel do dua předchozích kampaní, mohlo by to dostat novou šťávu. Nový strejda s motorovkou nebo opancéřované typy dokáží občas solidně potrápit, hlavně jak člověk nemá Preachera, který jako jediný pancíř nepřátel prostřelí.

Jinak mám pocit, že poloha některých Bottles of Blood se změnila, což spolu s odstraněným dalekohledem představuje nepříjemné hledání přes hledí pušky.

Je to moje guilty pleasure, vím že hru dohraju ještě několikrát a rozhodně nelituju koupě.

✰✰