Sniper Elite: Nazi Zombie Army

28.02.2013

Fanatický vůdce německé nacistické armády vidí, že jeho původně neporazitelné vojsko utrpělo řadu porážek. Ve své nekonečné nenávisti a zlobě je nezlomný a neústupný a využije poslední naděje, jak obrátit karty války na svoji stranu a nebojí se k tomu použít jakékoliv způsoby a metody. Nacisté využijí svých dlouholetých vědeckých výzkumů ve spojení s magickými a okultními schopnostmi a vypustí na bojiště a do ulic legie mrtvých supervojáků. V roli ostřelovače Karla Fairburna se jim musíte v ulicích Berlína postavit do cesty a zastavit je. Jste poslední nadějí na zastavení krveprolévání a přežití lidstva.

Sniper Elite: Nazi Zombie Army je další samostatně hratelné rozšíření původní hry Sniper Elite V2. Jde o kampaň určenou pro jednoho až čtyři hráče v kooperaci. Po bok se k vám v zombifikovaném Berlíně postaví německý oficír, neznámý vědec a ruský voják. Pro boj proti hordám zombie dostanete vylepšené zbraně, které v původní hře nebyly k dispozici, zůstává původní rentgenová kill kamera. Budete se muset přizpůsobit boji s novým typem nepřátel, plánovat další pozice nebo pokládat pasti. Samozřejmostí už je balistika a přesné ovládání, do úvahy při střelbě se uvažuje s rychlostí a směrem větru.

Pokračování sniperské akce, která se tentokrát zaměřila na netypické nepřátele, jakými jsou nemrtví nacisté, nebyl úplně nejlepším nápadem. Střílet v rámci jednoduchých úkolů nemalé a postupně se rozrůstající zástupy těchto nemrtvých se bohužel brzy stane extrémně stereotypní a tudíž méně zábavnou záležitostí. Naštěstí práce se sniperkou a dalšími dvěma palnými zbraněmi včetně výbušnin tyto chvíle dělá zábavnější a zpříjemňuje tak leckdy i poněkud stresovější chvilky, které během hry občas nastanou. Protivníci jsou sice podle očekávání až na pár výjimek neohrabaní a nepříliš rychlí, ovšem jejich převaha mě dokázala přece jen někdy slušně potrápit, takže přemýšlení o správné taktice určitě nebyla od věci.

K technické stránce hry rozhodně připomínky nemám. Problémy, které hra mívala, mě naprosto minuly, tudíž světlejší chvilky hry jsem si mohl bezproblémově užívat.

Co dodat? Tento díl je typickým zástupcem her, k nimž rádi usednete po těžké práci a v touze se bezmyšlenkovitě odreagovat vám velmi zdařile poslouží místo kapesníku k setření potu z čela. A co si budeme povídat, existence takovýchto her je občas potřeba.

Pro: stále dobrá sniperská akce, grafika, efekty

Proti: námět, sem tam nevyvážená obtížnost

Jedno zamrznutí, jeden nespuštěný skript a jedno vyhození ze hry. To vše v posledním kole první kampaně se čtyřmi lidmi. Třikrát za sebou. Pokaždé celá kampaň pěkně od znovu. Nepotěší ani předčasné uzavření dveří v save roomech nebo rovnou nahodilé odpojení ze hry. Levely jsou modifikované vykrádačky z původní hry, dost statické na to, aby to působilo nepříjemně. Silná neoptimalizace a několik opruzujících misí (většinou odehrávající se v uzavřeném prostředí) také dost kazí celkový dojem.

Naštěstí se hra nakonec umoudřila a podařilo se mi jí pokořit s jedním coop playerem. Když vše funguje, není to vůbec špatné. Atmosféra je nakrájení-hodná, akce tak akorát a šišky zombíkům pukají jedna báseň. Jako náhrada za x krát přehraný L4D2 funguje dobře. Bohužel pět kampaní je zoufale málo, když dohrání jedné zabere ani né hodinu...

SE:NZA mě paradoxně nezklamal. Čekal jsem přesně takovou hru, jakou jsem nakonec dostal.

***/5