Yakuza 5

Ryū ga Gotoku 5: Yume Kanaeshi Mono, Yakuza 5 Remastered

08.12.2015
11.02.2020
28.01.2021

Yakuza 5 je ďalší diel série akčných adventúr z pohľadu tretej osoby s prvkami bojovky. Tento diel pôvodne vyšiel exkluzívne na platforme PlayStation 3, a to iba v Japonsku ešte v decembri 2012. Anglická verzia, aj keď len v rámci PlayStation Network, nasledovala až o tri roky neskôr.

Zatiaľ čo predošlý diel ponúkal až štvoricu hrateľných postáv, piaty ich má rovno päť. Okrem hlavnej postavy celej série, ktorou je už tradične Kazuma Kiryu, hlásia návrat Taiga Saejima a Shun Akiyama. Druhý menovaný však tentoraz robí spoločnosť novému hrateľnému charakteru. Tým je Haruka Sawamura, ktorá síce vystupovala v predchádzajúcich dieloch, ale len ako podporná postava. Túto zostavu dopĺňa aj úplný nováčik v sérii, Tatsuo Shinada.

Príbeh sa znova sústredí na vojnu medzi organizáciami Yakuzy, avšak tentoraz sa odohráva až v piatich mestách, respektíve mestských štvrtiach. Okrem tradičného Kamurocha, ktoré dopĺňa už známe Sōtenbori, hráč navštívi aj Nagasugai, Tsukimino a Kin'eicho. Yakuza 5 zároveň výrazne zvyšuje počet vedľajších činností a minihier ako sú rybolov, tanec a podobne.

Séria pokračuje dielom Yakuza 6: The Song of Life.

Teda, tahle Yakuza má hodně jiný vibe než předchozí díly, což je asi především způsobeno velkou změnou prostředí a jednotlivými profesemi u jednotlivých postav, což zabere značnou část hry... tentokrát si přijdu mnohem víc jako taxikář, lovec... neříkám, že je to dobře nebo špatně, zatím si sám nejsem jistý, vlastně mě to i baví, ale měl bych asi i dost výhrad, přeci jenom je vidět, že třeba řízení aut RGG fakt nezvládá a ač je to zpestření, tak v tom trávit 5 hodin už je hrozně moc...

Slyšte, slyšte! Kolegové Yakuzáci! Yakuza 5 je velmi obsáhlá, dlouhá a rozvleklá hra. S příběhem rozměněným na úkor nových side stories (neplést si se zavedenými substories). V této hře hrajete za 5 postav...5! S těmito postavami budete lovit zvěř v lese, vozit lidi v taxíku, závodit, učit lidi hrát baseball, koulovat se, chovat závodní drůbež, hrát kulečník, kuželky, stolní (vzdušný) hokej, budete utíkat z vězení (opět), okusíte jaké to je být ve víru showbiznisu Jpopu a hromadu dalších věcí. Je toho tak moc, že jsem místama zapomínal, že ta hra má nějakou ucelenou hlavní dějovou linku, která je, jen tak mimochodem, poměrně nudná. A narozdíl od Yakuza 0 nedokáže vtáhnout.

Bušení je nejlepší z remasterované trilogie, což znamená, že hitboxy nevlastní velikost slona. Uhýbání dává tedy konečně význam. Na oko nevypadá Y5 parádně, ba bych se nebál prohlásit, že je ošklivější než remasterovaná Y3. Xichty vypadají divně, ulice jsou šedivé a obličejová mimika je panoptikum nočních můr.

Po Yakuza 0 nejobsáhlejší hra ze série vůbec. Ambiciozní velikost však nepomáhá kvalitě story, který se táhne jako rozpečená Eidam třicítka. Jsou zde však kvalitní již zmíněné side stories, které to jakžtakž kompenzují. Tudíž je tu vysoká pravděpodobnost, že se zdejší fans budou tetilit blahem, neb dostanou MNOHO jejich oblíbené Žakuzy.

Pro: Kvantita všeho - miniher, postav, příběhů, textu. Zajímavé vedlejší příběhy, nový obsah v remasteru, kvalitní port, hra nepadá a nezamrzává.

Proti: Hlavní příběh, ošklivá grafika a obecně málo vizuální péče.

Herní výzva 2023 -  Země vycházejícího slunce

No, není jednoduché hodnotit něco po šesté, kor u herní série, ve které jednotlivé díly nezaznamenávají příliš změn a sází na jistotu. Samozřejmě, že nějaké zásadnější věci oproti předchozím dílům se zde objevují, ale yakuzácký kabátek nelze vůbec popřít a s tím vyvstávají klasické plusy i mínusy.

Začal bych jedním plusem v mínusu nebo mínusem v plusu, jak kdo uzná za vhodné. Tahle hra je nejobsáhlejší z celé série. Po pravdě Yakuza 0 má možná delší příběh, ale Yakuza 5 zase obsahuje 5 hratelných postav, 4 města a spoustu, opravdu spoustu side aktivit. Díky tomu hra přináší i nové zábavné prvky. Jednotlivá zaměstnání postav mě dost bavila a rozhodně je řadím k příjemným zpestřením. Na stranu druhou se tím hra jakoby brzdí a až přespříliš rozkouskovává, že jsem ji díky tomu hrál 5 měsíců (poslední 4 týdny velmi intenzivně).

Ano, je fajn, když si člověk může během klasického mlácení a sledování gangsterského příběhu s mraky příběhovými zvraty (které fanoušky série už nijak ze židle nezvednou) zahrát staré Sega hry nebo závodit na dálnici nebo balit hostesky či objevovat japonskou kuchyni, nicméně tempo díky tomu hodně trpí. Jasný, můžete jít přímo po příběhu a ten si díky tomu plně užít, ale o tom Yakuzu je jen z poloviny. Vy chcete se trochu zapchat „zbytečnými“ aktivitami a poflakovat se po městě. Vlastně díky tomu jsem se dozvěděl spoustu zajímavostí o japonské kultuře. Ale to množství nesmí hráče zahltit natolik, aby to překročilo jistou mez a já se obávám, že přesně to se pětce stalo.

Další problém mám i s nejsilnější stránkou série, a to je hlavní příběh. Opět se jedná o zašmodrchaný spletenec, kdy přesně nevíte, kdo s kým a proč, což se desetkrát přetočí, jednotlivé postavy vám trochu splynou a prostě takový ten správný yakuzácký gulášek. Drama a emoce se tomu rozhodně nedají upřít ani tentokrát a ve finále jsem s ním spokojený, ale mám tu jedno ALE. Těch situací, kdy se nějaká postava nechá zabít, kdy nepřátelé mají sáhodlouhé zbytečné monology, aby došlo k zachránění situace, kdy už i postavy umřou a vy se pak dozvíte, že to vlastně zázrakem přežili… toho je tady opět už přes tu pomyslnou čáru. Pak to totiž způsobuje jediné, že vás tyhle situace nechají absolutně chladným, protože tušíte, jak to bude dál. A to je obrovská škoda a dost to celému příběhu ubližuje.

Souboje jsou opět zábavné. V klasickém průchodu si nejspíš vystačíte s klasickým bojovým spamováním tlačítek, nicméně pár boss fightů vás donutí k lehkému taktizování. Komplexnost souboje ovšem doceníte opět v souboji s Amonem. Že já hlupák na toto utrpení vždycky zapomenu a pak špačkuji a hodiny se u něj trápím. Nicméně díky tomu se konečně naučíte plně postavy ovládat, ale ty nervy… ach ty nervy, 3 hodiny!

Kolem a kolem jsem vlastně spokojený. 5. díl doručil standardní kvalitu a snažil se o co největší epičnost, která mu ve finále lehce podrazila nohy. Já již začínám pociťovat, že série potřebuji nějakou zásadnější změnu, aby mě to zase vystřelilo z trenek.

Pro: nové minihry/zaměstnání, nové lokace, vedlejší příběhy, každá postava má originální souboják

Proti: laciné plot twisty, rozkouskované tempo, celkově velké oči tvůrců