WWF Wrestlemania: The Arcade Game

sportovní > nezařazeno
1995 PCSNESSegaMDArcade
18.10.1995 PS1
1996 Saturn
, (PC verze, PS1 verze, SNES verze, SegaMD verze, Saturn verze)
Jedním z nejoblíbenějších sportů v USA je wrestling, a přesně o něm je tato hra. WWF Wrestlemania: The Arcade Game je ringová mlátička, ve které prim hraje nadsázka a jedna bitva je odehrána i do jedné minuty. Ve hře není žádná krev a od reálného wrestlingu se odlišuje zejména tím, že nemá předem domluveného vítěze.

Ve hře je celkem osm postav, které všechny mají původ v reálném světe wrestlerů (např. Lex Luger, Razor Ramon). Pro jednoho hráče hra nabízí nezávazný boj proti jednomu oponentovi, nebo s parťákem proti dvěma protivníkům. Dva hráči mohou zápolit způsobem 1v1, nebo si rovněž přizvat každý jednoho přisluhovače. Vedle nezávazného boje jeden hráč může hrát turnaj a dva kooperaci. Zatímco v turnaji se svádí bitvy nejprve s jedním, posléze s dvěma a nakonec s třemi postavami, kooperativní mód je jedinou bitvou, v níž hráči čelí všem osmi charakterům, kteří jsou postupně nasazováni.

Volodic: Zkus se podívat po hře WWF in Your House. I když co si pamatuju, tak se tenhle nástupce moc nepovedl.

Nebrutální klon veleúspěšného Mortal Kombatu – na to by se dala zaokrouhlit tato hra, jejíž vývoj byl usnadněn tím, že wrestling je fiktivní boj. Virtuální šarvátky totiž není nezbytné ilustrovat na logické pozadí. Rozhodně ale neříkám, že WWF vykrádá Mortal Kombat. Ve WWF nikdo nikdy neumírá, ani nikdy z nikoho nestříká krev, místo fireballů se používají reálné předměty, bojuje se výhradně tváří v tvář a bojištěm je vždy jeden a tentýž ring, resp. ring a jeho okolní prostor, jak by mě někdo mohl právem opravit. Tím vším se líší od MK, a to vše do hry zapadá a dává jí to zcela nezapomenutelný ráz.

Oproti Mortal Kombatu, kterému se podobá a srovnání s nímž se nevyhne, navíc umožňuje pohyb bojištěm i do třetího rozměru, až čtyři protagonisty na bojišti současně a kooperativní mód multiplayeru. Možnost nehrát proti živému protihráči samostatně, ale mít na to ještě spolubojovníka, přičemž protivník má taky jednoho (tzv. „buddy mode“), je velice svěží inovací, která může znovu rozproudit herní vášně v momentě, kdy by se boj 1v1 mohl zvrhnout v taktické vyčkávání; kooperativní multiplayer je naproti tomu příslibem dlouhého hraní. Porazit ve dvou všech osm bojovníků totiž chce kromě šikovnosti i jistou dávku spolupráce a štěstí – kombinaci, která se hned tak nesejde. A výzva… výzva to je.

Na opačnou stranu mince bych vyrazil především zpracování postav jako celek. Nedostatky nespatřuji ani tak v počtu osmi kusů, jako spíš ve vzájemné podobností modelů. V podstatě kromě Doinka, Yokozuny a Bigelowa jsou přes vlastní komba všichni až moc podobní, málo rozlišitelní, a tím méně atraktivní pro hráčův výběr.

Pro: neotřelost bojů, zvuková kulisa, „buddy mode“ a kooperativní multiplayer

Proti: nedostatečná unikátnost charakterových rysů postav

Nejdřív jsem to párkrát hrál na automatu, ale až na PC jsem tomu přišel opravdu na chuť. 8 zápasníků není kdovíjaký počet, za to jsou celkem originální. Pár zajímavých chvatů by se také našlo, třeba možnost chytit druhý dech, pokud už vaše energie klesla na nulu, nebo možnost vylézt na roh ringu s následným skokem, či dokonce bojovat mimo ring. Koho baví skládat komba, jistě si přijde na své, u některých postav jsou neuvěřitelně dlouhé a složité.

K multiplayeru, obzvlášť zábavná řež je utkat se s kamarádem v kooperaci 2 proti 8.

Pro: Chvaty, složitost komb, kooperativní multiplayer

Proti: Pouze jedna aréna, chudá hra jednoho hráče

Snad první bojovka, kterou jsem na PC hrál. Boje jsou skvěle nadsazené a vtipné (stejně jako skutečný wrestling) a ve dvou hráčích se opravdu neomrzí. Mlátit se můžete v ringu i mimo něj, zkoušet různá komba a dávat si po čumáku na sto způsobů. Škoda jen malého počtu postav a v podstatě nezajímavé hry pro jednoho hráče.

Pro: Výborný multiplayer, komba, atmosféra.

Proti: Málo postav na výběr, jednomu hráči nemá moc co nabídnout.

Toto je naprosta klasika, s kamosom som pri tom presedel hodiny...8 bojovnikov malo ale kazdy je napadity a vychytany...atmosfera a akcia ma spad..skoda ze to nemalo pokracovanie:((

Pro: atmosfera,komba,

Proti: malo bojovnikov, hra pre jedneho hraca strasne lahka aj na GET REAL