World Class Leader Board

1987 Apple IIAtari STSpectrumC64
1988 PCAmigaAmstrad
1991 SegaMSSegaGG
1992 SegaMD
Access Software, Canvas Software (Amstrad verze, Spectrum verze), Tiertex Design Studios (SegaGG verze, SegaMS verze)
Golf od Access Software se pyšní na svou dobu velmi kvalitními RealSound zvuky okolního prostředí linoucími se z PC speakeru, slušnou grafikou, věrnou animací pohybu odpálení míčku a čtyřmi hřišti, z nichž 3 jsou vymodelované podle skutečných hřišť (St. Andrews, Doral Country Club, Cypress Creek) a jedno je fiktivní (The Gauntlet). Na každém hřišti je 18 jamek. Je možné si vytvářet vlastní hřiště zkombinováním osmnácti existujících jamek včetně možnosti v omezené míře upravit okolní prostředí (vybrat si stromy). Hra podporuje hot-seat multiplayer (hru na 1 pc) až pro 4 hráče.

Odpálení míčku je závislé na řadě faktorů - větru, směru, síle a přesnosti odpalu a na typu hole. Při odpalu je třeba se opatrně vyhnout vodě, písku a stromům lemujícím hřiště.

90210: Já se na tom docela vyřádil, her fungovalo asi 40, plus jsem si od kamaráda půjčoval pravé Atari 2600. Ale jak říkáš, jakmile bylo v…

"No doubt about it, he's deep in the sandtrap."

World Class Leader Board patří mezi hry mého dětství a dodnes je jedinou golfovou simulací, kterou jsem hrál. Je také hrou, která lákala všechny kamarády z okolí na dlouhé turnaje plné golfu a sladkostí a pamatuju na doby, kdy se nás u počítače sešlo i 12, což byl u hry pro maximálně 4 hráče problém a zbylý počet hráčů si musel zatím najít jinou zálibu typu deskových her, jinak mu nezbývalo než závistivě sledovat snažení ostatních hráčů a těšit se, až na něj přijde řada.

Nutno podotknout, že na svou dobu se jedná o velmi propracovanou hru, která i dnes vypadá docela slušně a je stále stejně zábavná. Hřiště jsou povedené, počet holí standardní a na vyšších obtížnostech nutnost počítat s větrem někdy přidává k zábavnosti i trošku zdravé frustrace :)

Zvuky a hlášky komentátora jsou sice dobře poslouchatelné, ale opakují se do omrzení a věty jako "Looks like he hit the tree, Jim." hráč slyší tolikrát, až to není pěkné.

No a když jsme po letech hraní s kamarády zjistili, že jdou klasické stromy vyměnit za palmy, hrálo už se jenom s palmama :)

"From my vantage point, it looks safely in the fairway."