Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Warhammer 40,000: Boltgun

77
8 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Boltgun je retro střílečka zasazená do universa Warhammer 40,000 vzdávající hold klasikám 90. let.

Hráč se ujímá role Maluma Caedo, ultramariňáka na jeho krvavé pouti za vymýcením přisluhovačů Chaosu. Příběh se odehrává několik let po událostech Space Marine, kdy je Caedo se svou jednotkou vyslán inkvizicí na planetu Graia. Tam místní technokněží experimentovali se zdrojem energie inkvizitora Drogana, což se jim vymklo kontrole a otevřeli warpovou trhlinu, kterou nyní proudí síly Chaosu. Je tak na jeho jednotce zajistit onen zdroj energie a zastavit invazi.

Hra se snaží skloubit retro grafiku a estetiku avšak s moderní hratelností FPS žánru. Arsenál zbraní čítá kromě titulního Boltgunu a pilového meče, také brokovnici, plasmovou pušku, granátomety a mnoho dalších. Každá zbraň je jinak silná a každý nepřítel jinak odolný (znázorněno číslem vedle ukazatele životů). Je proto pečlivě volit jakých zbraní využívat. Nechybí ani mini-bossové a bossové, každý se svou unikátní sadou dovedností nad kterými musí hráč vyzrát. Na hráče čekají 3 kapitoly, každá po 8 úrovních.


Poslední diskuzní příspěvek

přidali to do Gamepassu a překvapilo mě, jak je to tam levný pro zakoupení - snad jen 8€. přitom v jiných shopech se cena pohybuje kolem 15€ ve slevách. bývá to často, že jsou hry na GP takhle levný?

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
[Následující komentář je sumářem citací z mé recenze]

Je pozoruhodné, že první skutečně dobrou first-person střílečku ze světa Warhammeru dali dohromady indie vývojáři, kteří s žánrem dosud neměli zkušenosti? Jistě. Ale ještě pozoruhodnější je, že fakt, že Boltgun nevyšel již v 90. letech minulého století jako jedno ze zakladatelských děl celého žánru FPS. Když ostatně sledujeme všechny hry z klíčové  série Doom  (zvláště ty nejnovější), prvky velkolepě brutálního a gotického světa Warhammeru v něm najdeme snáze než realistickou děsivost filmů o Vetřelcích, jimiž byli tvůrci Doomu prvotně inspirováni. 

--- --- ---

V námětu jsou samozřejmě cítit ozvuky klasických klišé stříleček z 90. let, které především potřebovaly nějak vysvětlit, proč je herní hrdina v životně důležité misi osamocen a proč se na začátku může ohánět jen slabými základními zbraněmi. Jenže zde si Boltgun dovoluje docela významnou odchylku – v pixelovaté kůži ultramariňáka Maluma Caeda sice opravdu bojujete sami, ale slabí se nebudete cítit ani na chvíli. Vesmírní mariňáci z Impéria lidí sice de facto bojují za rozpínavý klerofašistický režim, ale právě příslušnost k lidské rase a svůdná síla, kterou reprezentují, z nich činí vůbec nejoblíbenější frakci v celém warhammerovském univerzu. A Boltgun dělá vše pro to, aby hráč mohl tuto sílu pocítit a náležitě si ji vychutnat. 

Protagonista je rychlý a v zásadě i mrštný, avšak vývojáři šikovnou kombinaci vizuálních i zvukových efektů (třesoucí se obraz a dunivě kovový zvuk kroků) úspěšně vytváří sugestivní dojem, že se hráč pohybuje v těle a pancíři mamutího kolosu. Malum Caedo je navíc vůči nepřátelským útokům skutečně odolný, takže může v jednu chvíli bojovat s desítkami monster. Dokonalou power fantasy pak z Boltgunu dělají zbraně. Hra nabízí velmi uspokojující pocit ze střelby, která dává vzpomenout třeba na ničivé zbraně z Turoka 2 nebo na ty z Doomu Eternal.

--- --- ---
Vizuální stylizace ladí k obecné warhammerovské nadsázce a troufám si konstatovat, že Boltgun může sloužit jako následováníhodný příklad, jak do videohry zapracovat jakýkoli významný popkulturní fenomén. Pro fanoušky Warhammeru je v něm množství nerdovských odkazů (tak třeba pancíři se zde, v odkazu na proslavený slogan, říká „pohrdání“) a nefanoušci v něm zase naleznou mnoho důvodů se o rozlehlé sci-fi univerzum a jeho mytologii začít zajímat.

Pro: prezentace univerza Warhammeru, zprostředkování pocitu síly, skvělé zbraně, výtvarná stylizace, humor a nadsázka

Proti: žádná indikace masivního poklesu zdraví, místy matoucí level design, slabší arénové souboje

+11