@John Mirra (01.02.2024 12:36): popisovat herní mechaniku nebo psát osobitý pohled na hru, včetně různých prožitků je přece rozdíl. O herní mechanice mi stačí si přečíst jednou a kdyby o ní někdo napsal znovu tak tu část zkrátka přeskočím a hlavně tomu dotyčnému kvůli tomu nedám mínus:)

@Garret (01.02.2024 11:43): mám zkrátka peška:)
@Jab (01.02.2024 09:40): Já si hrozně vyhrál s komentářem k Earth 2160, myslím, že je to můj nejpovedenější, a ten tedy žádnou díru do DH neudělal. Samozřemě z toh pochopitelného důvodu, že to na DH není moc hraná hra :(
Obecně jsem komentáře vlastně skoro vůbec nepsal, protože mi přišlo, že to vlastně nemá moc smysl, když už se o hře většinou někdo vyjádří... k psaní mě pak "donutila" Herní výzva, takhle mám docela fajn motivaci a snažím se hrát hry, které zas tolik komentářů nemají (ne vždy to ale vyjde).

@Laurona (01.02.2024 09:06): Dle této logiky by pak každý komentář popisoval herní mechaniky. Pořád a pořád dokola :)
@Jab (01.02.2024 09:40): Chápu, že přidávat komentář ke hře, která už jich má hromadu, někdo vnímá jako zbytečné. Na druhou stranu, já si třeba ráda přečtu komentář k té dané hře od někoho, koho třeba znám a zajímá mě, jak se mu hra líbila.

Ano vysvětlení mám a jsem za to ráda. Ohledně herních mechanik si rada více přečtu třeba u méně známých her, pokud jsou nějak odlišné od těch, které jsou běžné ve většině her.
@Laurona (01.02.2024 09:06): Jojo. Určitě lepší jak zdlouhavý popis základních mechanik. Ten by mohl být v recenzi. Ale komentář je hlavně o osobním názoru.

Na druhou stranu... Máš vysvětlení alespoň nějaké. :) Od osobního rekordmana mám skóre -5 tak od boku. Semo tamo mám mínuska od vícero konvice klonů. Ale celkově si samozřejmě nemohu stěžovat. Plusek mám hromady. S psaním komentářů si tak mám motivaci dávat i nadále záležet.

Subjektivně nadto třeba nemám nejraději svůj nejlépe hodnocený koment k Planescape Torment. Více jsem promakal třeba ten k Icewind Dale Enhanced Edition a hlavně Star Wars: The Old Republic. Tam to je mnoho úprav během řady let a poskytuje to velmi dobrý souhrn pro někoho, kdo by chtěl hru začít hrát. Ale samozřejmě plusek dostanu více k Cyberpunku třeba, neb se prostě hraje více než zmiňované. Zase ale... Jeden nový koment k třebas Endless Space 2 či Alpha Centauri má větší hodnotu než třicátý k tomu Cyberpunku. I když bude méně čten, tak má šanci někoho upozornit na méně známý titul.
@boovol (01.02.2024 05:50):  děkuju :). Nebudu jmenovat ale bylo to prý za to, že už o hře bylo řečeno vše a nepřinesla jsem v komentáři žádný nový pohled na hru a píšu tam jen o svém zážitku.

Jako chápu, že se můj komentář nemusí líbit všem, ale myslela jsem, že právě popis toho,jak jsem hru prožívala a jak se mi libila, je smyslem komentáře..
https://www.nvidia.com/en-us/geforce/new ... -life-2-rtx-trailer/

"NVIDIA RTX Remix, built on NVIDIA Omniverse, is an end-to-end platform for remastering DirectX 8 and 9 games with fixed function pipelines, such as Call of Duty 2, Hitman 2: Silent Assassin, Garry's Mod, Freedom Fighters, Need for Speed Underground 2, and Vampire: The Masquerade – Bloodlines."

Třeba z toho nic nebude. Ale i tak do toho vkládám větší naděje než do druhého dílu.
Ok díky všem. Jo přišel mi jako takovej univerzál. Tak hurá do toho :)
@Paul (04.10.2022 21:42): Inak neviete náhodou, v akom stave je ten chystaný Bloodlines 2?

Odkedy vyhodili Mitsodu, išlo to s nimi dolu kopcom a po tom, čo oznámili, že prácu zverili inému štúdiu, je ticho po pěšinke.
@Cobot (04.10.2022 20:54): Ja som tiež išiel Toreadora, je to taká pragmatická voľba na prvé hranie. Proste taký "+- Mariňák" aj keď skúsení harcovníci, čo to prešli 250 000 krát povedia, že je to nudné povolanie a masterujú Nosferatu a Malkaviana.
@Cobot (04.10.2022 20:54): můj první playthrough byl taky toreador a moje hodnocení vidíš. Pak jsem ještě hrál Tremere, taky supr. A už asi dekádu se chystám to dát za Malkaviana :)

(Chci nějakej remaster co přidá mimo jiné controller support sakra)
@Cobot (04.10.2022 20:54): Řekl bych, že to bude v pohodě, schopnosti má IMHO dobrý a Celerity ti hodně pomůže při plnění jednoho questu.

Na první hraní se moc nedoporučuje Malkavian, protože ty jeho dialogy jsou trochu náročnější na pochopení :)
Konečně si plním tenhle rest. Vím, že se hodně řeší s jakou postavou to hrát. Rozjel jsem to za Toreadora. Budu to hrát určitě jen jednou. Je to dobrá nebo blbá volba?
@H34D (11.07.2022 10:23): pusť si na youtube nějaké video top rpgs like... a prostě co tě zaujme, to zkus, taky mám už problém si nějakou hru sám vybrat, protože toho mám tolik v knihovně, že nejsem schopný se už sám za sebe rozhodnout (což je dost smutný) :D
@H34D (11.07.2022 09:18): Je mi to jasné. Navíc ty první dva Fallouty jsou dobré hry. Nicméně si myslím, že tady to nijak nevadí. Také mi přijde, že ti právě vyhovují takové ty komplexnejsi akční RPG a Fallout 4 je známý tím, že má nejlépe zvladnutou střelbu. Toho nižšího hodnocení bych se navíc v tomhle případě nebál. Co se týče rpg obecně, tak se pak prostě můžeš pustit do čehokoli s čím nemáš zkušenosti a co tě láká tématem a co ti nějak rozšíří žánrové obzory. Na nějaké přechodové hry z důvodu toho, že bys to nezvládal, bych se vybodl. Rpg nejsou rocket science.
@H34D (06.07.2022 10:36): Nz. Rád jsem pomohl. ;)

Ta návaznost Witcherů je relativně volná. Navíc hra počítá s tím, že si minulé díly nehrál a dodá funkční uvedení do děje. Samostatně se trojka tedy hrát dá. Dovolím si tvrdit, že ji tak hrála většina hráčů (vzhledem k prodejům jednotlivých dílů). A jestli máš čas jen na jeden nejlepší díl trilogie, tak je to právě ten třetí. ;)
@Jab (05.07.2022 22:19): Díky za skvělý příspěvek k tématu. Já samozřejmě nějakou představu mám, protože po očku sleduju hry obecně, ale nechtěl jsem předem prozrazovat, co je můj favorit. Ty si to vystihl a ujistil mě, že nejlepší další krok bude Mass Effect. Určitě chci ale někdy dohrát Ultimu Underworld a Arx Fatalis, ovšem to bude trošku hardcore, hlavně teda ta Ultima, takže to počká.

Co se týče Witcherů, tak to jsou právě ty hodně hodinová monstra. Zahrát si Witcher 3, když je to prý jedna z nejlepších her všech dob, by bylo fajn, ale asi by mě mírně iritovalo, že jsem nehrál ty první dva díly a když bych měl vzít všechny 3 díly, tak už jsme u příliš velké časové investici, kterou nejsem s malýma dětma schopen zvládnout. Ono ponořit se do takhle rozsáhlého světa jen na 2 hodiny cca každý druhý den prostě není ono. Do důchodu času dost. :D
@Garret (06.07.2022 00:17): To je přesně ten důvod proč si pořád ještě nechávám účet na steamu. Nechápu proč tyhle retro věci nepřidává gog po hrstech. Mohli by tam alespoň natahat všechny ty krokovací dungeony. S radostí bych si je koupil znovu.
@Jab (06.07.2022 00:57): Co se týče technické stránky, tak určitě, ale na druhou stranu je W3 open-world hra, což může pro nehráče tohoto subžánru znamenat, že se ve hře rychle ztratí a budou bloudit. Naopak první dva Witchery jsou dost lineární a mají své jasně dané mantinely, což je dost podobné i hrám, které H34D zmiňuje (tedy aspoň myslím, hrál jsem z nich zatím jen DE).
@Le0nidas (05.07.2022 22:37): Pokud by se chtěl ponořit do světa herního Witchera, tak klidně. Ale pokud proniká do RPG, tak nemá smysl trilogii projíždět. S trojkou bude mít nejhladší průběh.
@H34D (05.07.2022 21:51): Mass Effecty teď asi logicky. Jade Empire by taky šel. Pak až v další várce RPG sice z pohledu třetí osoby, ale s náročnějšími a více otevřenými světy. Tedy Fallout New Vegas, Witcher 3 a případně Knight of the Old Republic - ale tady možná počkat na ten "remake", neb je hra dnes už v některých ohledech neohrabaná.

Možností je i Dragon Age. Alespoň ten první na zkoušku. Ale není to úplně trhák (žádný díl). Vampyr je btw také jednoduché "RPG" na té úrovni "vlastně ok". Jde vynechat, ale logicky také není od VtM:Bloodlines daleko.

Ten Cyberpunk, co psal Red, bych zařadil taky až do té druhé vlny. Imho Mass Effecty jsou teď asi nejjistější.

Třetí vlna pak Disco Elysium, první Fallout či Shadowrun: Dragonfall, neb to jsou celkem krátká izometrtická RPG. Až poté bych zase doporučil všechny ty Baldurs Gate 1 a 2, Planescape Torment atp. Hlavně ten Torment je mamut s tisíci stran textu bez dabingu.

Jo a zařaď si někde mezitím Might and Magic 7. Však příběhově souvisí (je přímo propojen) s tvým oblíbeným HoMaM 3. ;)

TLDR pořadí: 1) Mass Effect série, 2) Fallout New Vegas, Witcher 3, 3) Disco Elysium, Fallout. A mezi to dle nálady vrazit ten Might and Magic 7. I tak máš co hrát na hodně dlouhou dobu dopředu. ;)
40. komentář k VtMB a moje 1. dohrané RPG - samá jubilejní čísla. :D Zajímalo by mě, co je podle vás další ideální krok v žánru RPG, když si představíme přímku System Shock -> Deus Ex -> VtMB -> ? Nějaké tipy? Ale prosím opatrně, ne, že by někdo vypíše sérii 80 hodinových hardcore RPG, z nichž nebudu mít šanci pochopit ani první kapitolu...
Tahle hra je mimořádně ukecaná, přiznám se stáhl jsem češtinu (pro UP 10.0) a zkusil ji na poslední verzi Unoffcial patche 11.1. Zdá se, že funguje bez problémů. Jen se musí instalovat přímo do adresáře hry, tzn. jednotka:\SteamLibrary\steamapps\common\Vampire The Masquerade - Bloodlines  , nikoliv do \SteamLibrary\steamapps\common\Vampire The Masquerade - Bloodlines\Vampire
@Laurona (05.07.2022 18:40): Jelikož jsem používal zbraně a v bojích Celerity, tak mi nezatopilo nic. Ale tak jsem to prostě plánoval, říkal jsem si, že hra by mohla být pro mě těžká, tak jsem hrál to, co bylo doporučováno pro začátečníky.

Jinak jsem ale párkrát koukl do návodu, protože se mi nechtělo běhat pořád městem sem a tam a zjišťovat, co se po mě chce. Bylo mi to tak příjemnější, protože jsem si užíval plynule gameplay a příběh. Vždycky když jsem do toho návodu koukl, tak jsem se plácl do čela, že jsem na takovou hloupost nepřišel sám. Bylo to např. když jsem byl teprv v Santa Monice a úkol mě už posílaly do dalších měst a já si říkal, že to nějak v té Santa Monice nemůžu najít. Pak jsem si připadal jako blázen, když jsem nemohl najít heslo na aktivaci počítačových hubů v Hollywoodu a Chinatown, jenže návod řekl, že heslo stejně není a musí se nahackovat. :) a nejtěžší asi bylo poskládat na konci správně ty 4 zelené sochy zvířátek. Samozřejmě metodou pokus omyl by to taky šlo, ale nechtělo se mi se tam zaseknout...
Co se vlkodlaka týče, tak jsem před ním utíkal snad jen při prvním hraní, při těch dalších jsem ho zabil (když jsem zjistil, že je to možné).
@Laurona (05.07.2022 08:46): Žádný strach, já jsem si to pak zkusil právě takhle, jak popisuješ v komentáři a jak to bylo asi zamýšleno, protože mi bylo hned divné, že když jsem jen hodil zpátečku, tak se 4 minuty nic nedělo. :)
@Bellerofontes (04.07.2022 21:00): Rozbité určitě je, ale třeba v Monastery of Leopold Society a taky na konci před Ming-Xiao, kde se sbírají ty 4 zelené sochy, tak tam stráže měly lepší smysly. Sice mě stále neviděly, ale už na mě reagovaly, když jsem byl v jejich bezprostřední blízkosti. Uzavřít se to dá asi tím, jak už psal někdo dříve, že to opravuje unofficial patch plus (já měl jen basic, který nemění hratelnost).

Obtížnost se ve hře nevolí.
@H34D (04.07.2022 20:47): Jo, přesně tu. To bylo druhé místo kde jsem se pokoušel plížit, a zklamalo mě, že je to jde tak blbě. Nevím, možná to bylo obtížností. Už si nepamatuju na jakou jsem to hrál. Kdosi mi kdysi řekl, že Deus Ex se hraje jenom na nejtěžší, jinak to není ono. Tak jsem ho na první pokus prošel na nejtěžší. Jestli jsem dal na nejtěžší i tohle, tak to nevím. Spíš asi ne, ale jinak nechápu proč mě to plížení tak zklamávalo.
@H34D (04.07.2022 20:47): Plížení bylo rozbité. Onehdy nefungovalo vůbec a vyzrazení záleželo na náhodě i při specializaci na něj. Jestliže jsi do něj investoval 0 bodů a nikdo tě neviděl, zjevně je rozbité pořád.
@hanak_v_exilu (04.07.2022 20:26): Tak dovolím si tvrdit, že chyba byla na tvé straně, protože opravdu hru jsem dnes dohrál, do stealth jsem investoval 0 bodů a přesto mi plížení fungovalo všude. Pokud myslíš polikliniku hned tu ze začátku v Santa Monice, tak tam je pravda, že si nemohl zkoušet lockpickovat nebo dělat neplechu, když byl strážný blízko a je pravda, že měl skoro i oči vzadu, ale stačilo když zašel za roh a všechno bylo ok. Taky myslím na to byl jednoduchý trik a to vysát mu trochu krve, protože pak zůstal stát v tom svém "limbu" nebo jak to říct.

Jinak zajímavá věc, četl jsem komentář Laurony, které dala zabrat mise s úprkem před vlkodlakem. Ta mise vás navede k tomu, že se máte schovat do protějšího baráku, kde pomocí hezkých scriptů umí vlkodlak prorazit i dveře. Ale já šel vlastně hned dozadu k lanovce, takže se mi vůbec nic nestalo a tam jsem ty 3 a půl minuty přečkal přímo u nástupiště do lanovky. :)
@H34D (04.07.2022 14:02): Tak jsem měl možná jen smůlu a nebo křivé ruce. Většinou se dalo plížit krásně, ale třeba v té poliklinice to nešlo prakticky vůbec. Tam mě stážný vyhmátl okamžitě jak jsem se o něco pokusil. No a ke konci hry v těch koridorech bylo plížení dost k ničemu. Jako proč ne, moje postava na tom nestála, ale stejně mě to překvapilo.

@Malignus (04.07.2022 14:06): No vidíš, a tam se mi zrovna plížilo krásně. Stačilo se jim vyhýbat.