Plně nedoceněná (respektive málo známá) klasická adventura, která se směle může rovnat vizuální prezentací Broken Sword: The Shadow of the Templars a Discworld II: Missing Presumed...!?; mimojiné obsahující dávku satiry a humoru, stejně jako mnoho zdařile provedených (avšak obtížných) puzzlů.

První vjem po spuštění tak je, že grafici si opravdu vyhráli s prostředím a detaily - což se projevuje na antagoním principu ostrova. Jedna část se odehrává v pohádkově krajině, "Cutopii", kde jsou všichni milí a naleznetu tu třeba roztomilé králičky, hodného strašáka vran na poli nebo hostinského, který je napů Ir a Skot (což by kdekoliv jinde než v Cutopii nemohlo fungovat). Druhá polovina ostrova, oddělená přímkou protínající střed země, je naprosto odlišná. Všichni baží po majetkovém zisku a hledí jen na svůj prospěch. A zde přebývá hlavní záporák titulu, Nefaria,n ve svém šedém zámku.

Děj je kombinací naivity spojené s cartoonovou tematikou, stejně jako všudypřítomnou nadsázkou různých problémů. Kreslíř Lloyd má namalovat pár králíčků do pořadu Fluffy Fluffy Bun Bun Show. To se mu ale nepovede, protože při tvorbě nákresů vinou stresu usne. Ve snu se přenese do Cutopie kde mu místní král zadá aby se pokusil sestrojit stroj, který zpátky změní to, co napáchal a ještě napáchá Melevolator (stroj, který přeměňuje obyvatele Cutopie na zlé). K tomu bude zapotřebí nalézt dvanáct opačných předmětů k těm, které vám ukaže vědec na zámku z ukořistěného plánu Melevolatoru. Například ke kamenu je opačná součástka rohlík (Rock'N'Roll) a tak dále - tedy, velká část tohoto úkolu je spojena s rozsáhlejší znalostí anglického jazyka.

Toonstruck má pár zajímavostí. Například použitá hudba je zde z APN (Associated Production Music), to znamená univerzální hudba ke starších filmům (ukázka). A krok to byl skvělý nejen z finančního hlediska, hudba se sem opravdu hodí a v kombinaci s grafikou tvaří výborný audiovizuální celek.

Hratelností je to jinak klasická point n click adventura druhé půle 90 let, ve hře vás ale doprovází side-kick Flux, který más stejnou funkci jako Max z Sam & Max Hit the Road od Lucasů. Také vše komentuje a snaží se Lloyda rozptýlit od nově nabytých starostí. Zamrzí jen horší druhá polovina a nedokončenost zaviněná ziskuchtivým distributorem. V Toonstrucku, nebýt uměle urychleného vývoje, tak mohl být i Van Gogh.

Pro: kreslená grafika, hudba, Flux

Proti: obtížnost

Toonstruck je hra z časů konce klasických point and click adventur. A jako produkt své doby je dovedena k dokonalosti. Hra navazuje na klasické animované televizní grotesky, stejně jako na humoristické adventury 90. let. Vzhledem ke hře za dvě postavy se nabízí hledání inspirace autorů ve hře Sam & Max Hit the Road . Hlavní hrdina Drew Blanc hraje roli Sama a jeho přítel Flux Wildly hraje roli sidekicka/nástroje pro špinavou a/nebo bolavou práci. Vzhlerem k pokřivéné grafické realitě vidím dále velkou inspiraci ve hře Maniac Mansion: Day of the Tentacle . Oproti těmto dvěma hrám přináší Toonstruck hraného hlavního hrdinu v animovaném světě. Jde tedy o Falešnou hru králíka Rogera pohledem z druhé strany obrazovky.

Z hlediska technického provedení je hra skvostná. Zasazení Christophera Lloyda jako Drewa do animovaného prostředí se podařilo na jedničku. Hra obsahuje mnoho dlouhých animací a hrané intro a outro. Na těch sice zanechala stopy nutná komprese videa, ale ta samozřejmě vycházela z omezeného objemu dat, která se vejdou na CD. Grafika animovaného světa je čistá, dabing se také vydařil.

Vždy jsem měl raději vážné adventury a od humoristických jsem si držel odstup. Toonstruck u mě většinou nevyvolával záchvaty smíchu, ale úsměv na rtech doprovázel celé mé hraní. A mnohdy jsem zkoušel i zdánlivě nesmyslné a sebevražedné kombinace jen abych se dočkal dalších a dalších filmečků a animací. S pojetím humoristické adventury většinou přichází i slabší příběh, ani Toonstruck není výjimkou. Drew Blanc je vyhořelý animátor, který se živí kreslením roztomilých psychicky nevyrovnaných králíčků pro Fluffy Fluffy Bun Bun Show. Jeho pracovní prostředí není tak zlé. Srovnej s dnešními korporáty, kde člověk nemá jisté ani své místo u stolu v oupn spejsu. Jeho kancelář je tedy ještě poměrně příjemným doupětem. Během večerního šlofíčku nad kreslířským prknem je Drew vtažen do vlastního animovaného světa. První střet s budoucí nemesis Nefariousem přežije jen díky pomoci Fluxe Wildlyho, animovaného fialového dinosauříka (?) nebo co to je. Od krále Cutopie se dozví, že jeho návrat je podmíněn záchranou Cutopie před zlým Nefariousem, vládcem sousedního Malevolandu, který mění pomocí Malevolatoru (takové drápkaté UFO) části Cutopie na prostředí jako vytažené z bažin v King's Quest VII: The Princeless Bride . Kromě dvou soupeřících zemí obsahuje herní mapa ještě neutrální svět Zanydu.

Prostředí ve hře se dynamicky mění a mnohé obrazovky jsou nakresleny ve dvou variantách - před a po zásahu Malevolatorem. Každý počítačový časopis otiskl obrázek Mistress Marge and Punisher Polly, díky kterému jsem si hru pamatoval už od raného teenagerovského věku a díky tomu obrázku jsem zjistil, že svět není jen Fluffy Fluffy Bun Bun, ale že obsahuje i temnější odstíny, mnohdy neméně lákavé.

Z pohledu neameričana je hra těžká. Hratelnost první části je založena na řadě slovních hříček a spojení, které standardní Evropan nezná a proto se například při stavění Cutifieru často nehne z místa a musí nakukovat do návodu (god bless internet). To ale nelze vyčítat hře primárně cílící na americké publikum. Jinak hra není nesmyslně obtížná. Většina akcí má z hlediska animovaného světa svou logiku, hra neobsahuje příliš aktivních míst. I přes zkoušení absurdních akcí se mi ve hře nepodařilo zemřít, jen je možné skončit ve vězení (odkud lze obratem utéct).

O hře koluje informace, že byla vydána předčasně a je fakt, že konec obsahuje poměrně kvalitní cliffhanger volající po nikdy nevydaném pokračování. Ale na druhou stranu i ta část hry, která nakonec vyšla pod názvem Toonstruck, je na poměry své doby poměrně dlouhá a není to adventura dohratelná na jeden zátah mezi obědem a večerním vysíláním Big Bena. A to je dobře. Stejně jako byl Discworld Noir rozloučením s noirovými adventurami a Quest for Glory V: Dragon Fire rozloučením s klasickými Sierrovkami, tak je Toonstruck rozloučením s žánrem humoristických adventur. A je to odchod na vrcholu kariéry, nikoliv pozdní loučení se 40letého obtloustlého fotbalisty.

Pro: Dlouhá hra, spojení živého herce s animovaným světem, akce jsou většinou logické.

Proti: Závěrečný cliffhanger, pro Evropana těžké, příběh mohl být lepší.

Chtěl jsem něco tradičního, oldschoolového, co nemá x dílů a tak jsem si sehnal Toonstruck, adventuru kterou jsem nikdy nehrál.

V podstatě jsem se trefil. Toonstruck je klasickou adventurou z dob, kdy se tvůrci vykašlali na spoustu uživatelských příkazů, pixelhunting, časované úkoly a akční sekvence. Na ovládání máte jeden kurzor s tradičním využitím (levé tlačítko použít, pravé prozkoumat), aktivní místa i předměty jsou dobře vidět (až na jeden zákys se slunečními brýlemi, který vyplývá z toho, že jsem slepej :D), pravé tlačítko pak funguje jako rychlopřesun do lokací. Hratelnost je naprosto tradiční a nedá se ji nic vytknout a obtížnost neplyne z žádných podpásovek, ale pouze a čistě z naprosto brutálních, šílených a zhusta nelogických kombinací. První půlka hry se odehrává v krajině, kde obíháte a plníte přání osazenstvu, druhá část je pak zhuštěné adventuření na malém prostoru zhruba čtyřpatrového hradu hlavního záporáka. Musím přiznat, že bez konzultace s návodem bych třeba telefonický kvíz nebo sestavování Cutifieru v životě nedal, ale bavil jsem se.

Příběhově to je už je slabší. Hlavní hrdina je grafik, který se ze skutečného světa dostává do "Animákova", resp. do Cutopie, ve které žijí samé sluníčkové, hodné a krásné (čili kýčovité) postavy. A tenhle rád ohrožuje stejně kýčovitý záporák Nefarious, který si sestavil Malevolator, který to krásné proměňuje na ošklivé. Vy máte za úkol sestavit Cutifier, který to vrátí zpět a pak nakopat temnému lordovi prdel. V průběhu se objeví jeden slušný zvrat, zato se neobjeví pořádný konec a celou tu kýčovinu zachraňují dvě věci. Zaprvé sidekick Flux, který si z toho všeho dělá trošku prdel (ale zdaleka ne tak cynicky jako Simon Sorcerer nebo Mrakoplaš). A zadruhé fantastický Christopher Lloyd, který byl na podobné pohádkovo-komediální úlety jako stvořený. Když ho uvidíte, jak ovládnutý hypnózou tančí nebo jak z gustem rozbíjí vázu, budete se smát stejně jako v Návratu do budoucnosti.

Grafika odpovídá zmíněnému stylu. Je nádherně udělaná, plná animaček s naklíčovaným hercem v hlavní roli. Jen ty animačky, resp. jejich děj a humor jsou infantilní až běda a čiší z toho devadesátkové rodinné komedie. Technicky ovšem nemám co vytknout.

Zkrátka Toonstruck je adventura která mě herně ani graficky určitě nezklamala, jen bych si dal aspoň o fous dospělejší příběh a zpracování - třeba jako v Simon the Sorcerer nebo Discworld.

Pro: Tradiční hratelnost a ovládání bez neférovostí, pěkná grafika, vtipný sidekick, Christopher Lloyd v hlavní roli.

Proti: Infantilní příběh i zpracování.

Dojem z krásné grafiky mně sice mírně kazil digitalizovaný Lloyd, který se sem hodil jako pěst na oko, přesto se jednalo o velmi povedený kousek plný vtipných postav a okořeněný notnou dávkou bizardního humoru. Škoda šílený obtížnosti a často nelogických řešení problému, díky čemuž pro mě Toonstruck zůstává restem, ke kterému se chystám vrátit a konečně dohrát.

Edit: Po dlouhých a dlouhých letech konečně nastala ta pravá doba a já úspěšně dokončil jednu z iniciačních adventur mého mládí, která spolu s Broken Swordem a Blade Runnerem vyvolala mou dodnes trvající lásku k tomuto žánru. Podobné návraty bývají často ve znamení zklamání, kdy hra není schopna dostát nostalgické vzpomínce, avšak naštěstí Toonstruck představuje milou výjimku a můj kladný dojem nebyl nijak zkalen. Naopak, první část hry představovala ukázku až ideální bláznivé adventury, kde sice svět funguje na základě specifické logiky, avšak hráči jsou informace dávkovány v dostatečné míře na to, aby při pozorném hraní mohl hrou procházet víceméně plynule s euforickým pocitem, že není nijak vozen za ručičku, ale celý postup má patřičně vydřený. Druhá část už bohužel podobnou úrovní neoplývá, dojde tu i na nepříjemné neduhy v podobě pixel-huntingu či zkoušení všeho na všechno s následným nechápavým pohledem, co že za nesmysl bylo nutné vykonat. Ovšem není to až tak markantní, aby mi to celkový pohled výrazně zkazilo, a Toonstruck si tak spokojeně řadím mezi to nejlepší, co jsem kdy z oblasti podobného typu her měl možnost poznat.
Drew Blanc je tvůrce infantilního úspěšného animovaného seriálu o roztomilých králíčcích. Drew je už prací unaven a vymyslí si postavu Fluxe kterou ale do seriálu bohužel dostat nemůže, jelikož jeho šéf je trouba a nechce žádnou novinku a ihned chudákovy přikázal udělat mnohem více dílů s ještě více králíčky. Drew zmožený a unavený svojí prací se jednoho pochmurného večera přenese do Cutopie tento svět je rozdělen na dvě části jedna část je plná zeleně krásy,naivity a přátelství v další části vládne zlo korupce,zvrácenost apod. Právě v té špatné půlce sídlí hlavní zloun který chce celý svět proměnit v zlo pomocí svého stroje ! A vy tomu zlořádovy musíte zabránit vykonat tento ohavný plán.

Celá hra staví na krásné stylizaci v podobě animovaného filmu. Hra je krásně barevná živá a vše vypadá prostě skvěle. Na hře opravdu zoubek času není poznat.

Hlavními postavami je zmiňovaný Drew kterého hraje Christopher Lloyd který dá se říct je jeden z velkých kladů hry protože je na něj radost pohledět a vtipy v jeho provedení nepůsobí trapně a přijde mi že bez něj by to nemělo takovou šťávu. Další je tu Max...tedy Flux ukecaný magor co má ke všemu 45 připomínek a co slovo to perla. Oba dva dohromady tvoří skvělou sympatickou dvojku a funguje mezi nimi chemie.

Samozřejmě většina vedlejších postav jsou skvěle napsána např: Duo prodavačů z obchodu s žertama nebo trochu přiteplelý strašák který místo strašení vran o ně pečuje apod. Holt tahle hra přímo kypí originalitou na každém kroku. K postavám je dodán také výborný dabing který ke všem pasuje.

Humor tu funguje skvěle ať už situační nebo slovní prostě není šance se nudit.

Co vás ale může trochu vytrhnout ze hry jsou přece jen těžké puzzly které tu jsou od toho aby vám nechaly vybouchnout mozek. Poté tu jsou i další otravné sekvence jako volení ryby ze záchodu apod. Ale to jsou jen menší vady na kráse.

Soundtrack je výborný a to díky tomu že v něm jsou skladby ze starších filmů apod. Prostě skladby které každý z nás určitě někdy slyšel a spolu s barvitým prostředím vás vcucnou do hry.

Takže podtrženo sečteno Toonstruck je originální,vtipná,chytlavá,bizarní a milá adventura. Nebejt poněkud slabší druhé půlky a otevřeného konce který se asi bohužel nikdy nenaplní. Mohlo jít o ještě skvělejší titul než hra teď je.

Pro: Humor,příběh (v rámci komedie),postavy, Drew a Flux,hudba,prostředí,animace,vzhled animovaného filmu.

Proti: Druhá půlka (bez Fluxe je to slabší) náročnost,otevřený konec