Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

TOEM

17.09.2021
75
8 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

TOEM je relaxační adventura s motivem fotografování. Coby mladý dorostenec se v ní vypravíte ze svého domova do světa za dobrodružstvím, vybaveni pouze malým batůžkem a postarším fotoaparátem. Vaším konečným cílem je pořídit snímek magického fenoménu zvaného TOEM, který se nachází kdesi na vrcholku hory. Co ale přesně ten TOEM je, se dozvíte až na konci své cesty.

Hra je rozdělena na několik zastávek zasazených například do prostředí rušného města, hustého lesa s chatkou, pobřežního městečka nebo zasněženého horského pásma. Z místa můžete odcestovat autobusem do nové lokality, ovšem aby vás řidič odvezl, musíte nejdříve pomoct místní komunitě či jednotlivcům s jejich problémy. Zde přijde na řadu váš fotoaparát, jehož použitím se hra přepne z izometrické perspektivy do vlastního pohledu a vy můžete pořídit snímek daného objektu, ať už je to osoba, zvíře, věc nebo třeba duch. Prostřednictvím foťáku lze vyřešit nejeden zádrhel a objevovat ručně kreslený, monochromatický svět plný tajemství i humoru.


Diskuze ke hře

Doposud o hře nikdo nediskutoval.


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 100
TOEM jsem měl v merku již delší dobu, zejména díky pěknému vizuální zpracování a na první pohled zajímavé hratelnosti. Plánoval jsem si hru koupit na Switch, ale nakonec jsem si ji pořídil díky Humble Bundle Choice a dostal se k ní den před Vánoci, přičemž jsem jí den poté dohrál na Steam Decku… A řekl bych, že jsem si nemohl vybrat lepší okamžik, kdy si hru zahrát.

Příběh TOEMu je vskutku prostý – vaše babička vás vyšle na cestu, abyste na vlastní oči spatřili přírodní úkaz zvaný „TOEM“. Ozbrojeni foťákem se vydáváte do víru podivuhodného světa a během své cesty narazíte na řadu milých, zábavných a jinak potrefených postaviček, duchů a zvířátek. Hra samotná nemá nějaký konstruktivní narativ a spíše na každé zastávce narazíte na řadu banálních mikro-příběhů, které jsou ale zábavně napsané. Ovšem TOEM nepovažuji za příběhovou, nýbrž za explorační hru kde hlavní jádro tkví v tom, jaké mikro-příběhy prožijete a koho během své cesty potkáte – tudíž absence hlubšího děje mi zde absolutně nevadí.

Kde TOEM boduje na celé čáře, tak je právě samotná explorace a budování světa, které funguje senzačně. Baví vás objevovat každý kout, chcete se setkat s každou postavou a zajímá vás, na co v další části světa narazíte. Nejedná se sice o otevřený svět po vzoru Skyrimu, ovšem i s tím málem, se kterým vývojáři pracovali, tak ho využili naplno. Každá lokace je něčím zajímavá a zapamatovatelná.

Dalším vztyčným bodem hry je dříve zmiňovaná hratelnost, která se opírá o fotografování. Ač se tato mechanika může zpočátku jevit repetitivně, tak nemusíte mít obavy. Postavy vám zadají úkol, abyste něco našli, sehnali, objevili nebo vyfotili. Občas není úkol na první pohled zcela jasný a vy si musíte domyslet, jak dané zadání splnit. Jednotlivé úkoly jsou hezky vymyšlené a hádanky vám občas dokážou hezky zamotat hlavu. Často jsem zažil „wow!“ efekt, kdy jsem pochopil, či objevil zdárný způsob vyřešení hádanky. Ani jednou jsem nenarazil na místo, kde bych vůbec nevěděl, co mám dělat… Tomuto napomáhá fakt, že není nutné splnit všechny úkoly, abyste mohli postoupit do další části světa. Jinak jednotlivé lokace jsou hezky naplánované a po pár projetí si je dokážete zapamatovat, díky čemuž tedy nehrozí nebezpečí bloudění. Samotná délka hry se však točí okolo pěti hodin, přičemž jsem se snažil splnit skoro všechny úkoly. Zároveň hra obsahuje „post game“, kde můžete zavítat do nového a (relativně) obsáhlého světa s novými mechanikami, kde se například svět obměňuje na základě toho, pokud je den nebo noc. Tento bezplatný dodatek příjemně zpestřuje hru a také hezky natáhne celkovou herní dobu.

Další stěžejní bod, kde hra exceluje, tak je audiovizuální zpracování, které je neotřelé a hezké – částečně mi hra připomínala Paper Mario. Grafika jde krásně v ruku v ruce s fotografováním, kdy opravdu každý pořízený snímek, vypadá hezky a nezdá se být „out of place“. Barevná paleta sice do velké míry pracuje s černou a bílou, ale hra jako taková nepůsobí nijak depresivně. Postavičky jsou roztomilé a každá má svůj charakter – všechny si jednoduše zamilujete. Zvukové efekty pouze podtrhují roztomilost hry společně s hudbou, která krásně podkresluje každou lokaci ve hře.

Kdybych měl to své povídání shrnout, tak TOEM považuji za takové vřelé objetí. Je to zkrátka roztomilá, miloučká a nesmírně krásná hra, která pohladí po duši. Pokud hledáte hru, u které se příjemně odreagujete, tak TOEM by rozhodně měla být ta destinace, kam zamíříte. Tak šup zabalit foťák a alou na výpravu! Nebudete litovat.

(HERNÍ VÝZVA 2022 - 8. "Rodina nadevše") + tento komentář je mým 50. na databázi!
+16
  • PS5 70
Jednoho dne, ažnadejte ten správny čas, dostanete vintage foťák a výdate se objevovat svět, ve kterém žijete a na konci cesty plné doprodružství a poznání pak zjístíte co je ten TOEM. Takto by se dal shrnout příběh této milé jednohubky (2,5h).

Od TOEMu jsem vůbec nic nečekal a ani jsem nevěděl oč jde, ale nalákala mě stylizace a když byla zdarma v PSPlus, tak jsem ji prostě vyzkoušel. A musím říct, že vůbec nelituju. Hra mi sedla do nálady a užil jsem si ji. Jedná se o jednoduchou adventuru, kde řešíte příběhové úkoly pomocí fotografování. Tyto mini úkoly jsou vtipné, originální a občas i roztomilé a hlavně dobře dokreslují příběh hry (objevování světa). Hra je rozdělena na lokace a přesunout do další lokace se vždy můžete až jak splníte určitý počet úkolů.

Zpracování je hodně jednoduché, ale má své kouzlo - ať už šedá grafika či sprity místo plastických modelů ve scéně. Příjemná je i hudba, ale tam mě zklamalo, že i když se odemyká průběžně, tak není nijak zapamatovatelná.

Pro: krátká délka, originální zpracovaní

Proti: nevyužitý potenciál v hudbě, rychlý konec (nemyslím délku)

+10