The Surge 2

24.09.2019

Akční souls-like RPG pokračující ve stopách prvního dílu z roku 2017 posunuje představení dystopické budoucnosti Země o další krůček vpřed. Kulisou příběhu se tentokrát stává futuristické město Jericho City. V jednom z opuštěných výzkumných zařízení společnosti CREO Industries se vaše postava probouzí poté, co záhadně havarovalo letadlo, na jehož palubě cestovala. Zde tak začíná váš boj o přežití v prostředí, kterému vládnou bojoví roboti, vojáci a žoldáci s exoskelety, implantáty a nové a neznámé technologie.

The Surge 2 hráčům dovoluje si na začátku hry vytvořit svoji vlastní postavu, jejíž schopnosti jde upgradovat jednodušším a efektivnějším způsobem, než to umožňoval předchozí díl. Vylepšení vašich vlastních možností i drona, který vás hrou doprovází, vám dodávají implantáty získané z amputovaných částí těl nepřátel. S tím souvisí i patřičně vylepšený soubojový systém a boj obecně. V potyčkách lze využít širokou škálu deseti tříd zbraní, které vám pomohou více využívat taktiku, kombinovat různé způsoby přístupu k rozličným typům protivníků a bossů. Nepřátelé mezi sebou nyní vzájemně komunikují, dokážou překonávat překážky a využívají prostředí ve svůj prospěch. Vaše postava využívá progresivní blokovací systém a útoky zaměřující se na odsekávání končetin a brutální dorážení nepřátel.

Po dohrání 2/3 NG+ (v NG mi utekly dva achievementy) snižuji hodnocení z 60 % na 50 %.

Leveldesign je extrémně nepřehledný (člověk se téměř neustále pohybuje v šeredných sutinách) a NG+ dostává ránu do vazu v podobě balancingu. Běžní nepřátelé jednoduše vydrží příliš mnoho a dávají příliš velké DMG na to, aby to bylo zábavné (autoři tuto nepochopitelnou změnu provedli až po nějaké době od vydání patchem, co si od toho slibovali je mi záhadou).

Úvod do deja
V koži vami vytvorenej postavy sa po páde lietadla zobudíte vo výskumnom zariadení, v ktorom začína váš boj o život.

Plusy hry
➤lokácie: celú hru sa pohybujeme v Jericho City. A aj keď mi prvé lokácie celkom nesadli a hra sa zdala neprehľadná tak neskôr, keď si človek na level design zvykne tak ho to začne baviť o poznanie viac. Väčšinu času sa pohybujeme priamo v ruinách mesta, ale pozrieme sa aj do mestského parku či na zeď podobnú tej z Game of Thrones :)
➤zbrane: od prvého dielu pribudlo značného počtu vybavenia pre vašu postavu. V hre sú zbrane rozdelené na viacerých typov z toho každý ma svoj unikátny move-set ( osobne som si našiel jeden typ, čo mi vyhovuje a zmenil ho len vtedy, keď prišla zbraň rovnakého typu len silnejšia ). Čiže v hre bolo veľké množstvo zbraní, ale každá patrila do určitého typu a tým pádom sa zbraniam menil len vzhľad a štatistiky, ale move-set ostával.
➤Zbroje: tak ako aj u zbraní, tak, aj zbroje majú svoje typy. Na každú časť tela si môžete nasadiť inú časť zbroje, ale pokiaľ budete mať nasadenú jednu kompletnú zbroj tak získate celkom slušné bonusy.
➤Sekanie končatín: najzábavnejší aspekt hry. Môžete sekať obrnené alebo neobrnené končatiny. Pokiaľ útočíte do neobrnených tak dávate nepriateľovi väčší damage, pokiaľ do obrnených tak dostanete časť zbroje, ktorú ma daný nepriateľ na danej končatine. Takže práve takýto spôsob je hlavným v získavaného vybavenia.
➤Bossovia: určite ich je viac ako v jednotke, ale tých, ktorí by sa dali pokladať za skutočných bossov je len pár. Väčšinu porazíte na prvý pokus a aj pri tých, ktorí sa na prvý pohľad zdajú veľmi zložitý sa nakoniec ukáže, že používajú tri útoky stále dookola. Každopádne sú niektorý bossovia veľmi originálny.
➤Čeština: v takejto hre nie moc dôležitá, ale určite poteší.

Mínusy hry
➤príbeh: hlavný príbeh nebol ničím zaujímavý. Môžete si ho dopĺňať pomocou nájdených zvukových nahrávok, ale je ich veľké množstvo, čo neskôr už začne nudiť. Za mňa jediná zaujímavá časť bol koniec, ale samozrejme to je len môj osobný názor.
➤Postavy: nezaujímavé a nevýrazné. Žiadna a vlastne ani vaša vlastná postava vám po dokončenej hry neostane v pamäti. Animácie nepriateľov a vašej postavy sú na dobrej úrovni, no naopak u postáv, ktoré slúžia len na pokec sú hrozné.
➤Obtiažnosť: pre človeka, ktorý nemá takýchto hier nahraných veľa môže byť hra obtiažna. No bohužiaľ pre mňa bolo v hre len naozaj pár častí, ktoré som musel opakovať viac krát. A to isté platí aj pri bossoch. V hre boli tak traja, ktorí mi robili skutočný problém, ostatný šli na 1-3 pokusy.

!! Záverečné zhrnutie !!
Už keď bolo ohlásené The Surge 2 tak som si povedal, že si to musím zahrať keďže ma prvý diel celkom dosť bavil a Souls hier s takouto tematikou nie je veľa, keď vôbec nejaká. Podľa hodnotení sa malo jednať o lepšiu hru, ako pol prvý diel. A musím povedať, že hodnotenia neklamú. Vizuálne hra vyzerá super a je krásne svižná a plynulá. Hlavne je plynulé sekanie končatín, čo je na tejto hre najväčšia zábava. Čo sa týka lokácíi tak väčšina hry sa odohráva v troskách Jericho City, ale dostaneme sa aj do mestského parku, ktorý bol peknou zmenou prostredia. Jednotlivé lokácie majú svojich nepriateľov a bossov. Mrzelo ma, že v každej lokácí bolo len pár typov nepriateľov a menili sa im len zbrane, čiže ste vedeli, že vás nič nové nečaká. Bossov, ktorí patria k tým ťažším je naozaj málo a na väčšinu vám stačí 1-3 pokusy. V hre sa nachádza aj veľký počet zbraní, zbroje, vybavenia na drona a implantátov, ktoré vylepšujú vašu postavu. Jednotlivé kusy vybavenia na vašu postavu získavate sekaním končatín nepriateľov.
Ďalej sa po celom meste nachádzajú aj vedľajšie questy, na ktorých nič moc zaujímavé nie je a celkovo je príbeh taký priemer. Postavy v hre si po skončení nebudete pamätať a myslím si, že to vôbec nevadí, keďže táto hra vyniká hlavne v súbojovej časti, ktorá je svižná a plynulá, takže za mňa jej nie je, čo vytknúť. V hre sa nachádza oficiálna čeština, čo je výborné, aj keď nie je až tak potrebná. Čo sa týka ceny tak tá je vyššia a asi by som doporučoval počkať na zľavu. Ku koncu už len toľko, že The Surge 2 je za mňa výnimočná hra, ktorý trpí na svoje nedostatky, ale určite by si zaslúžila väčšiu popularitu.

➤Čas strávený v hre: 20 hodín
➤Achievementy: 31/57

HODNOTENIE: 80/100%

Pro: lokácie, zbrane a zbroje, bossovia

Proti: príbehová časť, postavy