The Long Reach

13.03.2018
14.03.2018
15.03.2018
18.07.2018

The Long Reach je 2D point & click adventúra spracovaná v pixel artovom štýle. Jedná sa o psychologický horor, ktorý sa odohráva vo vedeckom ústave. Vy ako hráč preberáte postavu Stewarta, ktorý zisťuje, že niečo nie je v poriadku a nejaký výskum zrejme nedopadol dobre. Nič nie je také ako na prvý pohľad vyzerá a vašou úlohou je zistiť čo sa deje a popritom sa dostať preč. Hrateľnosť je klasická, čiže zbierate predmety, riešite logické úlohy a rozprávate sa s postavami.

• Switch 65
The Long Reach je jedna z hier, ktorú som si kúpil za pár centov v akcii na Nintendo Switch. Keďže mňa tieto 2D pixelové plošinovky bavia, tak som neodolal.

Podobnou hrou, ktorú som naposledy hral bolo The Way a je škoda, že táto nedosahuje jej kvality. Je tu síce psycho príbeh, sú tu logické hádanky, sú tu zaujímavé postavy, ale nie je to ono. Hra nebola zlá a zabavila ma, len škoda, že potenciál nebol viac využitý a hra nebola dlhšia. The Long Reach sa dá prejsť za jeden krátky večer. Väčšina hádaniek je jednoduchých, ale našiel som aj takú, s ktorou som mal problém. Stalo sa mi, že som len skrátka skúšal všetko skombinovať so všetkým a nakoniec mi prišlo, že by som na to logicky ani neprišiel. Možno to tak bolo len u mňa, ale mohli sa s niektorými hádankami viac pohrať. Prípadne predmety, s ktorými sa dá urobiť nejaká interakcia lepšie zvýrazniť, aby ste ich neprehliadli. V rozhovoroch máte aj možnosť voľby, ale prišlo mi, že výber nehrá žiadnu rolu. Hra by mala obsahovať 2 konce, o ktorých ale rozhodujete až v samom závere. A nie som si istý, či sú tie konce až tak rôzne.

Ku grafike je ťažko niečo napísať. Je to typická pixel-art hra a prostredie výskumného ústavu je celkom zaujímavé, ale najväčšie plus musím dať za veľmi dobrý zvuk a hudbu, ktorá dodáva hre super atmosféru.

The Long Reach je síce fajn hra, ale je veľmi krátka a základná cena za túto hru je naozaj prehnaná. Som veľmi rád, že som to kúpil v akcii za pár centov. V opačnom prípade by ma mrzeli vyhodené peniaze.

Pro: zvuk a hudba, atmosféra

Proti: nevyužitý potenciál, veľmi krátke, vysoká cena

Adventúra na pár hodín, ktorá rieši zápletku pomerne neopozeraného vedeckého pokusu, ktorý sa zvrtne.

Nejedná sa však o point and click hru, ale hra je ovládaná klávesnicou (controllerom) a prevedená v pixelartovej grafike s celkom zaujímavým ozvučením. Dramatická jemne hororová atmosféra je spolu s ozvučením určite plusom, aj keď príbeh má svoje naivnejšie momenty.

Hrateľnosť pozostáva predovšetkým zo získavania predmetov, ich kombinácie/používania a riešenia pár logických hádaniek. Občas dôjde aj na dialógy, ale hra nie je vyslovene ukecaná. V pár momentoch príde aj na skrývanie pred nepriateľmi (asi 3x za hru), avšak neúspech Vás pošle len naspäť na úvod krátkeho úseku.

Čo hru zráža dole je občasný pixelhunting, kde sa malé predmety strácajú vo farebne bohatej lokácii a tlačidlo na ich zdvihnutie reaguje len v obmedzenom priestore (ale nič katastrofálne). Najhoršia je asi absurdná nekonzistentnosť nálady a monológov a dialógov hlavnej postavy, ktorá je na jednej strane (logicky) veľmi rozrušená tým, čo sa okolo nej deje, ale zároveň vie chŕliť (nelogicky) sarkastické flegmatické poznámky.

Vo výsledku hra nie je zlá, ale chýba jej niečo, čo by ju robilo aspoň čiastočne výnimočnou a zaujímavou alebo lepšie spracovanou oproti konkurencii pixelartových adventúr.

Pro: atmosféra, relatívne originálny setting

Proti: nevýnimočnosť, nekonzistentná povaha hl. postavy, pixelhunting