aha, já jsem tam neviděl "t" tak jsem myslel, že tě to nebaví a chceš to vrátit, no druhá možnost je zábavnější, ať se proletí :-)
Najlepsia verzia je aj tak povodna. Remaster na Steame a mobilne verzie su slabe. Keby som to mal hrat prvy krat, tak bud ta DOS verzia z GOG alebo este lepsie, na DotEmu predavaju spolu DOS/Win verziu (GOG predava len DOS verziu, ak si dobre spominam), ked to nechces hrat v emulatore.
No vidis, to jsem nevedel ze tam lezela... Ja jsem se bez ty pistaly pracne prokousal az na konec, zazil bad ending a rozjel to okamzite znovu. Ne, ze by mi to vadilo. Na ten "pistalovej exchange" jsem ale musel mrknout do navodu, sam jsem na to neprisel.
Aaaaah, tak jsem si to vyřešil sám - ta píštalka se dá najít v kuřáckym salonku poté, co odpojíte sleeping vagony. Ještě že tak, kdybych musel opakovat nějaký větší úsek hry, tak bych byl asi hodně nasranej :)

/edit Jestli to dobře chápu, tak 90210 ve svém komentáři dává do mínusů právě tenhle zásek s píštalou? Který tedy nakonec není takový smrťák? :)
Pohyb a rozhlizeni je o zvyku, po chvili jsme s tim nemel problem. Vlak je malinkej, takze s orientaci nikdo nemuze mit problemy.
Nepřehledný pohyb a rozhlížení jsou jediným významným nedostatkem hry. Samotný krokovací způsob jí nevyčítám, jakkoli mi nevyhovuje, ale to, že se neotočím vždy o stejný počet stupňů nebo že po "projití" dveřmi k nim nejsem otočený zády, je pro mne nepochopitelné a hraní to dost znepříjemňuje.
Z*****ný tajný tlačítka a nepřehledná navigace! Bohužel, mě tenhle "krokovací" pohyb a rozhlížení fakt nevyhovují. Ale tak snad se ted konečně dostanu za tu část před Vídní...
@90210 (30.11.2012 10:54): Pokud si někdo přečte můj komentář a z rozumného důvodu mi dá mínus, beru to. Horší jsou ti, co se podívají jen na hodnocení a rovnou minusujou.

Znám to, když někdo kritizuje tvoji "geniální" hru je obtížné to přijmout. Taky se mi to párkrát stalo.
@Solidor (29.11.2012 18:54): Muzes a nemusis. IMHO je realtime genialni prvek. Souboje jsou fajn, jsou zpestrenim hry a bavily me, takze mame kazdej vlastni pravdu. Pro me je dulezity, ze nas, co si myslime, ze je TLE skvela hra, je vetsina.

Nojo, vsiml jsem si, ze jsi z tech, co si tady tvori "vlastni" system hodnoceni, kazdopadne 50 je prumer i u me.

BTW vtipny je, ze jsem vzdycky vsem rikal, ze ocenim jakejkoliv solidne vyargumentovanej komentar, i kdyz vubec nesouzni s mym hodnocenim, nechapal jsem, proc se nekteri rozcilovali nad negativnimi komenty u thee Longest Journey apod., ale kdyz si po letech nekdo konecne dovolil dost necitlive sahnout na moje srdcovky (nejdriv Artan u Gabriela Knighta 2 a ted ty), tak jsem se nasral. Artan to minusko sliznul, ty malem taky a mozna ti ho jeste dam.:0) Myslel jsem, ze uz ve me neni zadnej hate.:0)
@90210 (29.11.2012 16:24): Takže pokud se chci něco dozvědět o více postavách, musím LE hrát pořád dokola? Geniální prvek (ironie). Souboje jsou prostě debilní, za tím si stojím a je to pravda.

Uznávám, že někomu se tenhle styl hraní může hodně líbit, ale že je geniální? Zrovna u adventur je realtime blbost. Když hraju adventuru, chci mít na věci čas.

Btw. mých padesát je u většiny 75, takže to není málo.
Na LE je super prave ta vec, ze clovek se od postav neco dozvi jen tehdy, pokud se te ktere fakt venuje, odposlouchava jeji rozhovory a defakto ji pronasleduje po vlaku z jidelniho vagonu do kupe a zpet. Takhle sice vyposlechne vsechno o jedny postave a utecou mu nejen ty ostatni, ale zaspi i dej hry, takze vetsinou skonci s kudlou v brise.

Jinak souboje jsou ubohoucky a jednoduchoucky a vsechny jsem je udelal hned na prvni pokus, pak jsem se samozrejme jeste vracel v case zpet a zkousel je prohrat, co se vubec stane...

Edit: Po precteni Solidorova vylevu jsem se po letech zase podival na youtube videa z LE playthroughu a musim znovu uznat, jak uzasna a genialni hra to je, nic podobnyho uz neni. Neni to ale hra pro kazdyho, pochopitelne. Zvlast new breed hrace, ktery nechapou, proc se prostor v kresleny grafice/digitalizovanych fotografiich nemuze pohybovat plynule, bych od LE radsi odradil.
No to já jsem si ji chtěl zahrát už od té doby, co jsem četl recenzi, tuším ve Score. No a teď ji hraju:)
@90210 (27.06.2012 19:44): No je fakt, že o existenci téhle hry vím sotva pár měsíců, hrál jsem demo, ale plnou až teď, co byla na GOGu ve slevě. Ještěže jsem ji objevil nyní, kdy jsem schopen si ji plně vychutnat:)
Jsem fakt rad, ze si tenhle klenot konecne zahralo vic lidi a muj komentar s 10 lidmi vcetne dobovych recenzentu uz neplati. Prave proto jsem ten komentar tehdy psal.
Škoda, že to nemělo pokračování, protože taková třetí, čtvrtá iterace by už mohla být velmi blízko adventurnímu ideálu.

@Fingon (27.06.2012 11:04): Já opakoval předvídeňský úsek asi pětkrát, protože jsem vždy pojebal nějakou drobnost a až pak jsem teprve zjistil, že se dalo jít časem zpět i po malých krůčcích.
Tak, právě jsem projel Vídní (kam ostatně v sobotu zase pojedu, ale žlutým busem;) - co mi malinko vadí, je to, že děj ubíhá upředu, ať už něco uděláte nebo ne - a absence manuálního ukládání mě taky příliš netěší. Netoužím po větší realističnosti, ale po větší kontrole, jako nabízel např. Gabriel Knight 3. Takhle mít kombinaci GK3 a TLE, to by bylo teprve něco (pokud možno bez kočičích vousů a kradení pasu Mostlymu:-P)
@Bodkin (23.06.2012 19:15): 3-4 hodiny? Znovuhratelnost je ale velká.

Ale nemyslím, že to bude tvá vysněná adventura. Nejsou tam zombící, páčidlo, zápalky a taktické souboje nacistických jednotek.

Jinak kolik skladeb je v gog OST ke hře?
@Bodkin (23.06.2012 19:15): zrovna jsem to rozehrál (nemůžu teď nakupovat přes net, tak jsem poprosil ségru, ať mi to giftne - a koupila si to sama! takže to hrajeme oba:-p), zatím to na mě působí dost krátce...
Ještě dalších 19 hodin bude TLE za 51 Kč.

Doufám, že to bude má vysněná adventůra.

Btw - jak je to asi dlouhé?
Další povedený článek zde.

A je zajímavé, že TLE mělo skoro dvakrát větší budget než např. Grim Fandango.
Zpátky k věci. TLE je výborná hra a určitě si zaslouží více hodnocení, zvláště když je na gogu.
No, ani jednu hru jsem nedohrál dvakrát (až na CSM02, ten se ale nepočítá).

Tuny Score/Level cd a dvd to v klidu dorovnají. Plus abadonware/emulátory... ne, hrát hry dvakrát je zbytečné.
Postupem času se mi TLE líbí čím dál více. Takto netradiční a současně hratelný titul se jen tak nevidí.

A také jedna z mála her, kterou si rád zahraji i podruhé.
Povedená adventura, škoda jen, že byla tak krátká (ale o to byl příběh intenzivnější).