The Bridge

13.11.2013 X360
18.08.2015 PS3PS4Vita
20.08.2015 WiiU
07.09.2017 Switch
The Bridge je 2D logická hra, která potrápí mozkové závity nejednoho hráče. Cílem je dostat se z bodu A do bodu B. Toho hráč docílí tak, že svět bude přetáčet o 360 stupňů a měnit tak jeho gravitaci. Každý z jedinečných světů je navržen tak, aby hráče potrápil a zároveň v něm zanechal pocit intelektuálního úspěchu po dokončení každého levelu.

Krom architektury samotné vám v cestě budou stát také záhadné anomálie vtahující objekty kolem sebe, stejně tak nebezpečné koule, které vás usmrtí při každém gravitačním přešlapu (v takovém případě jistě uvítáte možnost přetočit čas zpět). Hra je pojata vskutku umělecky. Působí jako tužko malba ve stylu černo-bílé litografie.

The Bridge je zajímavá hra, to je bez debaty. Je to taková směs vědy a psychedelické atmosféry. Bohužel mi tato atmosféra nedala to, co jsem čekal (zábavnou plošinovku). Dostal jsem zajímavý koncept s grafikou s určitou uměleckou hodnotou, hudbou, která se zaryje pod kůži (opravdu depka depkovatá), ale u hraní a přemýšlení jsem se nebavil a nic mě nenutilo hrát dál. Chybí příběh, chybí zlepšování času nebo počtu tahů, cokoliv, co by osvěžilo tu jedinou věc, kterou je možné dělat - točit levelem dokola. Dost mě překvapila i nevyvážená obtížnost, kdy jsem se v první epizodě masivně zasekl, abych ve druhé dal čtyři levely během chvilky a pak se zase kousnul.

Je to vlastně jen o hledání toho jediného správného řešení. Spíš jsem se tedy při hraní snažil vcítit do tvůrce a přemýšlet, jak to asi myslel. Nakonec jsem ani neměl radost z dokončeného levelu. Spíš jsem měl chuť tvůrce uškrtit. Možná je to jen můj pocit, ale já jsem se u hraní prostě nebavil.

Pro: Grafická stylizace, hudební doprovod, nápad

Proti: Vždy jen jedno řešení, nevyvážená obtížnost, jen se točí levelem dokola

The Bridge mě okamžitě zaujal svým grafickým zpracováním. Logická hra založená na kresbách ve skutečnosti nemožné architektury? To musí být zajímavé.

V tomhle ohledu hra nezklamala - přetáčení světa a chození po zdech a stropech jsem si opravdu užívala. Levely jsou zajímavě zpracované a pěkné na pohled. I přes složitost architektury jsou však relativně přehledné a líbí se mi, že interaktivní objekty jsou zvýrazněny animací.

Prvních pár levelů jsem zvládla během chvilky - to by se dalo čekat. Problém je, že i ty další, a další, a vlastně jsem za hodinu měla projetý celý "standartní" svět. Ani zrcadlově otočený svět mi nedal zas tak zabrat. Netrvá dlouho než si uvědomíte, jak vlastně level strašně omezuje vaše možnosti, a tudíž se řešení stává velmi přímočaré. Je škoda že hra nemá víc těžších levelů.

Příběh je spíš jen na dokreslení atmosféry, než že by na něm záleželo. Hudba je příjemná a neruší při přemýšlení.

Celkově je The Bridge zajímavá, i když poněkud krátká a jednoduchá logická hříčka, která procvičí vaši prostorovou představivost.