The Bridge

14.08.2015
18.08.2015
20.08.2015
07.09.2017

The Bridge je 2D logická hra, která potrápí mozkové závity nejednoho hráče. Cílem je dostat se z bodu A do bodu B. Toho hráč docílí tak, že svět bude přetáčet o 360 stupňů a měnit tak jeho gravitaci. Každý z jedinečných světů je navržen tak, aby hráče potrápil a zároveň v něm zanechal pocit intelektuálního úspěchu po dokončení každého levelu.

Krom architektury samotné vám v cestě budou stát také záhadné anomálie vtahující objekty kolem sebe, stejně tak nebezpečné koule, které vás usmrtí při každém gravitačním přešlapu (v takovém případě jistě uvítáte možnost přetočit čas zpět). Hra je pojata vskutku umělecky. Působí jako tužko malba ve stylu černo-bílé litografie.

The Bridge mě okamžitě zaujal svým grafickým zpracováním. Logická hra založená na kresbách ve skutečnosti nemožné architektury? To musí být zajímavé.

V tomhle ohledu hra nezklamala - přetáčení světa a chození po zdech a stropech jsem si opravdu užívala. Levely jsou zajímavě zpracované a pěkné na pohled. I přes složitost architektury jsou však relativně přehledné a líbí se mi, že interaktivní objekty jsou zvýrazněny animací.

Prvních pár levelů jsem zvládla během chvilky - to by se dalo čekat. Problém je, že i ty další, a další, a vlastně jsem za hodinu měla projetý celý "standartní" svět. Ani zrcadlově otočený svět mi nedal zas tak zabrat. Netrvá dlouho než si uvědomíte, jak vlastně level strašně omezuje vaše možnosti, a tudíž se řešení stává velmi přímočaré. Je škoda že hra nemá víc těžších levelů.

Příběh je spíš jen na dokreslení atmosféry, než že by na něm záleželo. Hudba je příjemná a neruší při přemýšlení.

Celkově je The Bridge zajímavá, i když poněkud krátká a jednoduchá logická hříčka, která procvičí vaši prostorovou představivost.
Hádám, že hra čerpá inspiraci z Bastion. Jenže ten byl aspoň zábavný.

Grafický styl je pěkný.
Hudba v podstatě chybí, a těch pár akordů se rychle oposlouchá.
První tři světy jsou příliš jednoduché.
Čtvrtý svět začne být zajímavý a náročnější, ale principy změny gravitace vám pořádně nevysvětlí, to si budete muset vyhledat online.
Poslední úroveň a následující "zrcadlové světy" jsou založené jen na hloupostech typu na pixel perfektní pozicování. Mnoho úrovní tam už není logickou hádankou ale spíše obrácenou skákačkou (strefte danou římsu s touto koulí pomocí ovládání gravitace).
Nikde nevíte, na co může šlápnout (a z kterého úhlu) a co je jenom dekorace.
Nahrávací doba je příšerná.

Ale nejhorší ze všeho je, že hra je neuvěřitelně pomalá. Všechny animace trvají věčnost, otáčení gravitace je pomalé, čas ve hře nelze urychlit, a obracení toku času je taktéž únavně pomalé (pokud jste 2 minuty přemýšleli nad úrovní, aniž byste pohnuli postavičkou, a pak se chcete vrátit zpět před tento moment, tak strávíte hafo času koukáním na nehybnou postavu). Celá ta hra je tak líná, že jsem se musel extrémně přemlouvat, abych dohrál i úrovně v zrcadlených světech. Místo aby vás hra nechala hrát, tak plýtvá vaším časem. A všechno to šlo vyřešit tak jednoduše - nechat hráče přeskočit úvodní animace v úrovni a přidat tlačítko pro zrychlení času. Ale není to tam.

Celkové hodnocení: Nic moc

(Komentář byl původně zveřejněn v roce 2015 v angličtině na Steamu).