Tales of Monkey Island: Chapter 5 - Rise of the Pirate God

08.12.2009
01.02.2010
15.06.2010
22.06.2011

Tales of Monkey Island je adventúra od Telltale Games, ktorá vychádzala na pokračovanie. Rise of the Pirate God je jej poslednou kapitolou a vyvrcholením celého príbehu Tales.

Tajomný názov a záver predchádzajúcej kapitoly vlievajú vlnu očakávania do každého, kto sa rozhodne túto epizódu hrať. Ako sa postavy vysporiadajú so smrťou svojich blízkych a ako môže byť niekto mŕtvy v hre, v ktorej sa za normálnych okolností neumiera? Napokon, kto bude ten pirátskych boh spomínaný v názve kapitoly a čo všetko sa za ním skrýva? Nuž, ako obvykle, to už ostane na hráčovi...

Za touto novou sériou v svete Monkey Island stojí mnoho autorov, ktorí sa nejakým spôsobom podieľali na predchádzajúcich dieloch série. Dokonca – i keď nepriamo, len formou akéhosi brainstormingu – sa na epizodickom Monkey Islande podieľal aj Ron Gilbert. Michael Land, skladateľ hudby k predchádzajúcim dielom sa tiež vrátil, rovnako ako známe dabingové hlasy z The Curse of Monkey Island ako Dominic Armato (Guybrush), Earl Boen(LeChuck), či Alexandra Boyd (Elaine).

@Artran (13.09.2023 16:30): Docela se divím, že jsi to dotáhl až do páté kapitoly, Já kdysi s odporem sekl s rozehranou první s tím, že tohle nemá s Monkey Islandy 1, 2, ale ani 3 a jejich geniální hratelností a atmosférou nic společného. Ono se to nezdá, ale někdy ani z části původní autoři nedokáží to, co se jim dařilo pod velkým věhlasným studiem, jako je Lucas Arts.

A je to tu závěr zatím posledního dobrodružství Guybrushe Threepwooda. Oproti minulým episodám tu výrazně ubyl humor..přeci jen to má být epický závěr :D Takže určitě všem došlo že Guybrush neumřel..tedy umřel ale ve světě mrtvých je živý až dost...a snaží se ze záhrobí Le Chuckovi překazit plány a konečně pro sebe zas získat Elain. Tradičně nám tu sou podsunuty logické hádanky,zajímavé charaktery.

Závěr je to famózní hlavně závěrečný boj na konci a skvělá narážka na výstřel z kanonu z jedničky mám vás rád Cirkusáci. No snad se s Guybrushem nesetkáváme naposled..sice to zatím to tak vypadá (kvůli Disney) ale naděje umírá poslední.

Pro: Skvělé postavy,Užasné zakončení,vážnost

Proti: Zase nelogické hádanky

Uzatvorenie novodobej humornej ságy bolo zvládnuté dobre. "Len" dobre, pretože pár detailov bolo rozporuplných. Jedným z nich je aj občasná prehliadnuteľnosť nejakých vecí na obrazovke a tým pádom sa človek môže zaseknúť napriek faktu, že tento diel je asi najľahší z celej série.

Lokácie podsvetia neprekvapia ani neurazia, konkrétne scénky sú však poväčšinou zábavné. Gradujúci príbeh je skutočne lákadlom, dostatočne motivujúcim hráča posúvať sa ďalej. Na humor sa stále nezabúda napriek tomu, že za štyri epizódy si na jeho človek dostatočne privykol, na to aby ho výraznejšie prekvapil. Hádanky tak trochu pripomínajú klasické zbieranie surovín, čo sa nezaobíde bez poslíčkovania. Trochu ma sklamalo, že koniec hry je nejaký priveľmi krátky/useknutý a nič extra sa v ňom nestane.

Pro: variácia na šerm z predošlých častí, dialógy+humor, gradujúci príbeh

Proti: prehliadnuteľnosť predmetov, poslíčkovanie a recyklácia "receptovej hádanky"