Tales of Monkey Island: Chapter 4 - The Trial and Execution of Guybrush Threepwood

30.10.2009
30.11.2009
15.06.2010
22.06.2011

Tales of Monkey Island je epizodická adventúra z dielní Telltale, nadväzujúca na úspešnú sériu Monkey Island od LucasArts.

Štvrtá kapitola nás opäť privádza na ostrov Flotsam, kde bude Guybrush zatvorený a súdený pred pirátskym tribunálom. Bude sa musieť zodpovedať zo všetkých zločinov, ktoré mu boli pripísané a snažiť sa tak vyhnúť jednej malej nepríjemnosti - poprave.

Za touto novou sériou v svete Monkey Island stojí mnoho autorov, ktorí sa nejakým spôsobom podieľali na predchádzajúcich dieloch série. Dokonca – i keď nepriamo, len formou akéhosi brainstormingu – sa na epizodickom Monkey Islande podieľal aj Ron Gilbert. Michael Land, skladateľ hudby k predchádzajúcim dielom sa tiež vrátil, rovnako ako známe dabingové hlasy z The Curse of Monkey Island ako Dominic Armato (Guybrush), či Alexandra Boyd (Elaine) a v tejto epizóde sa do úlohy LeChucka vracia hlasom Earl Boen, ktorý daboval démonického piráta práve v Curse aj v remaku. Avšak v prvých kapitolách Tales nebol k dispozícií.

Takže zase ve zkratce - nejzábavnější část byl soud. Z nových postav nijaká moc nevynikla, ovšem ze starých opět kraloval zlý Marquis. I když se vpodstatě opakuje prostředí, díky tomu, že je noc, vypadá dostatečně "nově". Puzzle jsou na středně těžké úrovni. Zasekl sem se akorát v části, kdy sem slyšel, že dveře sou zavřené a považoval to za nedostupnou oblast, aniž by mě napadlo použít univerzální "příruční" paklíč. Příběh graduje, až dograduje k šokujícímu cliffhangeru.
Ale zase sem jak pes bez čenichu bloudil junglí a ještě ke všemu musel skládat mapu, které sem nerozuměl! >_< Grrrr! ...i mean... Arrrr!

Pro: Humor, atmosféra, soud, příběh

Proti: Bloudění junglí

Po prvý raz v sérii sa vraciame do už navštívených lokácii Flotsam Islandu, ktoré sa (napriek tomu, že je tentokrát noc) nezmenili. To je celkom škoda a v rámci hernej série krok naspäť. Pribudli ale aj nejaké tie nové lokácie a pár postáv, z ktorých najzaujímavejší je schizofrenicky pôsobiaci sudca W.P.

Samotný súd ma trochu sklamal, resp. riešenie zbavenia sa obvinení. Na druhej strane Guybrushove hlášky na súde sú zábavné. (Najmä keď je sám svojim svedkom i obhájcom zároveň.) Riešenie hádanok nebolo nijak obzvlášť problematické, len hra už nepôsobí tak osviežujúco ako v predchádzajúcich epizódach, za čo môžu asi nielen rovnaké lokácie a postavy, ale aj nutnosť nejak ten príbeh začať uzatvárať. Hráč sa dočká aj pár "šokujúcich" momentov, čo je fajn. Napriek kritike tejto, podľa mňa najslabšej epizódy série, stále sa jedná o adventúrny nadštandard.

Pro: Gyubrush, humor, pár zapamätania-hodných momentov,

Proti: rovnaké lokácie a postavy, opäť džungla/mapa hádanky