Tacoma

02.08.2017 PCXOne
08.05.2018 PS4
Když v roce 2088 dorazí Amy Ferrier na vesmírnou stanici Tacoma, zjistí, že je stanice zcela opuštěná. Co se s šestičlennou posádkou stalo? Kam zmizeli? Bohužel přesnou odpověď nezná ani místní umělá inteligence ODIN, může vám však pomocí 3D hologramů přehrát některé momentky z životů zdejší posádky. Pomocí těchto střípků pak Amy zjišťuje nejen to, co se na této stanici přihodilo, ale také rozkrývá vzájemné vztahy a soukromí osob, které zde žily.

Od tvůrců Gone Home přichází další explorativní 3D adventura. Ve hře budete využívat především holografické záznamy, které slouží nejen za účelem vyprávění příběhu, ale bude v nich nutné hledat také další vodítka vašeho vyšetřování. Holografické záznamy proto můžete libovolně posouvat v čase, případně zastavovat a podívat se na celou situaci třeba z jiného úhlu.

Paul: Přesně, nejsem fanoušek Gone Home, ale to minimálně táhlo komorním příběhem k dokončení a nepůsobilo nijak natahovaně. Tacoma je přesný…

Slabota bez uspokojivé pointy. Přitom si tvůrci v Gone Home tak hezky hráli s očekáváním hráčů... Ale pěkně popořadě: Čím Tacoma zaujme jsou charaktery. Po stanici je rozházeno spoustu drobných detailů a indícií, které vám řeknou něco o minulosti postav a co je v současnosti trápí, zároveň však nechávají dostatek prostoru pro hráčovu interpretaci.
Vzájemné vztahy postav, jejich interakce a samotný příběh jsou však podány tak fádně a zkratkovitě, že se vám hra do paměti nevryje. Konec pak přijde jak lusknutím prstu, kde všechno *spoiler* a všichni *spoiler*. Zapomenutelný zážitek.
No, toto bolo sklamanie. Tacoma je chodiaci simulátor, na čom by nebolo nič zlé - prináša však iba slušnú atmosféru a zaujímavé postavy. Celkovo je ich šesť, každá je povahovo unikátna, správajú sa prirodzene a celkom si ich obľúbite. Popri hraní o nich zisťujete aj čosi viac, pričom každá z nich má svoje radosti a trápenia.

Čo sa týka príbehu, tam hra rozhodne neexceluje. Je to v podstate iba zbierka klišé, ktoré sme mohli vidieť už v mnohých iných príbehoch a neprináša nič nové. Nie je zlý, len od opustenej vesmírnej stanice, záhadného zmiznutia celej jej posádky a tak prepracovaného sveta budúcnosti, ktorý autori vykreslili, by človek čakal viac, a veľmi nepomôže ani dejový twist na konci. Nehovoriac o atmosfére - tá mohla byť omnoho tesnivejšia a možno by to chcelo aj trochu hororu.

Tých zopár pokusov o nejaké tie adventúrne prvky, keď vidíte zamknuté dvere, aby ste následne našli kľúčik vo vedľajšej miestnosti, či zamknutú skrinku v šatni, ku ktorej nájdete číselných kód v poznámkach - chvíľka napätia - opäť vo vedľajšej miestnosti, mi prišlo ako urážka hráčov. Chápem, že vývojári nechceli veľmi zdržiavať, ale toto by pôsobilo skôr smiešne.

Aj napriek mojej kritike musím uznať, že Tacoma nie je zlá hra. Tie dve a pol hodinky ubehli slušne a nepristihol som sa, že by som sa vyslovene nudil. Len som stále čakal na niečo viac, čo dokonca neprišlo.