Sven Co-op

22.01.2016

freeware

Sven co-op je multiplayerová FPS hra původně vydaná v roce 1999 jako modifikace Half-Life. Nicméně v roce 2013 vývojářský tým získal svolení od Valve, aby mohli tuto modifikaci publikovat jako samostatnou hru, k čemuž došlo až v lednu 2016.

Hlavním obsahem je hra ve více lidech na serveru v kooperaci. Tímto způsobem se dají odehrát levely z původního Half-Life, ale i další komunitou vytvořené mapy, ve kterých můžete plnit i různé úkoly. Kromě střediska Black Mesa se tak podíváme i do prostředí 2. světové války, do budoucnosti a nebo si můžeme zahrát třeba mapy ze hry Counter Strike. V rámci kooperace se dají hrát i kampaně z datadisků Opposing Force a Blue Shift, nicméně zde už je nutné originály datadisků vlastnit a mít je nainstalované.

K dispozici je i singleplayer mód, ve kterém můžete odehrát celou Half-Life kampaň, ta je ovšem mírně modifikována, hlavně co se týká umělé inteligence nepřátel.

Nečekal jsem že to bude kdovíjaký zázrak a byl jsem jen překvapen, ta obtížnost je opravdu skvělě modifikovatelná podle počtu hráčů. Hrál jsem asi v deseti lidech ten coop mód, co byl k HL vydaný pouze na PS2 a jen pro dva hráče, a tolik zábavy jsem nečekal, hra sama zvýšila obtížnost podle počtu hráčů a taky nás všechno instantně zabíjelo na jednu ránu a všichni museli hrát velmi rozvážně, kam se hrabe Dark Souls. :)

Ty momenty jako když kolegu před váma rozcupuje na kousky headcrab, nebo když jeden vort rozstřílí a rozseká půlku týmu, to je opravdu sranda.

Ke Sven Co-op se těžce píše komentář, protože všechno, co by někdo o hře chtěl vědět se dozví z její popisu. Pokud jste někdy toužili zahrát si s kamarádem hlavní příběh Half-Life a jeho dva datadisky (plus zapomenutý Decay pro PS2), nebo nespočetné množství modifikací jako They Hunger a Afraid of Monsters a vlastních map tak Sven Co-op je hra pro vás.

Procházet mapy s kamarády může být opravdu zábava a přejít do nepředvídatelných situací při kterých jsme se dost nasmáli. Při vyšším počtu hráčů ve hře dochází k pěknému chaosu a vzájemná komunikace je téměř nemožná. Na jednom serveru může být najednou až 32. Od původní hry se liší jen v drobnostech jako AI, fyzika a méně loading obrazovek, grafika a zvuk jsou víceméně stejné. Takže pokud jste z nějakého důvodu ještě nehráli původní Half-Life tak si ho v něm můžete zahrát zadarmo.

Podobně jako sandboxy typu Garry's Mod, Sven Co-op je hra, která je tak zábavná, jak si ji víte sami umíte udělat. Není to pochopitelně tak dotažené jako kampaň k Portal 2 a jiným moderným hrám, ale v tom je její šarm.

Pro: Všechno je zábavnější s přáteli

Proti: Pokud nejste fanouškem původní hry tak vás hra neosloví