Garry's Mod

29.11.2006

Ve hře Garry's Mod není v podstatě daný žádný jasný cíl nebo úkol, k jehož splnění byste, coby hráč, postupem hry směřovali. Jde o sandbox hru, která využívá obsahu her, které běží na source enginu a vy si v ní můžete dělat skutečně vše, co vás jen napadne a kam až sahá vaše fantazie. V prvním kroku si vyberete mapu, na které chcete hrát a dál už je jen na vás, co se bude dít. Hra obsahuje velké množství nástrojů, pomocí nichž si můžete vytvořit třeba auto svých snů nebo jakékoliv jiné funkční vozidlo nebo jiný třeba i létající dopravní prostředek. Můžete stavět budovy, spojovat objekty, lepit cokoliv na cokoliv, zkrátka hrát si s předměty dle libosti. Kromě předmětů si můžete pohrát i s postavami. Libovolně vygenerovanou postavu můžete pózovat a jakkoliv bizarně jí nastavit polohu těla, dokonce je možné si pohrát i s mimikou obličejů a vytvářet rozsáhlé variace komických situací.

Hra nabízí další možnosti modování a velké množství užitečných a uživatelsky přístupných nástrojů včetně podpory výtvorů komunity přes Steam Workshop. Garry's Mod je dílem Garryho Newmana, přičemž zpočátku byl vyvíjen jako mod pro Half-Life 2 a byl s ní také dodáván - nyní je hra dostupná samostatně přes službu Steam. Jako zdroj pro textury, modely postav apod. však slouží hry na Source enginu, zadarmo lze stáhnout TF2, pro úplný zážitek ze hry je však doporučené mít na steam účtu zakoupené další Source hry jako je např. Half-Life 2 či Counter-Strike: Source.

Nejlepší modifikace na HL2, co jsem kdy hrál. Taky je to pro mě jedna z nejlepších her vůbec. Mám nahráno +-600 hodin a pořád to baví.
Tolik možností, co lze ve hře dělat. Můžete si jen tak blbnout, vytvářet prapodivné věci, stavět domečky a základny, hrát v různých módech na nespočtu serverů (nejlepší - roleplay a trouble in terrorist town) nebo třeba natáčet videa. Ano, takhle hra je přímo dělaná pro machinimu.
V singleplayeru se za chvíli začnete nudit, nicméně jakmile si otevřete brány do multiplayeru, tak vás hra pohltí!

Doporučuji, najít si alespoň jednoho kámoše s kterým budete hrát.

Vytknul bych snad jen to, že garrysmod není samostatnou hrou a k jejímu úplnému hrání musíte vlastnit další hry od Valve, pro plnou podporu textur.

Pro: nespočet možností, chytlavé herní módy v MP, fanouškovská základna - stažitelný obsah, skvělý na MACHINIMU

Proti: potřeba dalších VALVE her, bugování, absence českých serverů

>Kapitola 1. - Sandbox<
"No myslím, že sem hotový." řekl a spokojeně dosedl na záchodovou mísu jenž měla na sobě z nějakého důvodu přidělaná kolečka.
"Pochybuju že ti to pojede..." odmítavě namítl jeho skeptický kamarád, když se náhle ozval zvuk startujícího motoru.
"Uvidíme." odvětil na to a rozhodně se rozjel.
V následujících několika vteřinách mohl člověk uzřít prapodivný výjev, jehož absurdita tvořila trhliny v internetě. Triumfiálně se ohlédl na kamaráda ten se otočil a odplivl si "Já se na to můžu vy*rat!" načež se odpojil.

Garry's mod je praštěný. Garry's mod je kreativní. Garry's mod je zábavný. A hlavně - Garry's mod je o ničem a to není, vážení, výtka.
To, že v základní hře lze vstoupit pouze do sandboxového módu vůbec, ale vůbec nevadí, protože i v Single playeru se dá s různými utilitkami a nástroji hrát několik hodin a jen u umísťování postaviček do nejrůzněji bizarních výjevů a poloh je ohromná sranda. Všemu tomu dodávají na grotesknosti nástroje jako face poser, finger poser či resizer.
V podstatě má hráč k dostupnosti dvě základní zbraně pro sandbox - Physgun a Toolgun. Ta první slouží k určování polohy objektu a ta druhá je trochu více univerzální. Může slepovat, svazovat objekty, měnit jejich velikost, strukturu, texturu, fyzikální vlastnosti, přidávat kolečka, motorky, vznášecí články, vizuální efekty, raketové pohony a další. Díky tomu může člověk tvořit až surrealistická vznášedla, vozidla a jiné kreace, od pojizdné vany po létající mimino.

>Kapitola 2. - Stažitelný obsah<
"Je blízko. Já to cítím." syknul první mezi zuby a ohlédl se na druhého, který shazoval skleničky ze stolu a zkoumal, zdali se rozbijí.
"Ne. Nejsem. Jak si na to přišel." řekl nevinně třetí.
"Seš zticha." odvětil první a zkoumal periferním viděním okolí.
"Támhle je!" vykřikl druhý a začal honit s pistolí v ruce cosi malého po zemi.
"Je to za*raná hula panenka." Přidal se k němu i první.
K výjevu, který následoval, už by snad stačilo dodat jen hudbu ze starých filmů Charlieho Chaplina. Dva po uši ozbrojení vojáci honili po baru hula panenku. Groteskní obraz však přerušil výbuch - ne jeden, ale dva. To oběma došla trpělivost a hodili mezi barové židle granát. Třísky lítaly všude, stejně jako vnitřnosti prvního a druhého.
Ticho... A smích, uprostřed toho smetí se děsivým smíchem smála malá panenka v hula sukni, taková, jaká se dává na palubní desku auta.

O tom, že je stažitelný obsah velkým lákadlem Garryho módu, se nedá dohadovat. Prop Hunt, Trouble in Terrorists Town, Hide'n'Seek, Murder a mnoho dalších dělají z jednoduché modifikace zábavu na desítky hodin, tedy v případě, pokud máte kamaráda či dva se kterými hrát. Nemluvě o tom, že kromě herních modů si hráči mohou stáhnout mnoho dalších přídavků jako různé modely, postavy, mapy a další. Kdyby totiž nebylo stažitelného obsahu a možnosti modifikace, tak si Garry's mod nezíská takovou popularitu.
Pestrost modů, které hráči vytváří je nekonečná. A to je krása GModu. Originalita Prop huntu z něj činí neobvyklou a dlouho trvající zábavu a vytváří nejednu vtipnou situaci. Koneckonců ve hře kde je jeden tým převlečen za nejrůznější objekty na mapě a druhý se je snaží najít a zlikvidovat prostě musí zabavit i toho největšího suchara. Ale nejsou tu jen mody tým vs. tým, ale taky různé kooperativní příběhy nejrůznějších žánrů.

>Kapitola 3. - Bugy<
"Poutníci, složte své dary před mocného chodníkového boha!" uslyšeli hlas odkudsi zdola. Z dláždění na ulici na ně zírala pleška brýlatého muže.

Bugy... Kdo by to nečekal když se do hry vrtá tisíce hráčů a tvoří svůj vlastní, uživatelský, obsah. Za celou dobu hraní jsem narazil na nejrůznější, ale jsou dva, které se opakují a člověk se jim nevyhne. Tím prvním je ten, že člověk se zasekne v textuře, není třeba dalšího komentáře. Druhý je trošku komplikovanější - týká se výpadků textur a objektů, které jsou následně nahrazeny černofialovými čtverečky či nápisy error. Většinou je to chyba toho, že server nestáhl příslušné soubory a mapa se načetla bez nich a většinou se to týká objektů, které jsou buďto vytvořeny uživateli či jsou importované ze hry, kterou na počítači nemáte.
Přesto dokážou někdy pobavit a pokud máte fantasii ještě z toho vznikne legendární historka.

Abych to shrnul. Garryho mód je nenáročná zábava, když jste unavení, přepracovaní, nebo prostě nemáte přemýšlecí den. Nejlépe se hraje ve více hráčích, kteří mají smysl pro humor a neberou nic vážně.

Pro: velké možnosti v sandboxu (úpravy postav, vozítka, věci na spawnutí) a uživatelských módů, multiplayer, stažitelný obsah

Proti: vypadávání textur, menší bugy, potřeba dalších her postavených na Source enginu

Další skvělá hra, resp. mód na hry všemožných fps žánrů, kdy jsou ve hře základní propy(objekty) ze hry Half Life 2 s tím, že se dá přidat další řada propů z jiných her, které to dovolují včetně postav atd. Unikátnost téhle hry je vlastně v tom, že jste jak na otevřeném hřišti, kde se dá hrát s fyzikou, zbraněmi, můžete např. nasadit trysky na vozidlo, které jste si složili a svařili z propů (můžete v tom vozidle i sedět a zároveň řídit) a další tuna věcí, které se tam dají dělat, včetně podpory pro multiplayer. Na Youtube se dá narazit na lidi, co v téhle hře vytváří pomocí kamer a postav krátké filmy. Atd.
Volnost... Slovo, které skvěle vystihuje tuto hru :)
Např. Sandbox, kde si můžete na vámi vybrané mapě dělat, co jen chcete (Importovat např. Slendermana, Teletubbies, nebo třeba Bendera z Futuramy :D)
Já ovšem tudle hru mám rád díky módům Prop Hunt a Trouble in Terrorists Town (TTT)

Pro: Sandbox, Prop Hunt, TTT, Pokemoni apod :D

Proti: Při již zmíněném TTT, nebo Prop Hunt dlouhé čekání při pojení se na server

Garrysmod je Mod z roku 2006 ktorí vyšiel v roku 2011 alebo neviem kedy na steam a poviem hneď ako to vydali na steam som to chcel a aj som to kúpil a poviem je to tak parádna hra kde môžete robiť všetko ! chcete dom postavte si ho ! chcete auto tak neni problém ! a táto hra je aj veľkí dôvod prečo som sa stál obrovským fanúšikom Source SDK hier. celé 2 roky som študoval SDK a tvorbu map a aplikácií textúr kvôli tejto hre Garrysmod ! táto hra zmenila u mňa všetko a aj zmýšľanie a som aj obrovským fanúšikom klasik kvôli SDK hrami ! preto Garrysmod odporúčam je to hra plná zábavy a naučí Vás aj tvoriť mapy v Hammer editore čož je sranda !