Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Super Mario World

Super Mario World: Super Mario Advance 2

93
14 hodnocení Platformy
Žánr:
akce > plošinovka *
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ano
Datum vydání:
13.08.1991 SNES
1991 Arcade
11.02.2002 GBA
05.02.2007 Wii
26.04.2013 WiiU
03.03.2016 3DS
05.09.2019 Switch
Vývojáři:
Nintendo Entertainment Analysis & Development, Nintendo Research & Development 2 (GBA verze)
Oficiální stránky:
https://www.nintendo.co.jp/n02/shvc/mw/index.html
Po vítězství nad Bowserem v minulém díle se Mario, Luigi a princezna Toadstool vydávají na dovolenou do Dinosaur Land, země obývané mnoha druhy dinosaurů. Princezna se ale přes noc ztratí, a když se ji Mario a Luigi vydají hledat, najdou dinosaura Yoshiho, od kterého se dozví, že zlí Koopové uvěznili jeho přátele do vajec. Mario a Luigi si uvědomí, že to musí být Bowser a jeho Koopalingové a společně s Yoshim se vydávají na záchrannou misi...

V prvním 16-bitovém díle série Super Mario dostali vývojáři díky silnějšímu hardwaru konzole SNES větší prostor pro zakomponování svých nápadů. Jelikož SNES disponoval možností ukládat postup, jsou úrovně delší a komplexnější než v předchozích dílech - jako příklad můžeme zmínit strašidelné domy, které jsou rozdělené na několik obrazovek, dá se v nich jednoduše zabloudit a východ je většinou ukrytý za nějakou hádankou. Celkově ve hře najdete 96 úrovní.

Jednou z hlavních změn v gameplayi bylo představení postavy dinosaura Yoshiho, na kterém může Mario ve vybraných úrovních jezdit. Yoshi může jíst nepřátele, čímž v některých případech získá nové schopnosti, jako létání nebo plivání ohnivých koulí. Do hry byl také přidán nový power-up, pírko, které dá Mariovi létající plášť.

V roce 2019 se stala součástí kolekce her přístupné předplatitelům služby Nintendo Switch Online.


Poslední diskuzní příspěvek

S4TW: Ty jo, gratulace a taky motivace, že bych to měl taky někdy dorazit.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • SNES 100
Nikdy jsem nevlastnil žádné Nintendo zařízení a za celý život jsem hrál asi jen pět her od této firmy, přesto se Super Mario World stal klenotem mé herní historie. I když jde jen o klasickou 2D skákačku je velice kvalitní po všech stránkách.

První moje hraní bylo v 90. letech na půjčeném SNESu a už si nepamatuju jestli se mi hra podařila dohrát až do konce, později jsem jí našel i na nějakém emulátoru a když jsem si měl do Herní výzvy najít nějakou hru mimo pc, pokusil jsem se jí sehrat ještě dnes a povedlo se.

Graficky mě překvapuje, že takhle stará hra (1991) vypadá v pohodě i dnes a vůbec se nemusim přemáhat, narozdíl třeba od druhého dílu Yoshi's Island (1995), kde mi ta grafika vůbec nesedla. Hratelnost je skvělá, rozmanité levely, skryté možnosti jejich dohrání, postupné otevírání nového průchodu některých částí. A klasické položky co Mario používá mi bohatě vystačí a takové pírko je skvělej nápad, kdy Mario sice vzlétne, ale jen na omezený čas, ale šikovným manévrováním lze let dost prodloužit...

Co i dnes dokážu ocenit je skvělá hudba všech levelů, není to žádný monstr orchestr, který vám vyrazí dech, ale ke skákačce dokonale sedne a závěrečné titulky si častokrát pouštim jen pro poslech a oddych. Obtížnost je pohodová, až na nějaké "domy duchů" kde není vždy ta cesta tak přímá, ale není to rozhodně žádné Dark Souls mezi Mario hrama :)

Na závěr bych všem co mají rádi 2D skákačky, nebo vlastní MiniSnes, tuhle retro hru opravdu doporučil, protože tímto komentářem mám znovu chuť se do téhle srdcovky zase pustit od začátku... :)

Pro: Hratelnost, hudba, retro skákačka, Mário...

Proti: Jen Nintendo nebo emulátor...

+14
  • SNES --
  • GBA 100
Mario world jsem hral pouze jako super mario world advance na gba uzasna hra a nebojim se rict ze timto dilem zacal ten pravy vsemi milovany mario na nesu se teprve rozkoukaval i kdyz nes verzi podle tvrcu nic neprekonalo jde videt ze tady se vyradili a i na dnesni dobu jsou levely porad stejne dobre hratelne nedivim se ze tuhle hru taky pridaly do serie super mario maker
+3