Sith Lords jsou v mnohém od prvního dílu odlišné. Příběh je značně méně v duchu pro Star Wars tradičního dobro vs. zlo. V odstínech nevzhledné šedé se koneckonců pohybujete i na jednotlivých planetách. "Účel světí prostředky" je v tomto universu již heslo objevené. Obdobně i z toho vycházející pád k temné straně z veskrze pozitivních pohnutek a realistického zhodnocení situace - zde přirozeně mluvím o zpětném vysvětlení chování Revana. Velkou novinkou je však úvaha o "Síle" jakožto manipulativní a vražedné moci, bez níž by byl vesmír lepším místem. S postavou Kreiy, kolem níž se ona "šedost" točí zejména, představili tvůrci z Obsidianu něco poměrně neotřelého a to de facto novou a poměrně kompletní ideologii. A to je třeba navýsost ocenit.

Poněkud s tím ovšem kolidují ostatní "parťáci". Ti se pravda pohybují často rovněž spíše na hranici dobro/zlo, nicméně jejich případné další ovlivnění hlavní postavou už se děje ve dvou zmíněných cestách. Lámání postav k temné straně si tak sice navýsost užijete (v pořadí zábavnosti pro mě Atton, Handmaiden, Bao-Dur, Disciple, Mira) nicméně po pár dialozích s Kreiou působí tak trochu jako z jiné hry. Přesto však jde o vrcholové momenty druhého dílu. Jednoznačně a nezpochybnitelně.

Tradiční chyby (nedodělanost, bugy atp.) již vystihlo mnoho komentářů a je zbytečné psát dokolečka to samé. Pročež asi lepším východiskem je ptát se, zda z toho existuje cesta ven a především zda je pak druhý díl kvalitativně na stejné úrovni.

Nuže... Řešení bohudíky existuje a jde o velmi dobrou práci. Na mysli mám "TSL Restored Content Mod". Ve své nynější verzi (1.6) je v podstatě bez bugů (byť podotýkám, že pro jistotu doporučuji savovat stejně často jako v původní hře). Dříve nesplnitelné questy již nebudou dělat problémy. Dodává rovněž velké množství dialogů, které se do hry nakonec nedostaly (často opět kvůli bugům), nicméně jsou přítomné v souborech a jsou rovněž ozvučené a nadabované (plně!). Každého asi naštvaly neuvěřitelné "logické jámy" ke konci hry, kdy se najednou cosi stalo bez zjevné příčiny a v posledku naprosto mimo děj. To vše je opraveno. Mod vrací do hry opravdu velké množství zapomenutého příběhu. Jednání Kreiy dává (konečně!) naprosto jasný smysl. Užijete si mnohem více dialogů a celkové "epičnosti". Rovněž se pak podíváte do výrobní haly HK-50, kde se role ujme tak trochu "Popelka" (jedna z několika) druhého dílu - předchozí model HK na vaší palubě.
Přestože tak jde o pro mě "must install" mod, musím upozornit i na chyby. Visas zná identitu Mandalora a neváhá mu to vpálit do obličeje před hlavní postavou, aniž by to bylo pro někoho dále překvapení. Rovněž tak naprosto "mimo" animace poničeného Ebon Hawku padajícího do hlubin Malachoru zůstává (považuji to s dovolením za chybu modu). Občas je pak vráceno obsahu až moc - na mysli mám závěrečné události na planetě Nar Shaddaa, které jsou tak poněkud zdlouhavé.

Jak pak zhodnotit Sith Lords i s TSL Restored Content Mod? Řekněme jako velmi dobré pokračování... Zábavné a v lecčems odlišné. Bohužel nedosahující kvality prvního dílu a to zejména v otázce "řemeslného zpracování", pod nějž zahrnuji propracovanost jednotlivých planet a celistvou věrohodnost. Už to pak není vynikající pohádka, ale jen velmi dobrý thriller. S modem si tak k hodnocení přidejte cca 5-10%. Já dávám první možnost a hodnocení 85%.

Pro: Bourání SW klišé, zajimavé postavy, mody

Proti: Šedivé a na pohled nezajímavé prostředí, určitá nekonzistentnost, bugy a nedodělanost (bez modu)

Herní výzva #6, dohráno s Restored Content modem

KotOR 2 si bohužel, částečně oprávněně, dodnes nese stigma nedodělané hry. Oproti prvnímu dílu je daleko ošklivější, level design je plný šedivých, nezajímavých chodeb plných soubojů sloužících jen k natáhnutí herní doby a čím více se blížíte ke konci, tím více se příběh rozpadá a některé dějové linky zůstanou prostě nedokončeny, protože Obsidian Entertainment dostali od LucasArts šibeniční lhůtu na dodělání hry. Takové byly moje dojmy, když jsem KotOR 2 hrál poprvé nedlouho po vydání. Jako velkého fanouška prvního dílu mě ani nepotěšil posun k temnější atmosféře, kde na nějaké klasické Star Wars hrdinství nebylo místo a přišlo mi to prostě takové celé divné. Pořád to byla dobrá hra, ale na vrcholy prvního dílu nikdy nedosáhla.

Naštěstí dnes máme k dispozici částečné řešení mých problémů, Restored Content mod. Nebudu lhát a říkat, že si přesně pamatuju všechny rozdíly mezi původní verzí a tou modovanou, důležité ale je, že s modem KotOR 2 konečně působí jako kompletní hra. Až na jednu část (nekonečné vlny bounty hunterů na Nar Shaddaa) není poznat, že hrajete fanouškovskou modifikaci - pokud uvažujete o jeho hraní, je Restored Content mod v podstatě povinnost, který hru udělá takovou, jaká by měla být. A co se týče příběhu, tak jsem teď při druhém hraní, "ostřílený" ostatními hrami Obsidianu, už nečekal první díl přes kopírák a víc jsem ocenil, o co se Obsidian snažil.

Pořád je to hrozně ošklivá hra, na tom žádný mod nic nezmění. I planety vracející se z prvního dílu (Dantooine a Korriban) jsou graficky nudné a depresivní, prvních patnáct hodin vás hra nechá pobíhat v podzemních koridorech a ani potom, co vás pustí na vzduch, to není velká paráda. První KotOR má nad druhým dílem bezpochyby jednu obrovskou výhodu - BioWare se v jedničce povedlo převést klasickou Star Wars atmosféru do herní podoby. Všechno bylo takové, jaké byste to čekali - navštívili jste známé planety z filmů jako Tatooine a Kashyyyk, ale i z nových jako Taris dýchala parádní atmosféra. Příběh byla klasická pohádka o záchraně galaxie, přesně taková, jakou byste od Star Wars čekali. Pokud jste chtěli být Jedi Ježíš a pomáhat všem slabým a utlačovaným, dostali jste prostor a hra vás za to náležitě pochválila, pokud jste ale chtěli být pořádný drsný Sith, tak vás nechala pořádně se v tom vyžít. Byl to prostě takový splněný sen Star Wars fanoušků s pořádnou dávkou fanservice. Na čemž není nic špatného!

Naproti tomu v KotOR 2 převládá šedá barva, a to nejen v již zmíněném level designu, ale i v celkové atmosféře, ve které si hrdinských okamžiků užijete pomálu. Řád Jedi je na pokraji vyhlazení. Žádná morální volba, kterou dostanete na výběr, není úplně správná a hra neustále zpochybňuje vaše rozhodnutí. Společníci se sice nejdříve tváří jako klišé vystřižené z BioWare učebnice, ale pokud si dáte tu práci je pořádně poznat, zjistíte, že nikdo není takový, jaký se na první pohled zdá. Ani vracející se droidí vrah HK-47 z prvního dílu už není jen automat na vtipné hlášky a historky, ale debatuje s vámi o morálním a politickém dopadu Revanovy válečné kampaně a jeho pravých pohnutkách. Dialogy s vašimi společníky celkově jsou to nejzajímavější, co vás v KotORu 2 čeká, hlavně ty s Kreiou, která je jednou z vůbec nejzajímavějších postav ve Star Wars univerzu a postupné odhalování její motivace a filozofie je bez diskuze jedním z vrcholů hry. Ale i ostatní společníci mají své nezaměnitelné místo v příběhu a jsou charaktery s velkým Ch, až na Bao-Dura, který víceméně slouží jen jako připomínka minulosti vaší postavy a za celou hru z něj jeho monotónním hlasem nevypadne nic zajímavého. General.

Odvážným příběhovým krokem je (víceméně) absence klasických záporáků. Jistě, jsou tu titulární Sith Lords, ale ti jsou víc než klasičtí Sithové jako Malak z prvního dílu nebo Palpatine z filmů spíš přírodní síla, která s vaší postavou sice smýká, ale než jako konstantní zdroj nebezpečí spíš slouží jako ilustrace lekcí, které se vám hra (a Kreia) snaží předat. Ani finální boss vlastně není záporák, ale jen posledním cvičením na završení vašeho tréninku. I příběhy jednotlivých planet nemají většinou jasného záporáka a u obou stran konfliktů, mezi kterými se musíte rozhodnout, se dá argumentovat v jejich prospěch. Jedinou vysloveně klasickou zápornou postavou může tedy být jen hráčův avatar, pokud se naplno obrátíte na temnou stranu Síly.

Celkově je příběh vítaným oživením někdy až příliš černobílého světa Star Wars, které se po odkoupením značky Disneym už pravděpodobně nikdy nebude opakovat. Na hře je vidět, že ji nepsali úplní skalní fanoušci Star Wars, ale lidé, kteří se na ten svět dívali kritičtějším pohledem, než je obvyklé - na rozdíl od prvního dílu, který je prostě klasickým Star Wars příběhem dotaženým k dokonalosti. To jistá část fanoušků Star Wars (mezi které patřil i sám George Lucas, který KotOR 2 údajně nesnášel) hře dodnes nemůže odpustit, ale řekl bych, že s odstupem času začíná být KotOR 2 konečně pořádně doceněný. Mě si letos konečně získal taky.

O samotném gameplayi jen krátce - docela mě překvapilo, jak moc jednoduché je udělat ze soubojů úplný vtip. Když jsem oba KotORy hrál poprvé, tak se mi asi povedlo ignorovat ty nejsilnější schopnosti a skilloval jsem v podstatě náhodně, ale tentokrát jsem věnoval trochu času rozvržení buildů a minmaxování a díky kombinaci Force Storm/Power Attack byly za Jedi Consulara/Sith Maraudera všechny souboje otázkou několika sekund. Nemyslím ale, že by zrovna tuhle sérii někdo hrál kvůli komplexním a náročným soubojům a jelikož už bylo zmíněno, že hra na vás s oblibou chrlí zbytečné davy nepřátel, tak jsem jen uvítal možnost to trochu urychlit.

Je škoda, že se nikdy nedočkáme další Star Wars hry od Obsidianu, natož třetího KotORu. Dokud neexistovalo MMO The Old Republic a Lucasfilm byl nezávislý, tak jistá šance pořád byla, ale dnes je už jasné, že jediným dokončením příběhu bude přinejlepším rozpačitá kniha Revan a již zmiňované MMO. Co mohlo být se už nikdy nedozvíme.
Sith Lords jsou pro mě velmi kontroverzním pokračováním skvělého prvního KOTORu a abych řekl pravdu, ačkoli jsem čekal, že se mi mnohé jeho rysy nebudou zrovna líbit, K2 žel má očekávání předčil.

Předně, jak považuji původní KOTOR za nádhernou hru, dvojka je až nehorázně ošklivá. Asi v té (místy křečovité) snaze o super-temné vyznění vypustili tvůrci většinu barev a zbyly tak vesměs pouze odstíny šedi; a to navzdory vcelku zdařilým artworkům. Zvláště finální lokace tedy mohla nabídnout více.

Větší linearita a menší počet sidequestů mi ani nevadí; jen těch soubojů je až otřesně mnoho a nebýt tam slušné množství dialogů (mimochodem, využívání atributů pro další odpovědi ve stylu PST je skvělé zlepšení), sotva bych to dohrál. Nový systém družiníků je zajímavý, ale rozhodně dosti nedořešený a nepřesvědčivý (viz již zmíněné získávání vlivu). Proti samotným postavám nemám nic, Visas Marr či Služebnou jsem si velmi oblíbil, místy jsem však měl dost nepříjemný pocit, že chcete-li se o svých parťácích něco dozvědět (= něco z příběhu mít), musíte je tahat na přesně definovaná místa, čímž tak nějak odpadá možnost volby skupiny a vše je v podstatě striktně nalinkováno; i proto jsem si nikoho z K2 neoblíbil ani zdaleka tak jako některé parťáky z prvního dílu.

A pak je tu samozřejmě konec; jakkoli mohou mnozí namítat, že zakončení (za světlou stranu) K1 bylo příliš optimistické, naivní atp., mně se líbilo (a navíc bylo v duchu původních SW) a především - byl to opravdový konec. Tady je opravdu tolik neukončeností, až to zaráží; význam pasáží s Mirou či droidy mi třeba zcela unikl, o Ebon Hawku nemluvě.

Chvíli jsem sice zvažoval - i přes to množství chyb (popravdě jsem neočekával, že by ještě nějaká hra mohla trumfnout první Fallout či Bloodlines) a nedostatků - devítku, protože přeci jen mě hra svou atmosférou opravdu pohltila. Jenže po dohrání jsem se cítil víc než cokoli jiného skutečně podvedeně a stavět tak Knights of the Old Republic II na úroveň prvního dílu by v mém pohledu zkrátka nebylo fér.
Napriek tomu, že v mnohom súhlasím s tým, čo v komentároch napísali napr. Jab a Marcusss, nedalo mi a po štvrtom dohratí (tentokrát s restoration modom) sa i ja chcem podeliť o svoj názor.

Ako už bolo spomenuté, narušenie čiernobielej filozofie SW bolo veľmi príjemným osviežením. Vďaka tomu aj hráčovi spoločníci najmä Kreia alebo Atton pôsobia oveľa uveriteľnejšie. Samozrejme, väčšinou majú svoju (temnú/svetlú) filozofiu, ku ktorej radšej inklinujú, to však neznamená, že je ich minulosť alebo prítomnosť bez poškrvny, bez vnútorných otázok a bojov. Vďaka tomuto narušeniu zaužívaných klišé sa spoločníci spolu s príbehom a atmosférou stali pre mňa tou najlepšou zložkou hry. Pri niektorých sa mi síce zdalo, že ich "prekecnem" nejak prirýchlo oproti iným, ale i tak sa s tým hráč nestretne v každej hre. Temná atmosféra ukazujúca galaxiu v akejsi beznádeji bez toho, aby bola táto beznádej demonštrovaná nejakým ubercool záporákom (i keď aj na záporákov príde) je tiež fajn, hoci zas ide mimo iného aj o jej zachránenie. Napísal som "mimo iného" a to preto, že to čo nás ako hráčov asi najviac zaujíma je osud hlavnej postavy a jej nevyriešená a nevysvetlené vzťahy z minulosti. A práve tieto osobné otázniky, ktoré ládovali vývojári do hráča jedna radosť a ja som sa chvíľami cítil fakt ako ryba pýtajúca si udica.

Možno aj vďaka tomu, aké to bolo pútavé som dokázal hre "odpustiť" či prižmúriť oči nad tým, ako fatálne škaredý a zlý bol ten koridorový lineárny level dizajn. Ako ma bugy napriek patchom vyhadzovali do windowsu, či sa moja postava nemohla pohnúť, nejaká postava sa zneviditeľnila, či nejaký rozhovor sa dookola opakoval a podobne. Alebo ako sa vlastne herná doba natiahla minimálne o polovicu len kvôli extrémnej kvantite, extrémne nezáživných a ľahkých bojov. Ako veľa vecí (i napriek restoration mode) pôsobilo osekane, či nedokončene.

Fakt ma ten príbeh, postavy a atmosféra museli neskutočne baviť, keď som napriek tomu výpisu toho, čo malo ďaleko od dobrého, dokázal hru prejsť 4x a neľutovať to. Škoda toho, že ten potenciál bol ešte vyšší a je neskoro plakať, že koho je jeho nenaplnenie vina. Ale i tak dokázali vývojári ukázať, že vytvoriť dramatické scény sa dá i nepateticky (tu si berte príklad commander Shepard!) a nahlodávať prostredníctvom rôznych filozofii a otázok hráča je zábavnejšie než mu dávať pred oči jasne odlíšenú modrú a červenú nálepku.

Samotný restoration Mod opravil a doplnil pár dôležitých vecí, niektoré konanie postáv je konečne zdôvodnené, iné je doplnené o možno nepodstatné, no za to zaujímavé detaily a momenty. Nie je toho nejak extrémne veľa, ale tie maličkosti potešia, teda až na pridanie niektorých nevýnimočných bojových momentov, ktoré sa však v záplave tých z pôvodnej hry stratia.

Pro: príbeh, výborné postavy a dialógy, temná atmosféra

Proti: bugy, primitívny a lineárny koridorový level design, graficky veľmi fádne až nepekné prostredia, otravné boje

Je mi líto vývojářů u Obsidiánu, kteří pracovali na této hře. Ani si nedovedu představit bolest v jejich srdcích, když své dítě museli vydat v tak nedokončeném a sotva po hromadě držícím stavu. Na téhle hře je prostě vidět, jaké měli její vývojáři původně plány... a pak přišel nějaký zpropadený publisher a začal škrtat. A to to mohla být tak skvělá hra...

První KotOR je moje srdcovka - hra která mě svého času absolutně pohltila a díky které jsem tehdy v prváku na střední našel dobrého kámoše, se kterým jsme tuto hru rozebírali do nekonečna. Proto jsem se velmi těšil na druhý díl, ale když vyšel... nedohrál jsem ho. Nevím proč, prostě tomu chyběla nějaká jiskra. Po pár letech jsem jej zkusil znova a byl jsem vyděšený strašným technickým stavem, ve kterém jsem ho našel. Až na třetí pokus jsem dokázal tento stav překousnout a hru dohrát. Výsledný názor je poněkud rozporuplný.

KotOR 2 je špatná hra - plná bugů (mnohdy i vážných), uboze zpracovaných lokací, nevyvážených bojů a plná děr, jak technických tak dějových.
Ale přesto, že je to špatná hra, obsahuje něco, co spoustě her chybí - myšlenku.

Celý příběh KotOR 2 se točí kolem postav - hlavně kolem jejich minulostí a přínosu do budoucna. Zabývá se tématy, jako je přijetí svých činů a rozhodnutí, přijetí jejich následků a odpovědnosti za ně, odpuštění, otázka dobra a zla očima těch kdo trpěli od obou stran stejně...
A všechna tyto témata byla podána přes opravu kvalitní a dobře podané postavy.

Takže tady máme dvě strany - "nezvládnuté technické zpracování a nedodělanost" vs. "kvalitní podání příběhu, myšlenka a postavy". A to je něco, co si musí rozhodnout každý hráč sám, já osobně jsem byl ochotný přiklonit se na stranu příběhu a postav, byť ne zcela.
Původně jsem i přes technické chyby chtěl tuto hru ohodnotit hodnocením až 85%, ale naprosto odbyté lokace na konci a náhlé přeskakování některých klíčových situací (způsobené zjevně tím, že je vývojáři neměli čas vytvořit), které tam bylo cítit mému pocitu hodně ublížily.

Pokud jste hráli první KotOR a máte rádi SW universe, zahrajte si i KotOR 2, protože vám dokáže tento rozzáhlý universe podat v trochu jiném světle. Pokud si ale chcete zahrát kvalitní RPG s dobrými souboji, bez bugů a v dobře zpracovaném prostředí, raději se této hře vyhněte - ( nebo použijte tento "mód", který prý dokončuje spoustu věcí, které tvůrci nechali rozpracované... )

Pro: Myšlenka, témata, příběh a postavy

Proti: Zpracování, bugy, level design, nedodělanost

The Sith Lords jsem rozehrál s velkým očekáváním, již ze začátku se ale ukázaly nedostatky. Některé vyřešil mód, některé ale zůstávají patrné v průběhu celé hry, bohužel jsou připomínkou toho, co se může stát, pokud autoři nemají prostor a čas.

Druhý KOTOR přináší mnoho vylepšení do již známého Universa a je to docela dost atraktivní. Ale mnoho věcí není takřka vysvětleno a hráč tape mezi novými fakty, snaží se o zařazení jednotlivých dějů.

Co se stalo od události předchozího dílů? Za jakou postavu to hrají? Ano po asi dvou hodinách zjišťuji doplňující informace ale proč se mně ostatní npc ptají na přehršel informací, na které nemám odpověď.

Příběh potřebuje vymezenou postavu ale já netuším, na jakých základech ji mám vystavět. Celý svět je ponořen do chaosu, stejně jako hráčova mysl.

Tolik zajímavých myšlenek, děj se vymezuje oproti zažitému klišé Star wars, nahradí je úplně novými klišé. Přišlo mi to jako našlapování v minovém poli, kdy se obtížně odhaduje, co může způsobit další krok.

I přes všechny bugy je hra dospělejší, jednotlivá rozhodnutí jsou radikálnější a pozorného hráče nutí k zamyšlení. Jenže chybí konzistence, chybí příběhové detaily a jejich propojení.

S módy je tato hra parádní, ale ne už tak aby kvalitně dostačovala, coby další díl Kotoru. Jako samostatný nový celek fajn, jako pokračování, to už nám solidně teče do bot.

Ale tak skvělou paletu schopností temné strany jsem ještě neviděl :D
Po dokončení prvních ''rytířů'', ze kterých jsem byl doslova nadšen, následovalo zběžné pročtení zdejších komentářů a instalace druhého dílu. Ačkoliv jsem byl seznámen s možnými neduhy a téměř nutností použít dodatečný opravný mód, dal jsem se do hraní původní verze. A ze začátku jsem toho také litoval, viz můj příspěvek v diskusi po zhruba sedmi odehraných hodinách. Nicméně, jako zázrakem se hra ihned poté vzpamatovala a až do konce ani jednou nespadla, nesekla se a neházela mi náhodné textury po celé obrazovce.
Oproti prvnímu dílu mi už od začátku více seděla temnější příběhová stránka a také ''parťáci'', za které jsem byl v mnoha případech nucen hrát, zvolit jsem si mohl jen konkrétní členy dané skupiny, někdy i to ne. Což je fajn, protože už mi konečně nesympatické postavy po celou dobu neležely ladem.
Lehce upravené ovládání party a překopaný inventář - palec nahoru, zde jsem byl naprosto spokojen a orientoval se bez problémů. Výroby a vylepšování předmětů jsem si moc neužil z důvodu nastavení normální obtížnosti.
Herní lokace mě bavily zhruba do půlky hry, poté se již začala čím dál tím více projevovat ona zmiňovaná nedodělanost. Například takový Korriban byl celkem tragický. A samozřejmě nejen ten.
Při další instalaci tedy rozhodně zvolím vyšší obtížnost a vyzkouším onen opěvovaný ''restoration mód''. Hodnocení se tím již ale pravděpodobně nezvýší.
I přes zmíněná pozitiva a negativa dávám pěkných 80%, kvalit prvního dílu bohužel toto pokračování dle mého názoru nedosahuje.
Herní výzva 2023 - Debut

Možná nejprofláklejší svět, jaký kdy byl v rámci filmů, knih a her vytvořen. Není snad osoby, která by vůbec netušila, pokud se řekne Star Wars. Nikdy jsem tomuto zasazení nějak zvlášť nepropadal, ale vždy jsem si rád něco z tohoto universa dal. Nicméně až s příchodem Kotoru jsem konečně docenil krásu, jaká se v Hvězdných válkách skrývá...

Už během hraní této hry jsem se přistihl, že se opět daleko víc ponořuji do settingu Star Wars. Najednou jsem si musel pustit Mandaloriana a dát si zase nějaký SW film. Prostě mě to jednoduše vtáhlo. Vše kolem Hvězdných válek je v této hře skvěle podané, prostě vás to vtáhne a vy tomu snadno propadnete.

Hra je velmi postavená na dialozích, ze kterých se dát čerpat opravdu velké množství informací a vlastně zhruba 50% hry budete s někým kecat a zjišťovat, jak to zrovna na tom krásném světě vypadá. Dialogy jsou velmi povedené a celou dobu jsem si je užíval a vlastně i díky nim jsem měl chuť dále pronikat do světa SW. Sic se hra tváří jakože vše je šedivé a dobro není tak zcela jasně definované (řekl bych, že tohle se daří mnohem lépe než v díle prvním), tak i tak se dá poměrně snadno rozhodnout, co je to lepší dobro a co vede na temnou stezku. Je zde jedna větší výjimka, kde skutečně dobro je opravdu pěkně schované, ale rozhodně bych uvítal více takových případů. Jednoduše cestu světla lze zvolit velmi jednoduše, v tomhle mohla být hra mnohem víc nejasnější.

Příběh je opět velmi dobrý, pořád vás nutí hrou postupovat a po zkušenosti s prvním dílem neustále čicháte nějaký velký příběhový zvrat, nicméně bych si dovolil tvrdit, že oproti prvnímu dílu ty zvraty nejsou zdaleka tak silné, šokující. Lhal bych, kdybych tvrdil, že se zde pár překvapivých okamžiků nevyskytlo, ale nemělo to tak silný efekt jako v díle prvním. Opět musím zdůraznit, že rozhodování o tom, komu v rámci úkolů pomoct, je celkem jasné a vy nebudete muset řešit nějaké vyloženě těžké volby.

Trochu mě mrzí, že lokace mi místy přišly takové... nudné. Především v druhé polovině hry mě již exploring nějak zvlášť nebral. Většina lokací je vizuálně hodně mdlá a nezajímavá a jediné, co v nich táhne hráče kupředu, je poodhalování jednotlivých příběhů. Naštěstí to zachraňují souboje, které ač jsou poměrně jednoduché a vy velice brzy dospějete do bodu, kdy nepřátelé budete kosit během vteřin, tak si dá v soubojích zajímavě vyhrát a zkoušet všemožné postupy. Možná bych uvítal více nesoubojových řešení. Dost taky vítám, že jakmile jednu oblast vyčistíte, tak se v ní již nepřátelé nevyskytují, což mi dodávalo větší pocit realističnosti a zároveň nutnosti celou mapu vyčistit od všemožné špíny.

Rozdělování skillpointů a vybírání různých schopností je v pohodě, ale není třeba nad tím nějak zvlášť spekulovat a i já, jakožto hráč, který tohle často prolítává, neměl problém si vytvořit poměrně nepřemožitelnou partu a především hlavní postavu. V podstatě v žádném souboji (což se u jedničky říct nedalo) jsem neměl problém, boss fighty nepotřebovali víc jak jedno opakování... Nicméně neříkám, že jsem si nemusel postup souboje předem promyslet a občas jsem si dost vyhrál, nejspíš tomu i dost pomohla zkušenost s prvním dílem.

Ve hře je i pár miniher a vyložených sidequestů, nicméně si myslím, že i v tomhle mohla být hra napěchovanější. Pazaaku je velmi jednoduchý, ale zároveň návykově zábavný, ale víc jak hodinu nad ním asi nikdo nestráví. Pak jsou tu ještě závody, které si taky na pár desítek minut užijete. Čili obě minihry jsou dost fajn, ale mohlo jich být rozhodně víc.

Hru jsem si vskutku hodně užíval, hlavně to pohlcení světem SW. KOTOR 2 stojí především na interakci s vašimi parťáky, která se naštěstí hodně povedla. Oproti prvnímu dílu jsem nezaznamenal nějaké výraznější zlepšení, ať už v souboji, postavách nebo hlavním příběhu. Naopak mi příběhově přijde druhý díl lehce slabší a celkově trochu nerozvinutý. Ale i tak velmi povedený kousek, který si říká ještě o jedno zahrání za druhou stranu!

Pro: postavy, interakce s parťáky, dialogy, příběh

Proti: vizuálně nudný svět, místy uspěchanost, nevyplněný svět

Kotor 2 je nedodělaný polotovar, ale přesto mu dávám stejné hodnocení jako známější jedničce. Hlavní důvod je jediný příběh. Je pravda, že konec je nedodělaný a otevřený až hanba, ale i tak je příběh jeden z nejlepších, který jsem kdy ve hře viděl s naprosto perfektním záporňákem. Žádné klasické star wars klišé. Kotor byl epický s jasným výběrem dobro/zlo, Kotor 2 je depresivní a filozofický(spousta otázek je opravdu položena perfektně:Republika, Revan propadnutí/sebeobětování) a vypovězený má opravdu důvod proč být zlí(jestli za něj hrajete).
NPCčka v partě jsou naprosto perfektní, konečně mi nepřipadají kakoby vypadli odněkud z komixu. Kreia babizna, která si hraje naprosto s každým včetně vás. Atton vypadající jako obyčejný zlodějíček, ale co je opravdu pod povrchem? Go-to ten mi připadá jakoby z něj v Mass Effect 2 udělali Ilusive man.
Smutnou stránkou hry je pak nedodělanost. Která se s blížením ke konci zvětšuje a úplný konec je už opravdu hoooodně nedodělán. Možná jsem měl štěstí ale za 3 dohrání mi hra spadla asi 2X.
Grafika zůstala nezměněna, ale i dnes má pro mne své kouzlo. Perfektní hudební doprovod, stejně depresivní jako hra.
Nebýt nedodělanosti dal bych téhle hře 100%. Škoda že to LucasArt zazdil brzkým vydáním.

Pro: Příběh, atmosféra, postavy

Proti: nedodělanost

Jak už to tak bejvá, člověk si zahraje jedno vyčerpávající cRPG, a pak jen horkotěžko s lupou pátrá po byť ždibítku chuti na cokoliv jiného. Tedy naprosto ideální čas si znovu zahrát druhý kotůrek, jehož jsem chrabře šoupl do letošní výzvy v domnění, že na něj jistě ta chuť dorazí sama, organicky, bez obtíží. Mám tu hru přece velmi rád!

Jenže Star Wars nikterak zvlášť rád nemám. Nelze se mi pak divit, že ani prvního kotůrka jsem si nikterak zvlášť neoblíbil, když ten - nad rámec dnešní optikou již hodně zastaralých, nepohodlných mechanizmů - byl po vzoru klasického SW questu epickým dobrodrůžem napříč galaxiemi, ve kterém bylo dobro naprosto binárně dobré, zlo zlé, všechno bylo zábavně barevné krom oné dokonale černobílé morálky, a na svém správném místě tu byl i dobrý konec á la "Tož jasný, stal ses násilným vojevůdcem, který džedáje nechával mučit, a nepřímo jsi zodpovědný za to, jak se tvůj učeň vyšplhal k moci, aléé on byl horší než ty, a tys ho zabil, takže cosmesi tosmesi, rádi tě přijmem zpátky do Řádu na plnej úvazek!" Čili rozhodně né můj panák skotské, ale zcela chápu, proč kvanta hráčů naopak prvního kotůrka zbožňují.

Kotůrek numero dos je totiž temnější a zádumčivější, k mému nepřebernému potěšení, ale značce značně navzdory. V jedničce si to tamní superhrdinové rozdali s tamními superzlouny; ve dvojce se místní pokouší uklidit všechen ten bordel, kterej po sobě ti lehkomyslní neřádi zanechali. Je to depresivní úvaha o následcích války a jejích dopadech na běžné smrtelníky, jakož taková mi prostě zákonitě musí brnkat na struny mnohem líp, než heroická válka samotná. Avšak až nyní si všímám a naplno doceňuji tu skutečnost, že oba kotůrci se vlastně báječně doplňují, a na individuální úrovni by oba byli bez toho druhého výrazně oslabenou entitou.

Dvojku prostě vždycky budu preferovat už jen proto, jak zdůrazňuje důležitost šedé ve světě plném černobílých nesmyslů, a jak jsou jednoduché černobílé karikatury hluboce vadné. A proto, jak připomíná, že nuance existují naprosto ve všem. Jeden by se mohl hádat, že to tím vzdoruje značce, druhý by mohl argumentovat, že to značku jen obohacuje a zvedá na novou úroveň. Mně je to tak či tak upřímně buřt, značka samotná mě nezajímá. Což by ode mě ještě před nějakým tím ročkem bylo značně pokrytecké, ale ozaj dnes už mě značky samotné tak nějak nezajímají obecně vůbec. Nechť mají tvůrci naprosto a dokonale volné ruce a oddávají se absolutně svobodným kreativním proudům, co na tom sejde. Když to rezonuje, tak to prosatana nechte rezonovat a nezaobírejte se dumáním nad tím, jestli by to v této franšíze nemělo náhodou rezonovat nějak jináč.

Jo a mechaniky, QOL apod. dvojka trochu zlepšila. Ale jen trochu, obě to jsou citelné vykopávky a pohodlně se už nehraje ani jedna, takže čert to vem.

Pro: Kritika černobílé morálky; Kreia; geniální OST

Proti: I se vším možným modováním a patchováním pořád echt nedodělané; solidně klaustrofobický level design

Příběh se vrací k událostem předcházejícím prvnímu dílu, ale pohlíží na ně z trochu jiného úhlu. Zabývá se hranicí mezi učeními Jedi a Sithů, jež byla pro mnoho Rytířů v občanské válce příliš tenká na to, aby ji nepřekročili, a především samotnou Sílou. Podstatná část příběhu je koncentrována do vztahů mezi hráčem a jeho družiníky, kteří jsou nejsilnější stránkou K2. Ti zastupují bohaté spektrum názorů na svět a hráč tak jejich prostřednictvím poznává takřka celý vesmír, často jsou též nějak spjati s jeho minulostí a mohou poodhalit nejasná místa v příběhu. Interakce s nimi probíhá jak v bezpečí lodě, tak v terénu, kde reagují na probíhající události a v rozhovorech s nimi můžete získat kladné či záporné body vlivu, jenž je klíčový pro další vývoj vztahu. Můžete je svým vlivem přetáhnout na opačnou stranu Síly a z několika udělat dokonce své padawany. Faktem je, že jejich hloubka je různá, jako by některé už autoři nestihli dopracovat, přesto považuji společníky za nejlepší, jaké jsem ve hře potkal (těsně překonávají i ty z Tormentu).

Žel pocit z určité nedotaženosti hry mám na víc místech, některé lokace jsou jen výplňové a souboje v nich nezáživné. Implementace pravidel se zlepšila v nebojové části hry, v níž rozhovory ovlivňují různé schopnosti (už ne pouze přesvědčování), bojová část trpí ovšem stejnými nedostatky jako v jedničce. Schopností a dovedností je víc a při hře za Temnou stranu zažívám libý pocit nepřemožitelnosti při likvidaci desítek nepřátel, vzhledem k důležitosti soubojů pro hru je jejich snadnost a repetitivnost ovšem závažným nedostatkem.

Herní systém je v mnoha aspektech oproti K1 mírně vylepšen, na samotnou hru ale jako by se nedostávalo času. Příběh a dialogy jsou výtečné, ale herní prostředí přinejlepším kopírují jedničku, jsou šedivější, hratelnost je nevyrovnaná, silné momenty jsou prokládány dlouhými bojovými sekvencemi a příběh s hráčem občas opravdu nehezky smýká.

V objektivně měřitelných aspektech nedosahuje K2 kvalit svého předchůdce, atmosféra je ale minimálně stejně silná a větší důraz na rozhovory a příběh pokračování v mých očích staví přece jen o chloupek výš.

Pro: důraz na příběhovou složku a její hloubka; družiníci; mnoho drobných vylepšení

Proti: nedotaženost; opět četné a nudné souboje; úděsná inflace předmětů a peněz; zrychlená chůze ve skafandru

Hra, která díkybohu vyšla v době, kdy jsem si neuvědomoval útrapy spojené s vydáváním her a tak jsem ji bral takovou jaká je. Excesů tam byla hromada a s blížícím se koncem narůstaly do kosmických výšin, tehdy jsem to ale zas tolik nevnímal, a to je možná dobře.

Princip jak co funguje v obou KOTORech, jsem popsal u prvního dílu a jelikož komentáře píšu v rozmezí jednoho dne, nerad bych opisoval to samé. Proto se nevyhnu čistému porovnávání. Tak tedy k plusům.

Oproti jedničce mi přišla příjemná změna být uživatelem síly už od samotného začátku, ač bez světelného meče. Postavy byly zajímavé, každý má nějaké tajemství jen je tentokrát vše trochu temnější. I záporných postav je víc. Ke společníkům bych výtky vyloženě neměl, líbil se mi ukazatel vlivu, kdy se na mě může společník naštvat nebo mě naopak uctívat za to že jdu buď po dobrých skutcích, nebo po kreditech. Zase jsem si našel 2 oblíbené postavy, se kterými jsem hru několikrát dohrál a na nějaké obměňování jsem se odhodlal málokdy. Druhý díl rytířů staré republiky také nabízí jednoho z nejzajímavějších společníků vůbec a je to Kreia. Hezky promlouvá do hráčovy duše a je milé vidět, že to psaní fungovalo, protože zatímco jako školák na základce jsem ji nesnášel za její názory, později jsem je čím dál tím více akceptoval, ba co víc souhlasil s nimi. Tady v těchto místech člověk rostl s hrami. A dodnes si kladu otázku jaký je vlastně rozdíl mezi pragmatismem a temnou stranou síly. A kdo je nakonec temnější? Rada zbylých členů Jedi je zde představena poněkud zvláštně a jedná se opravdu o trochu dospělejší příběh, kdy hráč neustále přemýšlí, co je vlastně dobro a zlo. Dá se omluvit jednání řádů Jedi v dobách té největší krize? Nebo se nám jen ukazují v tom pravém světle a byli takoví vždycky. A co je vlastně horší? Zlomený Jedi, nebo jen upřímnější? A je vůbec na to jednoznačná odpověď? Ještě v minulé hře jsme vše viděli asi růžověji. To akademie existovala. Nevím, asi se zeptám Krei.

A on to vlastně psal Obsidian, takže to dává smysl. Kde jedno studio zachraňuje neustále dokola svět, to druhé tvoří příběh osobní, plný budování osobnosti hráče samotného. To je zde provedeno opravdu na výbornou.

Lze si nově k zaměření vybrat i regulérní temnou stranu kdy se bude lišit i samotný název hráčovy třídy, jednoduše řečeno lze hrát za Sitha a ne jen schopnostmi ale i titulem, což je příjemné.

Naopak mi zde chybí jakýsi výcvik na rytíře Jedi/Sitha. Ačkoliv se výcviku účastníme a trvá vlastně po většinu hry, nějaké to absolvování akademie jako v jedničce mi zde prostě chybí, přišlo mi to jako neodmyslitelná součást hvězdných válek – učitelé, zkoušky. Také meč hráč získá tak nějak sám a sestrojí ho dle tipů kolegy v lodi. Což je škoda. Ale v podstatě vás hra opravdu školí celou dobu, takže to je spíš takové postesknutí nad zdevastovaným Dantooienem s nímž odešlo daleko více, než jen akademie samotná. Až teď si v podstatě zpětně psaním komentáře uvědomuju, jak je hra temná.

Největším záporem je, že ke konci začíná být hra dosti nepřehledná a člověk lítá z jednoho místa na druhé a v podstatě ani neví, kam jeho příběh směřuje. Jednička byla přímočařejší a fungovalo to lépe, zde chápu myšlenku, je to víc osobní příběh a možností je zde daleko více, ale vystřihnutým obsahem se ze hry jednoduše stával maglajz, kdy jsem nejednou přemýšlel „tak a jsem tady… ale proč vlastně?“. To už snad ale opravují módy z obnovenými dialogy, místy a dalším obsahem.

Pro: Emotivní hra s hráčem, která se až posmívá zažitým hráčovým zkušenostem, je zde vše prostě trochu jiné, složitější. Drcení Xka (zbraň schovat/vytáhnout) aby hráč neustále vytahoval meč za zvuku *vžum*, nebo si švihácky točil dvěma blastery na prstech.

Proti: Hraní bez modu.

Kotor 2 je bohužel předčasně vydaná a nedodělaná hra. Je to z ní cítit i s modem TSL Restored Content, který navrací vystřižený obsah a opravuje plejádu bugů. Nemůžu porovnat hraní bez modu a s modem, protože mé dřívější pokusy o rozehrání hry bez modu vždy skončily v první lokaci.

Příběh je skvělý, rozhovory a společníci jsou parádně napsaní. Procházet hlavní příběhovou linkou, činit rozhodnutí (jedi vs. sith), sledovat vztahy mezi členy posádky vaší lodě a těšit se z hutné atmosféry, přináší čirou radost.

Co už takovou radost nepřináší je vlastní herní náplň – boj, prozkoumávání lokací a sbírání předmětů.
Boje jsou po pár hodinách jednotvárné a je jich moc. V kombinaci se změnami hratelné postavy, bych se to nebála někdy označit jako peklo. Hraní za samotnou Miru je bezkonkurenčně nejhorší část hry a pak se mi procházení HK factory vleklo jako pracovní týden.
Lokace nejsou graficky vůbec atraktivní. Interiér vesmírné stanice = světle šedá, interiér a exteriér města = 3 odstíny šedivé, kanály, jeskyně = tmavě šedá až černá, interiér vesmírně lodi = tmavě šedá. Když se náhodou během výpravy postavy ocitnou venku, tak jsou obklopeny širými pláněmi, které se ani nevyplatí objevovat, protože tam kromě nepřátel není nic. Čestná výjimka je džungle na měsíci Dxun, kde v barevné škále převažuje zelená.
Sbírání předmětů aka opapávání není příliš přívětivé. Pokud si tabulku s obsahem opapávačky omylem odkliknete, tak se už nikdy nedozvíte, co jste sebrali. Věcí se ve hře totiž sbírá fůra a inventář taky není zrovna přehledný, takže není moc šance. Featura pro debily s označením čerstvě sebraných věcí se do her začala dávat bohužel až později.

Hejtit je vždy jednodušší, ale Kotor 2 si ve výsledku zaslouží naopak chválu. Kdyby na to vývojáři měli více času a odladili by množství soubojů, trošku zaplnili a vybarvili herní svět, tak by ve výsledku ani nebylo, co hejtit.

Tldr: Povinnost pro fandy RPG her se silnými příběhy, pro fanoušky Star Wars a pro všechny ostatní taky.

Pro: příběh, společníci, dialogy, atmosféra

Proti: 50 odstínu šedi, přemíra bojů, lootování a inventář, nutnost hrát s modem

Prví Rytieri zo Starej Republiky sa mi naozaj páčili a tak som sa, síce po dosť dlhom čase od prejdenia prvého dielu, ale predsa len vrhol do pokračovania The Sith Lords.

Pokiaľ sa vám páčil prvý diel, pri druhom rozhodne nebudete sklamaní. Hra stavia na rovnakých základoch ako jej predchodca a odlišuje sa len v niekoľkých detailoch, ale napriek tomu sa nejedná o úplný klon a hra ponúka aj dosť pridanej hodnoty.

Ak ste prvý diel nehrali, tak by ste to mali napraviť, ale ak sa vám nechce, môžem vám prezradiť, že sa pokojne môžete pustiť do tejto hry. Síce sa pripravíte o niekoľko odkazov k prvému dielu a trochu pozadia k niektorým udalostiam a postavám, ale hra stojí na novom príbehu, takže sa nemusíte báť, žeby ste prepásli niečo dôležité.

Prvý zásadný rozdiel oproti jednotke je práve v príbehu, ktorý je menej priamočiary, viac tajomný a viac šedý ako čiernobiely. Stále tu existujú dve strany, ale línia medzi nimi je veľmi tenká. Niektoré rozhodnutia sú naozaj ťažké a nie je vždy jasné, aké budú mať dôsledky.

Rozhodnutia počas hry sa premietnu nielen do záveru, ale už počas hrania budete pociťovať dôsledky niektorých vašich činov. Rozhovory sú veľmi dobre napísané, ale sem tam zamrzí mierne opakovanie sa tých istých odpovedí na rôzne otázky. Oproti jednotke sú vaši spolupútnici menej rozpracovaní, a aj keď sa dá v rozhovoroch s nimi získať veľa zaujímavých informácií, nie je ich už toľko veľa.

Rozhovory podporuje výborný voice acting. Navyše sa celou hrou nesie výborný soundtrack, ktorý vie správne zahustiť atmosféru.

Možno je trochu škoda, že možno až príliš dominuje dialógová stránka hry. Zdalo sa mi, že bojovania ubudlo, a hoci bojový systém nie je úplne prepracovaný a zrážajú ho najmä nedostatky v rozhraní, je zábavný, zaujímavý, prináša rôzne možnosti boja a zaujímavú obtiažnosť.

Aby to však nebolo len bojovanie a rozhovory, tvorcovia sa posnažili zamiešať niekoľko zaujímavejších zadaní misií, ale oproti prvému dielu mi žiadna špecifická neutkvela v pamäti. Rozhodne však nepôsobili repetitívne.

Ak si hru chcete zahrať na Windows 7, tak problémy by ste zo spustením mať nemali, zamrzí však dosť kolísajúce FPS a problémy s vypadávajúcim obrazom a zvukom, ktoré však väčšinou vyrieši prepnutie na plochu a naspäť, prípadne reštart hry, takže odporúčam časté ukladanie.

Na druhej strane sa hra takmer úplne vyhla bugom, a viem si spomenúť asi len na jeden moment, kedy som hru musel načítavať kvôli chybe, ktorá mi znemožnila pokračovať ďalej, čo však vyriešilo načítanie poslednej pozície.

To je vzhľadom na rozsah hry a cez 30 hodín hracieho času vcelku obdivuhodné, a aj keď lokácií už nie je toľko ako v prvom diely, autori sa ich rozhodli sem tam zmeniť, čo mi prišlo ako fajn inovácia. Hra navyše ponúka dosť širokú znovu-hrateľnosť, ktorá vyplýva ako z bojovej tak aj príbehovej časti.

Ak ste fanúšikom Star Wars alebo RPG hier, tak túto hru by ste nemali minúť. Je na nej síce vidno, že z nej mohlo byť čosi viac, a že aj autori samotní pravdepodobne nedokončili všetko čo chceli, ale podarilo sa im takmer dosiahnuť na kvalitu prvému dielu, čo sa pri pokračovaniach až tak často nestáva, najmä, keď sa ho chopí iné štúdio.

Pro: pribeh, hratelnost, rozvetvenost

Proti: interface

Tahle hra není dodělaná! A je to na ní sakra poznat. Příběh může být skvělý, se zajímavým stylem vyprávění blízký filmovému, ale prázdná místa ve hře především ke konci a nedořešené věci trhají příběh na nedomrlý kus.
Druhý KOTOR je stejně jako jeho předchůdce kvalitní RPG-čko, ale vůči prvnímu dílu pro mě klesl také kvůli většímu zaměření na souboje. A často vyzdvihovaná možnost ovlivňování svých parťáků je spíše další promarněnou šancí na něco povedeného, jelikož provedení působí jaksi podivně – musíte postavy utvrzovat v jejich názorech, aby pak souhlasili s těmi vašimi.

Edit: Doporučuji hrát KOTOR 2 s Restored Content modem. I s ním je sice stále ve hře pár mezer a bugů, stejně tak slabších míst, ale konečně Sith Lords působí jako dokončená hra. A to jako výborné RPG se skvělým příběhem, jehož hlavním pilířem je jedna z nejlepší postav herní historie – Kreia. S TSLRC modem +15 %
Deset let uplynulo už od doby co jsem KotOR 2 hrál, a růžová nostalgičknost vzpomínek udělala své - ona to není přecejen není až tak velká pecka jako si pamatuji, a mnohé jiné hry zkoušku časem obstály mnohem lépe (z předKotOR období Bioware všechny).

Ústřední příběh se ještě drží, pořád patří k tomu nejzajímavějšímu co se ve hrách kdy objevilo, ale ani Restore Content mod, byť rozhodně přidává mnohé, mu nedokázal dát plně uspokojivý závěr, který by beze zbytku využval nelinearity hry (resp její vzácně vyrovnané možnosti hrát jak za dobro, tak i za zlo), a ani mu dodat tolik potřebné detaily... takže i po skončení závěrečných titulků spolu s pocitem katarze z vyvrcholení zůstává i pocit nedostatečného naplnění, a tisíc nezodpovězených otázek. O to víc otázek pak v průběhu hry čeká hráče, který by se bláhově pokoušel hrát druhý díl bez detailní znalosti jedničky - hra na ni navazuje ve všem tak těsně a nic nedovysvětluje, že působí až dojmem datadisku.

Horší je to ale s hratelností - s čím dál otravnějšími setkání s nepřáteli, s nulovou variabilitou soubojů a kouzlení ("hoď třikrát blesky -> posbírej předměty -> opakuj do zemdlení"), s nekonečnou uniformitou šedých chodeb, s minimálním využitím většiny postav co jen zabíraly místo na lodi, s množstvím zcela zbytečných předmětů, s nezajímavými minihrami, pokračovat by se dalo dlouho. Jediné na co už se po těch letech zvyká o poznání snadněji je inventář a celkově ovládání - co tehdy pc hráče šokovalo, na to už si dnes dávno útrpně zvykli jako na standart.

A k čemu trávit skoro 80 hodin u hry, která má sice velmi zajímavý příběh, ale do jejího hraní je nutné se nutit?

Zpětně už se příliš nedivím Bioware že pak šly směrem primitivnějších stříleček v Mass Effectech, protože akčnější pojetí funguje (v jeho třetím díle teprve!) výrazně lépe. Tedy co do hratelnosti, příběhem a atmosférou jsou ty hry samozřejmě stále podřadné.
Hrál jsem druhý díl dřív než první skoro nevím, proč, ale z komentářů jsem usoudil, že tedy moc dobrej není a je odfláklej.Tak jsem to takhle obrátil.Ale ejhle...
Hru jsem si užíval..Už jsem se těšil až budu mít světelnej meč (miluju ten zvuk) a budu krájet drojdy,sithy a další.
Pardon, že odbíhám od tématu. Snažím se o pocity, které se mi dostali během hraní třeba, když jsem získal schopnost rychlost, kterou jsem ocenil hlavně pří běháni z lokace do lokace.. Ale nejvíc mě potěšily blesky muhahaha, mocnej Jedaj s bleskama to bylo něco. Vychutnával jsem si každej dialog. Zbraně jsem si neupravoval, nebylo třeba prostě jsem hru dohrál bez nějakého vylepšení zbraně, či jiné věci. Měl jsem miliardu věci k ničemu. Vlastně pardon v jedné misi s Mirou jsem využil hlavně miny, jinak nic. Ke konci jsem dostal odfláknutej konec, ale se „silnejma“ bossama.
Druhý díl byl fakt jednoduchej v jísté souvislosti, když nepočítám ty bosse a minybosse.

Co se mi ve hře líbilo a naopak + takovej deníček k tomu.
Jednotlivé body uvozuju znaménky: - (špatné), + (dobré),+- (neutrální)
Pardon, že začátek je stejný, ale je to pro lepší orientaci.

+- Druhy díl vám nabídne přepínat mezi hlavní a vedlejší zbraní např meč a blaster.
Poznámka: Tahle funkce funkce byla zbytečná. Protože jsem si nastavil partu bud dva střelci, nebo dva jedi, a nebo jeden střelec a jedi. A i když se zaměříte na palné zbraně s hlavním hrdinou stejnak toho nevyužijete. To by jste museli ject 50 střelné a 50 % na blízko a to je k ničemu.
Třeba v mise s Mirou, kdy budete muset otevřít dveře hl. postavě to zjistíte sami.

+- nezaznamel jsem moc rozhovorů (možná si to už nepamatuju) mezi postavami spíš se vyjadřovali k vašemu činu či vaši zvolené odpovědi. V 1 díle se postavy mezi sebou často bavili.

+- Vzácný zbraně měli stejný vzhled, jako ty největši šmejdy, co jste mohli mít.

+- Sice jste předměty mohly vyrábět a rozebírat, ale mně to bylo k ničemu.

+-Neuvyužil jsem žádne vylepšení.

+- hoši si asi uvědomili, že v 1 díle byl nadměrnej přebytek světelnejch mečů tady po nich byla zas poptávka.

+- spousta zbytečných schopností nejvíc asi ovládáni zvířat.

- Postranní panel se schopnostmi na levé straně se mi nelíbil, oproti 1 dílu, kde je to v pořádku.

- Jedajem se stanete pozdějc.

- lehké souboje

- animace , některé nešly přeskočit

-automatické ukládáni nefungovalo, jak mělo. Rozdíl několika set hodin. Musel jsem ukládat ručně, či přes f5.

- buglé postavy bao-dur, kreja (nechodili zamnou ani nebojovali a nechtěli semnou komunikovat, ale tenhle bug se stal, když jsem získal Bao-Dura a na forech jsem nic nenašel..

– světlá strana mi dala jen +3 síly omg děláte si prču, čekal jsem víc.

- 5 pádů hry

+ ve skafandru “běháte“ v 1 díle: je to šnek běh.(Tohle mi vyhovuje více)

+ Můžete z hrdinů udělat Jedi (atton a služebná za Bao-Dura mi to nešlo) v 1 díle je to už dané.

+ Můžete ovlivnit strany vašich hrdinů bud na dobro či zlo (rozhovorem, nebo svými činy krom drojdů a Kreji).
Poznámka, i když máte s Krejou -/+ tak stejnak zůstává v neutralitě.
A dva drojdi jsou prostě záporáci a jeden dobrák pokud je jde změnit jejich el, víra tak o tom nic nevím.

+ Schopnosti např;Když máte 2 Jedi vy si dáte rychlost a druhé postavě chcete dát štít páč to má, jako první kouzlo tak to tam má na zvolení v jedničce by jste měli zas tu rychlost na zvolení, takže se musíte proklikat na tu schopnost, co chcete. Jestli to chápete .)

+ inventář

+ Všechny questy v pořádku.

+ Silní bossove

+ Mnohem lepší Dialogy než v prvním díle.

+ Temná strana či světla měla vliv na vaše kolegy

+ světelné meče

+ system levlování postav (znamená, že postava měla 9 vy jste ji nepoužívali a pak jste ji chtěli použít tak se automatcky vylevlovali do vašeho levlu ( stačilo pak rozdat body) ; vy 20 ona 18 např, což je hodně dobré.

Sympatické postavy ;Služebná, Visas, t3-m4, Mira
Nesympatické postavy; hk-47,go-to,Bao-Dur, Kreia.
Neutrálni; Mandalore

PS: Je asi škoda, že jsem hru nehrál s opravným modem, kterej prej jisté neduhy opravuje a dokonce,, některé části hry zlepšuje a přidává nový obsah.
Jde o pocity, které jsem měl z dohrání obou her a které jsem zasadil do smyšleného príběhu.
Ted se dostáváme do fáze, kdy nastane armagedon konec lidstva. Lidé propadávají panice rabují, zabijí, snaží se přežít. Vypukne epidemie, kdy se stanou zombíkama a národní garda je bezbraná. Důležití lidé se ukrývají a snaží se vyhnout pravdě, že je konec. Planetu, kterou obívají zaniká a druhou, kde je většina ozbrojených sil čeká stejný osud.
V galaxii je se objevila rasa, co chce dobýt tyhle dvě planety a udivuje, že lidé ty země uctívají a mají tam své bohy.

Rasa nejdřív chce zmasakrovat druhou planetu, která je ozbrojena páč ví, že bude klást mnohem větší odpor. Zautočí tedy na ozbrojenou planetu, když začnou s dobývaním, tak zjištují, že to nebude tak lehké, že ti nebozí lidé chtějí bojovat asi do posledního. Ta neznámá rasa miluje dobývaní, když tedy planetu dobyjí, zachytí nouzový signál! Byla to léčka!? Druhá planeta byla pouze potrava pro dobyvatele a dala čas první planetě zemi se připravit, „pomyslí si". Dobyvatelé se tedy vydají dobýt planetu, která by měla klást větší odpor, ale když dorazí tak zjistí, že tu něco nehraje, planeta země je zamořena zlem a neklada tolik odporu. Což je zvláštní měli dost času aspon pár týdnů odolávat. Když tedy planetu zemi dobyjí tak při kololizaci, najdou ukrytou osobu, která jim řekne, že nouzovej signál byl falešný a měl je pouze odradit a vystrašit.
Dobyvatelé jsou zklamáni, protože nedostali, co chtěli bitvu! Dostali jen hrstku partizánů, kteří se jim postavili.

Hra dohrána za 51 hodin a 22 minut. 16 level strážce jedi 11 level zbranový mistr
Jednička je opravdu lepší. Dokončil sem za temnou stranu a teď se pokouším o opak. Sil a soubojů si tady člověk užije víc, dokonce je tu i řazení v jaký kategorii po x tym levlu chcete pokračovat. Zklamáním sou záporáci a odfláknutej konec. Prostě překvápko typu Revan se tu nekoná...

Pro: Prostě Star wars, force crush

Proti: záporáci, finále

Vždy jsem měl rád hry s tématikou Hvězdných válek, ale tahle hra mě minula. Až po 4 letech po vydání jsem se odhodlal si ji pořídit. Jde o zábavné rpg s poměrně komplexním rozvojem postav, ale bohužel je tu mnoho chyb, které hru sráží dolů do propasti průměrnosti.

Deník - Takovou ohavnost jsem dlouho neviděl. Ten, kdo ho navrhoval by zasluhoval snížení platu. Nepřehlednost a téměř nulová informovast mě vedla k tomu, že jsem ho po celou hru v podstatě nepoužíval.

Příběh - Nic není úplně černobílé a to se mi moc líbilo. Poměrně hodně možností po stránce vedení dialogu mě vždy udrželo v pozoru a nestalo se mi, že bych jen bezduše odklikával možnosti.

Bojový systém - Žádná revoluce, ba ani evoluce se zde nekoná. Ten, kdo hrál předešlý díl nebude ničím překvapen.

Celkově vzato jde o povedené RPG, ale kvalit mnoho chyb technického rázu, odporného deníku a chaotických vedlejších misí, ho sráží do vod mírného nadprůměru.

Pro: Dialog, příběh, Kreia, bojový systém

Proti: deník, žádná evoluce, technické problémy ( widescreen pouze modifikací ), bugy,

Vezměte Kotor1, vyházejte zajímavé lokace a nahraďte je generickými sci-fi stanicemi, vyměňte postavy za bandu sice zajímavých, ale loutek, příběh zjednodušete, vytrhněte z něj zajímavé kusy a zbytek poslepujte tak, aby to bylo použitelné a pohádkovou atmosféru nahraďte temnou. (tzn. vyházet všechno hezké a nutit hráčovi, že místo dobra a zla volí mezi zlem a jiným zlem.)

Pořád decentní RPG, ale okleštěné o všechno, co dělalo Kotor prvotřídním titulem. Žádná invence, jen degradace, snaha o vážnější temnější pojetí působí často nuceně a trapně.

Pro: pořád je to kvalitní rpg

Proti: proti prvnímu dílu jde kvalita ve všech směrech dolů