Skylar & Plux: Adventure On Clover Island

19.05.2017

Skylar & Plux: Adventure On Clover Island je 3D plošinovka vzniklá ve spolupráci týmů Right Nice Games a českých Grip Digital. Hra se inspiruje u titulů jako Ratchet and Clank či Crash Bandicoot.

Hráč se ujímá Skylar, které pomáhá její kamarád sova Plux. Skylar vytvořil záporák CRT, který ovládá Clover Island, ale Skylar se svému stvořiteli postaví a rozhodne se mu zabránit ve zničení světa. Skylar při průchodu levely pomáhá arzenál různých vychytávek. Patří mezi ně například Jetpack, časový orb, jenž zastaví čas kolem hráče, či magnetická rukavice, jež umožňuje pohybovat s kovovými předměty či nepřátelskými raketami. Hráč také musí sbírat oranžové krystaly a také upgrady, jež vylepší její vybavení.

HERNÍ VÝZVA 2017 - Kategorie č. 2 - Právě vychází

3D plošinovky jsem měl vždycky rád, a proto jsem měl radost, když došlo k oznámení Skylar and Plux. Obzvláště i díky tomu, že to je částečně česká hra. Hra je hodně podobná legendám z PS2 jako Ratchet and Clank nebo Jak and Daxter. Hra sice nedotahuje kvalit zmíněných her, ale přesto jistě stojí za zahrání.

Hráč se ujímá zlodějky Skylar, která padla do zajetí padoucha CRT, který jí měl vymazat všechny vzpomínky a přetvořit ji na zbraň. Hráč však hned na začátku utíká, i s mechanickou paží, která se hodí v boji. Brzy Skylar získává sidekicka Pluxe, který kolem Skylar neustále poletuje. Akorát vám občas dá radu jak dál a působí jako "comic relief" postava. Kromě toho však Skylar vám však nebude nijak zvlášť užitečný. Hr samotná je klasickou 3D plošinovkou která nijak nevybočuje řady. Hru trochu obzvláštní vybavení na něž později narazíme. Nejdříve najdeme jet-pack, a pak přijdou na řadu Time Orb a nakonec elektromagnetická rukavice. Kromě toho hra nabízí příjemnou grafiku a hudbu.

Hra není příliš dlouhá (já ji dohrál za 6 hodin a to jsem hledal všechny Lo'a). Myslím si však že hra měla potenciál navíc, ale zabaví. Nečekejte že to bude jako Yooka-Laylee, který byl o dost rozsáhlejším projektem.

Pro: Hratelnost, herní svět, hudba, 3D plošinovka

Proti: Délka, někomu může vadit že není příliš originální

O 3D hopsačke Skylar & Plux by sa dalo hravo napísať, že je to krásny príklad nevyužitého potenciálu. Krátka herná doba, prakticky len 3 typy nepriateľov, Skylarov nevyužitý spoločník Plux, málo špeciálnych schopností alebo zbraní, nízka obtiažnosť...ale viete čo ?

Mne hra sadla.

V jeden moment som ju spustil a išiel som rovno za nosom. Žiadne uzavreté arénky, z ktorých by som mohol odísť až keď som vybúchal 5 príšeriek apod. Jasná a jednoduchá behačka/skákačka, kde vás nikto ani nič nezdržuje. Aj nízka obtiažnosť prospieva plynulosti hrania.

U mňa časomiera zastavila na 245 minútach, ale zbehnem si to minimálne ešte raz a deti ešte viac, lebo nám chýba zachrániť/oslobodiť zvyšných 10 kamarátov. Hľadanie zajatých kamarátov nie je povinné, ale určite poteší, keď za určitý počet zachránencov permanentne získate ďalší životík.

Výbava Skylara je minimalistická a aj tak mi prišlo, že mohla byť ešte menšia. Ako keby ju tam autori narvali len preto, aby tam niečo bolo. Oproti tomu taký Ratchet, kde je kooperatívne hranie, každá postavička má slušnú výbavu zbraní a zavítate tam na graficky veľmi rozdielne miesta, vyzerá ako mega bomba hra, ale ja to až tak nevidím. Niekedy menej je viac a Skylar ponúka čisté 3D skákanie bez zbytočného balastu. Tým ale netvrdím, že Ratchet je zlá hra.

"Zápory" som uviedol na začiatku komentu, ale mne najviac vadilo, že skoro všade som musel dávať bacha na pád. Pád do jazierka s vodou alebo s lávou je nezlúčiteľný so životom.

Na záver dodám, že bossom hry je CRT monitor, ktorého rozhovory s jeho pomocníkom pobavia nejedného drsňáka.
Je to slušná jednohubka, preto držím autorom palce, aby pridali niečo ďalšie.

P.S. Hra nepodporuje gamepad, resp. nedokázala detekovať môj Trust GXT 540. Našťastie X360 controller emulator všetko vyriešil.
3D akční adventury/platformovky na PC moc nevychází a Skylar and Plux je solidní záležitost. Po technické stránce je velmi dobrá. Neseká se, rychle se načítá, vypadá strašně fajn. Ovládá se příjemně, postava reaguje přesně a má krásné animace. Sem tam nějaký ten bug, ale nic co by bránilo v postupu hrou.

Plux jako správný společník hláškuje a má trefné připomínky a to nejen k prostředí, ale i k hádankám. CRT je taková odlehčená verze Handsome Jacka. BOB může za vše a Skylar bohužel nijak nevyniká. I když se jedná o hlavní postavu, bohužel toho moc nenamluví a tím se chemie mezi Skylar a Pluxem jaksi nevytváří.

Na začátku hry je poměrně snadné umřít, checkpointy jsou daleko od sebe, což není největší problém. Tím je respawn už sesbíraných krystalků (které používáte na odemykání klecí a za ty se Vám zvyšují životy). Když si takhle vysbíráte menší, otevřenější část mapy a pak umřete, musíte vše posbírat znova. Celkově hra není výzva, což není problém - označení "nenáročné" zde sedí. Jak získáte gadgety, nepřátelé nejsou problém. U hádanek se nezaseknete a to i proto, že se gadgety nemusí nijak kombinovat - získáte zpomalovač času, tak se v téhle části bude zpomalovat čas. Žádné drsné kombinace, které by Vám zlámaly prsty.

Skylar and Plux je krátká, velmi nenáročná, oddechová platformovka, která dobře vypadá a velmi dobře se hraje. Spíš pro mladší hráče, ale milovníci her jako Ratchet and Clank, Jak and Daxter, Whiplash atd. by měli aspoň zkusit.

Pro: hratelnost, grafika

Proti: délka, obtížnost, minimální interakce mezi hrdiny, nevyužité schopnosti