Yooka-Laylee

11.04.2017
14.12.2017

V této barevné plošinovce hrajete za dvojici kamarádů. První z nich je zelený ještěr Yooka a druhá je fialová netopýrka s velkým nosem Laylee. Společně objevují rozsáhlý otevřený svět, ve kterém zažijí spoustu dobrodružství, potkají nové kamarády a utkají se s úhlavním nepřítelem Velkým B.

Nerozlučná dvojice parťáků má hotový arsenál speciálních pohybů, který navíc postupně rozšiřuje, a díky kterému přeskáče všechny překážky a rozluští záludné puzzly. Aby také ne, když netopýrka neustále sedí ještěrovi na hlavě. Tímto způsobem Yooka a Laylee společně prozkoumají celý svět plný miniher, kvízů a výzev, posbírají plno různých věciček a odměn, a můžou si zahrát i jednu z 8 multiplayerových her.

Hru vyvíjí nové studio Playtonic Games složené z “plošinovkových” veteránů studia Rare. Tvůrci se dříve podíleli například na sérii Donkey Kong. Soundtrack ke hře složili David Wise (hudba k Donkey Kong Country) a Grant Kirkhope (hudba k Banjo-Kazooie).

Má to své chyby, ale je to nejlepší skákačka, jakou jsem za poslední dobu hrál. Vyrostl jsem na 3D platformers PS1 éry (Gex, Spyro, Crash, Croc) a tak nějak jaké si pamatuji že ty hry byly, to dostávám znovu v Yooka, no a to mi bohatě stačí.

Vzpomínka na dětství, ale zároveň plnohodnotná hra. Že tam jsou problémy s kamerou? Nic co bych neukočíroval (hrál jsem to jako vše ostatní - keyboard + mouse kombo), nebo mi to přišlo nějak nad rámec. Hrál jsem tedy až v době po vydání patche, který prý měl výrazně ovlivnit chování kamery ve hře.

Hudba skvělá a omrzela se po delší době (ale 26 hodin co jsem to hrál - asi 9 dní, to by nevydrželo asi nic), zase mi připomínala výše zmíněné klasiky z PSX.

Grafika fajn, zejména 1. a 5. svět. Příjemná, pastelová grafika - pro tenhle cartoon svět se hodí. Akorát volba druhu hlasů pro postavy byla otravná. Jako vtip jednou je to fajn, ale celou hru to poslouchat (i s přeskakováním pomocí V musí člověk něco slyšet)

Všehovšudy, jsem spokojen, jen tak dál. Haters gonna hate this game.

___________________________________________
Kecy pro lidi co už hru znaj:

Některé challenge byly fakt dost těžké, u dvou jsem asi po 10 pokusech rezignoval (Kartos racing level 4 a 5). Tím jsem se připravil rovnou o 3 pagies, neboť Kartos 4 je přímo spojen s další pagie. Ale limit u Kartos 3 mi už tak přišel drsný a jen tak tak jsem to po x-pokusech dal, tak jsem to nehrotil. Pointa byla naučit se dokonale systém a neudělat snad ani jednu chybu. Dál jsem rezignoval na icy-metric palace, udělal jsem v něm dost challengí, ale vadil mi systém levelu, ztrácel jsem se v něm a neměl z něj dobrý pocit. Udělal jsem co jsem mohl (skoro vše) a byl rád, že jsem pryč. A poslední byl Rextro tuším 3, Bee-bop - k high score jsem se ani zdaleka nepřiblížil. Něco jsem furt dělal špatně, asi nepochopil systém. Ostatní Rextra v pohodě - některé těžší (Rextro 4 kde jdou udělat tak 2 chyby a Rextro 1, kde za 5min mohu mít jen 1 malou chybu a furt zvládám časový limit na pagie). Dál mi do 145 pagies chybělo sem tam pár quills, takže jsem nedal 100% za level a nedostal tu pagie za ní. Mňo jo, jsem completionist, ale ne až na 100%, stačí mi 90% - vlastně jsem i takový měl cíl, hlavně dát 90% a pak už pohoda.

Dohráno na cca 97% (134/145 Pagies, 998/1010 Quills, all ghosts, 100% ostatních 4 itemů)