Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Sid Meier's Civilization IV


Diskuze

« Novější Starší »
Byla to moje první hra. Civilizaci jsem naposledy hrál jedničku nebo dvojku u kamaráda na ZŠ v roce 92 na 486DX. Podle screenshotů tipuji, že to byla jednička.
U té Civ IV Complete Edition od Cenega je i nějaký tištěný manuál, zkusím si jej přečíst.
@Gordon (11.07.2019 12:14): Jop, vyskúmať Monarchy skôr než iná civilizácia dokončí Oracle sa nedá na každej mape. Ale ak máš pri hlavnom meste zdroj peňazí ako je zlato/striebro/drahokamy, alebo ak dostaneš bonusové technológie od barbarských osád pri prieskume mapy, je to hračka! A presne ako píšeš - Wall Street spojený s chrámom definitívne ukončí všetky ekonomické problémy. :-)
@Gordon (11.07.2019 11:52): Za postavenie Oracle je ešte výhodnejšie zobrať omnoho drahší Feudalism, len musíš mať vyskúmané Writing a Monarchy. S feudalizmom môžeš nastoliť vládny systém, ktorý robotníkom výrazne zrýchľuje stavbu vylepšení, to je na začiatku hry ohromne výhodné. Metalurgiu tak skoro nevyužiješ - stavba nákov je pre malé mestá časovo náročná a keď chceš stavať obchodný div, takto skoro ešte nemáš dokončený Great Lighthouse, Colossus počká! :-)

edit:
Náboženstvo je dôležité a jedno z najvýhodnejších je judaizmus. Keď ho získaš pre svoje hlavné mesto, teda ešte pred založením ďalších miest, stačí s prvým veštcom vybudovať Šalamúnov chrám a máš perfektnú ekonomickú základňu! Uzákonený monoteizmus navyše zrýchľuje stavbu budov.
@Rapier (11.07.2019 11:08): První hru si dej na nejlehčí obtížnost, pak poznáš, co vše ve hře jde. Settleři jsou duležití, ale zase se neunáhluj, protože velká říše pak ekonomicky skomírá, hlavně zezačátku. pro spokojenost bys měl mít v každém městě alespoň jednu vojenskou jednotku, na střední obtížnost je lepší jich mít víc, kvůli cukajícím se generálům ostatních civilizací. Hlavně na hranicích, síla armády taky ovlivňuje sílu argumentu v diplomacii. :)

Rychlost hry doporučuji maratón, je nejdejší, ale zase nejkomplexnější/realistický.

Pro mě bylo vždy nejdulužitější mít vědeckou převahu a divy, Věštírna ti dá technologii zadarmo, což je skvělá volba pro nejdražší slevání kovů, které máš po vyzkoumání zpracování železa. Její nevýhoda k odemknutí je ta, že pro ni musíš vyzkoumat náboženské technologie, které jsou ze začátku úplně zbytečné, pokud nejedeš na kulturu.
Tak mám za sebou první hru. Ehm trochu se to protáhlo do ranních hodin. Civ je návyková. :) Byl jsem poražen. Mám trochu problém se zorientovat v možnostech hry - zatím jsem moc nepobral spokojenost obyvatelstva, apod. Šance jim něco postavit byla nulová, když jsem se musel hlavně bránit invazi. Mongol mi vojáky zabral města, nezvládl jsem expandovat a ubránit se. Pak byl chvíli kamarád a nakonec mi zabral i poslední město.

Asi jsem měl že začátku více stavět settlery a rozšířit hranice říše. No zjevně je toho hodně co se mám učit. Ale hrozně moc mě to baví i mé děti. :) Prej tati co to hraješ? Dceři se navíc moc líbil WarCraft II za Orcy. :)
@Rapier (10.07.2019 20:24): Já si přesně nepamatuju jak to bylo ve čtyřce, ale myslím že tam nějaká nápověda vždycky byla. Byli to buď poradci nebo civilopedia. Každopádně doporučuji začít na nižší než střední obtížnosti. Ono je to v civce trochu posunutý a od Monarcha výš už to musíš hrát dost powergamingově, ochudil by ses dost o všechny možnosti jak hrát.
Dík za tip, spustit na W7 64bit lze pouze Civ IV Beyond the Sword a tam tutorial fakt není ale v Options na záložce Graphics jsem zvolil Opening menu Civilization IV a tím dostal tu úžasnou hudbu zpět, hrozná škoda, že nelze takto vrátit velmi povedené intro.

V principu je mi jasné o co tak asi v Civ hrách jde, jen je pro mě hrozně nepřehledné se vyznat ve všech těch menu ve hře. Je mi jasné, že si na to musím přijít sám.

Každopádně vypadá to moc hezky a na GT 1030 to běží jedna báseň. :)
Dík za tipy. Jako úplný začátečník ve hře jsem zděšen, nikde žádný tutoriál, téměř nevím co mám dělat. Asi bych měl poslechnout Ringa a zakoupit Civ V nebo se pobavit s někým kdo to aktivně hraje a vysvětlí mě základy.
Ja to spúšťam cez zástupcu, ktorý smeruje k súboru Civ4BeyondSword.exe v adresári SMC4 Complete\Beyond The Sword a spustí sa celá hra so všetkými datadiskami.
Mám verzi od Cenega - Civ 4 complete, zkoušel jsem aplikovat ten poslední patch CivBeyondTheSwordPatch3.19.exe a pak jsem mohl spustit Civ IV přes ikonku Warlords. Je to ok? Hrají jen ten datadisk nebo celou Civ IV? Když spustím zástupce Civ IV, tak se nestane nic.
Mám verzi od Cenega - Civ 4 complete, zkoušel jsem aplikovat ten poslední patch CivBeyondTheSwordPatch3.19.exe a pak jsem mohl spustit Civ IV přes ikonku Warlords. Je to ok? Hrají jen ten datadisk nebo celou Civ IV? Když spustím zástupce Civ IV, tak se nestane nic.
Mám už nějakou dobu doma na DVD kompletní verzi Civ IV (CZ distribuci The best games) a po instalaci na Windows 7 64 bit SP1 nelze hru spustit: píše mi to vyžadujeme administrátorská oprávnění. Nevíte někdo jak to fixnout? Překdpokládám, že tato verze automaticky obsahuje všechny patche nebo ne?
@Ringo (23.11.2018 23:47): Asi s defaultným nastavením - zrýchlené ťahy, automatizovaní robotníci, navigácia ktorá ukazuje settlerom najlepší spot na založenie mesta ap. Kým nevypneš nápovedy a pomocné featurky, hrá sa to samo.
asi mi neco unika ... koupil jsem si na GOGu CIV4, tahle serie mi vzdy unikala, strategie miluju, si to tak smazim, smazim, ale zas takovej rev mi to teda nepripada ..... dyk je to hrozne detske .. no, jdu pokracovat ve smazbe
@valcik (30.05.2017 21:42): Ahoj tak jsem přeinstalovával PC a zkoušel civilization 4 complete. Patch opravdu funguje a hra se rozjede. Jen mám jeden problém. Nemůžu do hry dostat češtinu. Tu co jsem měl tak ta mi nejede. Prosím o radu, kterou češtinu do hry dát. Děkuji.