RoboCop

Data East •  Ocean Software (Amiga, AtST, Spectrum) •  Quicksilver Software (Apple II) •  Interactive Designs (Apple II) •  SAS Sakata (NES)

Policejní důstojník Alex Murphy byl zabit v ulicích kriminalitou zmítaném Detroitu. Velká tamní technologická společnost Omni Consumer Products (OCP) vidí svou příležitost v prodeji nového druhu strážníka k vymáhání práva, v tomto nebezpečném městě. Vědci a lékaři ze společnosti OPC vzali Murphyho lidské ostatky a opatřili je perfektní titanovou zbrojí. Sestavili tak silného kyborga, „RoboCopa“. RoboCop bojuje v ulicích Detroitu proti zločinu a rychle si tím získává dobré jméno. Navzdory roboticky drsnému zevnějšku se RoboCop uvnitř trápí, živě se mu totiž vybavují hrůzy z jeho vlastní smrti, rukama brutálních zabijáků. Spravedlnost jde tedy stranou, na úkor pomsty Clarencovi Boddickerovi, člověku odpovědnému za jeho smrt.

Hra vznikla na základě úspěchu stejnojmenného filmu RoboCop z roku 1987. Ve hře vám je svěřen úkol ovládat RoboCopa s cílem čistit části města (ulice, staveniště, stará čtvrť, továrna s narkotiky, laboratoř ) od kriminálních živlů a chránit místní občany. Převážná část akce je interpretována bočním scrollingem s možností pohybu doprava a doleva, včetně výskoků. Mezihra po každém druhém levelu, spočívající v tréninku střelby na střelnici, je zobrazena first-person pohledem. K dispozici jsou různé zbraně, vylepšující power-upy a energie. Po skončení mise následuje mítink s hlášením o stavu kriminality ve městě.

RoboCop se dočkal ještě dalších dvou pokračování (RoboCop 2 a RoboCop 3), avšak druhý díl nevyšel na platformě PC MS-DOS.

• Arcade 60
K devadesátkové kultuře akčních přestřelek patřily i následné pokusy o převedení na herní pole a námět detroitského důstojníka Murphyho zabitého při přestřelce a následně přetvořeného v kyborga RoboCopa musel nutně následovat.  Stejně jako ve filmu je i zde povolán vyčištit nejen ulice města automobilů od všelijaké verbeže v podobě lidí, psů a robotických protivníků.

Levely jsou časově omezené, lze si trochu času koupit sběrem cestou stejnou jako pár hranolků života při poškození. Po úspěšně misi vás hra posune na střelnici, kde se dá vystřílet vylepšení. Hra mě kupodivu v mládí minula, dal jsem ji až teď na retro konzoli, ale musím říct, že znám povedenější kousky – lepší průměr 60 %