@CrocoRay (09.09.2016 16:33): Já spíše reagoval na první odstavec v popisu této hry, který se čte jako to tady psal nějaký kravaták ze Square, i když mě osobně bylo řečeno nejmenovanou osobou, že popisky mají být nezaujaté a psány svými slovy, ale to je jiný příběh :)
@pajmič (komentář): V tomhle díle je Lara ještě pořád děcko víceméně, ale s tím problémy opravdu nemám a nepřirozené mi to nepřijde, i když beru, že někomu vyhovuje ta drsnější starší Lara. Lidi se prostě mění. V 18ti se můžeš bát netopýrů a ve 30ti budeš Batman :-))

Co se týče příběhu, tak ten originální nebyl, ale nijak mi nevadil a dalo se to. Akorát já měl trochu problém s tou herní dobou. Ta mi zase přišla poměrně krátká a hru jsem měl dohranou snad za dva dny. Ale je fakt, že já předtím hrál hry s průměrnou dobou kolem dvaceti hodin, takže to člověka taky trochu ovlivní.

A samotné hraní mě bavilo. Jen mi přišlo zvláštní, že Lara při lezení kříží ruce, což není zrovna nejbezpečnější technika při lezení po skalách. Jako může být lepší než hromada dalších a může jí šplhání jít náramně dobře, ale tohle je hazardování, které by snad žádný profík nedělal a nepřidělával si zbytečně potíže.
@pajmič (komentář): "Herečka působí dost afektovaně, což vzhledem k jejímu dřívějšímu zaměsntnání není tak překvapující" - A aké bolo jej bývalé zamestnanie?
Hlavně aby to neinspirovalo další rebooty a neměli jsme mladýho Justina Duka fňukajícího nad umírajícím divočákem v prostředí aljašských hor.
@pajmič (komentář): Zajímavý komentář. Odstavce by se daly shrnout takto: Hate, hate, hate, hate, "ale vlastně to není tak zlý" - 70 % :) Takhle se kolikrát cítím taky. Prostě hra objektivně není špatná, ale člověk cítí, že by z toho šlo dostat víc.
@CrocoRay (27.08.2016 22:54): HDD to není, hraju to na dědečkovi s 16MB cache :-)
Já to vidim na zahlcenou ramku. Stáhni si system explorer a v momentě, kdy se ti to začne kousat se podívej na spuštěné aplikace. Zaměř se na procesy, které by tam neměly být, potažmo, které jsi předtím neregistroval. Jako příznak nechtěných srágor může být i vyšší teplota vga. Mě se takhle spouštěl tehdy nějaký bitcoiní parazit v momentě, kdy jsem spustil nějaký náročnější proces, aby se za ním maskoval. Tedy když jsem spustil nějakou hru, ten sráč se spustil. Když jsem ale pak hru vypnul, tak většinou zůstal běžet. Bylo mi divný, že mi funí a topí grafika, tak jsem přes system explorer zjistil, že tam je. Přes freefixer šel pak do kytek.
@fak (27.08.2016 16:08): HDD, ale ten vytížený nebyl, co jsem se díval. Měl jsem s ním problémy po přechodu na desítky, ale někdo mi pomohl s vypnutím určitých funkcí systému a to mému harddisku pomohlo.

Když je harddisk vytížený, tak to vesměs hru zadrhne na delší dobu a třeba po pěti vteřinách se zase rozjede a takhle se hra občas zadrhává. Ale soustavné trhání je spíše nedostatkem paměti podle mě a co jsem se díval, tak nejvíce byla vždy vytížena RAMka. Po snížení textur už jela na 60%, tak nevím.

Ale disk chci taky vyměnit za SSD plus jeden SATA. Můj disk stojí totálně za prd, ale vytížený nebyl.
@Korbitch (27.08.2016 02:19): Těžko říct. Já to nastavil na maximální detaily se vším všudy i s vyhlazováním a jelo mi to ze začátku 45 fps bez jakéhokoliv záškubu, ale po půl hodině to začalo být nehratelné. Takže jsem musel snížit textury z very high na high. Jako on ten rozdíl, pokud nehledáš detaily, vidět při běžném hraní nebude, protože všechno ostatní stejně bylo na maximum. Ještě jsem dal trochu vyhlazování dolů a jinak vše na max. a hra jela těch 60 fps. Ta grafika by to rozdýchat měla, když to jinak jede s takovouhle rezervou naprosto plynule.

Ale co jsem se díval, tak po snížení byla operační paměť vytížena na 60%. Předtím byla vytížena přes 90 skoro pořád, takže možná si to pak bere dost i z operační paměti a ta trochu nestíhala.

Jestli to je desítkami, tak to nevím. Může být, ale nemusí. Já budu RAMku stejně navyšovat asi na 16, tak pak uvidíme, když dám textury na very high, zda to bude dělat problémy pořád nebo ne. Ale ta 1060 by to podle mě utáhnout mohla, když jinak jede s takovou rezervou.

edit: Jinak po dohrání hru vidím tak na 80-85%. 85 u mě vpodst. začínají hodně oblíbené hry, ale tady mě trochu zarazila krátká herní doba. Sice jsem neprohledával úplně vše do detailu, ale to by mě ani nebavilo a hlavní kampaň šla projet hodně rychle. Takový Far Cry Primal nebo Need for Speed či AC: Syndicate mi vydržely o hodně déle, takže to srovnávám s těmito hrami, které jsem hrál v poslední době.
@Korbitch (27.08.2016 02:16): Nevěřím, že je problém v grafické kartě. Problém bude někde jinde. 1060 to zvládat musí. Já docela podezírám Windows 10 - od té doby, co jsem přešel z Windows 8.1 na 10 pozoruju pokles výkonu (hlavně u GTA V jsem musel stáhnout kvalitu textur o dva stupně dolů).
@Korbitch (27.08.2016 02:09): Ještě mě napadá, že to možná vážně můžeš mít ramkou. Když jsem tehdy hrál COD - Advanced Warfare, zkusil jsem to schválně hrát na doporučených 8GB ram. A dělalo to podobné brikule co popisuješ. Když jsem to vrátil zpět na 12, jelo to jako po másle.
@CrocoRay (21.08.2016 18:49): Chceš mi říct, že ta opěvovaná GTX 1060 6GB to nedá na max? Na tom se mi něco nezdá. Kámoš to hraje nás RX 480 a jede mu to plynule na full. Nemá mít Nvidia vyšší výkon? Tak bude ještě něco jiného si myslím.
@ještěr (komentář): ".Chyběla mi možnost vyčůrat se s Larou do sněhu, přilákat pozornost kouřem z teplé moči ve studeném sněhu,"

Skvělý nápad, ze kterého by se dala vytvořit velice zajímavá mechanika. Hned mě napadá několik věcí jak by se dala využít z herního, tak uměleckého hlediska ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nakonec pomohlo snížit textury z very high na high. Pro jistotu jsem snížil i vyhlazování na FXAA, ale nejspíše to bylo těmi texturami. Myslel jsem, že moje GTX 1060 a jejích 6 GB RAM by textury na very high měla zvládat. Co mi přijde divné, je to, že hra jinak stejně běžela ze začátku průměrně 45 fps a neměla problémy a nehorázné sekání se dostavilo až tak po té půl hodině hraní. Teď při tom snížení textur a vyhlazování mi jede 60 fps v průměru a už to žádné problémy nedělá. Je to škoda, protože textury jsem chtěl mít na úplném maximu a občas se jen zastavím a prohlížím právě ty nejmenší detaily v texturách apod. :-) Ale ve výsledku to dojem z hraní samozřejmě nezmění, i když to trochu zamrzí.

Jinak hra mě dost baví. Co se týče Anny, tak hned od začátku, co seděla na židli, jsem věděl, že je to zrádkyně a dopředu jsem tušil, jak celá animačka skončí. Ale mám rád takové menší zvraty a jsem zvědavý, jak to celé dopadne.

EDIT: SíDžej: Jo, dík. Zrovna jsi napsal příspěvek, když jsem psal ten svůj :-) Ale dík, je to pravda. To snížení pomohlo, ale stejně jsem myslel, že by mi to grafika mohla utáhnout.
Nepomohlo. Hra jede první půl hodinu až hodinu naprosto krásně plynule a pak začne být absolutně nehratelná. Musím hledat dál co s tím. Hrát po půl hodinách, pak vypnout a znovu zapnout hru mi přijde dost blbé.
@Paul (21.08.2016 14:41): No, možná to není tou operační pamětí. Trochu jsem něco snížil a RAM je vytížená na 85% a přesto po hodině se to začne strašně škubat a je to nehratelné. Přitom nic není zatížené. A první hodinu hra jeden naprosto krásně a plynule průměrně 45 fps bez jakéhokoliv sekání.

Díval jsem se na netu a nakonec jsem zjistil, že to prý způsobuje zapnutý steam overlay a mám to deaktivovat, tak jsem to zkusil. No hru jsem ještě netestoval, tak jsem zvědavý. Ale hardwarem to škubání nebude, protože první hodinu mi to jede naprosto krásně a plynule. Ale zvláštní, že u žádné jiné hry jsem s tím nikdy problémy neměl.

EDIT: Při maximální nastavení, vyhlazování na max. a ještě jedním efektem s vlasy byla RAM vytížená asi na těch 90-95%, tak jsem si vydedukoval, že to bude tím. Ale nejspíš ne, když to jede plynule a najednou to začalo dělat po hodině hraní, tak jsem hledal na netu, protože mi to bylo divné.
Tak hra je důkazem toho, že 8 GB operační paměti už je málo a je lepší ji navýšit na 16 GB. I když mi hra jede většinou plynule, tak někdy se prostě začne nehorázně škubat, tak se podívám na využití výkonu a operační paměť docela solidně vytížena. Nevím, ale asi budu muset někde v nastavení něco snížit nebo nevím. Zatím jediná hra, kde mám problémy, ale jinak samotné hraní mě baví.
akorát ten engine by mohli trošku poupravit, hodně bugů a to ovládání ... někde nazačátku se mi dokonce stalo, že jsem omylem přeskočil platformu která neměla jít ještě přeskočit a přeskočil jsem nějakou pasáž hry (ale měl jsem pocit, jako kdybych jel speedrun :))
toxické šípy jsem také používal minimálně, jen na ty blázny se štítem, ale jinak spokojenost
@pavouk2 (26.07.2016 17:38): no já takhle taky sejmul tři nepřátele naráz a žádný upgrade nemám. pokud jsou blízko sebe, sejmeš je všechny. do obrněnce to stačí taky nasolit a je po něm. zbytečnost to je, právě proto jsem se ptal, jestli se mi to nezdá...
@Garret (25.07.2016 20:35): Já to vyřešil po svém. Prostě jsem tyhle šípy ani jiné varianty vůbec nepoužíval a celou dobu až na nějaké nucené sekvence vlastně ani nebyla potřeba je využít. Na tom videu to musel bejt ten max level tohodle sípu s velkým rozptylem prostě podle mě uplná zbytečnost tam poodobné šípy dávat. Jel jsem si klasiku normální sípy na tiché zabíjení a samopal, brokárnu do akce a velice se bavil na normální obtížnost. Čím jsem starší tím mín mě baví hrát něco na hard a zbytečně si dělat ještě nervy stačí že je mám v práci. :-)
@pavouk2 (25.07.2016 16:11): na tu druhou nejtěžší. nejtěžší jsem si schovával na druhé hraní, ale podruhé to hrát už asi nebudu. tohle je krásná ukázka, která otrávené šípy zničily už tak bídný challenge...
Tak dnes dohráno po 17 hodinách parádní zábavy. To jakým směrem jde ted tahle serie je prostě super. Předchozí inovovanej Tomb Raider mě bavil stejně dobře. Už se těším na další díl a určitě bych si počkal na konec titulků :-) Grafika a scenerie to nemělo chybu.
zdá se mi to, nebo jsou poison arrows hodně overpowered? sejmu s tím i heavy, někdy i dva až tři naráz...
@pavouk2 (15.07.2016 00:53): taky mi to takhle skáče, není to moc dobře optimalizované. samozřejmě 45fps už má do plynulého hraní daleko a to to nemám ani vyhulené na high. navíc, jak už jsem se zmiňoval níže, nejhorší jsou ty obrysy na větvích, které na světle při pohybu vytváří dost nevzhledný konfetový mishmash.

na dx12 nemám W10, ale podle porovnávajících screenů to vypadá úplně stejně jako 11ka, jen je to asi o 2fps náročnější :-)
@Garret (14.07.2016 09:46): ani jsem se nezeptal kolik ti to jede fps, já si nemužu pomoct, ale zdá se mi, že pokud tam není trvale nějaká cifra, že se mi zdá ta hra méně plynulá jak jsem psal skáče mi to od 45 do 60 fps. Jinak jsem zkoušel ještě direct x 12, ale tam z nějakeho zvláštního duvodu se pak neukazuje počet fps v rohu co mám nastaveno u steamu.
@Garret (14.07.2016 09:46): Asi už nemám tak ostré oko, ale já tam zas nějakej extra rozdíl nepoznám :-) a to mám dokonce jen FXAA a stejně mi to jede jen kolem těch 50fps v pruměru, takže něco tam mám asi nastavený co žere výkon ještě víc.
@pavouk2 (14.07.2016 01:55): tripple buffer nemá na výkon vliv

sakra, já si nemůžu pomoct, ale ta hra vypadá ve venkovních lokacích dost hrozně, když nastavím vyhlazování jen na SMAA, při SSAA 4x zase jede 30fps... asi s tim počkam na 1070ku