@Jumas (31.01.2024 12:33): Ech :) No jsem holt dysgrafik a tyhle překlepy prostě nevnímám a bohužel kontrola pravopisu je neodhalí :)

@adam.kulhanek (31.01.2024 08:56):  Děkuji :) Bohužel s moderním hardwarem ti neřeknu, já vše hraji na zbastlené staré šunce tak dekádu a půl staré s Windows 7. Stáhl jsem to přes adventure legends a tam je to bez starforce, dabing jsem si stáhl z překlady her.

@Pluto (31.01.2024 14:48):  Jo tohle by mě taky naštvalo. Já si podobný zápisky dělal v době předinternetové třeba k seriálům na jejichž pokračování člověk na Nově čekal několik let. Napřed na papír, což jsem s odstupem času zjistil že nepřečtu, pak do počítače, který mě několikrát vyhořel a poznámky skončily v křemíkovém nebi, takže chápu naštvání. Proto jsem rád za stránky typu ČSFD či právě databáze her, kde si to víceméně okomentuju sám pro sebe, abych věděl o co šlo a jestli to po pár letech bude stát za zahrání.

Jinak co si čtu z té tvé debaty s Big Peterem tak musím souhlasit - výborný nápad, slabý scénář, nuda na ostrově, otravný sbírání šutrů a klacků. Megaotravná energie - jako po omezeném inventáři ve Still Life 2 je to asi ten nejblbější nápad, co jsem v adventurách viděl, bohužel že na to existuje patch zjišťuju až teď...

Nepřehlednost prostředí a pixelhunting to jsou holt ještě klasické adventurní devadesátky.

Nepřeskočitelnost no ano, to jsem zapomněl zmínit. Je tam třeba scéna, radši do spoilerů: Vylezeš na přistávací plošinu do stanice, kde slyšíš transport. Spustí se animace, kde se běžíš přes celou ploišnu schovat, slézáš po žebříku, schováváš se a sleduješ jak přistává transport, otáčí se, roluje dovnitř. Načež vběhneš dovnitř, nic netušíš, po chvíli vyleze robot, picne tě, rudá obrazovka smrti a můžeš celou dvouminutovou animaci sledovat znovu bez možnosti přeskočení. Já si to dal ještě podruhé, protože jsem zkusil opětovat palbu, ale na otevřeném prostranství mě robot uhnul a picnul mě podruhé. Až na potřetí mě napadlo se rychle schovat za bedny a střelit ho.

Celkově mě to ale nakonec bavilo hlavně pro ten příběh a i pro to, že oceňuji byť často nepovedenou snahu o originalitu než udělat jen další rutinní kousek.
@Han22 (31.01.2024 04:27): Já už jsem to samozřejmě hrál, akorát si z toho nic moc nepamatuju. Vím, že jsem si řekněme tak před deseti lety (+- pět let) psával po dohrání každé hry takové poznámky či svou krátkou recenzi s tím, že až konečně dodělám stránky o adventurách, tak to tam použiju. Jenže tak nějak zjišťuju, že řadu z těch posádek nemůžu vůbec najít. Nemám tak třeba ani jednoho Posla, Reprobates, Alter Ego, Daedalous Encounter apod. A hodně mě to štve.

Ale v noci (a pak i teď přes den) jsem se hodně kousl a začal procházet historii v počítači. Našel jsem dokonce savy, takže vím, že jsem to hrál na začátku února 2011. Ale poznámky nikde žádné. Tak jsem se naštval ještě víc (nechci být sprostý), začal jít ještě víc do podrobností a podařilo se mi najít soubory s historií chatů přes ICQ, kde jsem o tom debatoval s BigPeterem po dohrání. Takže zde aspoň útržkovitě z debaty:

- Nedivim se, ze zkrachovali :(

- Po Poslovi si nastavili hodne vysokou latku. Pak prisli s Nibiru, ktery asi ani nemel ambice se Poslovi vyrovnat.

- Tohle asi chtelo, ale vubec se to nepovedlo.

- Napad a pribeh jako takovy neni vubec spatny, to se jim povedlo.

- Ale, hlavni cast, ktera se odehrava na ostrove, je strasna. Grafika okoli nic a orientace v prostredi moc (naopak grafika postav je velice pekna).

- Coz je ale horsi, tak se prakticky nic nedeje. Furt jenom lozis po lokacich a hledas, kam zrovna nekdo z obyvatel odesel, abys s nim pak pronesl jednu dve vety o nicem.

- A ukoly? Prakticky vzdy jen na zacatku posbiras klacky, kameny a suchou travu a to nejak kombinujes.

- Tato cast (bohuzel stezejni) se vubec nepodarila

- Naopak, casti, kdy hrajes svoje sny, jsou uplne o necem jinem. Pekna grafika, klasicke adventureni (obcas omezene casem, coz ale neberu jako zapor, protoze kdyz jsi v aute na prejezdu a riti se na tebe vlak, tak tam proste to casove omezeni byt musi).

- Co hru ubiji, tak pokus o RPG prvky (je tam nutnost jist a pit kvuli energii, to nastesti odstranili patchem, s tim by to bylo temer nehratelne).

- Spatne je i technicke zpracovani - vsechno je desne poooooomaleeeeee. Jakakoliv cinnost trva strasne dlouho, nektere veci nejdou preskocit apod.

- Navic, kurzor je kulaty, coz v kombinaci s nic moc prehlednym prostredim a castym pixelhuntingem taky moc nepomuze.

- Celkove vzato pro me hodne velke zklamani. Osobne to radim jako horsi, nez jakykoliv z dilu serie Art of Murder.
@Han22 (31.01.2024 07:35): asi potřebovali ušetřit na dabérech, jinak mi to nedává smysl. Ta hra měla mít v rozhovorech podle mě aspoň třikrát tolik textu. Jinak ty postavy (všechny) působí strašně povrchně a - divně..
@Han22 (komentář): Super komentář.

Chtěl bych se ale zeptat, dá se hra už nějak rozumně rozchodit na dnešním HW? Mám originálku, kde je ještě ochrana Starforce a co si tak vzpomínám, tak to moc na Win10 rozchodit nešlo.
@veselykralicek (31.01.2024 04:43): Taky mě to tak přišlo. Adam se zeptal většiny postav na nějakou kravinu a to bylo všechno. A u některých vysloveně jen pro efekt "teď ti něco řeknu a ty ze sebe uděláš pitomce". A ve stejném nicneříkajícím duchu se vedly i rozhovory s holkou, o kterou měl mít zájem.
@Han22 (31.01.2024 04:27): nevím, mně přijde, že tam žádná vata nebyla. Že tam nebylo vůbec nic. Člověka by to zajímalo, ale rozhovory, kdy se Adam zeptá na dvě věci a pak je mu všechno jedno, mi dost vadily. Přitom se to dalo tak rozvést..
@Pluto (31.01.2024 00:33): Určitě zahraj, jen doporučuji obrnit se trpělivostí při sbírání klacíků, šutrů a hledání suché trávy :) Jinak je celkem škoda, že s takovým perfektním námětem to nedostal někdo, kdo by vyházel veškerou "vatu" a dal tomu trošku hlubší charaktery a příběh, ale i tak stojí za vyzkoušení.
@Han22 (komentář): Já si to asi budu muset zahrát znova. Skoro nic si z toho nepamatuju a nikde ani nemůžu najíž žádné svoje poznámky... Jen tak si nějak matně vzpomínám, že se mi to moc nelíbilo.
@koberec (28.10.2021 12:53): No, když už o tom mluvíš... Já budu konkrétní, stejně na to jednou dojde, pokud budu dělat rozbor Poslů (nedá mi to a beztak skočím i k Zatracencům) – já mám v tom dabingu problém s Fingerem a Pechlátem. Oba mi prostě vyčnívají a mně to nesedí.
Občas bývá chváleno obsazení "svátečních dabérů" nebo vyloženě herců-nedabérů, protože nejsou zdeformováni nějakým tím stereotypním dabingovým projevem, ale ne vždy se zadaří. A ten pocit mám já i tady. V ideálním případě by měli znít uvěřitelněji, či právě jak jsi ty vyloženě psal třeba i lidštěji, ale mně osobně to tady nešlo dohromady. A to mám oba herce moc ráda, ale v dabingu, a konkrétně tady, mě neoslovili a rušili. Ale mám dojem, že jsem tuhle myšlenku nikdy ani nerozepisovala, tak vůbec netuším, jestli nejsem na míle vzdálená od názoru ostatních.
Nicméně uznávám, že k Reprobates by skutečně ta "preciznost", s jakou jsou provedeny dabingy Posla smrti a Nibiru, příliš neseděla. Ten odlišný přístup se nezapře a musel reagovat i dabing.

A naděje na to, že by Alter Ego mohlo být alespoň trochu spaseno dabingem, si moc nedělám. Nepadl by na úrodnou půdu.
@Brasikona (28.10.2021 03:12): Asi chápu proč se ti dabing u Reprobates líbil míň, ale mně přišel takový lidštější. Posel smrti a Nibiru mají dabing "krásnější", ale je takový knižní. I tak ale u mě vyhrává Posel smrti.

Alter Ego je smutný případ. To že hra u nás vlastně ani nevyšla, a na Steamu je jako vývojář uvedeno jiné studio. Anglický dabing mi přišel celkem ok, ale ten zlodějíček byl dabován otřesně. Myslím si, že hře by ani český dabing moc nepomohl.
@koberec (komentář): Zajímavé. Zase se pozastavím nad tím dabingem, pardon. Ale když už tak pěkně sjíždíš postupně ty UI / FG hry a hezky to komentuješ, zkrátka mi to nedá :))

Já třeba dabing Zatracenců vždy považovala za slabší a nějak zvlášť mě neoslovil. Což současně znamená, že to ani nebylo nic extra hrozného, na rozdíl od jiných her třeba. Zatímco první Posel smrti je prostě klasika a u Nibiru jsem měla dost často pocit, že ty drobné nedostatky z PS maže (i když trochu ztrácí jinde), u Reprobates jsem ten pocit neměla. Občas mi dabing přišel dost strojený (váže se na samotné dialogy) a herecky se mi jevil jaksi nevyrovnaný. Ale věřím tomu, že na to má vliv i samotná hra, která prostě nesplnila má očekávání.

Ale docela by mě zajímalo, jak by v nějakém alternativním vesmíru asi česky znělo to Alter Ego...
Tak jsem do dohrál - koupil jsem si německou verzi a nakonec to hrál stažené anglicky. Ta hra mě ze od začátku do konce děsně šla na nervy, i když ke konci jsem z ní spíš byl unavený. Anglický dabing... "český přízvuk" dabéra Adama je na pěst, ale nejvíc mě dostalo, že je z "Bohemia... Bohemia... Čečia".

Eva vypadala hezky (nejlíp ze všech postav), ani nemusela být nahá nebo být zabírána zespodu:-P
Zdravím pařani, prosím Vás mám problém. Hra mi nejde spustit. Nabehne mi černo, tváří se to, že to něco dělá, ale nic se neděje.
@Mendoza (26.01.2020 21:45): Jj, dobu, kdy hledali vhodný námět a nakonec se rozhodli pro Reprobates velmi dobře pamatuju. Pánům producentům se tenhle námět zalíbil, že do něj nakonec šli. Ale bohužel jim to přerostlo přes hlavu...
@Jumas (26.01.2020 20:12): No taky v tom odkazu ten clovek pise, jak to melo vypadat a me pobavilo, ze vysledek je proste opacny. Celkove, co tam ten clovek pise, je k zamysleni, jak ta hra mohla vypadat.
@Jumas (komentář): Doplňování energie skoro nebylo potřeba, protože ji opuštění lokace dvojklikem neubíralo

Lol, tohle je v tom odkazu, co jsem sem tuhleva daval:
Adam sa musí občerstvovať, doplňovať energiu. To bolo myslené ako daň za to, že hráč bude používať zrýchlené presuny medzi scénami. Či už podľa mapy ostrova, ktorá nakoniec nebola realizovaná, alebo dvojklikmi na východ zo scény
Nedávno jsem narazil na tenhle článek, kde do diskuze napsal bývalý vývojář hry pár zajímavostí. Dost to vysvětluje, proč je hra taková, jaká je.
Teoreticky se dá hra rozjet na windows 7 s posledním cz patchem 1.3.3 a "záložním exáčem" 1.2.14 (německá verze). Nemusí se ani nastavovat režim kompatibility ani režim správce. Nevím ale jestli se neobjeví nějaké bugy (vzhledem k rozdílným verzím souborů) a ani to nehodlám testovat, ten začátek mě dokonale odradil, takže dávám hru k ledu.
Tak tolik se zas neděje... Doufám, že tuhle informací vypustím co nejdříve z hlavy. :-) Spíš jsem chtěl, aby ostatní nedopadli jako já, proto jsem to napsal :-)
Lukaskon: Komentář pěkný, jen by bylo fajn dát větu: "Jediný koho mi bylo líto a nad jehož smrtí jsem se pozastavil byla Danica, ale tím to haslo." do spoileru. :-) Pro mě, který jsem to ještě nedohrál, to byla informace, kterou jsem moc neocenil...
Ze zvědavosti jsem vyzkoušel francouzské i německé demo a obě mi na sedmičkách fungují a to jsem nemusel ani nic nastavovat v kompatibilitě apod. Takže problém bude asi v tvém počítači...
Jinak francouzské demo se od německého liší tím, že je tam navíc ještě jedna minihra a hratelná ukázka začátku hry.
Mně to taky na sedmičkách nejede, a ani na Vistách. Originální kopie by šlapat měla, ale neoriginální nefunguje (díky špatnému cracku)...
Funguje tato hra pod Windows 7? Nějak se mi nedaří ji spustit :-( "Program přestal pracovat" mi hlásí