@90210 (29.08.2021 16:17):  OK já si fakt u některých věcí říkám jestli mě klame paměť nebo je to úplně jiný než u předešlých dílů, ten soubojový systém tady pořád prozkoumávám a je to fakt podivné, zřejmě v mém režimu opravdu bojuje hrdina sám a i vyhrává. Tak mám dilema jestli mám měnit nastavení arcade/strategy a nastavení skill nebo zatím nehasit co mě úplně nepálí, respektivě ty rpg kde souboje určují čísla a ne um hráče celkem uznávám tak to možná zkusím takhle.

A trojka mi přišla fakt taková zdlouhává, bez spádu, nezajímavá... samozřejmě grafika oproti předchozím byla vynikající, ale ten děj a motivace pokračovat byla bída. Možná je to daný tím, že jsem ji hrál už jako malej a tak jsem měl ten svět probádanej. Ale stejně mi i přišlo, že tam má člověk i míň možností se profilovat/realizovat.
Tady souboje probíhají automaticky? Vypadá to, že jen můžu nastavit agresivitu. Doma se musím juknout do manuálu:)
@Paul (28.08.2021 11:45): Neskúšal som, ale Steam by už mal mať nainštalované NewRisingSun patche. Ak chceš hrať v dosboxe, pozri sa či máš v dosbox configu nastavené EMS=false. Alebo to hraj cez Scumm.
Je steam verze (1-5) opatchovaná/funkční na Win10, nebo je potřeba tam něco doinstalovávat?
@Red (27.08.2021 21:48): Přitom trojka byla pecka, toužil jsem po ní už od recenze v Excaliburu a vůbec mě nezklamala, dokonce bych řekl, že mě bavila více než jednička.
@90210 (27.08.2021 22:12): Doufám, že je to dané hrou a ne mou nechvalnou pověstí :O

@TombSpirit (27.08.2021 22:13):  Timery taky nemám vůbec rád:/ Ale i ve dvojce nebo v KQ III se člověk musel trochu otáčet.

@emxd (27.08.2021 23:11): Díky. Scumm jsem teď používal na GK 2 a savuju staromilsky co nový save to nový slot "gjfdhsk", tak snad nebude problém. To že něco občas spadne to vůbec neřeším. Pokud to není online zápas:)
@Red (27.08.2021 21:48): Už som to písal nižšie v diskusii, ale momentálne najmenej bugov má GOG+ScummVM, sú tam opravené veci, ktoré predtým neboli viď. https://github.com/scummvm/scummvm/pulls?q=qfg4. To neznamená, že ti to nikdy nespadne, ale v rámci možností je to relatívne najmenej bolestivé. Čiže savuj aspoň do 2 slotov :).

Minimálne nemusíš riešiť CPU cykly narozdiel od DosBoxu, kde to pri vysokých cykloch padalo. Ako audio si vyber Microsoft MIDI, ak chceš "klasické audio". Poprípade ak chceš radšej soundfont, tu sú nejaké https://github.com/dosbox-staging/dosbox ... r-content-soundfonts. Ja som mal rád FluidR3 alebo ChoriumRevA.
Zase jsem v Trutnově na pracovním laptopu, tak hodlám tento díl zkusit.

Za mě se zatím jednalo o sestupnou tendenci, jednička byla bomba, dvojka fajn?? a trojku už jsem nedohrál. Tady jsem četl, že je hodně bugů a chyb. Měl bych teda ještě něco instalovat nebo stačí GOG?

Co mohu s klidným srdcem doporučit je Heroine Quest.
@boovol (27.08.2021 00:41): Ja som to prešiel. Nebolo to zlé, ale v prvom rade si odhryzli priveľké sústo, ktoré nedokázali spracovať a hra pôsobí po technickej stránke aj trochu betaverziovým dojmom. Hoci potenciál to má, je to taký "Quest for Harry Potter" na magickej škole a to je naozaj fajn, ale je tam pomerne dosť ALE na to, aby si hráč tú hru naplno užil. Inak sme o tom dosť popísali v diskusii pri hre aj s Isairom. :)
@90210 (25.08.2021 14:33): No jo, teď jsi mi připomněl, doufám, že najdu své savy, někde jsem si je kdysi myslím zálohoval, ať můžu importovat. Jestli je nemám, tak to vypadá, že si ten maratón najednou od 1 - 4 udělám taky.
@Ringo (25.08.2021 13:46): Me dvojka v EGA prisla taky vzdycky hnusna, proto jsem taky 10 let cekal na remake a sledoval jeho vyvoj na webu. Kdyz uz to vypadalo, ze je to mrtvy, tak najedniu vysel, stalo to zato a svet mohl byt v rovnovaze, protoze jsem si mohl konecne zahrat celou serii QFG v jednom tahu, coz povazuji za ultimatni herni zazitek.

Doporucuju zacit za maga v jednicce, importovat do dvojky, pri importu si vzit zlodejske skilly (lockpick) a mit tak moznost ve dvojce delat veci maga i zlodeje, protoze dvojka toho myslim nabizi nejvic prave pro zlodeje (naopak trojka skoro nic).
@90210 (25.08.2021 12:59): O tom remaku QFG2 vím, určitě je v plánu. Akorát poslední dobou mám jakousi zálibu v EGA grafice, hlavně skrz Kings Quest 4, Lauru Bow, Conquest of Camelot a nebo hlavně moji letitou modlu Space Quest 3, tak si říkám, abych se třeba neochudil o nějaké lokace v EGA verzi Quest for Glory, které by byly třeba fakt pěkné. Ale zase na druhou stranu, Kings Quest 3 jsem dohrál ve fan VGA remaku a bylo to taky pěkné. I remake KQ2 vypadá suprově, ale ten už jsem dohrál kdysi v EGA grafice a tak jsem neměl motivaci jej znovu dojíždět v tom VGA přepracování.

Jinak já ani tak nedal na ty recenze, že je dvojka jako slabší, já ji nějakou dobu totiž hrál, dokonce rozehráno 2x, chtěl jsem dohrát vždy všechny díly sierráckých sérií. Ale jak jsem říkal, oku nelahodil fialový hnus, tady ty barvy prostě byly přepísknuté, ale hlavně, já byl kdysi dávno líný kreslit u adventur mapky a tak jsem si vždycky myslel, že to bludišťové město nějak probloudím a vždycky jsem tam zabloudil a tak jsem to vzdal.
@emxd (25.08.2021 13:13): Resil to jeden z tech master fan patchu, se kterym jsem to naposledy hral uz pred vice nez 10-ti lety, ale byl to asi nejhorsi bug diky tomu, ze k Chernovymu se slo az pozdeji ve hre a v zasade pokud to tam hraci spadlo, tak to bylo na restart s jinou verzi hry. To bylo hodne neprijemny a nadaval jsem, ale stejne je to hra na 100%, dohral jsem ji nakonec urcite vic nez 5x.:)
@emxd (25.08.2021 09:56): A opravilo to i ten myslim vubec nejhorsi bug coz byl Chernovy? Jako hrat QFG4, to chtelo vzdy pouzit fanpatche, nastesti byly relativne rychle k dispozici i pro skvelou CD verzi.

@Isair (25.08.2021 09:32): Jojo ta ceska tomu dodavala svy, vsak ja taky tehda QFG4 na cas vzdal a hraval spis neustale dokola jednicku a trojku, ve ctyrce jsem zazil bezvadny bugy jako napr. chozeni po nebi na obrazovce s branou mesta apod.

@Ringo (25.08.2021 12:07): Tu dvojku jsi zkousel v remaku? Ten se myslim vsem pokracovanim vic nez vyrovna, cekal jsem na nej asi 10 let a vyplatilo se, EGA bych ani nezkousel a je super, ze QFG jde hrat od jednicky do petky i s modernim interface.

Byval to ale celkem tradicni blabol v nasich koncinach od lidi, co to poradne nehrali, ze dvojka je slabsi. Psal to Andrew, pozdeji to od nej prekopiroval treba druhdy asi prvni retrogamerskej blog Denik nespokojeneho hrace. Oba spojovalo to, ze dvojku nehrali.
Já to kdysi nedohrál, protože co si tak pamatuji, měl být kouzelný svitek pod nějakým pařezema on se mi tam prostě neobjevil. Přes to mě to neskutečně bavilo, nejvíce ze všech dílů. Hrál jsem to docela hodně dlouho a grindoval jsem si tam. Ta upírská atmoška taky dělá hodně. Je to pro mě vrchol série.

Dlouho největší modlou byla trojka, ale tohle to překonalo. Samozřejmě jednička je taky kultovní. Nikdy jsem se však nedostal daleko ve dvojce, nevím proč, odrazovala mě vždycky podivná fialová paleta barev. No a pětka, to je kapitola sama o sobě, nikde se mi ji nikdy nepovedlo korektně rozjet a když už se povedl zázrak a dostal jsem se přes tvorbu postavy a do první startovní obrazovky, tak hra spadla a už ji pak opět nešlo rozjet. Vždycky po spuštění jen problikla černá obrazovka.
To má za to, že nehrá ScummVM verziu, tam je Domovoi opravený.
@90210 (25.08.2021 09:29): jo, bugy jsou ve čtyřce peklo, tenhle díl jsem rozehrával snad 4x nebo 5x, než se mi podařilo jej zdárně dohrát, tradiční paletu bugů, obohacovala ještě česká neopatchovaná verze svými vlastními (třebas u Baby Jagy). Asi hra, se kterou jsem měl největší trpělivost, ale vyplatila se... ještě štěstí, že když hráč ví co dělat a kam jít, dá se opakovaně dohrát již celkem rychle (resp. alespoň do místa, kde postup hrou bug přerušil).
Štěstí. že ostatní díly jsou poměrně bezproblémové.

CRPG Addict rozehral tento pro mnohe nejlepsi dil serie a zase jsem diky tomu dostal chut si celou serii od jednicky po petku zahrat. Bohuzel ho, jak uz to u neznalych hracu ctyrky byva, tradicne dostaly bugy a nejspis to bude muset rozehrat znovu, protoze propasl Domovoje.
@Isair (29.03.2020 23:24): Chernovy bug tuším opravuje nejaký NewRisingSun patch, ktorý už je zakomponovaný v GOG verzii. Opravený domovoi bug je ale novinka. A áno, na spustenie hry ti stačí iba nainštalovať GOG verziu a v ScummVM si ju potom pridať medzi hry. Jediné, čo mi na ScummVM vadí je, že ich defaultná audio adlib emulácia je zlá, horšia ako DOSbox. Namiesto nej som si stiahol FluidR3_GM soundfont odtiaľto. Potom v ScummVM iba prepneš audio na fluidsynth a v MIDI nastavíš cestu k tomu .sf2 soundfontu, ktorý si môžeš stiahnuť z githubu.
@emxd (29.03.2020 22:59): To je super zpráva. A je opravený i Chernovy Wizards bug v bažinách?

Čili jestli jsem to dobře pochopil, z toho co níže popisuješ, stačí mi už jen dabovaná GoG verze a tu spustit v ScummVM bez nutnosti nějakého dalšího patchování či nastavování a je to ta nejméně padavá a zabugovaná verze? :)

Já doteď hrál pouze score disketovou nedabovanou verzi (tu Score windows dabovanou verzi jsem v podstatě nemohl hrát vůbec, ta padala každou chvilku), která po správném nastavení cyklů a CPU v dosboxu a oficiálním patchi byla úplně bezproblémová. Ale už roky si chci zahrát tu dabovanou, která mě právě odrazovala kvůli množství crashů. Na GoGu už mám sérii každopádně preventivně nějaký ten rok zakoupenou.
Trochu som sa prehraboval na githube a vyzerá to tak, že Domovoi bug je v ScummVM verzii opravený, viď. To by vysvetľovalo, prečo som ho nevedel triggernúť :/
Dohral som to aj za ostatné tri classy. Tým, že som mal hru čerstvo v pamäti som to len v rýchlosti prebehol. Tentokrát mi to aj pár krát crashlo, konkrétne raz za fightera, dva krát za paladina a tri krát za wizarda, :). Ale hral som to dosť zbesilo, skripty som preklikával, tak možno preto. Čiže hra nie je úplne 100 percentná ale povedzme tak 95 percentná :). Inak snažil som sa aj explicitne triggernúť domovoi bug, ale nešlo to. Vyhýbal som sa prvý týždeň hospode v Mordavii, ale domovoi sa stále bez problémov generoval, tak neviem či už bol ten bug za posledné roky opravený alebo čo.

Čiže perfektný crash-free prechod so všetkými štyrmi classmi sa nakoniec nepodaril, ale aj tak si myslím, že je to momentálne go-to verzia, teda konkrétne ScummVM+GoG+FluidR3 na audio.
Pozeral som nejaký stream s Lori a Corey Coleovcami, v ktorom sa len tak náhodou nonšalatne zmienili, že Aubrey Hodges vydal remasternutý soundtrack ku QFG4. Síce bol vydaný už pár rokov dozadu, ale osobne som to vôbec neregistroval. Už ten DOSovský bol perfektný, ale toto je ešte lepšie!

Toss a coin, lidi ;)
@Karasman (29.02.2020 17:04): Hral som to nejaké 3-4 dni s tým, že veľkú čast hry som si už nepamätal (v pamäti som ešte mal hlavnú kostru hry, ale riešenia puzzlov už nie). Prekecával som každé NPC niekoľkrát, keďže voiceacting je ako ináč perfektný. No proste, hral som to "naplno".

@Tulareanus (28.02.2020 01:54): QFG maratón ma ešte len čaká, nateraz mám skôr chuť dať QFG4 za ostatné classy. Áno, to priebežné crashovanie bolo otravné. NewRisingSun patche síce opravili tie najzávažnejšie chyby, ale aj tak to z času na čas v DosBoxe padalo. Človek sa musel babrať s nastavovaním cyklov etc.
@emxd (27.02.2020 23:09): To je super správa! ja som pred rokmi chcel konečne hru dať tak, že začnem od jednotky a prejdem s tou istou postavou/savom za paladina celú ságu. Ale v momente, ako som sa dostal do štvorky a vyšiel z jaskyne, tak to neustále crashovanie mi to urobilo nemožným.
Vzhľadom na to, že najnovšia verzia ScummVM už podporuje aj QFG4 som si povedal, že to musím otestovať. Výsledok je, že som dal kompletný thief playthrough bez jediného crashu alebo bugu :). Po ~25 rokoch konečne bezproblémová QFG4 verzia. Aspoň zatiaľ to tak vyzerá. Hral som GOG + ScummVM 2.1.1. Jediná výtka je, že defaultná MIDI emulácia, ktorú ScummVM má, je absolútny dogšit. Je to o dosť horšie aj v porovnaní s tým, čo má defaultne DosBox. Skúsil som asi 10 rôzných soundfontov a relatívne najvernejšia k originálu sa mi zdala FluidR3. Na staručké MIDI celkom schopné. Miestami som mal pocit, že hrám Windowsácku hru a nie DOSovku. https://www.youtube.com/watch?v=rGwjhIbaZmY
@Fingon (15.11.2018 13:02): že by? No nemohl jsem se prostě nikam dále pohnout, hledal jsem kde co a pak kouknul do návodu, kde psali, že pod pařezem má být dopis, nebyl tam, tak jsem se na hru vykašlal :-)
@Ringo (14.11.2018 22:05): Já si pamatuju že verzi Score jsem před těmi cca 19 lety skončil právě na dopisu od Katariny - ten sice ležel na truhličce v pokoji, ale nešlo na něj kliknout.
Úžasná hra, škoda jen, že když jsem hrál, rozehrál jsem za kouzelníka a po x hodně hodinách mého oblíbeného grindování jsem narazil na zásadní bug, nenašel jsme jakousi listinu v pařezu, která tam prostě měla být a tam jsem skončil,. Ale to bylo tak před 20 lety. Někdy to musím zkusit znovu, doufám, že v GoG verzi nebude stejný bug jako ve Score verzi :-)
@90210 (14.11.2018 17:44): Ale jo vylepšili, například opravili bug s přeskakováním dialogů v Septerra Core: Legacy of the Creator na novějších OS, což je třebas něco, na co se na Steamu totálně vysrali. A i kvůli tomu jsem si GoG verzi pořídil, třebaže mám doma originálku ze Score či Levelu. A určitě je toho víc ( z hlavy třebas font patch u Robina Hooda vs Steam verze, na kterou jsem právě musel onen GoG patch aplikovat). Pravda, že občas prodávají něco polofunkční (naposled mě třebas nasrali s The Great Battles of Caesar, byť to jejich podpora rychle vyřešila zasláním starší a funkční verze), ale standardně s nimi problémy nemám, což se o Steamu říct nedá.
@Han22 (komentář): Uprime, kredit bych rozhodne nedaval Gogu, ti sami nikdy nic nevylepsili a nevahali prodavat i polofunkcni zalezitosti, and fanouskovskym patchum, diky kterym byla tato hra v CD verzi bez problemu hratelna uz pres 10 let.
Chlopci a dievčatá, kedže hra zatiaľ nie je pridaná, a mne sa ju nechce, tak aspoň takto: Je tu niekto, kto by mal záujem o Steam kľúč k Hero-U: Rogue to Redmeption (najnovšia hra od Lori a Corey Coleových)? Vyšla cca. pred 2 týždňami a ostal mi na ňu Steam kľúč.
Darujem prvému záujemcovi.

Ďakovala.

EDIT:// Kľúč darovaný.
Já jsem nějak měl čtyřku za nejproblémovější díl a tak trochu jsem čekal na nějaký remake i když to na gogu mám.
@Fingon (12.06.2017 21:57): Zkusím, díky. Ono u téhle série je padání obecně docela častý problém. Pamatuju si na krásný bug v předchozím dílu. Hra mi napsala Oooops! Přesně když Yesufu shazoval oštěpem prsten. V gog verzi pak v pohodě :)
QFG IV jsem dohral naposledy prave z GOGu a jelo to bez problemu. Co to bylo za povolani, to uz si ale nevzpomenu, mozna mag.

Jinak zkus si hru stahnout i jinak, nez ji mas stazenou momentalne - bud samostatny instalator, nebo pres GOG Galaxy. Z nejakeho duvodu jsou u nekterych titulu nabizeny odlisne verze (interni gog cislovani) a nektere veci mi v jednom pripade jdou a jine ne.