@Tainaru (10.03.2023 18:06): ak sa mozem pridat, celkom zaujimava otazka :D ja by som to asi vyriesil tak, ako to mali gold a silver, ze bud znizit v pociatocnom regione level cap nejak az smiesne a v dalsich regionoch ich zvysovat, pripadne zvysit celkovo level cap napr na 1000 a pri open world hre so vsetkymi 9 regionmi by si kazdy mohol dokoncovat niekde v priemere okolo 60-70 a post game uz to dotahat na priemer 100
@Tulareanus (10.03.2023 16:25): A máš ještě něco z toho v paměti? :) Jak bys třeba řešil cestování do různých regionů tak, abys neměl již vylevelovanou partu z jednoho regionu v případě, že by se jednalo o multiregionální hru? Omezil bys to na nutnost začínat v každém regionu znovu od začátku s novým startérem?
Taky bych byl rád, kdyby udělali nějaký plnohodnotný všezahrnující titul :)
@Tainaru (10.03.2023 15:04): Ja som mal predstavu a aj konkrétne nápady na pokémon open world asi tak pred 20 rokmi, keď som mal dohranú prvú generáciu a rozohranú druhú a chodieval som aktívne na fórum pikachu.cz :D A samozrejme game freaku sa doteraz tie nápady 15ročného fagana nepodarilo vymyslieť alebo zapracovať. Dlho som však uvažoval nad tou sci-fi myšlienkou, že ako by pokémon ako hral vyzerala, keby ju robilo normálne veľké západné štúdio pre pc. V podstate mi tú myšlienku pripomenul Temtem , ale nehral som to.
@Tulareanus (10.03.2023 14:23): Oni musí vždy mnoho věcí zjednodušit a mnoho dalších zase hrozně zkomplikovat :) Pak vznikají takové ambivalentní hry a člověk aby se z toho postavil na hlavu.

Zajímalo by mě, jak by hra vypadala, kdyby tam bylo chytitelných všech existujících 1010+ Pokémonů, to už by asi nastal chaos a mapa by nejspíš musela být o dost větší. Ale do pvp by se daly najít mnohé zajímavé kombinace.
@Tainaru (10.03.2023 13:58): Tak ja som zatiaľ nintendo noob, takže len sa hnevám nad tým, čo je na pc skoro 15 rokov samozrejmosť. :)

No to s tým pvp je úplne retardované, lebo sa to dá veľmi primitívne programátorsky ošetriť, keďže pvp a tera battle sú úplne iné účely, čiže si stačí do atribútu v databáze dať k tomu pokémonovi príznak, že sa jedná o iný atribút a ukladať to do savu a hotovo. Čo je inak ešte trafené, mi prišlo, že keď som zapol pvp a šiel si zostaviť battle team, nemohol som vyberať pokémonov z družiny a ani pokémonom meniť pred začatím hľadania oponentov itemy. To je dosť katastrofa.
@Tulareanus (10.03.2023 13:19): Inu, zas tak moc mě to nepřekvapuje vzhledem k tomu, že jak Game Freak, tak Nintendo nejsou zrovna proslulí online friendly funkcemi, bohužel. Když ohlásili update, tak jsem si myslel, že tohle zrovna by mohly být věci ke spravení, ale očividně se už nedají čekat žádné zázraky.

To s tím výběrem pvp Pokémona do raidu se mi taky moc nelíbí, zřejmě je to ještě pozůstatek z 3DS her, kde jsi Pokémona musel zaregistrovat předem do soutěže a od té chvíle s ním nešlo vůbec hýbat. Trošku wtf, ale bral jsem to už jako zajeté pravidlo. Ale aspoň ty pvp souboje tam běžely docela plynule, co si pamatuju.
@Tainaru (10.03.2023 11:56): Ja som sa to snažil googliť a našiel som na to viacero threadov na reddite a aj na iných stránkach, kde tie časy popisovali rovnako. Od oka som sa reálne napojil na cca každý 3.-4. neeventový raid a tak na každý 5.-6. eventový raid. Takže celkom dosť času som pri tom zabil.

Čo ma ešte v rámci toho UX a riešenia online hrania hnevá je, že pomaly každá hra na pc, ktorá má v jednej hre mp a kampaň, tak sa jednoducho hodíš do queue na ten typ mp akvitity, ktorú chceš robiť a hráš si popritom singleplayer časť, kým ti nevybehne na obrazovke okno, že sa našiel match na tera raid alebo pvp, tu musíš sedieť a čakať, či ťa to pustí do lobby a nič iné sa pri tom nedá robiť.

A čo je úplne a extrémne dementné - ostal som v šoku, keď som si včera po absolvovaní pár pvp zápasov išiel dať tera raid a až keď som bol v ňom a mal som si vybrať pokémona, mi hra oznámila, že kingambita si nemôžem vybrať na raid, pretože je v battle teame, čo nejde ani zrušiť pri výbere pokémona do raidu. Čiže som musel leavnuť raid, odísť z pokeportalu do boxov, zrušiť pokémona z battle teamu, znova zapnúť poképortal a vyhšadať nový raid... U nás v IT firme síce nevyvíjame hry, ale keby sme mali takýto postup na správu obsahu, tak by buď od nás odišli klienti alebo by človek, ktorý by to tak urobil bol vyhodený...
@Tainaru (10.03.2023 01:59): Mne to za ragequit oponenta dalo 1000 LP, ale v ranku ma neposunulo a ani nepripočítalo víťazstvo. Stalo sa mi to včera dvakrát (zo 7 hier, ktoré som hral) a ani raz to nepripočítalo.

No mňa na tých tera raidoch serie, že ťa to pripája asi 30 sekúnd, aj keď máš megarýchly internet, neukazuje ti obsadenosť lobby vopred, čiže častokrát ti po pol minúte akurát napíše, že ťa tam nemôže pripojiť, ale hlavne nemôžeš si tých 8 lobby refreshnúť skôr ako po cca 2 minútach, čiže ak sa ideš po neúspechu v prvej lobby prihlásiť do inej, na 99% už sú obsadené alebo zrušené... A to celé potom žerie strašne veľa času. Nehovoriac o tom, že tie tiene/obrysy pokémonov pri ich množstve je tiež hovadina, ťažko sa v tom vyzná. Nehovoriac o miniatúrnej ikone pre tera type, hoci je tam priestor na to, aby to tam bolo napísané. UX je v tej hre za opicami.
@Tulareanus (10.03.2023 01:28): Ale ono to tak je, že se započítávají body tomu, kdo vyhraje, i když protihráč ragequitne offline. Aspoň u mně to fungovalo v ranked. Naopak když hráč hru často takto ukončuje, tak by měl mít nějaký postih, myslím, ale to nemám ověřené.

No, ještě že v raidech znemožnili útočit plošnými útoky i na ostatní spoluhráče jako to bylo ve Sword/Shield, to bys dostal psotník :)
Já když vidím, že jsou v raidové partě nevhodní pokeši, tak radši odejdu ještě před potvrzením a zkouším hledat znovu. Někdy tam nemá smysl lézt.
@Tainaru (10.03.2023 00:39): No máločo pokazí hru s multiplayerom tak, ako komunita... Skúsil som trochu aj pvp a naštvalo ma, že z tých pár zápasov, čo som hral, tak keď som išiel dať finishing blow na víťazstvo, tak pred tým posledným ťahom si oponenti vypli hru, prerušilo spojenie, aby nedostali prehru a ja som nedostal víťazstvo. A pritom na sprostom najnižšom ranku... Je to inak ďalší fail game freaku, že to nemajú ošetrené, aby sa v takom prípade odpojenia aj tak udelila výhra a prehra, miesto toho, aby hráči takto lacno cheatovali.

Ale tie tera raidy, to mi nejde do hlavy, lebo ľudia, ktorí sa ani nepokúsili nad tým zamyslieť boli skoro v každom. Hostoval som a joinol aj pár iných 5* a tie boli teda rapídne ľahšie ako keď som plnil Iron Leaves a Walking Wake (aj toho som získal) a úplne vždy sa našiel minimálne jeden, čo tam skapíňal s úplne nelogickou hovadinou, ktorá bola not effective alebo mala ešte slabinu na toho tera pokémona. Napr. čo sme porazili posledného 5* Appletuna, ktorého som hosťoval, tak sme to celé potiahli len ja s druhým hráčom, ktorý mal Azumarilla s play rough, zvyšní dvaja len míňali čas.
@Tainaru (09.03.2023 22:55): no ja som mal problém s hráčmi hlavne, ktorí si ani nepozrú tera type proti ktorému idú a na psychického pokemona idú s neefektívnymi blbosťami a trikrát umrú počas fightu bez toho, aby niečo urobili.
No nič, za mňa 5% dole za tú paródiu na interface na online hranie a tragickú technickú stránku online hrania.

Inak som konečne chytil v tera raide po dvoch dní neúspechov s tragickými hráčmi iron leaves. "Stačilo" kingambitom vyboosteným cez sword dance dať critical kowtow cleave za polovicu života iron leavesa a potom ho už domlátiť...
Z Violet myslím, že mohu někomu vyměnit Miraidona, resp taky se můžu podívat.
@Kunick (01.03.2023 07:49): Stretnúť Micka za posledné dva roky je vzácnejšie ako chytiť legendárku. :D Navyše pokiaľ viem, tak on má tiež Scarlet a ešte sa veľmi ďaleko nedostal.

@Tainaru (01.03.2023 02:45): O breedovaní viem, len sa mi do toho veľmi zatiaľ nechcelo. A nechcem si predstavovať to párenie dittowhore so všetkým. :D Ja môžem pripraviť zoznam tých, ktorí mi chýbajú a chcel by som a kľudne to môžeme napr. potradovať s tvojou violet verziou, kde by som ti zas ja mohol poslať tie, ktoré sú len v scarlete.

@DosRatas (01.03.2023 06:29): Dík, to som nevedel.

Každopádne ešte ma trochu nahnevalo, že včera sa mi objavil 5* raid, tak som si povedal, že ok, idem ho hostovať, lenže som sa v hre musel hodiť online a ako som sa hodil online, tak mi to zmenilo na 4* raid a úplne iného pokémona...
@Tulareanus (01.03.2023 00:53): Gratulace! Pěkně jedeš... breedovaní i tradovaní tu už padlo, tak držím pace aby se podařilo brzo zkompletovat. A nemá pokemony i Mick? Tak trady s předmětem můžete udělat někdy na BL sraze ;)

Já jinak na hraní nemám teď vůbec čas a paradoxně mě to vede k tomu hodnostit hru pozitivně, fakt se těším na klidný večer někdy v daleké budoucnosti až hru zapnu a zase pár zaplním pár děr v pokedexu. Na mě funguje už základní princip, já vylepšení do nových dílů nepotřebuju :D
@Tulareanus (01.03.2023 02:17): ked chces, nasiel som dobry postup ako tradovat s hocikym, ako kod zadaj paldea dex cislo svojho a chceneho a po vacsinou casu ta bude parovat s ludmi co bud ponukaju to iste co ty, alebo lepsie varianta to co chces ty...priklad, nabreedoval som si fuecoca a chcel som zanho quaxly aj sprigatitta, tak kody na trade som mal bud 00040001 alebo 00040007, cize ked mas koraidona na trade za miraidona, tak tam hod 03990400 a snad budes mat stastie
@Tulareanus (01.03.2023 02:17): Slakotha nemyslím, ale je fakt, že najít ho je někdy o nervy :) Já většinu těch vzácnějších pochytal v raidech, tam lidi občas postují i ty pokeše z druhé verze hry. Každopádně během dne se mrknu, co mám, napíšu ti a domluvíme se.

Nezapomeň, že nižší evoluce si můžeš i nabreedovat přes piknik, pokud máš Ditta. Z Eelektrika si nabreeduješ Tynama a toho snadno evolvneš. Dělá se to tak, že si připravíš bagetu s Egg power lv2, v pikniku necháš venku běhat pouze Ditta a toho druhého pokeše a jen čekáš, a během chvilky by se ti měly generovat vejce v piknikovém košíku, ty si postupně odebíráš k sobě :D

V Area Zero jsem měl na mysli jednoho z těch paradoxů, který je dobře schovaný, a taky že jsi ho popsal jako nechyceného. Trošku to tam ještě musíš prozkoumat :)

Snad budu mít i toho Miraidona na výměnu, mrknu se pak.
@Tainaru (01.03.2023 02:08): Myslíš Slakotha? :D Pozeral som si, že čo ešte môžem dostať bez tradovania (to by som ti napísal :) ) a vyšlo mi to takto:

- chýba mi Slakoth (zabil som asi hodinu udierania hlavou do stromov kde mal byť a nič)
- chýba mi Eelektrik, na ktorého som zatiaľ nenatrafil, hoci jeho vývoj som chytil
- potrebujem chytiť alebo vyvinúť Blissey
- 2 legendárky, ale to dám
- 3 paradoxovia, v podstate verzie larvestry, salamenca a magnetona, ktoré som ešte na chytenie nestretol

A zvyšok sa pokiaľ viem už v Scarlet nenachádza, alebo je nutné ich vyvinúť výmenou (Slowking, Scizor).

Chytil som aj druhého Koraidona, už len nájsť niekoho, kto by mi ho vymenil za jeho kamoša z Violet.
@Tulareanus (01.03.2023 00:53): Dobrý postup, to už máš téměř všechno pochytané :) Area Zero budeš mít taky za chvilku, jen jeden Pokémon by ti mohl teoreticky dělat problémy, protože je dobře schovaný.
@Tainaru (28.02.2023 12:32): Nj, ja si počkám na recenzie, ani nie tak pre hodnotenie, ale skôr pre informácie o obsahu, lebo dávať 35€ za pár pokémonov sa mi fakt nechce, takže uvidím potom.

Inak si hrám ešte postgame, dnes som chytil 2 z 4 legendáriek, pokédex momentálne naplnený 371/400, zatiaľ sa mi nepodarilo vôbec natrafiť na 3 z 7 paradox pokémonov ani po hodine obchádzania Area Zero.
@Tulareanus (28.02.2023 11:43): Tak je to hlavně pro ty, co chtějí mít kompletní zážitek a kompletní living dex do Home, těžko v tom hledat jiný důvod, i když nějaký příběh tam taky bude. Předpokládám, že s DLC bude rozšířený pokédex zdarma i do základní hry, minule to tak bylo.
Cenovka je fixní a jiná podle mě nebude. Pro Shield jsem platil 750kč, teď jsem to kupoval za 875kč, respektive o něco méně, protože jsem tam aspoň upotřebil všechny ty nasyslené body z jiných her a nepropadly mi.

Kupovat to samozřejmě nemusíš, anebo můžeš počkat na recenze a pak se na to vykašlat znovu :)

PS. tady je seznam drobných oprav v tom posledním updatu.
@Kunick (23.02.2023 00:01): aha, už chápem ako to myslíš, že preklikom z recently catched na jeho zápis a návrat naspäť sa nedostaneš na jeho umiestnenie v pokédexe, ale len jeho záznam. To som pravdupovediac ani nevyužíval.
@MickTheMage (22.02.2023 23:00): Tak u mňa to boli prví pokémoni od 4. generácie, takže som sa celkom zabavil, ale keby hrám tie generácie medzitým, tak som asi o dosť prísnejší a moje nutkanie to hrať, by asi nebolo také intenzívne (ale aj tak som tam vedel mať dlhšie pauzy v hraní v prospech inej hry). No a ešte riešim postgame content. Rád by som aj skompletizoval pokédex.
@stromz (22.02.2023 21:01): chápu, competitivně je to mechanika k ničemu, ale mám rád ten system jak IV, tak EV. Je to hezké převedeni života do herní mechaniky.

Nedivim se, hardcore jsou mega konzervy.
@Kunick (22.02.2023 20:34): PVP - ja si proste myslim, ze uplne normalni je od takovyhle hry ocekavat, ze i celkem casual hrac muze po dohrani zakladni hry plynule prejit do Ranked battles, aniz by musel travit dlouhy vecery grindem a googlovanim systemu IV's, EV's, breedingu, atd.

A tohle je pravej opak bohuzel.

Nicmene na VGC (competitive) redditu jsem s nazorem "ten grind je v roce 2023 fakt prehnanej" byl downvoted to hell, evidentne spousta hracu ma a) dny o 48-mi hodinach b) ten grind z nejakyho duvodu oblibujou. Oh well :-P akorat tim dochazi presne k tomu efektu, ze spousta hracu na PVP rezignuje, i kdyz by je to treba bavilo.
@Tulareanus (22.02.2023 10:42): pěkné! Ja o vikendu dal posledniho Titana, a jdu na gymy. Ty mam 4 a k tomu 2 starbaze. A jinak zatim spokojenost, až na ten zbytečný openworld, kdy netuším kolik ješte pokemonů v dané oblasti hledat a kde najit trenéry do těch úkolů " poraź xx v oblasti yy". Co je jinak strašně neergonomické je pokedex... proč nejde prokliknout z recently catched!

@stromz (17.02.2023 14:16): vidím, źe k pvp se vracet nebudu :D. To s Tera shardy mi nedošlo, zatím vůbec neřeším. Jako IV jsou za mě super, chápu ten oser ale prostě vrozené predispozice přidávají hře hloubku.
Tak základná hra dohraná, momentálne chytených 366/400 pokémonov + 9 mimo paldea regional dex. Začal som už trochu aj postgame a pár restov, ktoré mi ostali na preskúmanie po získaní poslednej herby mysticy. Momentálne uvažujem, či s hodnotením neísť ešte o 5% nižšie, ale smerom hore to nebude. Asi napíšem komentár.
PS: někdo tady zmiňoval PVP - jo, furt to částečně hraju, ale i já už pomalu odpadám, protože Tera mechanika je sice vcelku fajn věc, ale ústí i v naprosto příšernej novej grind.

Celkově ve Scarlet/Violet pokud si chctete vytvořit a vytunit vlastní tým do Ranked Battles si kromě volnejch večerů hoďte volno v práci, nahlašte partnerovi/partnerce, že nebudete k dispozici a pak... se možná k nějakýmu týmu dopracujete a je otázkou, jestli to bude stát za to.

V zásadě to chce zaprvé vytunit si pár pokémonů pro tuhý 6-star raids a poté ze surovin začít tunit tým pro Ranked, přičemž stejnej pokémon pro obě role prakticky nikdy neni optimální. Tera Types tohle šíleně komplikujou, protože často chcete pro určitýho mona vzácnej typ, takže pak zoufale čekáte na tu správnou Raid, nebo musíte použít 50 Tera Shards, což je číslo vyžadující naprosto hnusnej grind. Nastává buď nesmyslně drahý krmení vitamíny pro zvýšení EV's nebo úmornej EV training kosením wild pokémonů (pokud jste nevěděli, tak KO Shinxe vám přidá 1 Attack EV, KO Fletchlinga 1 Speed EV, atd.), což v Gen 7 a 8 pomocí PokéPelago/PokéJobs už nebylo díkybohu nutný, tak tady je to v praxi zpátky.... a pak ještě musíte vymaxovat IV's pomocí Bottle Caps, případně breedingu.

A pak třeba zjistíte, že by možná Grass Tera u vašeho mona moh bejt lepší než Tera Water - a CELEJ proces můžete začít opakovat!

Pokud jste to celý nepřečetli nebo vás to totálně odpudilo od případnýho zkoušení competitive scény- vůbec se vám nedivim. Jednou z hlavních věcí, který jsem od Scarlet/Violet očekával bylo další zrychlení nesmyslně zdlouhavýho procesu tvorby Competitive monů a kromě jednoho zlepšení (IV's se daj vymaxovat už na Lv50 - ale IV's už by ideálně vůbec neměly existovat stejně jako v Legends: Arceus) jsme dostali PRAVEJ OPAK.

Ain't nobody got time for that...
Opakuju se, ale v jakym technickym stavu tahle hra vyšla je prostě absolutně neomluvitelný a neakceptovatelný. Na Switchi už jsem odehrál pěknou řádku her, ale nic takhle špatně vyladěnýho a nedodělanýho jsem tam dosud nehrál. Grafika je až na výjimky (slušný pokémonní modely) naprosto (pod)průměrná a absolutně nesrovnatelná s výborně vypadajícíma hrama na Switchi, běhá to naprosto příšerně, je tam tuna problémů, který nevychytal betatesting (konečně má vyjít patch https://serebii.net/scarletviolet/patch.shtml, kterej aspoň část opraví, ale pořád to pravděpodobně poběží hrozně), města jsou nejprázdnější joke, co jsem zažil v "moderním" RPG, o naprosto nevychytaný obtížnosti už jsme mluvili.

A všichni asi už víme, že na vině je jak matlácký studio Gamefreak, tak spjatost se všim tim merchem, která ztěžuje posunutí vydání, ale to nesmí bejt ani náznakem omluva stavu, ve kterym ta hra vyšla. Nejsmutnější jsou pak hysteričtí fanboys (a není jich málo), kteří jsou absolutně neochotní přijmout konstruktivní kritiku tohohle (už zase) neskutečně "flawed" produktu.

A mimochodem "dexit" mi z principu vůbec nevadil a přišel mi jako naprosto logickej krok, kdy prostě neni moc reálný nacpat do nový hry všech tisíc příšer, každou opatřit kvalitní sadou animací, atd. aniž by se ta kvantita neprojevila na kvalitě. Problém je, že ubyla kvantita a kvalita se nedostavila.
@MickTheMage (16.02.2023 22:14): Tak ja zas neporovnávam so súčasnou AAA tvorbou, ale aj v konkurencii switch hier napr Xenoblade Chronicles 3 to vyzerá biedne. Úplne by stačilo, keby to ostalo v rovnakej štylizácii, ale napr skaly, stromy, tráva by nali textúry z roku 2000, viac modelov postáv, atď. Ale hlavne má štvú tie fps dropy a to je tá hra zastaralá a vyvíjaná na jednu jedinú platformy a aj tak laguje.

Ja som inak do scarlet šiel úplne naslepo, čo sa mi pri hre stalo asi prvý raz za posledných 10 roko, možno aj viac. Jednoducho som kúpil switch a chcel som najnovší pokémon. Ono to každopádne nie je tak, že by som sa nebavil, ale je smutné koľko má hra zbytočných deficitov.

@Kunick (16.02.2023 21:44): to chápem, ale čím je hra ľahšia a opakujú sa v nej činnosti, tým je pre mňa stereotypnejšia, čiže nejde mi o challenge, ale minimalizovanie stereotypu.

Ten výťah v Cascarrafe je nejaký brainfart autorov. :D

Inak práve som získal 7. odznak a ostáva mi ešte teda 1 gym, 1 team star base a 1 titan. Chytených mám 316 pokémonov.
@Tulareanus (16.02.2023 17:01): Zase je to na Switch, takze zase od toho nemozes ocakavat neviem ake uber super extra spracovanie...ergo aby to vyzeralo moderne :)

A co sa tyka predavnia sa ako teplych rozkov... kupil si to? Ja som to kupil? Takze sme asi sucastou problemu :) Osobne nelutujem, ze Scarlet mam, ale ani nebudem tvrdit, ze je to najlepsia hra serie (pretoze - a myslim si, ze tu sa na tom skoro vsetci zhodneme - nie je).
Já to vidím odlišně. Pokemoni jsou prostě pohodové hraní, neřešim obtížnost, neřeším výzvu. Zatím se mi líbí příběh(y), má to vychovné parametry. A jako vždy, hard core je hra až late gsme pvp. Ale netuším jaká je teď meta a nevim jestli budu mít čas a chuť. Ale @stromz: ty jsi pvp hraval ne?

Vzhledově mi hra přijde v pohodě (zatím jsem hrál jen handheldově). Nepotřebuji mít grafiku jak u KC:D. Jen občas delší loadinb zamrzí. A loading u výtahu je wtf, když ho později přijetím.

Jinak jsem teď moc ke hře nedostal ale chystám se na posledního Titana, 5 badge, 2 starbase ale krásných 184 catched!
@stromz (16.02.2023 16:21): S tým súhlasím, že sa tomu nie mohli, ale mali povenovať, ono tých vecí, čo tam zanedbávajú je samozrejme viac. A tiež ma to hnevá, že v podstate na kopec vecí serú a predáva sa to stále ako teplé rožky. Aj v tom Scarlet, ktorý teraz hrám ma napr. štve, že hra vyzerá zastaralo, ale aj tak sú tam fps dropy napr na severe krajiny, hlavne keď sneží. To je za mňa úplna hanba.

A k tomu scalingu, no jasné, niektoré hry to riešia tak, že do istých oblastí sa nedostaneš, kým neprejdeš niečo v príbehu alebo niečo nezískaš, myslím, že to je asi jediná vec v Scarlet, kde nejaký pseudoscaling existuje - do určitých častí sa nedostaneš bez odomknutých pokročilejších Herba Mystica, ale to je asi tak všetko.