Original War

Tuhle hru jsem si kdysi koupil úplně naslepo, jen na základě kladné recenze v časopise Level. Líbily se mi obrázky a hlavně se hra nejevila jako dlaší z řady RTS ve stylu "vyrob víc jednotek než nepřítel".

Hra se odehrává v pravěku, cca 2 miliony let před naším letpočtem. Hra nabízí dvě strany - Američany a Rusy, přičmež se ve zde vyskytuje ještě jedna nehratelná strana a to Arabové. V pozdější části hry je možné se ještě přidat v alterantivní větvi příběhu na stranu odpadlíků z obou národů.

Jak už jsem napsal, nejde o klasickou RTS ve stylu, těž hafo surovin a vyráběj stovky vojáků. V této hře dostanete do každé mise určitý počet lidí a s těmi si musíte vystačit, maximálně občas přijdou nějaké posily, ale rozhodně není možné si vyrobit lidi nové. Když o někoho přijdete, je po něm a do konce hry už ho k dispozici mít nebudete, takže lidi jsou to co je nutné opatrovat jako oko v hlavě, protože na nich závisí všechno - výstavba, řízení vizidel, průzkum atd. Každá postava je unikátní, se svým vlastním jménem a vlastnostmi, nejsou to jen bezejmenné figurky.

K tomu se pojí další skvělá vlastnost této hry a to je systém povolání. Vě hře jsou celkem 4 - voják, delník, mechanik a vědec - a každá postava může vykonávat jakékoliv z nich (satčí zajít do zbrojnice a je z ní voják, případně do skladu, kde se převleče do dělnického atd.) ale jenom pro některé z nich má předpoklady, aby se v nich mohla rozvíjet, takže hráč musí vysledovat v čem kdo viniká a tím směrem ho zaměřit. V případě potřeby ovšem není problém nahnat 3/4 základny na stavbu nové budovy, každému jde ale práce v závislosti na jeho předpokladech od ruky jinak.

Propracovaný je také systém surovin, kdy jsou vám z budoucnosti posílány bedny s materiálem a k tomu je ještě možné těžit ropu a siberit (příapadně alaskit, když hrajete za Rusko, ale jde o jednu a tu samou věc). V podstatě taková obdoba uranu a jaderné energie podle mě i podle pozdějšího použití ve hře -> alaskitová a siberitová bomba (má nádherný efekt >:) )

Vaše vozidla mohou jezdit buď na solární energii, nebo na ropu, případně mohou mít siberitový (alaskitový) motor, nejsou předem dané druhy, ale vy sami si určiíte, zda zrovna potřebujete vozidlo s kolovým podvozkem, které je sice rychlé, ale neprojede všude, nebo s pásovým, které je pomalješí, ale na druhou stranu se dostane na víc míst než kolové (krom toho je to ještě rozděleno na lehký a těžký podvozekv obou variantách). Na ten samý podvozek je možné namontovat zbraň podle vašeho výberu - kulomety, děla, rakety, případně z toho udělat obyčejný náklaďák atd. těch varinat je spousta. Možností jak je řídit, je také víc - buď přímo člověkem, nebo v pozdějších fázích hry i rádiově, kdy jeden mechanik dokáže ovládat X vozidel v závislosti na své úrovni a úplně ke konci je možné namontovat do aut počítač, takže k řízení už lidi nejsou potřeba. Vše má samozřejmě své výhody a nevýhody.

Co se týče technické stránky, tak hra vypadá pěkně, grafika je 2D, ale docela stylová, zamrzí absence vyššího rozlišení než je 1024*768. Hra je plně přeložená do češtiny, tedy i včetně dabinug, o kterém jsem četl, že je hrozný. Mě přišel docela v pohodě, neurazí, nenadchne, svůj účel plní.

Škoda jen, že ve hře není možnost kromě příbehu a MP, si zahrát také klasický skirmish. Každopádně mě tato originální strategie opravdu bavila a o to víc zamrzí, že díky přístupu vydavatele se jako i u dalších nedoceněných her druhého dílu už asi nikdy nedočkáme :(

Pro: příběh, stylová grafika, možnost stopnout hru a udílet rozkazy, netradiční herní mechanismy

Proti: max. rozlišení 1024*768, absence skirmish modu

Byl rok 2005, blížily se bratrovy narozeniny a já sháněl dárek. Tehdy jsem spatřil Owar v obchodě, a protože připomínal Red Alert 2, bratovu oblíbenou hru, jsem jej koupil. Nakonec jsem jej hrál hllavně já.

Ve svém odhadu, že jde o RTS ala Red Alert jsem se dost zmýlil. Jde o mix RTS a RPG, i když RPG je hlavní. Také tu nejde o to postavit více jednotek, než nepřítel. Tady si hráč musí vystačit s vojáky, které má k dispozici od začátku mise. Každý člověk má zkušenosti jméno a často i osobnost. Můžete si je oblíbit a když je zabijí, tak to zamrzí.

Hra nám nabízí povedený nelineární příběh. V každé misi se kromě hlavních úkolů vyskytují i vedlejší úkoly, které nemusíte plnit. Tím je pak ovlivněn děj dalších misí.

Hráč si může vybrat mezi americkou a ruskou kampaní. Osobně mám raději ruskou kampaň, hlavně díky postavám z nichž mám nejraději hlavního hrdinu Burlaka. Čeho docela lituju je absence arabské kampaně. To je trošku kompenzováno možností hru modifikovat. Díky tomu lze na internetu stáhnout hned několik kampaní za arbaskou stranu. Dokonce lze najít i modifikaci, která má být oficiální arabskou kampaní (Arabian Nights).

Celkově si myslím, že Owar je nejlepší strategií jakou jsem hrál. Svého času jsem u něj strávil desítky, ne li stovky, hodin. Mohu ji vřele doporučit.

Pro: příběh, nelinearita, herní mechanismy, multiplayer, modifikovatelnost

Proti: Jen 2 kampaně

Když mluvíme o českých hrách, především o zlaté éře (2001-2004), tak se hlavně skloňují jména jako Mafia, Operace Flashpoint, Vietcong, popřípadě H&D. Bohužel se docela často opomíjí skvost, který nese jméno Original War.

Příběhově se jedná o zajímavý počin, kdy cestujeme do pravěku, což dává hře velmi zajímavé možnosti. Skvělou věci je, že můžeme hrát za tři frakce. Hlavní jsou Američané a Rusové, později pak ještě Arabové. Kampaň šlape hlavně kvůli tomu, jaký vám hra vytvoří vztah k postavám. Vy si je totiž sakra oblíbíte, naučíte se jejich průpovídky a budete si je hýčkat a litovat každého (většinu), o kterého přijdete.

Pro mě hra obsahuje několik nezapomenutelných hlášek, jak už to u českých her mám. Výborně vtipné dialogy, pichlavé poznámky, ideální dávka vulgarismu. Když dnes nad tím tak přemýšlím, tak obdivuji, jaký jsme měli v té době dabing u her, což se dnes zdá jako fantasy.

Graficky je hra zajímavá především díky tomu, v jaké prostředí se odehrává. Pravěký prales má své kouzlo, mapy jsou vlastně celkem podobné, ale nemohu říct, že bych se jich v průběhu kampaně přejedl.

Hratelnost je skvělá kombinace RTS s jistými RPG prvky. Není zde přehnané množství surovin, což vás nenutí k nějakému příliš těžkému managování. O to víc se musíte soustředit na souboje a ideální počet jednotlivých povolání pro danou misi. Jednotlivé postavy si postupně vylepšuje, podle toho, jak moc je používáte (samozřejmě přibývají nové a díky vám budou i ubývat).

Pro mě se dodnes jedná o nejlepší RTS a takového mého černého koně českých her. Hra se ze začátku jeví jako celkem jednoduchá, obtížnost ovšem s každou misí stoupá a závěrečné mise vám to dají sežrat. Vlastně jsem hru nikdy nedohrál, ani za jednu frakci, vždy jsem končil někde 2-3 mise před koncem, což budu muset v nejbližší době napravit.

„Macmillane, máte hru hrát, né ji zpo-chy-bňo-vat!“
Ten den si pamatuju jako by to bylo včera. Jednoho víkendového brzkého rána jsem se rozhodl, že si pustim místo Pokémonu v televizi na chvíli počítač. Jenomže jsem posléze zjistil, že prakticky všechno co mám na disku mi je proti chuti. Šáhnul jsem tedy do šuplete pro nějaké to CD s demoverzami z jednoho nejmenovaného herního časopisu a začal instalovat právě Original War.

Nečekal jsem zhola nic a světe div se byl jsem přikován a celé demo pokořil hned raději několikrát za sebou. Ihned jsem začal lehce pokukávat po regálech v obchodech a hru za tehdy 999kč dopravil domů.

Hra obsahuje celkem 3 hlavní frakce, které se liší hlavně v různorodé použivané technologii. Kromě kampani za Ameriku a Sovětský svaz jsou tu ještě Arabové, za které si zahrajete však bohužel jen v multiplayeru nebo v neoficiálních módech.

Stejně tak jako u například Jagged Alliance 2 tak i zde si postupně budujete svůj vztah k určitým lidem. Ano i tady má každý panďuláček svou originální tvář, jméno a dokonce i hlas. Kouzlo celé hry podle mě spočívá hlavně v příběhu a nenápadném navazováním obou kampaní což znamená, že určitou mapu si projede za obě strany, třeba s opačnými výsledky boje.

Dalším zajimavým aspektem jsou tzv. RPG prvky u 4 povolání ( voják, mechanik, doktor a dělník ), které si u postaviček vylepšujete během hry a přenášite si je dál do dalšich misí - super.

Kdybych měl hodnotit jednotlivé kampaně tak mám raději tu Ruskou, která je těžší a řekl bych i lépší příběhově. Navíc Burlak ( hlavní postava za SSSR stranu ) je sympaťák a s mozkem narozdíl od Amerického protějšku.

Grafika je taktéž pěkná a za 3D bych rozhodně neměnil. Dabing se taky povedl a rozhodně když si hru seženete v našem rodném jazyce, neprohloupíte.

Jediným záporem tak zůstavá multiplayer, který sice obsahuje asi desítku map, což se může zdát dostatek, jenomže pouze 2 nebo 3 jsou určené pro obvykly DM nebo TDM. Zbytek je přecpán nesmyslnými minihrami a když si připočtu i nulový Skirmish ( nekampaňová hra proti počítači ) musím s hodnoticími % dolů.

Naštěstí Altar uvolnil i source kody s editorem a tak už i teď existuje desítka skvělých modifikací i multiplayerových map, které prodlužují této strategii život. Fanbáze hold nespí což dokazuje docela nedávno vydaný zatím nejnovější patch verze 1.10, který mění a vylepšuje hromadu věci převážně v multiplayeru. Možná byste to do hry neřekli, ale i po těch letech, kdy hra vyšla není problém si vybrat z desítky serverů a porovnat sve síly se skutečnými lidmi přes internet.

Pro: 2 rozdilné originální kampaně, RPG prvky a rozdilné charaktery panačků, český dabing.

Proti: Strašně ubohý počet map pro multiplayer, chybí skirmish, chybí Arabská kampaň.

To už je dávno co jsem si tu hru koupil, ale ani po letech toho nelituji - vlastně naopak. Je to nejlepší hra co jsem kdy hrál. Skutečně...

Original War je důkazem, že když se umí, tak se mísit dva herní světy dokážou. RPG a RTS se dá nakombinovat skutečně dobře. Je čest vědět, že Original War je české (vlastně moravské). Škoda že mu nepřál marketing vydavatele, nicméně kdo si hru sežene a zahraje, určitě neprohloupí.
ORIGINAL WAR
„Macmillane, ty zkurvysyne! - Gorkij, ty svině!“

V tomto perexu můžeme shrnout celý smysl Original War. V pliocénu, 2 000 000 let před Kristem, kdy jsme byli teprve neandrtálci, kdy fauna a flora tvořila kouzla se svými prostředky, se Spojené státy a Svaz sovětských socialistických republik rozhodl válčit o neznámý nerost alaskit (američané říkají siberit). V čem je háček? Háčky jsou dva: 1. Američané a Rusové pocházejí z jiných časových rovin, kdy se alaskit vyskytoval na území toho druhého. 2. Arabové, kteří v americké časové linii dominují obchodu s ropou, se dozvěděli o plánu USA zmocnit se siberitu (alaskitu) a z obav ztráty významu ropy najali krvežíznivé vrahy a násilníky, uzurpovali si americký stroj času EON (na ruské TAWAR) pro sebe a také odcestovali do minulosti s cílem udržet ropu jako jediný zdroj paliva pro budoucnost.
Original War je od českého Altar Interactive unikátní kousek. Jak z hlediska příběhu, tak i grafiky a hratelnosti.
Na každé straně konfliktu stojí ten „Rambo“ - za Američany voják-poručík John Macmillan a za Rusy mechanik 3. třídy Jurij Ivanovič Gorkij, přezdívaný Burlak. Každá kampaň (americká a ruská) obsahuje 15 misí + 4 mise za „Alianci“ - spojenectví amerických a ruských vědců s cílem vyzkoumat, k čemu slouží záhadné artefakty. Později v kampani budete mít možnost se k ní přidat, i když ale musím uznat, že americký vstup do Aliance mohl být poněkud lepší.
Mise jsou originální, provětří vaše strategické a taktické myšlení i na nejlehčí obtížnost a repetetivnost tu není na místě. V žádné jsem se nenudil a ani za jednu stranu jsem se nemohl nebavit. Ať už při stavbě ruské hlavní základy L. D. Trockij, při likvidaci americké základy Epsilon s Burlakem v čele anebo při její výstavbě s Macmillanem. Kromě menších záseků v podobě promýšlení taktiky jsem byl s OW naprosto spokojen.
A technologie? Všechny bojující strany mají stejný základ, jenom v rozšířeném výzkumu se rozcházejí: Američané mají snipery, lasery a kolopásy, Rusové dalekonosné rakety a bazukery se zpomalovací municí a Arabové využívají opičáky jako výbušné sebevrahy. Využití opičáků byl ze strany Altaru skvělý nápad a u stran i logické např. Arabové je využívají pouze pro vojenské účely, Rusové je mohou využít i jako „soudruhy dělníky“.
Grafika byla na hru špičková, stejně jako soundtrack. Škoda, že mě svazují pravidla českého pravopisu, poněvadž český dabing dodal OW nezapomenutelné hlášky, bohužel však většinou sprosté.
Na konec bych jen dodal, že o Original War !musí! Zakopnout každý hardcore stratég a hráč takovýchto her. Slovy „Velký Lenin předpověděl, že tato hra bude hit!“ soudruha Gleba tuto recenzi ukončím rázným výstřelem z ruského děla jako projev nadšení. Hodně štěstí, soudruzi a soudružky!

Ať žije Original War!

Pro: Příběh, Alaskit (siberit), strany, hlášky, hudba (zvlášť ta ruská), postavy, Různorodost misí, editor map, opičáci

Proti: Nic.

Original War dostál svého názvu. Jedná se opravdu o originální strategii a dodnes neznám nástupce v podobném duchu. Hlavní rozdíl oproti běžným strategiím jsou postavy. Zatímco jinde chrlíte desítky či stovky anonymních panáčků, tady mají všichni jména, svoji osobnost a své zkušenosti, které jim v průběhu hry zlepšujete. Takže je tato strategie "líznuta" stylem RPG. Všechny postavy jsou unikátní, a také mohou nenávratně zemřít (tady se na žádné vyrobit vojáka nehraje). Takže si postavy šlechtíte, a při úmrtí některé přichází na řadu LOAD, protože ztráty si většinou nesmíte dovolit, a hlavně si k nim vypěstujete jakýsi "vztah". V průběhu hry získáte možnost ochočit si opičí lidi, ale z nich si osobnost nevypěstujete, je to jen "hloupá síla".

Grafika hry je moc pěkná, postavy, hýbající se příroda, působí prostě příjemně. Dokazuje, že všechno nemusí být ve 3D. Zvuky jsou OK, občas je hře vytýkána kvalita českého dabingu, ale mne přišel ucházející, zážitek mi rozhodně nekazil. Co se mi moc líbilo jsou příběhové vsuvky vyprávěné formou mluveného slova s obrázky kreslené jakoby rukou a tužkou (v případě americké kampaně). Moc hezký detail.

Příběh hry není nijak zvlášť komplikovaný, ale ke hře se hodí a hráč jím příjemně proplouvá. V misích se dozvídáte stále nové informace, postavy spolu komunikují, hašteří se atp. Hrát kampaň můžete za dvě strany, třetí strana se objeví v průběhu jako nehratelná.

Hře se dá vytknout pouze pár mínusů, třeba inteligence počítačem řízených postav není ideální, někdy dělají pěkné kraviny. A naopak dobití některých bašt je dost obtížné a frustrující. Tj. obtížnost je někdy dost nevyvážená.

Celkově se jedná o skvělou a zábavnou strategii, jejíchž největší chyba je v tom, že nemá nástupce v podobném duchu. Byl by to svěží závan.

Pro: Grafika, zvuk, příjemný příběh, RPG prvky, unikátní postavy

Proti: Někdy inteligence protivníků a nevyváženost obtížnosti, nemá pokračování

OWAR je jednoznačně nejlepší českou strategií a jednou z TOP 3 světových strategií a to bez debat a hádek, tak to prostě je. Příběh je tak unikátní a jiný, že se svým pojetím může řadit spíše mezi příběhy hutných RPG nežli strategických her. Hra je docela obtížná, ale opodstatněná. Díky ní si k postavám vytvoříte vztah a jejich případná smrt vás opravdu zabolí. Herní mechanismy jsou vypilované do posledního puntíku a je pravdou, že OWAR prostě není klasicou strategií. Za mě dávám klukům z bývalého Altaru jedno velké plus a smekám klobouk.

Pro: úchvatná 2D grafika, postavy, herní mechanismy, příběh a atmosféra

Proti: všechno co se ve hře vyskytne a jak funguje k ní prostě patří........tudíž zápory žádné

Nejlepší strategie, jakou jsem kdy hrál.

Ale chtělo by to dopilovat - tak například některé postavy občas mluví jiný hlas, Joan si můžete v poslední misi vybrat do týmu, i když ji s Burlakem zastřelíte , jednou jsem si mohl vybrat 2x tu samou postavu pro jednu misi.

Toužil bych po více propracovaných charakterech jednotlivých postav, jako tomu bylo u Jagged Aliance 2. A také po arabské kampani :)

Ale originalita pojetí celé hry, příběhové linky a drobnosti v ději (jakože se Ruské a Americké kampaně prolínají jen v určité časové sféře), to je dokonalé. A postava psychicky labilního Powella neměla chybu, i když byla přehnaná. "McMILLANA, říkal jsem ŽÁDNÉ OTÁZKY!"

Navíc v misích se pořád něco děje, žádne "postav základnu a znič nepřítele", ale vy si stavíte základnu, mezitím tam přijdou vaši vojáci z budoucnosti, Arabové na procházce atd...no a plánování si všech akcí pomocí shiftu, bez toho se při mulťáku neobejdete.

Teď jsem dohrál ruskou kampaň a hraju znova americkou, loni o Vánocích jsme to pařili přes net skoro furt...prostě supr hra.

Pro: originalita celého pojetí, možnost pauzy, plánování akcí pomocí Shiftu, titulní Pavlíčkův song

Proti: nesrovnalost některých skutečností, čekal bych větší vášeň mezi Johnem a Joan

Když jsem poprvé hrál demo této hry, byl jsem u vytržení. Tohle bylo tak něco nového, komplexního a hlavně zábavného, že jsem to prostě musel hrát. Bratránka to tehdy také nadchlo a hru si hned koupil. Já jsem trpělivě čekal, až se jí nabaží, abych se poní vrhl jako hladový sup.

Hned zezačátku mi padlo do noty originální a úsporné vyprávění příběhu, kde můžete obdivovat kreslířovu zručnost. Celé to brnká na notu představivosti jak u nějaké knížky. Skvěle mě to vtáhlo do děje, a nebyli na to potřeba ultranáročné animace, točené formou debilního klipu, které by se navíc určitě roztáhli na několik CD. Příběh je tady celkem jednoduchý. Kam mě ale pamět sahá, tak hodně originální.

Z toho vychází nejpodstatnější prvek hry. Lidi. Tady si nemůžete žádný život vyrobit v továrně. Tady jenom čekáte, dokud někdo nepřijde z budoucnosti. Lidi se objevují v rozmezí mnoha let, nikdo neví kdy, kde nebo kdo může přijít.
Lidí si musíte vážit. Jakmile zdechnou, nikdo nebude moci zpravovat základnu. I proto mají všichni své vlastní osobnosti.

Celá hra je neuvěřitelně komplexní. Všechno ze vším souvisí. Když si například chcete vyrobit tank, musíte do továrny dodat elektrickou energii. Musíte vyrobit rozvodnou síť. Nejdříve jí vědec vyzkoumá, dělník nanosí materiál a postaví. Mechanik poté může vyrobit tank. Ve hře jsou i RPG prvky, kdy se každý člověk zlepšuje v tom co zrovna dělá. Doktor také může stavě budovu, ale nejde mu to tak od ruky jako dělníkovi. Skýtá to spoustu strategických možností, a přibližuje se to realitě.

Hra má i celkem slušnou délku. Ucházející čeký dabing. Já češtinu v takhle profesionálních hrách slyším rád, i když je trochu v amatérském provedení. Grafika je plně dostačující. Jediné co mi ke konci trochu vadilo, bylo rozvětvení děje. To jsem to dohrál za jednu stranu, a pak už mě to nebavilo. Jak u Amíků, tak u Rusáků. Nějak mi chyběla motivace.

Pro: komplexnost všeho možného, lidský prvek, slušný příběh, slušná délka, RPG prvky

Proti: viz. spoiler

Original War je vynikající jako novátorská hra. Přináší spoustu svěžích a funkčních nápadů a pokud se nějaká hra dá označit za kombinaci RTS a RPG, je to právě OW. Skvělý je i samotný příběh (byť nedokončený) těžící z poměrně provařeného cestování časem snad naprosté maximum (jen škoda, že je americký hlavní hrdina místy takový debil, viz poslední mise za Američany).

Ovšem jako klasická RTS (kam pozdější fáze hry žel spějí) poměrně selhává. Pokud mi ve hrách od Blizzardu (SC/W3) vadilo, že se budovy dají válcovat pěchotou, OW představuje trochu odlišný extrém - dobývání základen může být až extrémně tuhé; dokonce mi místy přišlo znatelně jednodušší (nicméně stále obtížné) válčit s pěchotou, než právě užívat různá vozidla, která by měla mít za dané situace navrch.

Jinak 2D grafika je stále solidní a to samé platí i pro technické zpracování obecně. Jen ten (český) dabing skřípe - kupříkladu herec dabující Powella měl naprosto příšernou intonaci (tedy pokud se vůbec dala intonací nazvat).
Pro mě osobně, bezkonkurenčně, nejlepší příběh, který se kdy v herní branži objevil. Promakaný, plný otázek a odpověďí (i když otázek přebývalo). Nakonec mě ty odpověďi vcelku mrzeli, ale také jsem se snažil samotnou hru dohrát nejlépe jak to šlo, abych těch odpovědí získal co nejvíce. To se mně vlastně nikdy nestalo. Stále dokola jsem hrál a hrál, dokud jsem to nedohrál tak, jak se mně to nejvíc líbilo. Nápad se kterým tehdá přišli je totiž nápadem obrovský a hráč u něj zůstane na hodně dlouhou dobu. Klobouk dolů a díky kluci, že jsem si mohl užít stovky hraní hry, která mě i po stovce hodin upřímně bavila a nutila mě dozvědět se něco více. Takové vtáhnutí do příběhu už asi nikdy nedostanu. A že je to nejlepší strategie co jsem kdy hrál? O tom snad netřeba povídat víc.

Pro: geniální příběh, perfektní zpracování, originalita absolutní

Proti: vůbec ale vůbec nic :-)

Je veliká škoda, že v rozvoji tohoto konceptu už se dále nepokračovalo. Chyb je tu řada - animace všeho je dost trapná, technologický rozvoj je zbytečně vyhrocený (ty první "survival" mise mi vždy přišly nejzábavnější a imo by bylo zajímavější, kdyby z této atmosféry autoři těžili více), a i přes iluzi individualit je ve hře později hodně generických postav, kterým se snad i náhodně přiřazují dabingy, kterých je pro ně ve hře nedostatek.

I přesto ale Altar nebídl velice svěží přístup ke zkostnatělému žánru RTS (jehož mainstream se od dob prvních kousků vzhledem k uplynulé době mění jen kosmeticky) a hravě strčil do kapsy i mamutí konkurenci, která se snažila něco "podobného" (horšího) v pozlacené podobě vnutit hráčům jako revoluční počin (a bohužel se jí to u spousty lidí i povedlo).
Studená (a místy velmi horká) válka v době ledové. Opravdu dokonalá kombinace. Tedy, mohla by být. Nebýt některých chyb, které jsou místy opravdu velmi nepříjemné. A které znepříjemňují jinak docela dobrou hratelnost podpořenou dobrým dabingem (který by snad mohl být lepší - ale odmítám, že by byl úplně hrozný) a docela dobrými hláškami (u mě však trochu jinými než kterým dávají přednost jiní hráči) i sem tam pacifismem dvou hlavních hrdinů (John McMillan za USA, Jurij Ivanovič Gorkij za Rusko - kteří později mohou jít vlastní cestou).

Je dobré, že se někdo rozhodl udělat strategii, která nebude odpovídat systému vytvoř více než soupeř, ale ne tak úplně se to povedlo. V pozdějších misích se totiž k tomuto modelu velmi blíží. Težko říci, zda bohudík či bohužel. Rovněž systém připomínající RPG není úplně dokonalý (no, mohl jít trochu jinou cestou), ale nejsem si jistý, zda je až tak nutný.

Je hezké, že hra umožňuje schovat jednotky před zraky nepřátel s pomocí terénu, kdyby ovšem tato možnost skutečně fungovala tak, jak by bylo zapotřebí, aby odpovídala realitě.

A další nepříjemností je časový limit některých misí. Proti časovému limitu všeobecně nic nemám, ale proti šibeničním termínům ano. A zejména tehdy, když by člověk velmi rád daný úsek hrál jinak než autoři zamýšleli.

Velmi se mi líbí skicy v deníku Johna McMillana (které trochu připomínají obrázky z úvodu a závěru Wizardry 8). Zato ruská kampaň se v tomto směru podle mne moc nepovedla, bohužel.

Pro: zajímavá grafika, zajímavý nápad

Proti: některé chyby

Hra, které naplňuje svůj název. Velmi dobrý příběh, atmosféra, originalita v pojetí boje, kdy život každého človíčka má nevyčíslitelnou cenu. Realtime strategie okořeněná rpg prvky a hromadou dobrých nápadů s roztomilou grafikou. Škoda, že hra nějak zapadla a není až tak známá, jak by si určitě zasloužila.

Pro: vše

Proti: nemůžu si vzpomenout na nic

no uprimne ... je dost zvlastni ze tahle hra ma i po buh vy kolika letech co nabydnout , pro mne zustal jeji system ziskvani surovin, materialu i zkusenosti zatim neprokonan, pac i p presto ze pusobil dost "nepohodlnym" dojmem ja z nej mnel radost pac se byl skevele optimalizovan, pro mne je tato stratige doposud neprokonana ... i kdyz o misto hodne usileje total annihilation/supreme commander ;)

Pro: povolani, tezba,PRIBEH,grafika,strany,PRIBEH,rpg_prvky,ovladatelnost ... ehm zminil jsem PRIBEH ?

Proti: (_,_)

-9 +3 −12
Já bych prostě jen rád dodal, že toto je pecka neobádaná. Sto procent a s nikým o tom nebudu diskutovat.

Pro: mise, příběh, atmo, postavy, struktura budování/výroby/technologií, mise jež reflektují opačnou stranu, za níž skutečně budete hrát nebo jste hráli (siberit-alaskitový důl V.A Ovsjenko a poslední mise)

-10 +5 −15
nebudu hodnotit samotnou hru. Bohužel jsem se ji snažil asi 2 hodiny hrát, ale ten český dabing je tak otřesný a naprosto nesmyslně intonovaný, že jsem se nedostal ani za jednu stranu dál než do druhé mise. Je to něco neuvěřitelného. Při tom samotné "hraní" (v prvních fázích hry jen posouvání panďulákama) mě celkem bavilo. Protože jsem neměl možnost hru dále poznat, nebudu procentuálně ani hodnotit. Budiž tento komentář jen varováním všem, kdož nesnesou poslouchat tupodětské hlásky rádoby drsných postav. Věřím, že jinak je hra výborná. Snad ji někdy zkusím v angličtině, ale bude chvíli trvat než vůči ní ztratím jakousi averzi... kdo nesnáší český neneneneneKvalitní dabing, sáhněte rovnou po anglické verzi.

Proti: šílený český dabing za hranicí snesitelnosti

-17 +1 −18
Další česká hra a(čecháčky) další přeceňovaná průměrná hra, jako je například Mafie.
Original War graficky nijak nevyniká nad RTS hrami své doby to za prvé. Svým herním pojetím a microshitismem spíše přípomíná the sims na opičí variaci, či jiné rpg. Naprostá nuda.
Když chci hrát strategii, rozhodně nechci řešit banality typu, který vocas pojede džípem, který na kole, který tankem a kdo si ho bude mrskat v táboře, vůbec mě tohle nezajímá!

Je to možná něco jiného než RTS té doby, ale za mě rozhodně nic lepšího. Strategická část je spíše dobrým vtipem, stejně jako taktická a tak mi z této hry nevychází nic jiného než lehce podprůměrná hra s nechutným ozvučením. Prostě snaha o skloubení RTS a rpg prvků se těmto hovádkám nezdařila.(35 % + 20 % bonus ability "Patriot and Duty") 55 %

Pro: slušná grafika

Proti: špatný koncept mikro managmentu, zvuky absence taktické části, horší rts jen tak neuvidíte

-30 +9 −39