@Red (08.11.2017 00:07): Teď budevycházet prej nějaká hra z druhé světové, která bude tak realistická že jeden, dva zásahy a bum... si mrtvej!

Jinak jízdní model překonavá jízdní modely některých závodních her té doby podle mě.
Pre mňa je Mafia jednou z najlepších hier vôbec práve preto, lebo mi pripomína časy, keď vývojári dávali do hier skutočné srdce a snahu. Všetky tie technické detaily a easter eggs, na dobu výborná grafika a náročnosť ktorá ja naozajstnou výzvou. Pri tých súbojoch treba byť naozaj opatrný a opakovať ich veľakrát. príbeh nie je najoriginálnejší, ale spolu s Max Payne patrí k najlepším príkladom cinematických hier kde cutscény neprerušujú akciu, ale perfektne doplňujú dej. Takýchto AA hier ktoré nie sú ani vysoko rozpočtové, ani indie už dnes veľa nie je.

A to som dosť unbiased, keďže som hru hral prvý krát len pred 5 rokmi a v Angličtine
@jones1240 (07.11.2017 22:47): 1)Ono jde opravdu o kontext. Stereotypní hlavní postava dobrácký Tommy Angelo je v žánru gangsterek (Tenkrát v Americe, Kmostr, Zjizvená tvář, Carlitova cesta, Gangsteři atd.) nestereotypní...Téměř jako Gregory Peck ve Velké zemi :) Druhá věc je že gangsterek ve hrách moc nebylo a není, je vidět snaha do jisté míry právě něco co známe z filmů přivést do hry. Tady se vyplatí znovu se podívat třeba jak se zpracovával western do her, ty hry na které si vzpomenu jsou také klišoidní, ale fanoušci po prvních vlaštovkách nechtějí nestereotypní inovace jako jsou silné ženské postavy. Dokonce myslím že nějaký první vážnější konkurent mafie na poli akčních her byla hra dělaná čistě na motivy filmu Kmotr.

2)Přestřelky se dají shrnout do kdo první zasáhne téměř vyhrává. Tuhle mechaniku od dob Mafie i díky žeru. Přijde mi nejen funkční ale i realistická. Přivítal bych kdyby akční hry šly cestou Mafia 1, ale uznávám že jsem v tom dost možná minoritou i v rámci fanoušků hry:)

3)Všechny ty prvky ohledně řízení, destrukčního modelu, kolozí, vody, detailů střelby a patron, ai, předpisů apod...to je snad výjimečný aby v tom byla nejlepší 16 let stará hra, ne? :)
tak každej jsme nějakej
mě Mafia třeba odradila že to daboval Vašut :D toho se mi fakt nechtělo poslouchat

a když jsem v té první misi měl řídit taxi tak mě zastavili vždy na stopce policajti :D a do té doby jsem byl zvyklej z GTA a Carmageddonu řídit trochu jinak :) a řídit taxi bez rotačáku a cirkulárky na kapotě je nuda(Quarantine)
tak to letělo z disku
@Gordon (07.11.2017 22:37): Tak to je doba co jsem to hodnotil a upřímně bych to viděl tak na 60% když jsem to hrál po delší době. Bavilo mě to o něco více ale platí tam co se týče příběhu vesměs to samé.
Konečně někdo kdo mi to pořádně vytkl ! :)

1) Svěže se dá přistoupit k jakémukoliv žánru a tím mám na mysli i samotnou Gangsterku, srovnávám tu zpracování kdy příběh GK je poměrně originální a zajímavě i místy podaný načež Mafie nabízí pouze stereotypně plytký příběh bez špetky inovace a myslím si že se dá k tomu žánru přistoupit nápaditěji nemyslím si že tohle je omluva: "Je to Gangsterka tohle ten žánr má být". Tyto chyby jsou zřejmé a snažil jsem se je jen lehce nadnést, a to s tou Sárou je to o čem mluvím plytkost, charaktery jsou stereotypní nerozvinou se a všichni vyšumí do prázdna.

2) Dvojka je subjektivní v tom souhlasím, ale těmi přestřelkami jsem myslel jejich celé zpracování a frustraci která nebyla zapříčiněná obtížností ale tím že přestřelky nefungují a teoreticky tam neexistují mechaniky na to. Kdy Mafie funguje jsou mise ve stylu lodi které jsme hrál opakovaně a neskutečně mě bavili, jakmile se ale dostalo na něco ve stylu přístavu hra začala být neuvěřitelně nehratelná.

3) Chápu ale Mafia mi přijde stejně slabá jako například Mafia 3 či Watch Dogs a tu výjimečnost pořád nevidím ani po porovnání.
@Gordon (07.11.2017 22:37): Nebude to tým, že každý hodnotí subjektívne? Ja mám napríklad Mafiu II o niečo radšej ako jednotku, aj keď objektívne je jednotka lepšia.

Inak ten komentár je, samozrejme, čistý trolling, ale pobavil. Mafia ma komentárov oslavujúcich zlaté české ručičky dostatok :)
@jones1240 (komentář):
1)Nefér srovnání na základě žánrů. Od mysteriózní adventury operující se s historickými událostmi se opravdu čeká něco jiného než od žánru gangsterky. To co je silou jednoho může být slabinou druhého. Co by se dalo spíše kritizovat a v čem má Mafia mezery je způsob vyprávění, např. Sára se objeví a z příběhu náhle zmizí, stejně tak nedostatečné ztvárnění Morella apod. S tím souvisí i výtka 3). Nefér útočíš na základě vlastních předsudků. Zkus si na youtube zadat třeba Mafia 1 vs Mafia 3 nebo vs Watch dogs a uvidíš v čem všem je Mafia výjimečná. Kontext jazykový tu určitě je, ale stejně tak je kontext toho že Mafia má objektivně řadu předností nejen vůči dobové konkurenci.

2) je názor který těžko rozporovat, pro mě je M1 jakýmsi vzorem a pohodlné ovládání v krytu s precizním mířením mě spíš štve. Ať už je to správné kopání zbraní nebo férovost nepřátel že člověk by měl jít vždy zabít kulkou stejně snadno (to porušuje v M1 boss, ale tuhle výjimku chápu) mi je hodně sympatické. Samozřejmě i mně se nelíbilo když mně v tom street fightu jednou přetáhli basebalkou a Tommy se svíjel že jsem už neměl šanci co dělat, ale je to trochu specifický gameplay a svým způsobem i bližší reálu.
Se mi líbí ale jak v těch komentářích zmiňují a vyobrazují spíše slávu hry místo jejich opravdových negativit.
Mě tak zajímá, dá se nějakým modem/bugem/glitchem/scriptem/cheatem dostat ve volné jízdě na místa, která jsou zamčená? Letiště, ta vila, závodní plocha atd?..
@jones1240 (07.11.2017 18:50): "nechce se mi s touto už páchnoucí "legendou" zabývat ani o minutu déle :)" naprosto logický, proto se o ní zabýváš o několik minut déle v diskuzi, ale jo asi to je nějaká metafora. Jinak nejsem fanda mafie, ale hru jsem si užil.
@Walome (22.10.2017 19:23): Vôbec si nepochopil pointu príspevku :) Keby si miesto už štvrtého postu na adresu svojho prístupu k youtube videám, venoval tomu videu viac času, aj tebe by to dalo viac ako táto diskusia. Obecne vzaté je to skutočne tvoja vec, ale medzi nami, osobne by som si nedovolil písaťsvoj názor na adresu niečoho, čo som nevidel celé a radšej by som sa zdržal zbytočného komentára. Asi tak.
@Walome (22.10.2017 18:29): Keby si radšej venoval svoj drahocennný čas zhliadnutiu zaujímavého videa o tvojej obľúbenej hre, ktorú hrávaš každý rok, miesto zbytočného vypisovania v diskusiách... :))
@Walome (22.10.2017 18:14): nj tak videa holt mají úvody které nejsou vždy dělané striktně pro tebe. A vidíš, kdybys nebyl tak netrpělivý, mohl ses něco zajímavého o své oblíbené hře dovědět.
@Walome (22.10.2017 13:39): hele když zkoukneš 2 minuty youtube videa a odsoudíš ho s tím že tam není nic zajímavého, tak si nic jiného než sarkastickej stěr nezasloužíš. To video obsahuje pár věcí co jsem vůbec nevěděl, mimo jiné i tu, kterou jsi nevěděl ani ty (viz níže), ale samozřejmě, předpokládá to, že mu člověk dá déle než dvě minuty. Jak už to tak bývá.