Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Lost Planet 3

70
29 hodnocení Platformy
Žánr:
akce > 3rd person akce *
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ano
Datum vydání:
27.08.2013 PS3X360
19.10.2013 PC
Vývojáři:
Survival is not enough.

Jim Peyton je obyčejným řidičem těžebního mecha, který se na nedávno objevené ledové planetě E.D.N. III snaží zabezpečit rodinu na Zemi. Zaměstnává ho společnost NEVEC (Neo-Venus Construction), jejíž inženýři a dělníci nepřestávají hledat stabilní zdroj termální energie (T-eng) pro energetickou krizí stiženou Zemi. Pokud někdo dokáže objevit rezervní zdroj pro hornickou základnu Coronis, bude moci díky odměně vedení pověsit dosavadní obživu na hřebík. Jimovi je rodina vším, chce zpátky domů, a tak se v mechovi pravidelně vydává pátrat do mrazivé pustiny.

Příběhový prequel Lost Planet (2007) a Lost Planet 2 (2010) má svým samotářským pojetím blíže k prvnímu, než k druhému dílu. Nehostinná krajina není loadingy rozkouskována do malých sektorů ani podřízena kooperativní hratelnosti. T-eng nyní slouží ne jako látka bránící bezprostřednímu umrznutí, nýbrž coby měna na upgrady vybavení, potřebného k přístupu do nových oblastí s Akridy vystresovanými z invaze do jejich bělostného domova. Nástroje Jimova vylepšitelného Utility Rig mecha však snadno proniknou jak zmrzlou krustou sněhu i ledu, tak těly reptiliánských insektoidů.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 70
Lost Planet 3 si vysloužil ne zrovna lichotivé recenze, kdy byl označován jako podprůměrná TPS. Takže když jsem jí začal hrát měl jsem trochu obavy co jsem si to vlastně koupil. Naštěstí hra má co nabídnout a podprůměr to rozhodně není.

Hlavní hrdina Jim, je na nehostinné planetě z prostého důvodu, aby si vydělal peníze pro ženu a dítě. Se ženou navíc komunikuje skrze videonahrávky, díky tomu se celý jeho příběh stává více osobnějším a uvěřitelnějším. I ostatní postavy se hráči vryjí do paměti víc, než tomu bylo v prvním díle. Ona příběhová linka je celkově na poměr žánru zdařilá.

E.D.N. III je planeta nehostinná a plná nebezpečných Akridů, tito brouci budou pro hráče častým nepřítelem. Ať už se bude jednat o jejich menší variantu která nabíhá ve velkých počtech, nebo naopak souboj s obrovskými bossy. Zbraní je na výběr dost, a za získanou látku T-Energy lze nakupovat nové kousky, vylepšovat je a dokupovat speciální munici nebo vylepšení pro větší nosnost granátů a střeliva.

Rig je velký důlní Mech, který sice primárně slouží pro získávání T-Energy, ale často se stane zbraní proti velkým broukům, kde se ke slovu dostane jeho gigantický vrták a údery mechanických paží. I Rig se dá vylepšovat z nalezených součástek, aby měl větší výdrž či sílu apod...

Hra nabízí i vedlejší úkoly, a kromě hlavní náplně boje a těžení, se bude Jim přesouvat i po lokacích které nejsou zaměřeny na boj, kde si bude v Rigu krátit cestu poslechem slušného soundtracku. Bohužel najdou se tu i některé nedodělky. Přijde mi, že miření a pohyb je takový neohrabaný a není plynulý. Zvlášť špatně pak působí přestřelky s lidskými nepřáteli, těch naštěstí není tolik. Graficky hra vypadá slušně, a pohled na zamrzlé scenérie planety má své kouzlo.

V konečném výsledku jsem se hrou spokojen, četl jsem že takových TPS je na trhu spousty, ale dovolím si nesouhlasit, jelikož slušných Sci-Fi TPS je poskrovnu.
+11
  • PC --
Protože příběhově předchází první dva díly, není potřeba se zaobírat nějakými návaznostmi. Pryč jsou mongoloidní charaktery i patetické rozhovory, dokonce i samotný příběh vykazuje mnohem větší kvality, než první dva díly dohromady. Při posledním fightu jsem sice musel vypnout zvuk (ty kecy se prostě nedaly poslouchat), ale jinak jsem víceméně spokojen.

LP3 staví na mírně otevřeném světě, ale ona "otevřenost" je tady pouze v několika titěrných prostorech oddělených loadingem. K dispozici je dokonce i fast travel, který se, vzhledem k pomalosti RIGu, docela hodil. Dost mi vadil omezený pohyb (než aby riskovali kolidování s čímkoli, raději nedovolí se k věcem ani přiblížit), téměř nulová interakce s prostředím a v neposlední řadě i body movement, který je úplně stejně hrozný jako ve Witcherovi.

RIG. Ok, dobrý nápad. Souboje velkých monster s neozbrojeným důlním robotem mají něco do sebe, stejně jako možnost poslouchat v kokpitu hudbu v playlistu (něco jako rádio z GTA). Jenže tahle možnost poslechnout si pár odrhovaček je dost omezená pouze na některé části úrovní bez nepřátel, takže celkový čas poslechu se mi smsrknul asi na 10 minut.

Třetí díl je také ušetřen úchylárny s T-energii a jejím úbytkem. Tentokrát je T-energie použita pouze jako platidlo a to je dobře. Sice za ní, při plnění i vedlejších misí, není moc pořádně co nakoupit, ale hlavní je, že si herní tempo udávám sám.

K prasáckému rozložení ovládání a jeho nemožnosti ho upravit přímo ve hře, bych se nerad vyjadřoval, protože můj slovník sprostých slov by ho nedokázal dostatečně popsat. Naopak příjemné jsou vedlejší úkoly, secrety, nepovinné rozhovory s NPC nebo videovzkazy od manželky ze Země, prohlubující pocit osamělosti na nehostinné planetě.

Některé souboje byly zbytečně frustrující a generické, jiné neuvěřitelně otravné díky hloupě rozmístěným checkpointům a především pak přestřelky s humanoidy jsou na pěst. Autoři se taky hodně inspirovali u Dead Space a vykradli z něj nejen použití interface, ale taky design některých potvor.

Kdyby LP3 dotáhl své nápady do konce, mohl se vztyčenou hlavou konkurovat ostatním, takhle zůstává jen slušnou volbou pro fanoušky sci-fi akcí.

Btw, Jim vypadá jako Nicolas Cage po roce bez holícího strojku...

Hodnocení: ✰✰
+10