Lost Planet 2

Lost Planet 2: PC Edition

11.05.2010
12.10.2010

Lost Planet 2 je akční hrou viděnou z pohledu třetí osoby, volně navazující na svého předchůdce Lost Planet: Extreme Condition. Děj hry se začíná odvíjet 10 let po událostech prvního dílu, kdy na nehostinné, ledem a sněhem pokryté planetě EDN III, dojde k procesu oteplování a roztání veškeré zimní pokrývky. Planeta se tak promění na zelené a životem kypící místo, krvelačné stvoření (Akridi), známé z prvního dílu, však oteplování přežijí a co víc, dokonale v nich prospívají. Opět tak začíná boj o nejdůležitější surovinu T-Eng, termální energii, pohánějící téměř veškeré pochody na planetě.

Oproti prvnímu Lost Planet se ve druhém dílu již nevyskytuje konkrétní hlavní hrdina, ale vžijete se do role několika žoldáků, se kterými plníte mise a různé úkoly. Díky přiloženému editoru můžete hernímu hrdinovi, kterého právě ovládáte, přidělit svůj specifický vzhled (barva kůže, vlasů, gesta, oblečení). Alfou a omegou hry je potom kooperativní spolupráce vás a dalších tří spolubojovníků, kteří jsou řízeni počítačem a vybaveni nejrůznějšími zbraněmi (pistole, brokovnice, puška, raketomet nebo plamenomet), u kterých je možnost postupného vylepšování. Ve hře budete muset bojovat proti Akridům, ale i dalším lidským frakcím, přičemž v závěru na hráče čeká několik bossů.

Hra disponuje také kooperativním multiplayerem až pro 16 hráčů po internetu nebo v podobě split screenu pro 4 hráče. Důležitým aspektem je zde týmová spolupráce, kdy smrtí jednoho člena týmu končí všichni. Ve hře jsou dále multiplayerové módy Elimination (Deathmatch) a Data Post Grab (Capture the Flag).

To jejich podělané přihlašování. Nelze hrát v offline režimu a prišel jsem o veskerý postup... Paráda... Tohle prostě musí vždy vymyslet nějakej idiot.,

Řeknu to narovinu. Lost Planet 2 je opravdu hodně podhodnocená hra. A taky vím proč! Velká část recenzentů ji hrála pouze v singleplayeru, ale kooperativní režim nikdy nezkusila. Jinak si prostě nedovedu vysvětlit hodnocení pohybující se leckdy i okolo čtyřicítky.

LP2 je rozhodně velmi nadprůměrná hra. Jak už z úvodu mohlo vyznít, hra ABSOLUTNĚ není vhodná pro vlky samotáře. Jednak je pro jednoho místy pekelně těžká a jednak je to dost nuda. My jsme hráli jako obvykle s bratránkem Jackem ve dvojici. I tak některé pasáže byly dost tuhé.

Příběh hry se odehrává po událostech jedničky. Přišel mi trochu zmatený a nezáživný. Animace mezi misemi naopak patří ke špičce žánru, protože dělaly dojem vysokorozpočtového hollywoodského sci-fi béčka. Opravdu, animace byly hodně akční a často i hodně napínavé. Stejně tak mise. Mezi vrcholy hry řadím jízdu na vlaku a následné střílení z děla, kde se naplno projevila nutnost spolupráce. Dále bych mohl jmenovat boj s obřím Akridem, kde jsem nechtěnou náhodou broukovi skočil na záda. U jiných stříleček bych nejspíš dostal kopanec a odletěl s půlkou života někam do háje. V horším případě se prostě propadl. Tady ne! V této hře jsem opravdu stál broukovi na zádech a chvilkama až hýkal nadšením jak mě to nehorázně bavilo. Připadal jsem si až pomalu jako Legolas s kulometem. Tyto kulervoucí pasáže střídají kapitoly průměrné a většinou jde o boj s lidskými protivníky. V tomhle bodě jsem se místy nudil. Naštěstí nic netrvalo věčně a po chvíli jsme se opět vrhli do boje s brouky.

Po čas hry se objevuje hromada bossů. Bosse nesnáším! Vždycky jsem z nich u her na nervy, protože mě nebaví hledat taktiku, jak ty sviňuchy rozstřílet. U LP2 mě naopak souboje s nimi hrozně bavily a z nich si taky odnáším největší zážitky. Opravdu! Není nic více kulervoucího než boj s velikým a pořádně nasraným akridem.

Pokud to srhnu, tak hra působí hodně arkádově. Trochu jako z nějakého automatu. Tento styl v moderních střílečkách nemám moc rád, ale u LP2 mi nevadil. Tento pocit „reálnosti“ vyzdvihly skvělé cutscény.

Prostředí se hodně často mění a jednou si zabojujete ve sněhu, jednou v poušti anebo v pralese atp. Dále pochválím hodně ladné pohyby hl. hrdiny, kde se mi líbilo, že při zamíření neotáčí jak idiot na místě celým tělem včetně nohou, ale jenom trupem. Ona celkově grafická stránka je hodně vymákla a přitom to na mém stroji jelo po celou dobu hraní naprosto plynule a škubání jsem neznal.

Ale nebyl bych to já, abych něco nezkritizoval. Je vidět, že je to hra portnutá z konzolí a tak je často nevysvětlené ovládání. V jedné misi jsem měl motorkou naskočit na jedoucí plavidlo. Jenže jsem netušil, že aby motorka vzlétla do výšky, musím zmáčknout klávesu 4. U téhle koniny jsme se s Jackem zasekli snad na půl hodiny a byl jsem nucen hledat řešení na netu, protože jsem myslel, že se jedná o bug. Občas se objeví i nějaké ty nejasnosti v úkolech: není řečeno kam vlastně jít, i když je hra po většinou lineární.

Verdikt: Líbilo! Opravdu! Líbilo moc! Kooperačních kvalit Gears of War to nedosahuje, ale jedná se o velmi promakanou akční řežbu. Dávám 90% přičemž 5% přihazuju z trucu za to, že je tato hra tak nízko.

Pro: kooperativní hra, grafická stránka, hodně akční animace připomínající hollywoodský blockbuster, památné herní momenty - převážně boje s akridskými bossy

Proti: SAMI TO NEHRAJTE!, některé pasáže v boji s lidskými protivníky jsou nudné, občas nejasnosti v ovládání a cílech mise

Lost Planet 2 je pro mě typickým příkladem naprosto podhodnocené hry. Nevím, zdali je to způsobeno špatným marketingem či tím, že po single-playerové jedničce hráče zmátlo ono zaměření se na kooperaci, nebo zkrátka jen vyšel v době, kdy hráči měli co-op akcí již dost, každopádně ve srovnání s takovým zombies brakem (berte toto označení prosím trochu s nadsázkou) jakým je L4D (2) vychází jako poražený zcela neprávem a neopodstatněně.

Single-player, jak už bývá u co-op akcí zvykem, tu hraje jen druhé housle, oproti single-playerovým střílečkám vypadá stavbou svých levelů a pojetím úkolů jaksi podivně, nezáživně, na čemž moc nepřidají ani počítačem řízení spojenci, kteří svojí AI též slunce nezastíní (a úplně bez nich je to zase téměř nehratelné). Vše ovšem jaksi začne dávat smysl, rozehrajete-li hru ve více hráčích (nejlépe pak s takovými, které osobně znáte). Mise, úkoly jsou totiž pro spolupráci navržené perfektně, ať už se jedná o klasické systematické zabírání check pointů nepříteli, bránění určitých území, či další variabilnější spolupráce...za vše bych zmínil část hry, kde k likvidaci jednoho obrovského bosse můžete použít dělo, při němž jeden hráč asistuje nabíjením/donáškou munice a druhý dřepí za dělem a kropí nepřítele, přičemž aby toho nebylo málo, je třeba v okolí ještě hasit plameny a bránit palubu proti jeho nohsledům- zde se perfektně využije kooperace tří a vícero hráčů. Neméně zábavné a „náročné“ na spolupráci jsou pak souboje i s ostatními bossy, kterých je ve hře habaděj a všichni perfektně navržení. Fajn prvek je například možnost používání všemožných bojových robotů a jiných udělátek, přičemž aby si váš spoluhráč nemusel namáhat nohy, není problém jej nabrat jako pasažéra.

Úkoly, prostředí a nepřátelé jsou poměrně variabilní (fajn zpestření je i hraní za více stran, z nichž obzvláště kampaň za tu „opačnou stranu“ tedy bandity je celkem fajn osvěžení) a tak se dostavení nudy nemusíte obávat. Všechno to podtrhuje slušné technické zpracování a určitý stupeň filmovosti (která se zde, na rozdíl od většiny jiných děl, i skutečně povedla a nepůsobí tak směšně).
Snaha o jakýsi příběh tu sice také je, ale stejně jako ve většině klasických stříleček (a především pak těch se zaměřením na kooperaci) nijak výjimečný.

Je samozřejmé, že nemalé množství chyb se také najde, konzolovitost z toho čiší na míle daleko, third person pohled s auto-aimem (který se nedá vypnout... grrr) také leckoho nepotěší (osobně bych za tohle nejradši někoho nakopal), některé mise jsou trochu slabší než jiné a přehnaná arkádovost občas trochu otravná, ale přesto LP2 považuji za to nejlepší, co mohou kooperační akce v současnosti nabídnout.
Byla mi nabídnuta k zapůjčení kopie této hry a vzhledem k tomu, že jsem hrál už první díl, který se mi relativně líbil, neváhal jsem.

Leckdo by se mohl bát, že z důvodu hry za partu anonymních žoldáků utrpí příběh, který byl v prvním díle relativně propracovaný (minimálně tam bylo hodně filmečků). Není tomu tak, alespoň ne tak docela. Hra je opět prošpikována všelijakými animacemi a cutscénami. Příběh prvního dílu už si, pravda, moc nepamatuji, ale příběh dvojky mi přišel průměrný, možná už proto, že se příliš nezatěžuje nějakým vysvětlováním a hráč, který nehrál či si nepamatuje na příběh předchozího dílu, bude lehce ztracen.

Líbila se mi stále slušivá grafika, která mi přišla (i náročností) zhruba na stejné úrovní jako první díl, možná trochu lepší. Také kvituji různorodá prostředí, díky kterým se hra neokouká. Kampaň je rozdělena do 6 epizod, je až na výjimky přísně lineární a zabere na dnešní dobu standardních cca 7 hodin. Během kampaně vystřídáte několik jednotek, takže alespoň neomrzí opakující se hlášky parťáků. Zajímavým prvkem je také odemykání různých zbraní, oblečení, dovedností atp. za nasbírané "peníze" během misí, což ale v singleplayeru bohužel nemá moc význam.

Malý mi přišel počet nepřátel, když vyškrtnu "bosse", kteří se vyskytují maximálně několikrát za hru, zbyde mi nějakých cca 10 typů akridů a 5 typů vojáků (možná mají jiné oblečení, ale jinak jsou úplně stejní), což je opravdu málo. Jednotlivé epizody a jejich kapitoly jsou také nevyvážené, někde strávíte doslova několik minut, jinde třeba půl hodiny. Celkové zaměření hry na multiplayer (minimálně kooperativní) hře bez přátel také nepřidává. Gameplay také neoslňuje, prostě se jde a střílí, až na výjimky žádné zpestření ani v případě bossů. Špatné mi také přišlo zpracování závěru, kde je až nechutně vidět násilné protahování herní doby (sekvence trvá asi 30 minut a mám dojem, že během ní nelze ukládat) naháněním hráče do naprosto stejně vypadajících lokací se stejnou náplní.

Pro: Grafika, prostředí, příběh, zaměření na (kooperativní) multiplayer

Proti: Nevyváženost, příběh, zaměření na (kooperativní) multiplayer, málo typů nepřátel, závěr

Lost Planet 2 je velice povedená akční střílečka s různorodými mapami. Kooperace pro živé hráče je skvěle zmáknutá. Pokud opravdu společně spolupracujete a neflákáte se někde za kamenem. Souboje proti gigantickým bossům patří taky k tomu lepšímu. Ale je to hromská práce a děsná fuška, aspoň že to je jenom hra.

Jediné, co bych vytknul je inteligence některých botů a opakující se náplně misí ve kterých neustále přebíráte datové stojany. Grafika je velice pěkná a sekání hry vás čeká jedině u složitějších a rozsáhlejších map. Což znamená, že když nevidíte z nejbližšího kopce konec mapy, tak jste v dupě. Příznivce kvalitního příběhu určitě potěší závěr hry, ve kterém zjistíte, že planeta E.D.N. III není až tak ztracená.

Celou recenzi naleznete zde - http://www.vytukej.cz/recenze/lost-planet-2-recenze/

Pro: Gigantičtí bossové a roboti, Úžasné cuscény, Rozlehlé prostředí, Kooperace a Sbírání vajec, Úchvatná grafika

Proti: Absence lokální co-op, Opakování náplní misí, Inteligence botů, Občas chaotický příběh, Málo Akridů