@Tarhiel (09.05.2021 13:51): Dvojka přituhla naprosto ve všem, jsem někde na 14 mapě z 34 a je to postup se zaťatými zuby :)

@Isair (09.05.2021 14:09): Já to hrál  podruhé. Poprvé mě (díky mechanickým snům a otřesům) došlo, že se na konci budou měnit žánry. Byl jsem napjatý, čekal cokoliv a v zásadě by mě ani to sci-fi nevadilo, takové propojení se mi líbilo ve spoustě her (Albion, Wizardry, MIght and Magic, Fable, Gooka, Whispered World). Ale tady to bylo bez pořádného vysvětlení, herně to bylo mizerné a prostě vizuálně i hláškami mě ten boss přišel k smíchu. A OK hodím to do spoileru, já tam psal varování před spoilerem před tím a nechtěl jsem dávat do spoileru celý odstavec, který zdůvodňuje proč jen 80%.
@Han22 (komentář): Je pravdou, že při prvním hraní mě ten finální záporák také celkem zklamal, na druhou stranu čím vícekrát jsem hru dohrál, tím méně mi vadí a naopak je na druhou stranu docela originálním zpestřením na poli dungeonů, hráč čeká nějakého démona, Cthulhu či něco podobného a on záporák jako kdyby vypadl z Portalu :). Dvojka už však tak "antiklimatický" závěr nemá a nabízí tradičnější boss fight :).

Btw, ale neměl bys tu zmínku o final bossovi dát radši do spoileru? :)
@mazar1234 (28.08.2017 23:21): Já mám mága, který je čistě na oheň, ale já je vždycky nalákám k mřížím a pak je otvírám, seknu a hned zavřu :-D Ale mág na oheň jim ubírá nejvíc a taky má 100% úspěšnost, takže hlavně jeho používám na útok.

Co se týče trolla, tak já zatím narazil na jednoho a nevím, jak daleko jsou ti tři a jestli ty expy a levely to celkem usnadní, ale v tom šestém patře bych tři asi nedal. I toho jednoho jsem zkusil jen ze srandy a hned mě složil. Naštěstí je tam prostor pro uhýbání.
Trolla jste zabili nebo vyplatí se s ním bojovat? Zrovna jsem se dostal do 6, patra a celkem přituhuje a on mě docela snadno rozbil pár nárazy. Ani nevím, kolik ten parchant vydrží, ale zatím jsem se mu vyhnul. Oni už jen ti krabi mi dají zabrat docela dost. Si dávám jedno patro denně, tak snad to dohraju.
@Ronik (27.08.2017 19:44): Jo, to ZZZ jsem si všiml, ale asi jsem k tomu nedostal a klikal pouze na tu mapu vpravo od toho. To vím, že jsem to zkoumal, když jsem chtěl zjistit, jak se dělají lektvary. No, vyzkouším to, protože doplnění zdraví by se mi hodilo. Pak by hra možná nebyla tak hardcore s těmi pavouky.

@Richmond (27.08.2017 19:33): Na tu střední to jde určitě co 15 minut dobíjet, ale neměřím to. Většinou jsem se k němu vždy pak vracel přes celou mapu levelu, když jsem nechtěl čekat, až se mi samo doplní zdraví. Teď když vidím, že jde používat i spánek, tak se to možná nevyplatí.
@MickTheMage (27.08.2017 19:21): Ty modré krystaly na střední obtížnost můžu používat opakovaně. Jeden jsem použil i třikrát, ale právě nevím, zda je to tedy omezené nebo ne. A jak často se dobíjí. Já se vždy tak po 15 minutách vracel.
@Ronik (27.08.2017 19:08): Tam je i spánek? To kde najdu a to je neomezené? Jinak ty krystaly na doplňování zdraví se dobíjí jak často? U těch pavouků už je trochu vyšší obtížnost bojů, co se tak dívám. Zvlášť, jak jsou někde hned čtyři, tak uteču a doufám, že se rozdělí.
Když mě kousne pavouk, tak protijed je jediná možnost nebo to přejde i samo? Při každém souboji mi otráví minimálně jednoho z bojovníků a já nevím, jestli všude budu moct dělat lektvary s protijedem.
já to hrál 2x fighteři minotaur (zvyšuje si sílu sbíráním lebek...i když jich moc není a jsou schovaný) a ještěrák
a dva hmyzáci wizzardi, jeden oheň a led (aby mohl střílet všechno :) ) a druhej čistě na blesky
žádný zloděje..nejsem fanda sbíráním šípů, radši fireball do ksichtu
DM 1 jsem dohrál mockát, ani nevím kolikrát..znám to celý nazpaměť :) mrzí mě že jsem nedokopal hrát Chaos strikes back, před pár lety jsem to našel někde ale chtěl jsem si nahrát save z jedničky ale zůstalo to jen u plánu :D (ten datadisk je pěkně ostrej)
DM 2 mě iritovalo jak hlavní padouch posílá stále častěji a silnější lítací miniony a nutí tě to ukončit co nejdřív :) já rád expím v klídku :D
no já bych řekl zůstaň spíše u grimrocku, ten tu starou atmosféru vystihuje pěkně....:) i když bych řekl že puzzly přitvrdili :)
@CrocoRay (26.08.2017 23:35): Akože používajú "Heavy Weapons", ale to je asi skôr v dvojke než v jednotke.... každopádne je to dobrá voľba do žánru, v zmysle že je to taký "Tribute to Dungeon Master" čiže je to niečo ako keby si hral DM v 90´s.
@mazar1234 (26.08.2017 23:13): Tak já mám 2x fighter a pak zloděje a mága. Jaký je rozdíl mezi heavy a light fighter nevím :-) Ale když je to takové RPG a postavy jsou na začátku na nule, tak bych řekl, že tohle záleží už na tom, jak si je sám vylepším.

Jinak zatím to jde. Akorát některé věci jsou nezvyk. V ostatních RPG je scroll synonymem pro svitek, který použiju jako magickou jednorázovku. Tady je to spíše rada a zpráva, která mi radí, co udělat. Já jak blbec házel svitek na železné dveře a pak jsem zjistil, že prostě stačí dvakrát zmáčknout menší kamínek na stěně. Ono by mi to došlo rychleji, kdyby ty kamínky nebyly dva. Když jsem zjistil, že ten scroll je jenom rada, tak jsem si všiml jednoho kamínku a na ten furt klikal a nic se nedělo, tak jsem byl zmatený no. Ale tak dostanu se do toho.
@CrocoRay (26.08.2017 21:28): Inac najsilnejsie kombo je 2x Heavy Fighter + 2x Mage ale to ti samozrejme ziadna "default pre generated" parta nikdy neponukne.

Hra ale obsahuje skrytu kampan, kde mozes hrat za toho Rangera ci co to je, nachadzas tam od neho spravy pri normalnom hrani.

Uz si teraz nepamatam ako sa to odomkne, ale je to Toorum mode, hras to za solo postavu toho typka, ma kombinovane skilly a vyssiu rychlost cooldownu utokov, dohral som to za neho ale bolo to uz davno (par rokov) takze presne detaily uz si nepamatam.
Jo jo, díky za rady a odpovědi. Nějak už si při hraní snad poradím.

@účet smazán (26.08.2017 20:58): No jo no. V tomhle žánru asi jo :-) Ale tak nikdy jsem tento žánr zatím nehrál, tak si v tom moc nevěřím a nechci to podcenit. Třeba to tak těžké a komplikované nakonec nebude. Uvidíme.
@CrocoRay (26.08.2017 20:15): Hlad ma ten vyznam, ze ked si hladny tak sa ti postavy nedoplnaju restovanim, nie ze by jedlo priamo liecilo konzumovanim.

A kuzlenie - no to je prave herna mechanika na sikovne prsty, runy musis zakazdym manualne naklikat, ale do prveho kola si ich mozes naklikat uz pred bojom a potom len zoslat ovsem dalsie kuzlo uz musis zase manualne naklikat. Je to vlastne ako v Dungeon Masterovi.
Jinak teď ještě dotaz ohledně jídla a kouzlení. U jídla jde jen o to, aby hrdinové neměli hlad nebo to má i nějaké léčivé účinky? Zatím, co jsem si dal nějaký chleba a červy, tak akorát se naplnil ukazatel hladu zelenou barvou, ale zdraví nepřibylo.

A kouzlení. Tam vždy musím pravým tlačítkem kliknout na ruce a pak ještě vybírat znamení? Rychlejším způsobem, že přímo dá to kouzlo není? Teď nevím, jestli někde něco přehlížím nebo vždy ještě musím vybrat mezi hromadou kouzel to správné místo toho, abych rovnou sesílal.
@mazar1234 (26.08.2017 19:35): To jsem radši nezmiňoval, protože jsem si nebyl jistý, jestli to bylo v jedničce nebo jen ve dvojce :) Ale asi to bylo už i v jedničce.

@CrocoRay (26.08.2017 19:39): Hádanky jsou občas složitější a rozhodně se vyplatí sbírat VŠECHNO, co najdeš, i ty kameny. Jinak se ti může stát, že budeš muset pendlovat mezi patry :)

A jak říká Mazar, stačí někomu z party dát stack kamenů do rukou a pak už je bude sbírat automaticky.
A co puzzle a hádanky? Je někdy nutnost procházet lokace zpátky a bloudit nebo je to více přímočaré? Tohle mě ještě docela zajímá. Zbytek se poptám při hraní, jak mi něco nepůjde.
@Ronik (26.08.2017 18:54): Říkal jsem si, že ty zadní postavy asi budou muset mít něco na dálku. Jen jsem přemýšlel, jestli třeba nejde měnit během souboje formace, že budou útočit všichni, akorát to bude chtít rychlé bušení do nějaké klávesy.

Tak snad najdu něco na dálku a bude dostatek munice (šípy, svitky nebo co hra nabízí). Kameny se mi fakt házet nechce, to nevím, či bych stíhal brát ze země, házet a zároveň útočit těmi dvěmi postavami nablízko. A plný inventář šutrů asi taky nebude praktické :-)

Jinak to jedu na střední obtížnost. Zatím to je lehké, když vezmu, že jsem zmlátil jen tři slimáky. Ale v recenzích jsem četl o vysoké obtížnosti, tak se raději ptám. Nerad hry odkládám, když se dostatnu do půlky a tohle mi přijde jako docela zajímavý kousek. Jen nevěřím svým schopnostem v tomhle žánru. Jak dám jedničku, tak dvojka už bude pohoda.
@CrocoRay (26.08.2017 18:43): Postavy v zadní řadě nemůžou útočit pěstmi a krátkými melee zbraněmi, musí mit buďto kopí, (jestli v jedničce jsou, možná si to pletu s dvojkou) zbraně na dálku (vrhací/luky/kuše) nebo používat magii. Jako provizorní vrhací zbraně můžeš použít kameny :)

Jinak jsem měl partu dvou lizardman fighterů vepředu (jeden se specializoval na meče a druhý na kladiva nebo sekery, teď už si nejsem jistý) a vzadu jsem měl minotaur rogue s kuší (což zní divně, ale je to dost silná kombinace) a insectoid mága a souboje byly bez problémů. :)
Jsem to to dal jen tak na zkoušku, ale vůbec nevím, co od hry očekávat. Láká mě to pojetí hry a jednoduchá zápletka, kde je několik zločinců hozeno do dungeonu a pak snaha společnými silami najít cestu ven a probít se celým tím temným uzavřeným komplexem chodeb a tunelů. Už Arx Fatalis jsem tehdy žral a je to jedna z mojich nejoblíbenějších her a ty temné podzemní dungeony jsou moje úchylka.

Ale Arx Fatalis je žánr, se kterým mám zkušenosti, zatímco Grimrock je pro mě něco nového. I když pořád je tu trochu nostalgie, když jsem 20 let zpátky sledoval tyto hry, jak je hraje někdo jiný.

Ale k samotné hře. Máte nějaké tipy a triky, jak to hrát? Klidně jak pro debila, protože já si tu připadám jako začátečník s tímhle :-) Třeba teď jsem zmlátil pár slimáků a když jsem ho chtěl mlátit všemi čtyřmi postavami, tak se mi objevovalo "cant reach" a mohl jsem v souboji používat jenom ty první dvě - rytíř a minotaur nebo co to je. Jde mi hlavně o souboje, jak se specializovat a co nejlépe projít bez problémů a každého člena týmu dobře využít. Hraji se základní čtyřkou a nic jsem neupravoval.
@Isair (27.02.2016 22:43): větší problém jsem na nižším levelu měla s muchomůrkama než se slizem - je pravda že ho v tomto prostředí bylo víc ale nadruhou stranu je celkem pomalý..hraji to na střední obtížnost a je to pro mě tak akorát.

@HolyMeatball (27.02.2016 22:48): možná bych to mohla zkusit..ale musím tedy najít nejdřív ten meč jak psal Mazar....na nějaký meč sem nedávno narazila v jedné místnosti kde podezřele ležel uprostřed na podstavci...a jak už bývá v této hře zvykem byla to past.. tak po tom co jsem ho vzala tak se za mnou zaklaply dveře a chrliče co byly v místnosti se spustili a nebylo úniku...takže jsem ten meč hezky nechala ležet a šla dál :D (stejně nemám ve družině nikoho kdo meč používá)
@Laurona (27.02.2016 21:37): Mal by to byt "Fighters Challenge" v nejakom secrete na lvl 7 ale na otvorenie musis mat Sword of Nex, ktory niedke najdes (neviem uz kde ale najdes).

A potom asi najtazsi fight v celej hre. Ale freezovanie to vyriesi.
@mazar1234 (27.02.2016 20:40): tak na to jsem ještě nenarazila...v jakém podlaží to je?

@Richmond (27.02.2016 19:54): nakonec jsem to vyřešila zbaběle kouzlem invisible - vzala jsem klíč, odemkla bránu zpět k teleportu a pak jsem unikala zkrz něj když jsem měla namále..Ono by asi šlo to tam pozabíjet na jeden zátah ale to by chtělo x pokusů :)
@Laurona (27.02.2016 17:26): Bola si v tej tajnej-tajnej miestnosti, kde sa vyrojilo XYZ skupin tych malych zasranych zubatych zraloko-kryso-svabov? To je teprve nieco, tam, bez neustaleho pouzivania freeze bomb a najsilnejsich paliciek/lightning casterov a podobne skapes za 3 sekundy.
Tak osmé poschodí celkem masakr...konkrétně místnost plná houbiček kam se člověk teleportuje.. potvůrky(hlavně ty malé) se pletou pod nohy a není kam utéct :)
@BINGMAN (04.01.2016 01:58): Toz ti zadni valecnici ti takto v podstate nemuzou slouzit jako nic jineho, nez zasobni bojova sila, kdyby nekdo z predni rady zavral. Coz se ti uz tak bude dit krajne sporadicky.

Na jakesi citove pouto se vyprdni a rozehrej znovu, behem tech nasledujicich 15ti+ si vybudujes pouto dalsi a urcite silnejsi. ^_^
@BINGMAN (04.01.2016 01:58): Dá sa to dohrať so single postavou Toorum (secret character), je síce trošku špeciálny ale vôbec nie OP. Hra s tým ale počíta a je na to pripravená.

2 zadní Fighteri sú vlastne len žrúti potravy bez úžitku (a nosiči predmetov). Tuším sa nemôžu naučiť strelné/vrhacie zbrane čo si tak pamatám.

2 hodiny nie je zase tak moc, asi by som zvolil reštart. Navyše to čo ti trvalo 2 hodiny pri zopakovaní prebehneš oveľa rýchlejšie, max. do hodiny si myslím.
Po dvou hodinách, kdy můj mág nebyl schopen vykouzlit jediné kouzlo, jsem přišel na to, že žádného mága nemám. :) Jednoduše jsem zapomněl při vytváření postav změnit povolání. Takže se ptám, je to možné dohrát se čtyřmi válečníky? Za ten čas jsem si k nim vytvořil citové pouto a nechci hrát od začátku.
@Bodkin (17.09.2014 20:36): Pokud budeš hrát hnedka, tak bych poprosil o případné poznatky o kvalitě :). Na hraní toho mám až moc, ale The Keep mě docela láká a mohl by předběhnout frontu.