King's Field

Kingusu Fīrudo

16.12.1994
26.07.2007
28.08.2012

Středověká země Verdite byla kdysi bohatou a slavnou říší, ale když se královská rodina obrátila k černé magii, všechno se změnilo. S temnými silami ukrytými pod královským hřbitovem se vydal bojovat udatný kapitán stráží Houser Forester, všemi přezdívaný Dragon. Zlo bylo poraženo, ale ani Houser, ani nikdo další z jeho společníků se nevrátil zpět. Lidé se upínají k proroctví o jeho návratu o to více, když zemi po letech znovu začínají ovládat zlé síly. Foresterův syn John Alfred se vypravuje do míst, kde zmizel jeho otec a je odhodlán zjistit pravdu o tomto místě i o osudu všech udatných reků, kteří toto místo navštívili před ním.

King's Field je první částí konzolové série, která byla vydána pouze v Japonsku a stala se inspirací pro budoucí Dark Souls. Tento 3D dungeon crawler vás pohledem hlavního protagonisty provede podzemními katakombami, které jsou plné nepřátel, tajných komnat, magických předmětů a klíčů určených k aktivaci portálů a k otevření uzamčených dveří. V boji můžete použít sadu různých zbraní, štítů, brnění i magických útoků. Statistiky postavy se zvyšují dovybavením konkrétními předměty nalezenými v truhlách či zakoupenými u obchodníků a především používáním dovedností.

Anglický překlad je zdarma k dispozici díky fanouškovskému patchi z roku 2006.

@jvempire (31.01.2023 12:49): Hrál, ale moc daleko jsem se nedostal, naložili mi hned za prvním rohem. Přišlo mi to jako prkenná snaha o Ultimu Underworld na konzoli. Daleko zajímavější je na PS2 The Ancient City, to mě chvíli bavilo, ale už se mi zdá, že to mělo hard core prvky Dark Souls, jehož je King's Field asi takovým nepsaným předchůdcem. Moc akční série na mě :-)

S hrami studia FromSoftware mám zkušenosti až z novější doby, ale podívat se na jejich starší tituly mám v plánu již déle. A hned jejich první titul je příjemné překvapení. King's Filed je RPG s akčními souboji, které jsou ale celkem pomalé. Hodně toho lze umanévrovat, ale vyšší level nebo lepší zbraň jsou velkou pomocí. Vše se odehrává v pohledu vlastních očí s plynulým pohybem. Kromě soubojů čeká na hráče pět pater plných překážek, předmětů a pastí. Celkový dojem je velmi příjemný a atmosférický, nejvíce jsem celou dobu vzpomínal na Ultimu Underworld. To je samozřejmě obrovská pochvala, ale King's Field její úrovně nedosahuje. Pocit ze hry je ovšem podobný, jen zde není tak živý a propojený svět.

Design jednotlivých pater je povedený, postupně se objevují záludnější překážky a s novými schopnostmi je třeba se vracet. Důležitý je pečlivý průzkum, skryté lokace mohou obsahovat velmi užitečné předměty a zbraně. Obtížnost je vyšší především na začátku, než si člověk osvojí styl soubojů a trochu vylepší postavu. Mimo nacházení lepšího vybavení a zvyšování statistik při přechodu na vyšší level se ještě samostatně dá vylepšovat magie a síla. To probíhá jejich používáním, tedy kouzlením nebo útočením zbraní, ale je nutné zasáhnout nepřítele, nelze to provádět jen naprázdno. Hra není moc dlouhá, ale průzkumem a využitím pár oblastí s nekonečným počtem nepřátel pro levelování se může dost protáhnout. Tahat postavu nějak extrémně ale není nutné. Na maximálním levelu jsem přišel k finálnímu bossovi a na tři rány ho sundal než mi vůbec stihl ubrat znatelné množství zdraví. Hra původně vyšla jen v Japonsku, ale anglický fanouškovský patch funguje bez problémů. Celkově jde o povedenou hru a vzhledem k hodnocení dalších dílů je na co se těšit.