Jane's Combat Simulations: U.S. Navy Fighters '97

30.09.1996

Jane's Combat Simulations: U.S. Navy Fighters '97 je simulátor palubních letounů amerického námořnictva. Hra se odehrává v několika časových obdobích a tak je ve hře množství letounů různého stáří, mezi které patří kousky od F-8 Crusader, F-4 Phantom, A-7 Corsair z období během vietnamské války přes modernější F-14 Tomcat až po F/A-18 Hornet.

Ve hře jsou celkem tři kampaně, z nichž jedna se odehrává během vietnamské války, druhá se odehrává během fiktivního konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, třetí je také fiktivní a proti Rusku se tentokrát postaví Japonsko.

Tak jsem si zase pohrál s Fighters Anthology. Když vezmu v úvahu, že první U.S. Navy Fighters od Jane's vyšla už v roce 1994 pod DOS (s podporou rozlišení až 1024*768!) a U.S. Navy Fighters 97 je fakticky skoro totéž pod Windows 95, tak ta grafika není tak zlá v porovnání s tehdejší konkurencí tzn. Falcon 3.0 (1991), A-10 Cuba! (1996), Apache Longbow (1995), Tornado (1993), TFX (1993) nebo Su-27 Flanker (1995).

Grafika trochu bledne při pohledu na EF2000 (1995) ale to tenkrát bledly úplně všechny letecké simulátory. :)

Zajímavý efekt nastane v okamžiku když člověk vypne všechny textury a Gouraudovo stínování + dá detaily na min. v ten moment to připomíná Falcon 3 z roku 1991 nebo možná spíše F29 Retaliator z roku 1989. :)

USNF 97 je kus poctivé hry z poloviny devadesátých let. I když vyžaduje pouze DirectX 6, bez problémů běží ve Windows XP v režimu kompatibility. Hratelná je kromě joysticku z klávesnice, dokonce bych řekl, že je to lepší volba. Kdo oželí jednoduchou grafiku, může mít o zábavu postaráno. Kampaň je dost obsáhlá, a hráč musí kromě pilotáže být dobrým logistou, protože si mezi misemi musí hlídat stav zásob munice. Létání je přiměřeně zjednodušeno, aby z něj nebyla trauma jako ve Falcon 4 :-) Velice hezké jsou mise nad mořem se vzletem z letadlové lodi, kdy hráč nemůže využívat ke svému krytí let v roklích či pomezi kopce. Další zajímavostí je, že pro Su-27 byl určen jako protivník Harrier, zřejmě kvůli možnosti vektorovat tah jeho motorů a proto jsou mise s Harrierem obzvlášť zábavné. Inteligence protivníků je přiměřená, mnoho misí jsem dělal až na dvacátý - třicátý pokus. Na internetu jsou ke stažení nová letadla, mise a kampaně; většina z nich je o dost těžší, než původné, protože byly dělány s ohledem na skutečné události.

Hře v podstatě není co vytknout, je zábavná, poučná a po stažení nových doplnků modifikovatelná.

Pro: mnoho pilotovatelných letounů; zábavnost; rozsáhlost; modifikovatelnost